Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 323417 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pawel.M

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1290 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 00:46:02 »
Więc nie ma możliwości zrobienia swojego integrala
Pacz pan, a jednak okazało się, że Kajka i Kokosza, tudzież Thorgala i Ptaka czasu (ale to inny wydawca) jednak można wydać w integralach. Więc nie to, że Egmont nie może - Egmont nie chce.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1291 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 01:00:35 »
Pacz pan, a jednak okazało się, że Kajka i Kokosza, tudzież Thorgala i Ptaka czasu (ale to inny wydawca) jednak można wydać w integralach. Więc nie to, że Egmont nie może - Egmont nie chce.
W przypadku Thorgala i Ptaka czasu w grę wchodziło zakupienie licencji na określony format wydania, a ten, jak przyjrzysz się układom personalnym, był już zablokowany. Inna sprawa, czy Egmont był w ogóle zainteresowany wydawaniem „ekskluzywnych” intergrali.
KiK eksploatują na wiele sposobów, widocznie doszli do wniosku, że teraz już takie wydania nie zakłócą sprzedaży zeszytów.
Kolejną kwestia jest, czy mielenie w kółko tylko kilku pewniaków jest w jakikolwiek sposób budowanie rynku, czy tylko bezpiecznym odcinaniem kuponów?

Offline Toranga

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1292 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 08:23:37 »
No dobrze.
Thorgala i Ptaka czasu się nie dało, bo Libertago.
A Szninkla się dało. W czym tkwi różnica?

Offline turucorp

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1293 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 08:29:09 »
No dobrze.
Thorgala i Ptaka czasu się nie dało, bo Libertago.
A Szninkla się dało. W czym tkwi różnica?

Może np. w tym, że taka licencja była dostępna?
Przecież Szninkiel od początku jest w "integralu" i to edycja zeszytowa (w kolorze) była "specjalna".
Serio trzeba tłumaczyć takie rzeczy?  :o

sum41

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1294 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 09:15:23 »
Nikt nie bierze pod uwage tego ze gdy wydawcy przestana nabywac licencji to moze ich właściciele obniża ich ceny - bo lepiej sprzedac taniej niz wcale.

Offline radef

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1295 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 09:36:04 »
czy ostatnio Egmont (z myszką Miki).
Łatwo się krytykuje, a trudno prezentuje się racjonalne propozycje, więc pytam się:
Jak chciałbyś wydać albumy z serii, w której każdy album jest osobną pozycją, na dodatek często obwarowaną osobnymi licencjami (ponieważ w tym wypadku zarówno pieniądze dostaje Disney jak i autorzy danej publikacji, a także często wydawaną w różnych specjalnych formatach (np. komiksy Loisela, ale też Coseya)?
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1296 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 10:24:32 »
Nikt nie bierze pod uwage tego ze gdy wydawcy przestana nabywac licencji to moze ich właściciele obniża ich ceny - bo lepiej sprzedac taniej niz wcale.
Nie w tym przypadku - komiksy nie mają daty ważności i się nie przeterminowują. Wydawcy zarabiają przede wszystkich na premierowych komiksach i mogą sobie pozwolić na przetrzymanie kontrahenta, którego być albo nie być jest uzależnione od nabywanych licencji.

Offline vision2001

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1297 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 10:50:02 »
KiK eksploatują na wiele sposobów, widocznie doszli do wniosku, że teraz już takie wydania nie zakłócą sprzedaży zeszytów.
Tutaj dochodzi jeszcze inna kwestia, o której czasem się zapomina. Integrale KiKa mają być na podstawie pierwowzoru prasowego, a nie tego, który obecnie posiadamy w wydaniach albumowych (przynajmniej tak kojarzę, że jest z pierwszym integralem i pewnie drugim). I jak nie zamierzałem dublować na półkach KiKa, to tą informacją spowodowali, że zmieniłem zdanie.
Zatem podrenują portfele wyjadaczy komiksowych i tych co chcą sobie porównać zawartości między wydaniami, a wydania albumowe i tak będą schodziły swoim odpowiednim tempem.

Offline amsterdream

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1298 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 15:45:33 »
Bartłomiej Rabij z Mandioki o najbliższej przyszłości rynku komiksu w Polsce:

Szymon Holcman jeszcze groźniej:

Kontrowersyjne ceny nowości Screamu wydają się zwiastunami nowych czasów. A podobno drogo już było...

Skąd te cytaty?

Offline Bazyliszek

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1299 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 15:57:34 »
I tylko tyle zarejestrowałeś „na miękko i po taniości”?   ::)
Inna sprawa, że z tego co tu czytam, to żaden wydawca nie pójdzie w zeszyty, bo byście go z torbami puścili, czekając na trejdy w HC za pare stówek :/

Ja tam jeszcze ciągle na miękko na bieżąco kupuję w kiosku Giganty i duopaki MG, ale to nie jest dla każdego. W zwykłych kioskach nie pamiętam ukazywania się innych większych komiksów niż Kolekcje, Asterixy i SWK.

@ukasz84
A ja choć jestem miłośnikiem "jak najwięcej, jak najtaniej", to w przypadku Thorgali idę z wiekiem w drugą stronę. Na początku kupowałem w miękkiej, ale ostatnio jakoś to we mnie urosło i teraz Nekorę i Pustelnika wcześniej kupiłem już na twardo. Raz na rok można.

Ale gdyby więcej marveli wychodziło w dużych trejdach na miękko jak Age of Ultron, Dr Strange itp, to ja nie miałbym nic przeciwko. Zwłaszcza że w Polsce twarda okładka, to 10 zł wiecej do ceny okładkowej.

brvk

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1300 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 16:06:13 »
@amsterdream - z miniwywiadów na wdymku.wordpress.com

Co do tematu - w Polsce, z perspektywy czytelnika komiksów, mamy nadprodukcję nowości. Ogólna grupa docelowa jest zbyt mała, by osiągane nakłady pozwoliły obniżyć cenę, a gdy ta jest relatywnie wysoka, sprzedaż spada, co zmusza do szukania ratunku w podwyżce kolejnych tytułów. W ten sposób koło się domyka.

Nie ma co liczyć na drastyczne powiększenie liczby odbiorców. Co filmy Marvela mogły zrobić, zrobiły. Może gdy dorosną dzisiejsi czytelnicy Krótkich Gatek lub serii egmontowskich to przyjdzie nowe. Teraz wygląda na to, że komiks przyjdzie traktować nie jako zwykłą lekturę, a album ze sztuką.

Offline Death

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1301 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 16:54:38 »
A i tak żeśmy w ostatnich paru latach mocno sztucznie kupowali tę nadprodukcję zamawiając znacznie więcej albumów niż jesteśmy w stanie przeczytać. Jest mnóstwo nowych wydawnictw, bo wiele osób kupowało coraz więcej i więcej. Czyżby to już był ten moment, kiedy będzie można skonsumować te zapasy? Jestem przygotowany. :D
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Offline PJP

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1302 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 17:16:31 »
Dodam jeszcze, że wydawnictwa często wypychały produkcje co najmniej średnie, żeby na fali zeszło. Wiadomo, fani wezmę wszystko ;) Teraz będzie zonk bo czytelnicy zaczną jeszcze bardziej zastanawiać się nad zakupami albo selekcjonować i... mam nadzieję, że te potworki czy "takie se" nie będą wydawane w pierwszej kolejności 8)

Offline Toranga

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1303 dnia: Śr, 29 Grudzień 2021, 22:00:51 »
@Death @PJP
Dokładnie. Też mam zapasów dość na gorsze lata. 😜
A wydawcy nie dość że wydawali często byleco to jeszcze często w zupełnie niepotrzebnie na twardo.
Może się trochę rynek zweryfikuje. Mam nadzieję, że nie pójdzie w super drogie ekskluzywne wydania.
A w razie czego zawsze jest NSC I jak ktoś słusznie zauważył Tore, które bardzo rozsądnie wydaje komiksy, będące czystą rozrywką beż żadnych ambicji,  w przeciwieństwem do Lain czy LiT, którzy komiksy o podobnym poziomie wrzucają w HC.

@tturucorp
To jak to jest z tymi licencjami? Może czy na pewno?
Faktycznie wiesz coś o tych licencjach czy sobie teoretyzujesz i strugasz mądrego?
A co do Szninkla to zdane sobie sprawę, że nie jest to jednak do jeden sytuacja jak z Ptakiem czy Thorgalem, ale taki ładnego wydania na twardo, powiększonego i w kolorze jak to ostatnie Egmonr jeszcze nie miał. To jest zupełnie nową jakość w stosunku do wydań wcześniejszych. Nie mówiąc już, że dużo tańsza od wersji Libertago.
No a oprócz tego jest też Skarga która jakoś została wydana w integral, a wcześniej była tylko w częściach (chyba, że się mylę).
« Ostatnia zmiana: Śr, 29 Grudzień 2021, 22:18:14 wysłana przez Toranga »

Offline michał81

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1304 dnia: Cz, 30 Grudzień 2021, 05:33:50 »
No a oprócz tego jest też Skarga która jakoś została wydana w integral, a wcześniej była tylko w częściach (chyba, że się mylę).
Mylisz sie