Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 323233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar III

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1515 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 09:29:53 »
DonT, są tacy, którzy ponad wyszukane potrawy cenią sobie bardziej właśnie zapiekanki. I co więcej nie zdziwię się jeśli jest ich całkiem sporo. Czuję się jednym z nich i już tylko w zasobach dawnego Vertigo dostrzegam jeszcze sporo do zrobienia/zaprezentowania.

Offline Teli

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1516 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 09:56:20 »
Ale my tu nie rozmawiamy o gustach tylko o ryku.
Dla mnie wyszukanym daniem będzie kolejny Toppi od LiT. Tymczasem Bazyli jako takie traktuje kolejne SH lub Kaczki. Jego święte prawo. Faktem jest że w cenie jednego komiksu od LiT można kupić trzy tomy kolekcji lub trzy do czterech miękookładkowych Marveli lu DC od E trochę zakrzywia percepcję.

Też bym chciał "zjeść stek" i mieć jeszcze na pięć "zapiekanek" ale co zrobić? I nie chodzi bynajmniej o ceny samych komiksów ale o to że inne towary pierwszej potrzeby też idą do góry więc tnę po komiksach.
Ostatnio obrałem taktykę uzupełniania serii jeszcze sprzed podwyżek i dopychania dwoma/trzema nowościami żeby się za wiele tego nie uzbierało, a i tak koszyk coraz lżejszy. Pociesza fakt że towaru na półkach spokojnie wystarczy na trzy lata czytania :)

Konkludując cieszę się że Bazyl kupuje Marvele, DC etc. Cieszy mnie że inni kupują komiks europejski, a jeszcze inni mangi czy bardziej egzotyczne wynalzaki. Różnorodność klienta w obecnych czasach jest dobra dla ryku. Także nie wytykajmy sobie gustów i może wspólnymi siłami jakoś obronimy ten rynek :)
Ja póki co dalej selekcjonuję, kupuję i czytam.

Ps. 1000 postów za mną teraz to już z górki.




ukaszm84

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1517 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 10:05:05 »
Ostatnio obrałem taktykę uzupełniania serii jeszcze sprzed podwyżek i dopychania dwoma/trzema nowościami żeby się za wiele tego nie uzbierało, a i tak koszyk coraz lżejszy.

Mam tak samo, choć nie tylko uzupełniam starsze serie, ale po prostu kupuję starsze rzeczy. Ciekawe na jak długo starczy tych starszych rzeczy.

Offline donT

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1518 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 11:39:19 »
Ale my tu nie rozmawiamy o gustach tylko o rynku.

Dokladnie.
Niech kazdy czyta co chce.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1519 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 20:12:34 »
Wkrótce może już nie być rabatów od cen okładkowych.

Spoiler: PokażUkryj
"Drukarz mi parę dni temu powiedział, że większość jego wydawców wycofuje ceny detaliczne z książek, bo nie nadążają na dodrukach ich poprawiać. "

http://www.sedenko.pl/2022/08/02/co-dalej-z-cena-ksiazki/

Dotyczy specyficznej niszy rynku księgarskiego ale warto się zapoznać z powyższym wpisem.

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1520 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 21:24:46 »
Wkrótce może już nie być rabatów od cen okładkowych.

Spoiler: PokażUkryj
"Drukarz mi parę dni temu powiedział, że większość jego wydawców wycofuje ceny detaliczne z książek, bo nie nadążają na dodrukach ich poprawiać. "

http://www.sedenko.pl/2022/08/02/co-dalej-z-cena-ksiazki/

Dotyczy specyficznej niszy rynku księgarskiego ale warto się zapoznać z powyższym wpisem.

No właśnie nie warto. Sedeńko od lat, nie od pandemii czy od zeszłego roku, gdy pojawił się niedobór papieru, ale od lat nie sprzedaje swoich książek z rabatami, jakie są w dyskontach, a też jak pamiętam na konwentach przy jego księgarni nie było rabatów 30% czy więcej. Zdarzało się 10-15%. A później, gdy wszedł w niszę i zaczął drukować książki w nakładach 50-100 sztuk i po wyczerpaniu nakładu dodrukowywać, to o upustach można było zapomnieć. Chyba że jakieś marne grosze przy zakupie większej partii książek lub wybór niechcianego towaru po mocnej przecenie. Nie dziwię się, że mówi, że on czy inni mali wydawcy wycofują ceny z okładek, bo jak ktoś robi mikronakłady i po jakimś czasie chce zrobić dodruk, to przy dynamicznych zmianach na rynku cena zawsze będzie się podnosić, więc nie ma sensu jej nadrukowywać na okładce. 

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1521 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 22:23:26 »
No właśnie nie warto.

Przecie napisałem, że Sedeńko jest specyficzny bo drukuje cyfrowo we własnej drukarni ale ja i niektórzy na tym forum są na tyle wiekowi, że pamiętają epokę książek i komiksów na których ceny nie były drukowane a w postaci naklejek. Niewykluczone, że czeka nas powrót do tych zwyczajów i teraz wyobraźcie sobie jak taka płynność cen wpłynie na sposób prezentacji rabatów. Więc warto.

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1522 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 22:56:03 »
Jeśli za przykład bierzesz wydawcę, który dawno temu sam zepchnął się na margines poprzez nie umieszczanie swoich tytułów w księgarniach i drukuje takie nakłady, że w pół godziny naklei naklejki na 50 książek to pewnie tak. Cwaniak zawsze będzie cwaniakiem i będzie sobie naklejał co zechce. Wydawcy drukujący w tysiącach egzemplarzy nie będą bawić się w cenowe nalepki. Postawa z naklejkami i zmienianymi cenami jest karygodna i nie powinna być przez nikogo naśladowana. Takie żonglowanie cenami jest już od pewnego czasu widoczne na dramatycznie kurczącym się rynku blu-ray, gdzie nie uświadczysz jednakowej ceny wyjściowej (czyli umownie okładkowej) danego filmu w ofercie sklepów, tylko każdy z nich ma inną (różniącą się nawet odrobinę), daje inny rabat i w sumie nie wiadomo, jaka jest ta cena wyjściowa, jeśli dany wydawca nie poda jej na swojej stronie. To jest oszukiwanie klienta przez sklepy. Szczęśliwie nie zaliczam się do fanów modelu handlowego Sedeńki i jego dziecinne zabawy w profetę mnie nie interesują i nie traktuję ich poważnie.

Offline Castiglione

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1523 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 23:16:14 »
Na większości produktów w sklepach nie ma nadrukowanych cen i jakoś z tym żyjemy.

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1524 dnia: Śr, 03 Sierpień 2022, 23:57:05 »
Jasne, ale jest obowiązek, aby ceny produktów były jasno podane i dostrzegalne na półkach, co i tak kończy się tym, że produkt na półce ma oznaczoną cenę inną niż na kasie nabije się cena poprzez zeskanowanie kodu kreskowego. Nagminny proceder stosowany przez sklepy od wielu lat.

Offline Midar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1525 dnia: Cz, 04 Sierpień 2022, 06:51:24 »
Jasne, ale jest obowiązek, aby ceny produktów były jasno podane i dostrzegalne na półkach, co i tak kończy się tym, że produkt na półce ma oznaczoną cenę inną niż na kasie nabije się cena poprzez zeskanowanie kodu kreskowego. Nagminny proceder stosowany przez sklepy od wielu lat.
Wtedy obowiązuje cena z półki. Od lat konsekwentnie, upieram się co do tego przy zakupach i generalnie sprzedawcy wiedzą o takim prawie i nie robią problemu, choć czasem musi oprzeć się o kierownika lub inną osobę decyzyjną.
« Ostatnia zmiana: Cz, 04 Sierpień 2022, 06:53:25 wysłana przez Midar »

Offline Castiglione

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1526 dnia: Cz, 04 Sierpień 2022, 16:42:49 »
Jasne, ale jest obowiązek, aby ceny produktów były jasno podane i dostrzegalne na półkach, co i tak kończy się tym, że produkt na półce ma oznaczoną cenę inną niż na kasie nabije się cena poprzez zeskanowanie kodu kreskowego. Nagminny proceder stosowany przez sklepy od wielu lat.
W większości ten "proceder" polega na przeoczeniach pracowników (ile masz produktów w hipermarkecie? - myślę, że spokojnie ze 100 tysięcy, gdzie zazwyczaj codziennie jakieś ceny się zmieniają, a ludzie to tylko ludzie), braku kadry lub błędach systemu. Zazwyczaj nikt nie chce cię oszukać, a jak już zdarzy się rozbieżność w cenie, to obowiązkiem sklepu jest zwrócić ci różnicę.

Co nie zmienia faktu, że ten sam słoik ogórków jednym sklepie może kosztować (i taką cenę mieć wystawioną) 2,99, a w innym 3,19 albo 4,99. Uważasz, że któryś z nich oszukuje klienta? Bo według mnie nie, podobnie nie widziałbym problemu, gdyby na książkach i komiksach zabrakło cen okładkowych. Ktoś ten towar kupił od dostawcy, więc powinien móc sprzedawać go za ile chce.

Offline misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1527 dnia: Cz, 04 Sierpień 2022, 16:46:13 »
Chyba większość zapomniała o czym Paweł M. pisał. Że cena papieru i koszty transportu z Chin do jakiegokolwiek kraju europejskiego wzrosły, i akurat ten czynnik jest niezależny od naszego rządu.

Offline Bazyliszek

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1528 dnia: Pt, 05 Sierpień 2022, 00:22:29 »
Ale to, że Lasy Państwowe sprzedają za granicę, bo Zachód daje po prostu większą kwotę zakupu to fakt.  I potem mamy taką sytuację, że polska celuloza idzie do Zachodniej Europy, a nasi rodzimi wydawcy muszą papier sprowadzać z Chin. A tam papier skoczył w górę. Plus w Polsce została tylko jedna papiernia, przy niemieckiej granicy, która głównie robi karton na pudełka a nie papier na komiksy. To czyja to wina? I to w kraju z zalesieniem 30% terytorium.

O tym, że zamknięto ostatnia polską fabrykę zapałek i teraz  sprowadzamy je już ze Szwecji, to nie wspomnę.

Offline misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1529 dnia: Pt, 05 Sierpień 2022, 07:21:56 »
Czyli sugerujesz, żeby wycinać więcej polskich lasów na potęgę, by uniezależnić się od papieru z Chin?

(powierzchnia lasów w Polsce - 9,2 mln ha, powierzchnia lasów w Chinach ok. 200 mln ha).