Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 322876 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline pokia

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #150 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 12:28:17 »
Z dalszej rozmowy odniosłem wrażenie, że chodzi o „przegrzanie rynku”.

Jak patrzę na Egmont, to mam wrażenie, że oszaleli. A w tym szaleństwie jest metoda - wyniszczenie konkurencji.

Ja osobiście mocno ostatnio zwolniłem z zakupami, a przyczyna jest prozaiczna – brak miejsca na kolejne książki.

talibo

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #151 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 12:45:58 »
Porównujesz Kurca do Egmontu? I mówisz o wyniszczaniu konkurencji?
Kurc wydaje, aż tyle komiksów superbohaterskich, co Egmont? Wydaje, aż tyle komiksów amerykańskich, co Egmont? Wydaje, aż tyle nonamemów z komiksów europejskich (zobacz zapowiedzi z obecnej MFKiG), których nie chcieli inni wydawcy, co Egmont? Nie. Kurc wydaje głównie klasyczne europejskie komiksy, tak jest kilka nowości, ale to są autorzy sprawdzeni, którzy się już na naszym rynku pojawili. Kurc jest bardziej konkurencją dla Ongrysa, Taurusa może Scream Comics, ale nie Egmontu, który obecnie jest konkurencją sam dla siebie.

Offline pokia

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #152 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 13:08:44 »
Odniosłem się do przegrzania rynku, które sugeruje Kurc.

Nikt w Polsce nie jest bezpośrednią konkurencją dla Egmontu.

Chodzi o to, że Egmont ma największy wpływ na rynek. Takie giganty mają bardzo dużą bezwładność. Jak się rozpędzą, to nie wyhamują ot, tak. Będą zwalniać rok, dwa lub więcej.

W tym czasie mali bardzo mocno zdążą odczuć spadek zainteresowania klientów.

To właśnie Egmont, z ogromną liczbą tytułów jest w znacznym stopniu odpowiedzialny za przegrzanie rynku.

Offline Martin Eden

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #153 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 13:13:31 »
Nie wiem, czy Egmont zawłaszcza rynek (bo to może lepsze określenie niż "niszczenie konkurencji"), ale warto też spojrzeć nie tylko na segmenty SH, Frankofony itd. ale także na całościowy udział w portfelu klienta.

Nazwijmy to na potrzeby dyskusji dochodem rozporządzalnym - każdy z nas ma jakąś kwotę, albo przedział kwotowy, który może wydać na komiksy. Są też czytelnicy - ja się do nich zaliczam - którzy czytają wszystko: SH, franki, mangę, polskie. I tutaj łącząc te dwa czynniki trzeba rozważyć argument, że jeśli jakiś wydawca rozszerza swoją ofertę, to ten, co ma ją na stałym poziomie, będzie konkurował z większą ilością tytułów i miał rezultatem tego malejący udział w naszych portfelach, potocznie mówiąc.

talibo

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #154 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 13:20:41 »
To właśnie Egmont, z ogromną liczbą tytułów jest w znacznym stopniu odpowiedzialny za przegrzanie rynku.
I Egmont najbardziej to odczuje. Pośrednio odczują to też czytelnicy i chyba już to odczuli po kasacji ponad połowy serii z DC Odrodzenia. Kurc będzie wydawał w swoim tempie swoje serię, pewnie wchodząc mniej w nowe (ale to chyba nie problem bo mają co wydawać z rozpoczętych), coś jak Taurus. I raczej nie zauważymy tak radykalnych zmian jak w przypadku Egmontu, który szuka obecnie nowych rzeczy (patrz zapowiedzi na końcówkę tego roku). Zakończenie dwóch kolekcji też o czymś świadczy, że jednak superbohaterowie się kończą (przynajmniej w komiksie), ludzie zaczynają się gubić, co jest przed czym, co trzeba czytać itd. I sposób dystrybucji też ma tu też znaczenie. Bo jednak te duże nakłady trzeba, gdzie sprzedać.


Nie wiem, czy Egmont zawłaszcza rynek (bo to może lepsze określenie niż "niszczenie konkurencji"), ale warto też spojrzeć nie tylko na segmenty SH, Frankofony itd. ale także na całościowy udział w portfelu klienta.
Jakby zawłaszczał rynek to by wydawał też mangę (co nie znaczy, że kiedyś tego nie robił). Nie wiem czy rynek magnowy w Polsce nie jest nawet większy od superbohaterów i pozycji europoejskich razem wziętych.
« Ostatnia zmiana: Śr, 02 Październik 2019, 13:23:46 wysłana przez talibo »

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #155 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 13:22:27 »
Za przegrzanie rynku odpowiadają też inni niż Egmont, choćby wydawcy kolekcji kioskowych, bo to oni rozhuśtali sentyment ex-semikowców. Swoje dołożyły też małe wydawnictwa, wyrastające swego czasu jak grzyby po deszczu. I teraz wszyscy oni walczą o zawartość naszych portfeli, która jest jednak ograniczona. To nie jest tak, że wydawcy trykotów konkurują tylko z innymi wydawcami trykotów. Tutaj każdy już konkuruje z każdym, bo klienci ledwo zipią.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #156 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 14:18:33 »
Nie wiem czy rynek magnowy w Polsce nie jest nawet większy od superbohaterów i pozycji europoejskich razem wziętych.

Nie jest, przynajmniej pod względem liczby tytułów. Co do łącznego nakładu - nie mam pojęcia.


Wykres był pokazywany na FB Plasterków.

talibo

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #157 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 14:21:57 »
Nie jest, przynajmniej pod względem liczby tytułów. Co do łącznego nakładu - nie mam pojęcia.


Wykres był pokazywany na FB Plasterków.
Ale manga to też komiks z importu  8)

I zdecydowanie nakłady mają większe znaczenie niż tytuły. (Pewnie jeszcze każdy tytuł z Batmanem jest liczony oddzielnie, co jest bez sensu.)
« Ostatnia zmiana: Śr, 02 Październik 2019, 14:24:17 wysłana przez talibo »

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #158 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 14:30:51 »
I zdecydowanie nakłady mają większe znaczenie niż tytuły. (Pewnie jeszcze każdy tytuł z Batmanem jest liczony oddzielnie, co jest bez sensu.)

Po pierwsze - o nakładach znikąd się nie dowiesz, więc to są tylko czcze dywagacje.

Po drugie - chciałbyś liczyć wszystkie Batmany za jednego Batmana, a każdy One Piece osobno? To byłaby istna rewolucja w metodologii, ale uzyskany w ten sposób "wynik" rzeczywiście mógłby potwierdzić Twoją tezę :)

Offline Megatron

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #159 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 14:58:37 »
Jak mogę kupować od nich komiksy, skoro tak niewiele wydają. Koło się zamyka. Liczyłem na Najemnika przy okazji festiwalu, jest tylko Storm. Kupuję Azymut, a Druuna mnie odpycha, mam jeden tom. Ostatnie komiksy prócz kolekcji zamawiałem w czerwcu i dopiero teraz uzbierało mi się na tyle by złożyć sensowne zamówienie. Subiektywnie od maja/czerwca ukazało się tak niewiele interesujących mnie tytułów u wszystkich wydawców, że zacząłem szukać po ebayu by mieć co czytać (Berserk Deluxe, Hellboy covers, Vagabond). Jednocześnie nie zacznę kupować tego co mnie nie interesuje jeśli na rynku nie będzie już przepychu.

Praktycznie żadne małe wydawnictwo nie ma porządnego sklepu firmowego. Zaskoczyłem się Timofem, padło info o promocji i mogłem u nich zapłacić z przewalutowaniem, więc kupiłem co mnie interesowało zamiast na nieTanich Książkach.

To ich sprawa jak prowadzą biznes, przypomina to tylko walkę osiedlowych sklepikarzy z biedrą. Jakoś podobnie zorganizowane Dino skutecznie rywalizuje na rynku. Małe wydawnictwa bardziej rywalizują między sobą niż z gigantami o nowych czytelników. Jak ktoś nowy ma wejsć w takiego Najemnika jak szacuję te kilka tomów to Kurcowi zajmie 5-10lat by je wydać, a podobnego tematyczne i cenowo Conana kupuję dwa na miesiąc plus czekam na wydania Egmontowe.

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #160 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 15:14:58 »
Normalnie czeka się jakieś 2 lata na nowy tom serii. Tylko Polacy są rozpieszczani większą częstotliwością, bo mamy kilkadziesiąt lat zapóźnienia i wydaje się u nas głównie starocie, a nie na bieżąco.

Offline Megatron

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #161 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 15:19:07 »
Czeka się te dwa lata, bo przykładowy zachodni nabywca ma pusty portfel, czy może jest w tym czasie rysowana nowa część? Czemu to w ogóle porównywać?

Kapral

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #162 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 15:30:12 »
Bo jak się porówna, to widać, że Polacy to najbardziej roszczeniowa nacja na świecie. Choćby nam ktoś zadki miodem smarował, i tak będziemy marudzić.

Offline Teli

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #163 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 15:32:53 »
Bo jak się porówna, to widać, że Polacy to najbardziej roszczeniowa nacja na świecie. Choćby nam ktoś zadki miodem smarował, i tak będziemy marudzić.

Wiesz z autopsji? ;)

Offline Megatron

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #164 dnia: Śr, 02 Październik 2019, 16:05:51 »
Polacy to najbardziej roszczeniowa nacja na świecie.

Aha! To wiem już wszystko.