Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 323870 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1035 dnia: Cz, 15 Lipiec 2021, 17:38:15 »
Kurcze, godzinę wcześniej i bym zapytał u źródła co i jak (będę gadał w przyszłym tygodniu z kimś z BŚ, to spróbuję się dowiedzieć jak to działa).
Oni chyba podganiają zaległości, bo długo mieli zdalne i stąd taka kumulacja.

Offline PJP

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1036 dnia: Cz, 15 Lipiec 2021, 18:57:02 »
Cytuj
Wie ktoś jak to wygląda od środka? Czy te książki są wpisywane ręcznie do systemu czy dane zaciągane są z jakiegoś centralnego systemu po sczytaniu kodu kreskowego?
Tradycyjna odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi - to zależy 8) Jest kilkanaście jeśli nie więcej systemów bibliotecznych widocznych w Polsce. Niektóre biblioteki jeżdżą na MAK-u, inne na Sowie, uczelniane mają jeszcze inne, co widać zresztą po katalogach. KARO służy głównie wyszukiwaniu opisów jeśli w danym programie nie "zaciągnie się" odpowiednich albo np. książki są dopiero co wydane - w domyśle: czekamy na innych aż wprowadzą. Klasyczna procedura wprowadzania nowości na stan teoretycznie powinna wyglądać tak: bibliotekarze pobierają gotowce, poprawiają opisy, uzupełniają odpowiednie pola (format MARC21) i heja. W praktyce nie jest tak różowo i często trzeba samemu od szkieletu (gdzie są wcześniej wpisane tylko pola autora, tytułu i ISBN) wprowadzać.
EDIT:
Niżej masz wyszukiwanie opisów przez w.bibliotece.pl w Sowie. Wybierasz opis, który wydaje się być najbardziej sensowny (najwięcej uzupełnionych pól) z recenzją i miniaturką okładki i... uzupełniasz pola.

« Ostatnia zmiana: Cz, 15 Lipiec 2021, 19:05:11 wysłana przez PJP »

Offline vision2001

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1037 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 11:01:20 »
Hanami na FB napisalo o kosztach dodruku oraz spodziewanych cenach wydawanych przez nich pozycji.
Wczoraj widzialem (teraz kometarza tego nie widze), ze Timofiejuk rzucil haslem, ze obecny Kot Rabina okladkowo ma 126 pln, a gdyby wiedzial, ze Egmont wyda drugi tom Mrocznej Otchlani  za 150, to by z cena zrobil tak samo.

Widac, ze taniej nie bedzie.

Cytuj
Drodzy czytelnicy, jest nam niezmiernie przykro, że ostatnio zawodzimy Wasze oczekiwania, ale niestety musieliśmy dużo spraw przeorganizować. Spowodowane to jest mocnym wzrostem kosztów i cen druku, w szczególności jeśli chodzi o dodruki.
Żeby nie być gołosłownym - drukarnia, w której dodrukowywaliśmy MONSTERa tom 1, zaproponowała nam teraz (czyli po około roku) cenę o około 80% wyższą! Takich kosztów nie jesteśmy w żaden sposób przyjąć na siebie. Próbowaliśmy różnych rozwiązań i rozmów z różnymi drukarniami, ostatecznie udało się ten tytuł zamówić zaledwie o 40% drożej... Co jest ogromną podwyżką. Niestety, jesteśmy zmuszeni w związku z tym, podnieść cenę na te dodruki i w przyszłości również na kolejne tytuły. Podwyżka ta jest nieznaczna z 65 zł na 69,99 zł, co przekłada się dla Was na koszt 3-4 zł, jeśli kupicie w sklepie komiksowym. W przyszłości spodziewajcie się takiej (lub nawet wyższej) ceny naszych komiksów "2 tomy w 1". Cenę 65 zł utrzymamy z pewnością jeszcze jeden  kolejny tom z wydawanej przez nas serii. Co się zaś tyczy dodruków, w ekstremalnych sytuacjach może ich w przyszłości nie być, chociaż bardzo chcielibyśmy, żeby przynajmniej serie były uzupełniane.

Dodatkowo, zmiana drukarni spowodowała, że dodruki te będą prawdopodobnie (materiały są już w drukarni, ale teraz to już w ich rękach - kolejki do druku znów się wydłużyły) będą dopiero na początku września.

W tym momencie staramy się dostarczyć jak najszybciej kolejne nowości, ale prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości. Nie jesteśmy w tym momencie w stanie podawać konkretnych dat, mamy nadzieję, że niedługo będziemy w stanie ustalić jakiś harmonogram przynajmniej na 3 miesiące do przodu.

Dyskusje mozecie poczytac tutaj:
https://www.facebook.com/123444544352593/posts/4507705589259778/

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1038 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 12:18:12 »
ze Egmont wyda drugi tom Mrocznej Otchlani  za 150,

Trzeci tom, drugi był jeszcze tani. Papier bardzo podrożał, więc trzeba się spodziewać podwyżki cen okładkowych nawet o 20-30%. W przypadku Mrocznej Otchłani pewnie na niekorzyść działa słaba recepcja tytułu, więc kolejny jest droższy, ale też ma więcej stron. Drugi miał 116 stron, trzeci 284. Trzeba się nastawić, że grubasy pod 600 i więcej stron zaczną dobijać do magicznych 250 i więcej złotych.

Offline Toranga

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1039 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 12:43:37 »
Trzeci tom, drugi był jeszcze tani. Papier bardzo podrożał, więc trzeba się spodziewać podwyżki cen okładkowych nawet o 20-30%. W przypadku Mrocznej Otchłani pewnie na niekorzyść działa słaba recepcja tytułu, więc kolejny jest droższy, ale też ma więcej stron. Drugi miał 116 stron, trzeci 284. Trzeba się nastawić, że grubasy pod 600 i więcej stron zaczną dobijać do magicznych 250 i więcej złotych.

Spectacular Spider-Man będzie takim grubasem??

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1040 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 12:47:11 »
Nie, ma tylko 580 stron ;)

Offline amsterdream

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1041 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 13:34:50 »
Hanami zawsze miało ceny z kosmosu (w porównaniu do innych wydawców mangi) więc ja bym się za bardzo tym co mówią nie sugerował. Ale fakt faktem wszystko drożeje. Tylko jeśli ceny okładkowe faktycznie wzrosną o te 30% to chyba już tylko najwięksi maniacy zostaną w tym hobby.

Mroczna otchłań ma prawie 300 stron więc cena jest w granicach normy jak za format A4.

Online michał81

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1042 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 14:06:39 »
Ceny cenami, ale jakość papieru spada. Egmont od dłuższego czasu stosuje cieńszy papier, przez co w W.I.T.C.H. są sytuację, gdzie drugie strony przebiją się i wygląda to średnio.

Offline Piterrini

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1043 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 14:33:51 »
(...)trzeba się spodziewać podwyżki cen okładkowych nawet o 20-30%. (...) Trzeba się nastawić, że grubasy pod 600 i więcej stron zaczną dobijać do magicznych 250 i więcej złotych.
Ja już się nastawiłem, w 2021 kupiłem z "pierwszego obiegu" 4 komiksy, z czego 3 to tomy kolekcji.
Komiksy powyżej 100zł kupię jak naprawdę (!) będzie mi zależało. Bo jak tak analizowałem, to jeden komiks za ponad 100zł kupiłem dawniej (tylko nie polski akurat ;) ), kiedyś tu pisałem że 100zł to granica nie do przeskoczenia i wciąż tak jest, tylko jak widać mogą być wyjątki.
Wiem co może teraz paść - że jeden grubszy komiks kosztuje mniej niż kilka cieńszych zbierających ten sam materiał - sam dawniej o to postulowałem (jeszcze nie na forach), aby tak wydawać, to były czasy gdy 500 stron kosztowało 80zł (Mandragora, co prawda cz-b, ale później były też DD Egmontu...). Tyle że "aż takim" kolekcjonerem nie jestem skoro ceny skaczą a jestem skłonny fajne tytuły odpuścić.
W ogóle tutaj zapomina się często o tym, że sporo osób kupuje jeden czy dwa tomy danej serii i są zadowoleni, czytają i kupują tomy innych serii, nie zważając na to, że nie poznali całej historii (Marvele/DC to oczywistość, ale np. takie rzeczy jak 100 naboi czy Kaznodzieja, ten pierwszy przypadek z grupy fb, a drugi z jakichś "spotkań komiksowych"), dla nas/Was nie ma to sensu, a dla tych osób to normalne, sam tak mam z książkami, nie potrzebuję znać całego "tasiemca" bo np. Child czy inny autor nie może przestać pisać serii ;)

Cytat: facebook
Wszystko teraz drożeje, to nieuniknione.

A wystarczyło półtora roku temu nie reagować impulsywnie i nie kopiować rozwiązań ze wschodu, bo tutaj, a tym bardziej na zachodzie, widać jak te rozwiązania się (nie) sprawdziły/sprawdzają...
No ale to tylko taka dygresja (chodziło o to, że możliwe było uniknięcie), i tak kupowałem głównie na rynku wtórnym, z tym że jak już ceny są jakie są, to nawet z drugiego obiegu niektórych komiksów nie nabędę (np. Moonshadow). Pamiętam @Motyl wypowiadałeś się kiedy o Moonshadow pisaliśmy, teraz widzę w różnych tematach mniej lub bardziej żywiołowo wypowiadasz się na temat cen, aczkolwiek nie do końca łapię intencje - w jednym miejscu wydaje się jakbyś wyjaśniał/akceptował sytuację, a w innej wypowiedzi potrafisz sytuację krytykować.

Ceny cenami, ale jakość papieru spada. Egmont od dłuższego czasu stosuje cieńszy papier(...)
Dokładnie tak, już o tym dawniej pisałem/pisaliśmy, że Egmont (i też Mucha czy kolekcje kioskowe) zmieniły papier na cieńszy, co w tzw. idealnym świecie powinno przełożyć się na obniżenie cen produktu (komiksów), ostatecznie ceny przez chwilę pozostały niezmienione a następnie zaczęły zauważalnie rosnąć (jeśli te podwyżki z ostatniego roku nazywam "zauważalnymi", to ciekawe co powiem po nadchodzącym roku ;) ).

Offline radef

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1044 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 19:21:53 »
Hanami zawsze miało ceny z kosmosu (w porównaniu do innych wydawców mangi) więc ja bym się za bardzo tym co mówią nie sugerował. Ale fakt faktem wszystko drożeje. Tylko jeśli ceny okładkowe faktycznie wzrosną o te 30% to chyba już tylko najwięksi maniacy zostaną w tym hobby.
Jakie ceny z kosmosu? Standardowa cena za mangę w formacie A5 to jest 25 zł i mówimy tutaj o JPF-ie czy Kotori, których tytuły nie są dostępne z takimi zniżkami jak Hanami. Natomiast w Hanami standardem było 65 zł za 2-tomowe wydanie w A5, co dodając większe zniżki, dawało bardzo podobną cenę.
Trzeci tom, drugi był jeszcze tani. Papier bardzo podrożał, więc trzeba się spodziewać podwyżki cen okładkowych nawet o 20-30%. W przypadku Mrocznej Otchłani pewnie na niekorzyść działa słaba recepcja tytułu, więc kolejny jest droższy, ale też ma więcej stron. Drugi miał 116 stron, trzeci 284. Trzeba się nastawić, że grubasy pod 600 i więcej stron zaczną dobijać do magicznych 250 i więcej złotych.
Akurat 150 zł za 284-stonicowy integral frankofoński to nie jest w Egmoncie jakaś duża podwyżka. Do tej pory zwykle 150 zł kosztowały albumy mające po 320-350 stron (np. "Dallas Barr", "Halloween Blues", "Trzeci Testament"), a 120 zł 250-stronicowe albumy ("Blueberry", "Pasażerowie wiatru", komiksy Leo). Więc tak patrząc na te tytuły, to pewnie rok czy dwa temu wyszłoby to za 130 lub 140 zł okł.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline 79ers

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1045 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 19:35:35 »
Ceny na wszystko są coraz wyższe i zaczynami się niestety do tego przyzwyczajać. Widze to szczególnie w odniesieniu do komiksów, na które mam wyliczony miesięczny budżet  :-\ .  Paradoksalnie ta sytuacja sprawia, że ksiażki wydaja się nagle tanie - chociaż nie są  >:(

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1046 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 19:56:29 »
Ceny cenami, ale jakość papieru spada. Egmont od dłuższego czasu stosuje cieńszy papier, przez co w W.I.T.C.H. są sytuację, gdzie drugie strony przebiją się i wygląda to średnio.

Trzymałem w rękach polskiego Toma Stronga i pierwszego angielskiego trade'a, wydanie polskie to jakaś kpina, śliska, cieniutka kreda.

Akurat 150 zł za 284-stonicowy integral frankofoński to nie jest w Egmoncie jakaś duża podwyżka. Do tej pory zwykle 150 zł kosztowały albumy mające po 320-350 stron (np. "Dallas Barr", "Halloween Blues", "Trzeci Testament"), a 120 zł 250-stronicowe albumy ("Blueberry", "Pasażerowie wiatru", komiksy Leo). Więc tak patrząc na te tytuły, to pewnie rok czy dwa temu wyszłoby to za 130 lub 140 zł okł.


To się nie starają. Malutkie Studio Lain wydaje 284 strony za okładkową 99 zł. Niewiele większy Ongrys 360 stron za 140 zł. Więc u wydawcy, który ma znacznie większe nakłady, drukuje hurtowo na tony, a licencje kupuje w pakietach 284 strony za 150 zł można jednak nazwać podwyżką.

Offline xanar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1047 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 21:02:26 »
Motylu, z którego roku ten pierwszy angielski trade ?
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Motyl

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1048 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 21:48:12 »
Motylu, z którego roku ten pierwszy angielski trade ?

Dobre pytanie :) łap stopkę.


Offline misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1049 dnia: Nd, 08 Sierpień 2021, 22:14:07 »
To się nie starają. Malutkie Studio Lain wydaje 284 strony za okładkową 99 zł. Niewiele większy Ongrys 360 stron za 140 zł. Więc u wydawcy, który ma znacznie większe nakłady, drukuje hurtowo na tony, a licencje kupuje w pakietach 284 strony za 150 zł można jednak nazwać podwyżką.

Licencje Marvela są znacznie droższe niż licencje, które kupuje SL i Ongrys.