Autor Wątek: Strażnicy  (Przeczytany 22332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Max Imus

Strażnicy
« dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 00:01:43 »
Witam.
Z góry przepraszam jak w złym miejscu piszę ten post.
Takie pytanie mam szybkie, bo w komiksach się nie orientuję... Skończyłem swoją przygodę z komiksami około 1995roku. Teraz za sprawą gry karcianej Marvel Champions - odżyło moje zainteresowanie ty rodzajem literatury. Kupiłem już kilka tomów, różnych bohaterów, ale mam problem z kolejnością. Otóż mam: Strażnicy (wyd. zbiorcze) z serii MISTRZOWIE KOMIKSU oraz cały cykl Strażnicy Początek. Do tego widziałem jest serial i film pełnometrażowy. Nie mam pojęcia o czym temat jest, więc chciałbym poznać możliwie w jak najlepszej kolejności. Zatem jaką kolejność czytania/oglądania polecacie?

Offline sad_drone

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 00:14:27 »
Pod względem chronologii : strażnicy początek -> strażnicy komiks/strażnicy film -> Strażnicy serial.

Natomiast pod względem czytania tak naprawdę istotne jest tylko żebyś przeczytał strażników na początku i obejrzał serial dopiero po lekturze ponieważ nawiązuje on do wydarzeń z komiksu. Strażnicy początek to prequel ale lepiej jest czytać znając już główny komiks, a film jest w ogóle nieistotny z perspektywy poznania uniwersum (słabsza wersja głównego komiksu, na dodatek przez zmiany w scenariuszu nie łączy się z serialem).
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline Max Imus

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 00:42:28 »
Dzięki Ci bardzo! O taką odpowiedź mi chodziło. :D
Zabieram się więc do czytania. Pozdrawiam!

Offline mack3

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 02:00:16 »
Pod względem chronologii : strażnicy początek -> strażnicy komiks/strażnicy film -> Strażnicy serial.

Natomiast pod względem czytania tak naprawdę istotne jest tylko żebyś przeczytał strażników na początku i obejrzał serial dopiero po lekturze ponieważ nawiązuje on do wydarzeń z komiksu. Strażnicy początek to prequel ale lepiej jest czytać znając już główny komiks, a film jest w ogóle nieistotny z perspektywy poznania uniwersum (słabsza wersja głównego komiksu, na dodatek przez zmiany w scenariuszu nie łączy się z serialem).
Strażnicy Początek nie tyle "lepiej" jest czytać znając główną serię Alana Moore'a, co wręcz OBOWIĄZKOWO należy zacząć od oryginalnych Strażników (Alana).
Seria Początek, jak napisał sad_drone to prequel, ale właściwie nic nie wnosi do głównego komiksu. Za to jest fantastycznie narysowana. Fantastycznie. Każdy bohater (każda część) jest tam rysowany przez innego twórcę, każda część ma więc inny styl, ale mam wrażenie, że prawie każdy z rysowników wspiął się tam na wyżyny swojego kunsztu (może poza Kubertem).

Film powinieneś zobaczyć jak już oryginalnych Strażników będziesz miał przeczytanych. Serial też.
Najważniejsze jest zacząć od oryginalnych Strażników, a potem kolejność w zasadzie nie ma znaczenia (choć serialu nie oglądałem).

Offline amsterdream

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 07:39:20 »
Serial to w ogóle możesz sobie odpuścić. Nie wnosi nic ciekawego a wręcz rujnuje markę Watchmen. Lepiej zostać przy komiksach i filmie pełnometrażowym.

Tysonek

  • Gość
Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 08:45:40 »
Ja proponuję się mimo wszystko zapoznać ze wszystkim w podanej wcześniej kolejności i nie zwracać uwagi na malkontentów którym coś się nie spodobało i teraz płaczą w każdych wątkach że coś jest złe i można ominąć.

Offline eridraven

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 13:23:04 »
Serial to w ogóle możesz sobie odpuścić. Nie wnosi nic ciekawego a wręcz rujnuje markę Watchmen. Lepiej zostać przy komiksach i filmie pełnometrażowym.

Nie zgadzam się. Obejrzyj chociaż jeden odcinek i zobacz czy ci się podoba. Bo o to chodzi - a nie jakieś tam górnolotne niszczenie honoru jedynej i słusznej koncepcji ;)
Komiks to tylko hobby

Piszę sobie na blogu: Comixxy

Offline Max Imus

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 13:35:52 »
Dzięki wszystkim za porady. Wiedziałem, że dobrze trafiłem zaglądając tu. ;)

Offline R~Q

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 14:33:03 »
Możesz obejrzeć film "Strażnicy" ("Watchmen), koniecznie w Ultimate Edition, ewentualnie w Director's Cut, kiedy chcesz, bo niezależnie od wszystkiego, to jedno z największych arcydzieł światowego kina w historii i ani nie psuje, ani nie poprawia odbioru komiksu.

Offline Leyek

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #9 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 15:20:49 »
Możesz obejrzeć film "Strażnicy" ("Watchmen) (...) to jedno z największych arcydzieł światowego kina w historii

Ty tak na poważnie?

Offline parsom

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #10 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 15:23:13 »
Ty tak na poważnie?

O to samo chciałem zapytać. Ludzie, co wy bierzecie...

Online bibliotekarz

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 15:41:06 »
Najlepsze arcydzieło może nie, ale jeden z najlepszych filmów superhero ever owszem.
Batman returns
his books to the library

Offline starcek

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 15:56:39 »
Najlepszy, ale chyba przykład jak spieprzyć ekranizację komiksowego arcydzieła., choć w zeszłym roku pojawił się silny konkurent - Hellboy.  ;D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline sad_drone

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 16:01:03 »
@amsterdam Nie zgadzam się, moim zdaniem własnie serial to godna kontynuacja komiksu moora, znacznie lepsza od niektórych serii z before watchmen. Tak jak @eridraven pisze moim zdaniem lepiej się zapoznać i samemu ocenić bo na pewno nie ma generalnego konsensusu że jest to beznadziejny serial. (tym bardziej że krytycy uniwersalnie go chwalą)

Edit do mojego głównego posta, trochę źle się chyba wyraziłem. Watchmen film z perspektywy uniwersum jest nieistotny, natomiast absolutnie warto go ciągle obejrzeć bo mimo że jest gorszy od komiksu to ciągle jest to dla mnie solidna adaptacja. I tak jak @R~Q pisze koniecznie w directors cut.
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline jotkwadrat

Odp: Strażnicy
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 17 Styczeń 2020, 16:04:18 »
Jak dla mnie Watchmen to najlepsza adaptacja komiksu jaka powstała do tej pory.
Serial jest mocno taki sobie - da się obejrzeć bez większego bólu, ale niewiele ma wspólnego ze Strażnikami.