Autor Wątek: Jakie wydania preferujecie  (Przeczytany 19554 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Pawel.M

Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #45 dnia: So, 15 Luty 2020, 22:36:45 »
ramirez82
Odpuszczenie dobrego komiksu... Wiesz, tyle tego wychodzi, że i tak nie jestem w stanie kupić wszystkiego co bym chciał. A kupując integrale mogę kupić więcej - bo wychodzą taniej.

Do tego przyznam, że nie ogarniam polityki wydawania albumów w twardych oprawach, które znacząco podnoszą cenę (+ objętość) - dla 48 czy 64 stron twarda jest niepotrzebna, w zupełności wystarcza miękka, a jak ma skrzydełka to już szał. Dlatego kupuję bardzo mało komiksów Kurca.

Inna sytuacja jest z kultowymi komiksami. Przecież Kajka i Kokosza czy Thorgala czytałem i to nie raz, jakbym miał teraz kupić, to tylko porządny integral dla przyjemności posiadania (kolekcjonersko).

Kapral
Rzadko, ale występują. Np. Saga Valty - nie kupiłem albumów (i bym nie kupił), wydali integral - kupiłem. Przy czym po cenie okładkowej: albumy - 108 zł, integral - 99 zł. Do tego wydanie albumowe jest uboższe (176 str. - integral stron 192).
« Ostatnia zmiana: So, 15 Luty 2020, 22:54:45 wysłana przez Pawel.M »

ramirez82

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #46 dnia: So, 15 Luty 2020, 22:42:12 »
Czyli integral ponad wszystko. Lepszy średniak Saga Valty w integralu, niż rewelacyjne Wieże Bois Maury w pojedynczych albumach.

Offline Pawel.M

Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #47 dnia: So, 15 Luty 2020, 22:45:35 »
Po 1. Pierwsze tomiki Wież są niedostępne, a ja względnie niedawno wróciłem do czytania komiksów.
Po 2. Raczej tak i to nawet nie tyle przez albumowe wydanie Wież, co przede wszystkim przez twarde oprawy.
Po 3. Każdy ma swoje preferencje - wolę komiksy fantastyczne od historycznych (być może dlatego, że jestem historykiem), więc Wieże mnie jakoś specjalnie nie jarają.

Kapral

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #48 dnia: So, 15 Luty 2020, 22:54:21 »
Rzadko, ale występują. Np. Saga Valty

To jest jeden przykład. A jakieś inne albumy HC kontra integrale HC? Bo odnoszę wrażenie, że jakimiś nieistniejącymi alternatywami chcecie usprawiedliwić własne irracjonalne wybory :)

Offline Pawel.M

Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #49 dnia: So, 15 Luty 2020, 22:55:47 »
Wiem Kapralu, że polemizujesz dla samej polemiki i będziesz męczył bułę bez końca. Po prostu przyjmij do wiadomości, że zamiast kupić dwa albumiki wolę jeden integral - i niekoniecznie musi to być ten sam komiks.

Obecnie jeśli chodzi o albumy, kupuję tylko dwie serie: Najemnika Segrellesa i Przebudzone legendy Święcickiego. Nie przewiduję, żeby to uległo zmianie.
« Ostatnia zmiana: So, 15 Luty 2020, 22:57:30 wysłana przez Pawel.M »

Kapral

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #50 dnia: So, 15 Luty 2020, 23:06:31 »
Nie kolego, to ty będziesz teraz męczył bułę jakie to niby mądre są twoje decyzje. Z tym, że nie potrafisz ich obronić ani wytłumaczyć. Cała argumentacja sprowadza się do tego, że "ty wolisz". No to sobie "wol" i OK :)

Offline Pawel.M

Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #51 dnia: So, 15 Luty 2020, 23:09:16 »
Ileż to forum by zyskało, jakby jednego Kaprala straciło...

Kapral

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #52 dnia: So, 15 Luty 2020, 23:14:02 »
Ileż to forum by zyskało, jakby jednego Kaprala straciło...

Jasne, nie ma to jak zatęchła i przepocona strefa komfortu :)

A propos, zgadzasz się z moją diagnozą?

ramirez82

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #53 dnia: So, 15 Luty 2020, 23:14:38 »
Z tym, że nie potrafisz ich obronić ani wytłumaczyć.

Ale przed kim ma tego bronić i tłumaczyć?

Kapral

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #54 dnia: So, 15 Luty 2020, 23:20:15 »
Choćby przed samym sobą :)

Offline Pawel.M

Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #55 dnia: So, 15 Luty 2020, 23:21:00 »
Tak Kapralu, zgadzam się z diagnozą, że każdy ma swoje preferencje co do rodzaju wydania, tematyki itd. itp. I nikt nie musi podzielać moich.

ramirez82
Sam nie wiem ani przed kim, ani po co. Ale przecież to nie ma znaczenia - najlepiej przemilczeć i nie karmić... Kaprala :D

Kapral

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #56 dnia: So, 15 Luty 2020, 23:24:01 »
Macie rację. Najlepiej przemilczeć. W końcu od tego jest forum tzw. "dyskusyjne" :)

Offline marcing

Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #57 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 02:04:38 »
A propos, zgadzasz się z moją diagnozą?
Ja się nie zgadzam. Cenny księgozbiór zgromadziłem zanim kupiłem większość posiadanych przeze mnie komiksów, w tym integrali, więc nie są one żadną namiastką. Wrysografy też są u mnie niedawną fazą, wcześniej kupowałem sztukę i oryginalne plansze. A ponieważ Twoja diagnoza posiłkuje się jednym, IMO raczej ekstremalnym przypadkiem, więc uznaję, że mój przykład skutecznie ją obala ;)
I serio ludzie kolekcjonują integrale i omnibusy jako namiastki książek?
Inna możliwość jest taka, że ludzie lubią twarde oprawy, dla pojedynczych albumów są one mało sensowne bo oprawa zajmuje więcej miejsca niż sam komiks (Bois Mary to dobry przykład), więc wolą integrale. Jeszcze inna może być taka, że wydawcy nadrabiając brak różnych serii na polskim rynku przyzwyczaili klientów do integrali.
Co do racjonalnych wyborów - mieszkam w dużym mieście, gdzie są biblioteki całkiem dobrze zaopatrzone zarówno w książki jak i w komiksy, kupowanie czegokolwiek, a już zwłaszcza kolekcjonowanie uważam za mało racjonalne. Jakoś z tym żyję :)

Offline Hans

Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #58 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 02:24:33 »
Dla mnie przyczyny w parciu na integrale należy szukać w głębokości naszego rynku.
Klienci kupowali zeszytówki, ale nie byli pewni czy wydawca będzie je dalej wydawał, wydawcy też bali się ryzykować - integral załatwiał sprawę.
Po prostu mamy gówniany rynek, na którym nie dałyby rady żyć obok siebie wydania albumowe i integrale (przy wydawaniu tego samego tytułu).
Lubię ładne wydania zbiorcze, ale ucieszyłby mnie również kilkadziesiąt innych serii w pojedynczych albumach, abym po 1-2 z nich mógł stwierdzić czy kupować dalej taki tytuł. I tu wracamy do początku mojej wypowiedzi - wydawca woli nie ryzykować i wydać integral.

Kapral

  • Gość
Odp: Jakie wydania preferujecie
« Odpowiedź #59 dnia: Nd, 16 Luty 2020, 08:43:23 »
I tu wracamy do początku mojej wypowiedzi - wydawca woli nie ryzykować i wydać integral.

Bingo! To teraz dziadek Kapral opowie wam co będzie dalej.  Bo myśmy już kiedyś taką sytuację na polskim rynku przerabiali, tylko (jak widzę) większość z was tego nie pamięta, albo nie chce pamiętać.

Było to dawno temu, tuż po tym jak dzięki Egmontowi wyszliśmy z trwającej niemal dekadę Wielkiej Komiksowej Smuty. A udało się z niej wyjść głównie dlatego, że Egmont miał ludzi, którzy znali się na komiksie i zgarnął z rynku frankofońskiego najlepsze kąski. Wydawał je w pojedynczych albumach, tanich i dostępnych dla każdego klienta, więc ilość odbiorców zaczęła się powiększać. Inni też pozakładali własne wydawnictwa komiksowe, zazwyczaj idąc podobnym tropem. Rynek rósł, było dobrze.

Ale duże wydawnictwa książkowe patrzyły na to z zazdrością. Też chciały zarobić kasę na komiksach, tylko że nie miały fachowców i w swej naiwności wykupiły licencje na frankofońskie ochłapy, którymi wzgardził Egmont. Wydawało im się, że mając własne sieci dystrybucji (hurtownie książek i zwykłe księgarnie) podbiją Polskę tym chłamem... ale się przeliczyły. Wszystkie te Arie, Krany, Falki itp. całymi latami zalegały w księgarniach, a potem na taniej książce.

Na rynku wybuchła panika. Pierwsze chyba spanikowały małe wydawnictwa, wycofały się z zeszytów i poszły w integrale i essentiale. Ale to nie one dyktowały warunki na rynku, tylko Egmont. Niestety, decydenci w Egmoncie również narobili w gacie na widok tych stert komiksów na taniej książce i postanowili zminimalizować ryzyko. Wic polegał na tym, żeby wydać coś grubego, drogiego i "ekskluzywnego", cenę wywindować w kosmos, najlepiej do jakichś 150 zł (co na owe czasy było szokujące) i sprzedać to tysiącu wariatów. Nakład był co prawda niski, ale dzięki absurdalnie wysokiej cenie wydawnictwo i tak swoje zarobiło.

Tylko że większości czytelników nie stać było na te wypasione  integrale i odwrócili i się od komiksu. Ta szaleńcza polityka spowodowała ponowne skurczenie się rynku do tysiąca wariatów (wyjątek stanowił np. "Thorgal", który zdaniem TK rządzi się innymi prawami). A to oczywiście nakręciło spiralę niskich nakładów i wysokich cen. Potem przez wiele lat polski rynek komiksowy nie mógł się z tej gównianej sytuacji wygrzebać.

Tak więc jeżeli chcecie mieć normalny (czytaj: masowy) rynek, to nie ma innej drogi niż komiksy w niskiej cenie jednostkowej. Tylko w ten sposób można dotrzeć do większej liczby odbiorców, a w efekcie podnosić nakłady, obniżać ceny i ciągle poszerzać ofertę. Integrale mogą sobie istnieć na marginesie tego taniego obiegu, ale nie zamiast niego, bo już wiemy jak to się kończy. Więc bardzo was proszę, skończcie z tym egoistycznym, snobistycznym parciem na drożyznę, pomyślcie o rynku, bo za chwilę będziecie mogli sobie komiksy tylko z Zachodu ściągać.

A powtórka z rozrywki już się zaczyna wyłaniać zza horyzontu. Studio Lain wydaje swoje wypasiory w takich cenach, że sprzedają się w zaledwie w kilkuset egzemplarzach i wydawca oficjalne się do tego przyznaje! To się zaczyna robić rynek kolekcjonerski, a nie masowy. Chyba nie o to chodzi.