Autor Wątek: Siedem grzechów głównych polskich wydawców komiksowych  (Przeczytany 3417 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Siedem grzechów głównych polskich wydawców komiksowych
« dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 09:52:39 »
Zachęcony dyskusjami w innych wątkach postanowiłem stworzyć oddzielny temat, w którym podamy najważniejsze błędy i wpadki polskich wydawców komiksowych. Trochę ku przestrodze dla czytelników, a trochę jako ostrzeżenie dla wydawców 8) Proponuję kategorie: papier, dodatki, serie, tłumaczenie, cena, nakład, wydania kolekcjonerskie. Nie musicie się przywiązywać do kategorii, to luźna propozycja ;)

Offline m4rkiz

Odp: Siedem grzechów głównych polskich wydawców komiksowych
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 10:28:48 »
Dla mnie - po pierwsze i najważniejsze - brak przykładowych plansz, po drugie brak porządnego, fachowego opisu czy streszczenia.
Nie jestem jakimś zapaleńcem, tylko zwykłym konsumentem, kojarzę ledwo parę bardziej rozpoznawalnych nazwisk w branży i zwykle przechodzę obojętnie nad pozycjami, które nie mają dodanych przykładowych plansz.
W dzisiejszym zasypie badziewia z rysunkami na poziomie zeszytów szkolnych końca podstawówki (prison pit) nie chce mi się nawet szukać informacji o każdej nowości z osobna - jeżeli nie kojarzę tytułu czy rysownika, albo nie urzeknie mnie okładka, to taka pozycja się u mnie nie przebije, bo mam czas albo na czytanie komiksów, albo na wyszukiwanie informacji o nich, a im mniej znana pozycja, zwłaszcza jeżeli nie była wydana po angielsku, tym trudniej o materiał na jej temat.

Te czterdzieści lat temu była taka posucha, że czekało się na dosłownie cokolwiek, dziś mamy klęskę urodzaju w której wydaje się wszystko jak leci i oddzielenie ziarna od plew stało się nietrywialne.

Offline NuoLab

« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 10:41:04 »
To prawda brak plansz zniechęca, zwłaszcza w przypadku komiksów polskich gdzie nie można ich wyguglać z oryginalnych wydań. Ze swojej strony dodam pokrętną dystrybucję (Kurc, Ongrys) - nigdy nie wiadomo czy dany komiks będzie dostępny wszędzie czy wyłącznie u wybranych sprzedawców.

Offline LukCook

« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 10:53:10 »
Na wstępie nie wszystkie polskie wydawnictw grzeszą, niektóre są bliskie ideału.

To co najbardziej denerwuje u niektórych wydawców:

1. Niechlujne tłumaczenia;
2. Słaba korekta;
3. Kiepska jakość wydań - jakość wydruku, trzeszczące grzbiety, słabej jakości papier, okładki soft-touch;
4. Tragiczna komunikacja z czytelnikami;
5. Reklamowanie każdego wydawanego komiksu jako dzieła, niesamowitej pozycji i etc.;
6. Cena nieadekwatna do wydania;
7. Długie oczekiwanie na dodruki (brak dodruków) dla tomów brakujących w serii.
« Ostatnia zmiana: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:06:32 wysłana przez LukCook »

Offline Alienus66

« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:00:54 »
Może warto by było zrobić sondaż które wydawnictwo jest najbardziej profesjonalne ciekawy jestem wyników🙂

Offline freshmaker

« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:02:48 »
studio lain

Offline Alienus66

« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:14:01 »
studio lain
Podobnie uważam ale Lost In Time też👍
Studio Lain cenie za Bardzo dobry kontakt i odpowiedź na praktycznie każde pytanie oraz za estetykę wydanych komiksów.
Losty praktyczne nie mają wad ciężko o cokolwiek się do nich przyczepić... a najgorzej u mnie wygląda kontakt z Taurus nie odpowiadają na pytania oraz przerywają serię tak jak zrobili to min z żywymi trupami...
« Ostatnia zmiana: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:52:26 wysłana przez Alienus66 »

Offline Raveonettes

« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:21:47 »
Z mojego doświadczenia na pozytyw zasługują Non Stop Comics i Nagle. Ci pierwsi dzwonili kiedyś w związku z premierą Czasu Nienawiści i tłumaczyli mi dlaczego komiks nie jest zafoliowany (była tam jakaś akcja z drukarnią). Nagle Comics natomiast wyciągnęło wnioski po marnym zabezpieczeniu Parkera i od tamtego czasu każda ich przesyłka jest zapakowana pancernie
Na minus Scream za przycinanie kadrów i brak korekty, Mucha za drukowanie w BZG i aroganckie podejście do klienta i Taurus za bycie wydawnictwem-memem.

Offline Castiglione

« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:43:48 »
Mnie najbardziej razi słaba korekta. Tu według moich doświadczeń króluje Scream - nie mam od nich dużo komiksów, ale kilka czytałem i takiego nagromadzenia błędów interpunkcyjnych, literówek czy nawet błędów ortograficznych na tak niewielkiej przestrzeni, to jeszcze nigdy nie widziałem. Dla mnie to kompletny brak szacunku dla czytelnika - macie fajne obrazki, więc się odczepcie. Drugie miejsce w tej kategorii Mucha.
« Ostatnia zmiana: Nd, 09 Czerwiec 2024, 11:46:31 wysłana przez Castiglione »

Offline Brvk

« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 12:00:50 »
Korekta to najsłabsza strona wydawnictw komiksowych. Ciągle powszechne jest przekonanie, że zamiast profesjonalnego korektora wystarczy zatrudnić osobę dobrze posługującą się językiem polskim i jakoś to będzie. I takie przekonanie jest trafne - jakoś tam jest. Ale jakości nie ma.

Druga sprawa - brak szczerej i otwartej relacji z czytelnikami. Rzadkością są przeprosiny za błędy, marketing kończy się na wrzucaniu zapowiedzi i pozytywnych recenzji w social media, bezpośrednia dyskusja sprowadza się zwykle do poklepywania po plecach z entuzjastycznie nastawionymi czytelnikami. Przy tak małym gronie odbiorców spodziewałbym się bliższych relacji, A te ograniczają się do kupcie i idźcie sobie wszyscy.
« Ostatnia zmiana: Nd, 09 Czerwiec 2024, 12:05:55 wysłana przez Brvk »

Offline Zwirek

« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 12:09:28 »
Bardzo dużo jest tych elementów, żeby sprawiedliwie ocenić wydawcę, trzeba chyba każdy element oceniać osobno. Bo ogólna ocena niewiele mówi.

Oprócz elementów związanych z wydaniem i pakowaniem, do głowy przychodzi mi jeszcze coś takiego.

- Komunikacja do konsumenta (np. zapowiedzi, katalog, informacje o opóźnieniach, przeprosiny za błędy).
- Kontakt bezpośredni z konsumentem (odpowiadania na pytania w mediach społecznościowych, na targach).
- Terminowość (dotrzymanie daty premiery, wydania katalogu, oraz innych obiecanych rzeczy).

Offline isteklistek

« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 12:55:18 »
Dla mnie największy grzech, to robienie durnia z klienta. Jeżeli ktoś zarzuca, że coś nie zgadza się z kadrem, to wydawnictwo publikuje oryginalny kadr i pokazuje jak jest, a nie wymyśla bzdury, że skontaktuje się z wydawnictwem i powiedzieli, że się skontaktowali, a efekt tego taki, że ci powiedzieli tym, że jest ok, więc mogą przekazać innym, że jest wszystko załatwione i zamykamy temat. Problem można rozwiązać w kilka minut, ale niepotrzebnie się ciągnie ... .

Druga sprawa, że często błąd wymaga zmienienia nakładu i zrobienia od nowa. Jeżeli na okładce jest coś widać podwójnie, czy na grzbiecie się coś nie zgadza, to można przeprosić ludzi, którzy będą wkurzeni, ale trudno stało się raz. Czym innym jest błąd w środku z rozkładówkami, czy pomieszane strony w komiksie - to jest nie do zaakceptowania i nakład jest do zmielenia, albo rozklejamy i ponownie się klei. Na takie coś nie ma wytłumaczenia ... liczy się straty i robi się wszystko, aby za błąd jak najmniej zapłacić. Dla mnie kuriozum, to powiedzenie, damy poprawne rozkładówki w następnym numerze i "cześć, nara".

Offline Czeczot

« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 14:10:42 »
Opisy komiksów na poziomie: Autor dostał x nagród, rysownik dostał x nagród i to jest najlepszy komiks na świecie.
Opis o czym jest komiks w 2-3 zdaniach z których nic nie wynika.
Kupuje komiksy jak mi się spodoba okładka albo rysunki znalezione gdzieś w necie i coraz więcej mam nie trafionych

Brak jakiejkolwiek informacji o dodruku. Nie jest dostępny jeden zeszyt z seri i nie wiadomo czy kupić pozostałe i poczekać czy szukać na OLX.

Opóźnienia do wydań oryginalnych.

Poniższego nie uważam ze grzechy wydawców:
Cena - każdy może sprzedawać swój towar za ile mu się żywnie podoba.
Słaba jakoś druku - ona raczej wynika z walki o cenę albo zysk przy małym nakładzie.
Opóźnienia - raczej jest tu za dużo składowych żeby wszystkim obarczać wydawcę.

Offline freshmaker

« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 14:34:07 »
z tym studiem lain to była ironia

Offline parsom

« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 14:57:20 »
z tym studiem lain to była ironia

Taką miałem nadzieję... Aczkolwiek - uczą się na błędach, nie idą w zaparte, nie zlewają, zatrudnili korektorkę/redaktorkę. To doceniam.