Autor Wątek: Siedem grzechów głównych polskich wydawców komiksowych  (Przeczytany 3391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maxim1987

Odp: Siedem grzechów głównych polskich wydawców komiksowych
« Odpowiedź #15 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 15:51:36 »
Używanie rozpoczetych serii. Wiadomo - wydawnictwo ma na siebie zarabiać i rachunek ekonomiczny jest niubłagany, ale urywanoe serii (bez konkretnej konkluzji) jest mocno nie fair wobec klientów, którzy jednak kupili jej początek

Offline Brvk

« Odpowiedź #16 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 16:13:44 »
Słaba jakoś druku - ona raczej wynika z walki o cenę albo zysk przy małym nakładzie.

Słaba jakość druku jak najbardziej jest winą wydawcy. Troska o jak najwyższe standardy w tym względzie powinna być wartością nadrzędną, zwłaszcza przy relatywnie wysokich cenach. Komiksów na rynku jest na tyle dużo, że lepiej zrezygnować z wydania, niż puścić coś słabej jakości. Tak uważam*.

* Nie dotyczy zinów, selfpublishingu itp.

Offline Adolf

« Odpowiedź #17 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 16:21:00 »
A jak oceniacie Studio Lain?

Nigdy nic u nich nie kupowałem, a wiążę duże oczekiwania co do jakości, bo zaraz mają wydawać u nas Top Cow. Rozumiem, że nie muszę się martwić o papier czy korektę. Kontakt z wydawnictwem to jakiś niespotykany wysoki poziom. Czy są jakieś wady? Na co uważać?

Offline pokia

« Odpowiedź #18 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 16:30:55 »
A jak oceniacie Studio Lain?

Czy są jakieś wady? Na co uważać?
Ich komiksy są klepane, mają przekręcone liczniki, zazwyczaj egzemplarze popowodziowe.
No i co najgorsze - na 100% wyciągają je z piwnicy.
« Ostatnia zmiana: Nd, 09 Czerwiec 2024, 17:09:30 wysłana przez pokia »

Offline Brvk

« Odpowiedź #19 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 16:34:10 »
A jak oceniacie Studio Lain? (...)
Na co uważać?
Na dzień uruchomienia przedsprzedaży, bo jeśli chcesz mieć pewność, że tytuł Cię nie ominie to musisz być na bieżąco.

Korekta i dobór papieru w komiksach SLain bywały problemem. Ostatnio jest lepiej, ale nie bez potknięć (np. w Kronikach barbarzyńców jest babol w postaci "także" zamiast "tak że", nienawidzę tego błędu, który popełnia 90% polskiego internetu i rzadko kto rozróżnia te dwie formy).

Offline Zwirek

« Odpowiedź #20 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 17:49:20 »
Studio Lain ma wady, które są jednocześnie zaletami ;)
  • Zapowiadają komiksy na długo przed premierą - ale nie masz pewności 100%, że je wydadzą i kiedy, bo to są plany.
  • Niektóre tytuły rozchodzą się jak świeże bułeczki, jeśli kupisz to masz pożądany "unikat", ale jeśli przegapisz, to smuteczek.
  • Wszystkie komiksy mają 3 wersje okładki, co jest super, ale czasami trudno się zdecydować i wiele osób zwleka z decyzją, potem żałują, że nie wybrali tej, która się pierwsza wyprzedała.

Offline Popiel

« Odpowiedź #21 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 18:33:01 »
Ostatnio jest lepiej, ale nie bez potknięć (np. w Kronikach barbarzyńców jest babol w postaci "także" zamiast "tak że", nienawidzę tego błędu, który popełnia 90% polskiego internetu i rzadko kto rozróżnia te dwie formy).

No właśnie, a w jakim kontekście tam jest?

Offline Czeczot

« Odpowiedź #22 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 18:51:44 »
Mnie osobiście sposób sprzedaży Lain drażni. Kup bo nie będzie. Marketing na zasadzie "dużo krwi i golizny" i nie specjalnie coś więcej. Ich komiksy maja oceny w necie raczej średnie. Pewnie bym coś kupił jak bym zobaczył / przeczytał jakąś recenzje. Ale jakoś nigdzie nie natrafiłem na żadna recenzje.
Żresztą mnie takie "przymuszanie" do kupienia wielkością nakładu raczej zniechęca do zakupu niż przyciąga.

Offline misiokles

« Odpowiedź #23 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 20:23:07 »
Nakłady komiksów Studia Lain są prawdopodobnie takie same jak Kuca, Screamu i Lost in Time. Tylko że Studio L je podaje, a inni nie :)

Offline starcek

« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 20:47:26 »
Prawdopodobnie to nieźle pojechałeś bo SL ma zdecydowanie mniejszą dystrybucję niż te wymienione przez Ciebie.
Ostatnio się zdziwiłem, bo u mnie w osiedlowej księgarni na wystawie tytuły Scream'u się pojawiły.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Zwirek

« Odpowiedź #25 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 20:50:23 »
No właśnie, co do grzechów, uważam, że nakłady powinny być jawne i stany magazynowe też.
SL ma to wszystko jawne i jakoś na tym nie traci, a wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że zyskuje. Więc tłumaczenie, że to jakaś tajemnica handlowa, mnie nie przekonuje.

Offline Brvk

« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 20:52:34 »
Bez jaj, takie dane można podawać tylko dobrowolnie, bo zarządzanie niewiedzą klienta w tym aspekcie to część marketingu.

Offline Sędzia

« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 20:52:39 »
Jak dla mnie największym grzechem jest brak foliowania komiksów. To leży niemal wyłącznie w gestii danego wydawnictwa (poza koprodukcjami z Zachodem) i każdy wydawca może foliować. Jeśli tego nie robi, przez co komiksy mają przetarte lub porysowane okładki, to dla mnie nie ma to żadnego usprawiedliwienia.

Jeśli chodzi o inne kwestie to jestem dość wyrozumiały, np. jakieś braki korekty itp., które dla wielu są największym grzechem, dla mnie są mało istotne, bo w większości przypadków po kilku miesiącach od lektury i tak nie pamiętam takich szczegółów, a do komiksu już nie wrócę i go sprzedam.

Dla mnie zdecydowanie najlepsze wydawnictwo to Mandioca, ale wysoko cenię także Kulturę Gniewu i Studio Lain (to ostatnie przede wszystkim za kontakt tutaj na forum)

Offline Castiglione

« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 20:56:40 »
Jeśli chodzi o inne kwestie to jestem dość wyrozumiały, np. jakieś braki korekty itp., które dla wielu są największym grzechem, dla mnie są mało istotne, bo w większości przypadków po kilku miesiącach od lektury i tak nie pamiętam takich szczegółów, a do komiksu już nie wrócę i go sprzedam.
No tak, treść komiksu to szczegół, najważniejsze, żeby był w folii xD No nie dziwię się, że mamy to, co mamy.

Offline parsom

« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 09 Czerwiec 2024, 21:16:57 »
Każdy może foliować, ale korekta to już wyższa jazda. Ludzie...