Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 806946 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Simon

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2685 dnia: Śr, 18 Sierpień 2021, 23:03:27 »
Kolejny czarno-biały komiks wydany za horrendalną sumę. Nie martw się 300-400 zł stanie się normą w przypadku ich pozycji zapewne już w przyszłym, najdalej 2023 r. Zadziwiająca taktyka wydawnicza, wydawać po raz kolejny ten sam komiks, zamiast sięgnąć po coś świeżego, a z drugiej strony ładować się w przeciętniaki pokroju Le Mans. Tutaj zaś nieprawdopodobna wręcz granica okładkowych 100 zł za 48 stron zbliża się nieubłaganie. Za rok, dwa, pięć.
Jak emocje opadły, że już za moment będzie II tom Burmy pojawiła się w głowie chłodna kalkulacja ceny. Niby więcej stron, niby grubsza, ale cena nie razy dwa, a więcej. Myślę może licencja, może wyjątkowy papier, etui, jednakże coś mi świta, że tu jednak chodzi o maksimum zysku. Kurcze wydanie Burmy w oryginale 20 euro (tom 2 grand format), a wersja hiszpańska Burmy (jakiś integral bo 412 stron miał) w polskiej internetowej księgarni (nie pamiętam, której dokładnie) widziałem za 80 zł.  Kurcze, co jest z naszymi cenami?
Też nie podoba mi się to, co robi Scream: windują ceny, wydają "ekskluzywne" i limitowane komiksy, a nie przykładają się do tłumaczenia, korekty itd. Ale co możemy poradzić na wzrastające ceny? Jeśli komuś nie pasuje cena to nie kupi, a jeśli komuś bardzo zależy to kupi, krótka piłka. Poza tym dla tytułów takich jak Burma czy Incal, moim zdaniem, warto. ;) (W ogóle dobrze, że wydadzą tego Burmę, bo już myślałem, że nigdy nie będzie kontynuacji. Ech... Szkoda, że Tardi się w Polsce nie sprzedaje. :'()
"I've... seen things you people wouldn't believe...
Attack ships on fire off the shoulder of Orion.
I watched C-Beams glitter in the dark
Near the Tannhäuser Gates.
All those... moments... will be lost in time,
Like tears... in... rain.
Time... to die..."

Offline Motyl

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2686 dnia: Śr, 18 Sierpień 2021, 23:45:32 »
czyli jednak wydawca zrobił ci dobrze a nie nabił w butelkę

Nie. Wydawca zrobił tylko sobie dobrze. Ustalił taką cenę, by przy minimalnej sprzedaży na tytule zarobić. Nie na tym jednak polega normalny rynek, aby zakładać, że tytuł rentowny ma być przy sprzedaży dwustu czy trzystu sztuk i kosztem takiego wydania w całości obarczać klienta. Bo doprowadza to do kuriozalnych sytuacji, że rynek zapełni się samymi drogimi i ekskluzywnymi komiksami i nie będzie miejsca na inne publikacje, gdyż wybierając trzy komiksy po 250 zł odpuścisz z pięć innych znacznie tańszych tytułów i puścisz z torbami mniejszych wydawców. Rynek już dawno zmienił się w niszę dla kolekcjonerów, a taki Incal w nakładzie 555 sztuk to wręcz śmiech na sali. Bo zakładając, że to tak wyśmienity tytuł, to powinien być dostępny w większym nakładzie i niższej cenie. To takie sztuczne hermetyzowanie rynku, które całkowicie zamyka się na nowego klienta, bo taki nastolatek jak się nawet zainteresuje Incalem to za nic nie wyda na niego tak zaporowej kwoty. Czyli jak widzisz, wydawca robi sobie dobrze kosztem zarówno klientów, jak i rynku. Bo raczej powinniśmy dążyć do jego rozwoju, a nie zamykaniu się w mega drogich i niedostępnych dla wszystkich publikacjach.     

Offline freshmaker

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2687 dnia: Śr, 18 Sierpień 2021, 23:49:51 »
powtórka z mistrzów komiksu, wiec nie dramatyzuj. rynek się od tych wydań wtedy zawalił czy rozwinął? a scream wydawało już incala w 3 różnych wersjach, wiec chyba była szansa kupić ten komis, nie?

i nie, nie kupiłbym innych tańszych komiksów zamiast incala.

Offline Motyl

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2688 dnia: Śr, 18 Sierpień 2021, 23:52:19 »
Dostrzegasz tylko to, co ci się podoba, bardzo wygodna postawa. I nie dramatyzuję, przy tak skonkretyzowanej polityce tacy mistrzowie komiksu byliby trzy razy drożsi niż dostaliśmy.

Offline LukCook

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2689 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 00:02:27 »
Scream zaczął jazdę po bandzie. Cena Burmy urwana z choinki.

Incal to mistrzostwo komiksu tylko Scream robi kabaret wydając go co 3 lata w różnych formatach i wersjach. W wypadku najnowszej wersji - 555 sztuk to dwa razy więcej niż Rozbitkowie czasu, cena okładkowa taka jak Batman B&W, przy mniejszej liczbie stron i mniejszym formacie.

Najstraszniejszy jest opis:
Cytuj
stworzonej przy współpracy z tłumaczami, redaktorami, korektorami i grafikami Screamu.

Jak ma wydawnictwo z jednymi z najgorszych tłumaczeń w Polsce oraz koszmarną korektą (auto-korektorka Kasia) to odważnie.

brvk

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2690 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 00:13:12 »
Ceny i wydania Incala potrafię zrozumieć, bo to komiks wyjątkowy. Czarno - biała to w zasadzie edycja snobistyczna, dla pasjonatów i ultrasów.

Ale generalna tendencja jest zła - na rynku jest za dużo komiksów, za dużo premier, za dużo nierentownych serii i przesadzonych jakościowo wydań. Stąd pomysły z przerzucaniem ciężaru na klienta. Chce - niech płaci!


Offline tuco

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2691 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 00:16:47 »
powtórka z mistrzów komiksu, wiec nie dramatyzuj. rynek się od tych wydań wtedy zawalił czy rozwinął? a scream wydawało już incala w 3 różnych wersjach, wiec chyba była szansa kupić ten komis, nie?

i nie, nie kupiłbym innych tańszych komiksów zamiast incala.
wtedy rynek się ani nie rozwinął, ani nie zawalił, ale raczej bliżej było tego zawału. egmontowe grubasy (MK, PE i OG) po kilku latach od wprowadzenia serii praktycznie przestały się pokazywać. sytuację zmienił dopiero ogólny bóóm związany (najprawdopodobniej) z przetoczeniem się przez kina filmów SH, a następnie zwróceniem uwagi na komiks ludzi "spoza". ale przecież to ogólnie wiadomo, po co więc zafałszowywać rzeczywistość niczym pani witek-sprytek?

Bender

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2692 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 00:42:04 »
Incal to mistrzostwo komiksu tylko Scream robi kabaret wydając go co 3 lata w różnych formatach i wersjach.

i wszystkie się wyprzedają.
Licencjodawca też wydaje co chwila w innym formacie. Nic w tym złego.

Offline freshmaker

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2693 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 08:42:04 »
mk się przestało ukazywać bo nastała era integrali - rozkręcona właśnie przez tę serię i urodzaj komiksu euopejskiego na rynku. europejskie albumy z mk to był komiksowy renesans, schodziły na pniu. póżniejsze wydania egmontu, valeriany, blueberry itd po 99 pln to była rozumiem zła cena, skok na kasę i psucie rynku?

to że nestor burma jest w cenie okładkowej za 150 pln oznacza waszym zdaniem że ludzie przestaną kupować spidermana i rynek się zawali? opanujcie się.

Offline Death

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2694 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 09:04:25 »
Burma ma taką cenę, bo pewnie była opcja albo wydajemy bardzo mały nakład za 150 zł (dyskont 90) albo w ogóle.
W takim przypadku zawsze wybiorę opcję "skoku na kasę".
Chętnie zapłacę więcej za kolejne tomy Klezmerów, Pirata Izaaka, Queen& Country byleby tylko wyszły. Jeśli nie ma innej opcji to mam tego w ogóle nie przeczytać? :/
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

brvk

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2695 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 09:38:45 »
Racja, ale wszyscy zapędzeni są w kozi róg. Tyle że nie zapominajmy, kto tu jest ważniejszy - klient, czy wydawca.

Nie traktujmy wydawców jak dobroczyńców, ani jak kolegów z komiksowa. Fajnie, że wydają oczekiwane przez wielu tytuły, ale z drugiej strony to ich hurraoptymizm i błędne wybory są składową podwyżki cen.

Bender

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2696 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 09:46:39 »
Co więcej, uważam, że to bardzo dobrze, że wznawiają Incala i to w różnych formatach i konfiguracjach.

Przynajmniej może skończy się psychoza (której czasem i sam ulegam) pt. o boże to limitowane wydanie, na pewno będzie ostatnie, muszę to mieć!, nie załapałem się, zapłącę 4x więcej na allegro....

Nie. Będzie następne, pewnie jeszcze lepsze. Calm the fuck down.

To chyba zdrowsze podejście.

Offline Murazor

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2697 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 11:06:37 »
Nie. Będzie następne, pewnie jeszcze lepsze. Calm the fuck down.
Szkoda, że nie ma gorszego.. chętnie bym kupił zwykłe A4 za te ~60 zł po rabatach.

Offline gashu

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2698 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 11:16:08 »
Swoją drogą... Ktoś wytłumaczy mi na czym polega "kultowość" Incala? Wiem, że Jodoverse, że Moebius, itp., ale nie pamiętam, żebym kiedykolwiek czytał komiks z tak antypatycznym, odrzucającym głównym bohaterem jak John Difool. Robiłem w życiu kilka podejśc do tej serii i nigdy nie udało mi się dobrnąć do końca.

Pimpek

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2699 dnia: Cz, 19 Sierpień 2021, 11:28:28 »
No właśnie, choćby to, że bohater jest inny niż w większości dzieł popkultury. Do tego rysunki Moeba, ciekawie nakreślony świat. Nie zapomibajmy też kiedy ten komiks powstał. To co dziś może wydawać się mało oryginalne (bo wszystko już było), wtedy mogło ostro ryć banię zaskakiwać. Ja czytałem już dosyć dawno, z pierwszego wydania Egmontu (z tymi fatalnymi kolorami) i pamiętam, że zrobił na mnie dobre wrażenie.