Autor Wątek: Jak powinno się wydawać komiksy ?  (Przeczytany 800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline brvk

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #15 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 21:51:17 »
? ? ?
Miało być o tym, jak wydane komiksy chcielibyśmy kupować. Ja superbohaterów nie kupuję, od lat nie czytam i obecnie nawet za tzw. pół darmo bym raczej nie wziął, bo ani nie mam miejsca, ani czasu na czytanie, więc ten wycinek komiksowego świata dla mnie mógłby nie istnieć. No offence.

Offline xanar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 22:05:56 »
No nie, pytanie było takie jak w temacie czyli "Jak powinno się wydawać komiksy ?" a nie " jak wydane komiksy chcielibyśmy kupować" i nie ma w pytaniu nic o tym jakich komiksów nie powinno się wydawać. Czytanie ze zrozumieniem to już nawet nie leży tylko gdzieś zapadło się pod ziemię.

Offline brvk

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #17 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 22:14:27 »
Dobra, mój wpis jeszcze raz w skrócie:

Jak powinno wydawać się komiksy? Euro na wypasie, pojedyncze na miękko, pulpę na słabym papierze, byle tanio, a superbohaterów wcale, bo to już musiałby być papier tak złej jakości, że lepiej tę celulozę przeznaczyć na cele wyższe.

Czytanie ze zrozumieniem, aha.

Offline xanar

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 22:52:25 »
Nie powinno się wydawać w ogóle komiksów europejskich bo ja nie kupuje  ::)

Offline Megatron

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #19 dnia: Dzisiaj o 00:06:03 »
Gdzie szukać oszczędności, a gdzie nie.

90% dodatków nam serwowanych można zastąpić kodem do pobrania pdf. Są rzeczy warte drukowana, jak pełnowartościowe grafiki, których gdzie indziej nie znajdzemy, warianty okładek, okolicznościowe rzeczy, ale nie zapchaj szkice średnich artystów. Tutaj porównanie Hellboy do BBPO. W pierwszym chcę dodatki, a w pobocznych seriach niekoniecznie. Wydawcy pewnie dlatego decydują się na dodatki, bo to dużo stron b&w potaniających koszt na stronę. Sam jednak nie zwracam na to uwagi, nie przeliczam jak gruby jest tom i ile kosztuje. Dodatki to tykająca bomba, wydawca zapychając mi półkę doprowadzi do sytuacji, że skończy mi się miejsce na hobby i odpadnę z puli nabywców. Także więcej skondensowanej treści bez rozwadniania.

Stare superhero spokojnie bym chciał na offsecie. Do takiego papieru były te komisy przygotowywane, a błyszczące epiki Egmontu są trochę dziwne przez to w odbiorze.

Na miękko ze skrzydełkami zamiast dużej części hc i sc z obwolutą. Na twardo duże integrale, skrzydełka tam gdzie redukcja do sc może odbić się na stabilności komiksu w pionie, a zwykłe sc gdzie się da. Taki typowy amerykański TBP to optymalna forma.

Obwoluty to dodatkowy koszt i element komiksu który bardzo łatwo uszkodzić. Osobiście ich niecierpię.

Nie warto szukać oszczędności na formacie. Lubię powiększone komiksy, bo sam jestem duży. Mikroskopijnego Berserka od JPF nie da się czytać i kupuję wydanie angielskie pomimo istniejącego wydania polskiego. Strata dla wydawcy. Niech top komiksowy będzie w powiększeniu, a reszta w standardzie.

Co kuleje w komiksowie?

Nie mamy średnich wydawców. Mali nie chcą współpracować ze sobą. Odbija się to na możliwościach zakupu licencji, nakładach i ich cenach oraz na braku pewności kiedy spodziewać się kolejnych części.

Offline misiokles

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #20 dnia: Dzisiaj o 05:59:00 »
Nie rozumiem ostatniego akapitu, czemu współpracy małych wydawców zmieniłaby w jakikolwiek wymienione czynniki.

Offline Lyricstof

Odp: Jak powinno się wydawać komiksy ?
« Odpowiedź #21 dnia: Dzisiaj o 09:08:48 »
Forma wydania nie jest czynnikiem najważniejszym, jeżeli chcę bardzo coś przeczytać w rodzimym języku to kupię. Oczywiście są ostatnio pewne blokady, które mogą czytelnika odstraszyć. To jak wydają polscy wydawcy jest odbiciem tego jak wydają inni wydawcy, na zachodzie, gdziekolwiek, czyli tak, żeby się sprzedało. ;)

Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi 2021 Szczytny cel - warto wesprzeć. https://allegro.pl/oferta/bezprawie-1-witamy-w-badrock-sedzia-dredd-2000ad-11147430674 Dołączcie do tych z nas, którzy się włączyli w akcję.