Autor Wątek: Scenariusz czy rysunki?  (Przeczytany 27109 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline NuoLab

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #135 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 09:17:34 »
Co do "Lądowania w Andach" się zgodzę, ale w następnych albumach kreska Polcha była na znacznie wyższym poziomie.

Offline Hans

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #136 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 14:46:20 »
Ok...a inni nie wysyłali w tym czasie swoich plansz (włącznie z Polchem), bo wyżej widać też planszę Wróblewskiego?
Alfred Górny, będący dyrektorem Sportu i Turystyki nawiązał współpracę z wydawnictwem z Niemiec.  Od początku chciano aby rysownikiem został Grzegorz Rosiński, jednak w celu przedstawienia wydawcy innych opcji, poproszono także o stworzenie próbnej planszy Jerzego Wróblewskiego - który z wydawnictwem Sport i Turystyka był mocno związany (Kapitan Żbik).
Po rezygnacji Grzegorza Rosińskiego zaproponowano Bogusława Polcha, który opierał się już na gotowej wizji świata narysowanej na planszach przez Rosińskiego. Zrobił to na tyle dobrze, że otrzymał ten kontrakt. Pamietajmy, też że kiedy Jerzy Wróblewski przejmował Kapitana Żbika po Bogusławie Polchu, to tworzył nawet 3-4 zeszyty rocznie, a to na pewno ograniczało jego możliwości przerobowe.
Od lat fani zastanawiali się również, dlaczego w serii Ekspedycja oraz Thorgal występują podobne do siebie znaki trójzębu. Ci co znali próbne plansze Grzegorza Rosińskiego wiedzieli  :)

Offline keram2

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #137 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 16:01:58 »
To może warto przytoczyć słowa Polcha  z wywiadu dla Krakersa nr 2 (12) 2000:
"(...) Nonsensowna jest insynuacja o jakiejkolwiek inspiracji pracą Rosińskiego. (GRZEGORZ NIGDY MNIE NIE INSPIROWAŁ - TO WIDAĆ).
Notabene praca Grzegorza Rosińskiego była bardzo zróżnicowana graficznie i dla mnie bardziej przypominała baśń starogrecką niż historię stricto technologiczną, jaką de facto jest serial daenikenowski. "(...)


Jeśli chodzi o motyw trójzębu to nie jest on unikatem i nie zdziwiłoby mnie gdyby to Van Hamme wymyślił nie mając oczywiście pojęcia o "Ekspedycji".

Offline Jigsaw

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #138 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 20:09:10 »
Notabene praca Grzegorza Rosińskiego była bardzo zróżnicowana graficznie i dla mnie bardziej przypominała baśń starogrecką niż historię stricto technologiczną, jaką de facto jest serial daenikenowski. "(...)[/b]
Skoro powiedział, że nie wzorował się na Rosińskim, to już mógł powiedzieć na kim dokładnie :D
I nie śmiem twierdzić, że R. mistrzem wielkiem nie jest, ale tu moim skromnym zdaniem zaaranżował to lepiej Polch i chciałem napisać coś podobnego, że wyraźnie prace R. pasowałyby stylowo bardziej do jakiegoś klimatu fantasy niż SF, chociaż dobrze (czyt.genialnie) znowu wypadło to w przypadku Yansa, jak i w Szninkielu.

Offline NuoLab

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #139 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 20:10:29 »
Jeśli chodzi o motyw trójzębu to nie jest on unikatem i nie zdziwiłoby mnie gdyby to Van Hamme wymyślił nie mając oczywiście pojęcia o "Ekspedycji".

Przecież ten trójząb a właściwie kandelabr jest jednym ze sztandarowych przykładów szeroko rozpropagowanym przez twórców teorii paleoastronautycznych (w tym Danikena) jako dowód na wizytę kosmitów w przeszłości więc nikt go współcześnie nie wymyślał.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kandelabr_z_Paracas

Offline tuco

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #140 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 20:11:32 »
To może warto przytoczyć słowa Polcha  z wywiadu dla Krakersa nr 2 (12) 2000:
"(...) Nonsensowna jest insynuacja o jakiejkolwiek inspiracji pracą Rosińskiego. (GRZEGORZ NIGDY MNIE NIE INSPIROWAŁ - TO WIDAĆ).
Notabene praca Grzegorza Rosińskiego była bardzo zróżnicowana graficznie i dla mnie bardziej przypominała baśń starogrecką niż historię stricto technologiczną, jaką de facto jest serial daenikenowski. "(...)


Jeśli chodzi o motyw trójzębu to nie jest on unikatem i nie zdziwiłoby mnie gdyby to Van Hamme wymyślił nie mając oczywiście pojęcia o "Ekspedycji".
taaa... zgadzam się, inspiracja szła w drugą stronę. (a czas nie jest rzeczą najprostszą)
historia, że Van Hamme wymyślił dokładnie taki sam motyw graficzny jest prawdopodobna, owszem. tyle, że prawdopodobieństwo takiej kolei rzeczy jest bliskie pewności braku inspiracji genialnego Polcha.

Offline Jigsaw

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #141 dnia: Pn, 07 Wrzesień 2020, 22:16:52 »
taaa... zgadzam się, inspiracja szła w drugą stronę. (a czas nie jest rzeczą najprostszą)
historia, że Van Hamme wymyślił dokładnie taki sam motyw graficzny jest prawdopodobna, owszem. tyle, że prawdopodobieństwo takiej kolei rzeczy jest bliskie pewności braku inspiracji genialnego Polcha.
A po co miał zmieniać, jak było ok, jak już wydawnictwo zaakceptowało? Z Polchem byli ziomami, wię mu na pewno browca za to postawił.
 
 I wychodzi, że rysunek, bo o scenariuszu nikt nie prawi.
« Ostatnia zmiana: Pn, 07 Wrzesień 2020, 22:21:26 wysłana przez Jigsaw »

Offline Zwirek

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #142 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 19:22:52 »
Chciałem założyć podobny temat, ale moderator mi zwrócił uwagę, że już jest (szukałem, słowo honoru :) )
Według mnie pytanie "scenariusz czy rysunek" jest trochę nieścisłe.

Co to jest scenariusz w komiksie? Według mnie to są dymki, czyli słowo pisane. Jeśli przyjąć taką definicję, to istnieją komiksy tak zwane "wordless", które nie mają scenariusza, albo takie, które mają go niewiele. W takim ujęciu odpowiedź nasuwa się sama - rysunek jest najważniejszy :)

Offline keram2

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #143 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 19:27:27 »

Dla mnie komiks to opowieść rysunkowa, musi więc być scenariusz.
Jeżeli nie ma scenariusza, to nie jest to komiks tylko album z rysunkami.

Offline misiokles

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #144 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 19:29:43 »
Wyobraź sobie, że jesteś twórcą komiksowym i twoim zadaniem jest narysowanie komiksu niemego, bezdymkowego. Naprawdę sądzisz, że wówczas scenariusz nie istnieje?

Offline Zwirek

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #145 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 19:49:55 »
Dlatego napisałem, że to zależy od definicji jaką przyjmiemy dla pojęcia "scenariusz". Według mnie scenariusz to jest tekst i nic więcej. To o czym piszesz to według mnie jest fabuła, to ona opowiada całą historię. W komiksie nośnikiem fabuły (historii) jest rysunek i słowo pisane.

Jeżeli przyjąć definicję, że scenariusz = fabuła, to pytanie "scenariusz czy rysunki" traci sens.

Offline Castiglione

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #146 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 20:08:06 »
O czym ty piszesz? Scenariusz to scenariusz, jego definicja jest znana. Poza tym scenariusz w żadnej definicji to nie są tylko dialogi ;D

I pytanie wcale nie traci sensu, nie widzę żadnego związku logicznego w twojej wypowiedzi.

Offline xanar

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #147 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 20:17:52 »
Ale może tamta definicja jest przestarzała i trzeba wymyślić nową - lepszą.  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Zwirek

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #148 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 20:27:46 »
O czym ty piszesz? Scenariusz to scenariusz, jego definicja jest znana. Poza tym scenariusz w żadnej definicji to nie są tylko dialogi ;D

I pytanie wcale nie traci sensu, nie widzę żadnego związku logicznego w twojej wypowiedzi.
Ja nigdzie nie napisałem, że scenariusz to są tylko dialogi, mamy jeszcze chociażby narratora i monolog.
A możesz przytoczyć tę definicję scenariusz?

Offline Castiglione

Odp: Scenariusz czy rysunki?
« Odpowiedź #149 dnia: Śr, 13 Kwiecień 2022, 20:38:32 »
https://www.google.pl/search?q=scenariusz

Ale może tamta definicja jest przestarzała i trzeba wymyślić nową - lepszą.  :)
No ta obecna jest pewnie aczytalna.