Autor Wątek: Rachunek sumienia 2019  (Przeczytany 7719 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amsterdream

Rachunek sumienia 2019
« dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 13:29:48 »
Żeby tradycji stało się zadość, temat zaadaptowany z forum gildii.

1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
2. Jak Wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiłem więcej/mniej?
3. Najlepsze komiksy przeczytane w 2019 roku.
4. Najgorsze komiksy przeczytane w 2019 roku.
5. Największe komiksowe zaskoczenie na plus.
6. Największe komiksowe rozczarowanie.
7. Jak oceniacie polski rynek komiksowy?
8. Noworoczne postanowienia na rok następny.
9. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2020 roku (maksymalnie trzy tytuły).

Nie trzeba się ograniczać do komiksów wydanych w 2019. Nie trzeba też oczywiście odpowiadać na wszystkie pytania, to tylko zabawa.

Na koniec zachęcam do głosowania w Top Liście.

Bender

  • Gość
Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #1 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 14:12:59 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
224

3. Najlepsze komiksy przeczytane w 2019 roku.
Leaving Richard's Valley
Brat
Skip
Bad Gateway
Mroczne Miasta: Gorączka Ubrikandyjska



4. Najgorsze komiksy przeczytane w 2019 roku.
Hellboy & the PBRD

5. Największe komiksowe zaskoczenie na plus.
Polskie wydania Donżon i LastMan

6. Największe komiksowe rozczarowanie.
Mignolaverse

7. Jak oceniacie polski rynek komiksowy?
Generalnie ok, choć trochę więcej frankofonów by nie zaszkodziło.

8. Noworoczne postanowienia na rok następny.
Zmniejszyć ilość kupek wstydu.


9. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2020 roku (maksymalnie trzy tytuły).
Więcej Gipiego, Blaina, Fiora, Ware.

GUS!

Offline PJP

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 14:50:40 »
1. Biorąc pod uwagę różne uzupełnienia pewnie wyjdzie powyżej 200.
2. O wiele więcej z uwagi na bogatszą ofertę komiksów.
3. Usagi, Donżon, Mity Cthulhu, Doom Patrol.
4. Chyba nie rozczarowałem się aż tak, że wymagałoby to napisania tutaj :)
5. Donżon i Mity Cthulhu. Miłym zaskoczeniem były pozycje publicystyczne Kurca - tego nigdy za dużo. No i kaczki oraz historyczne Tytusy.
6. Kolejny rok bez nowego wydania Porad Praktycznego Pana. Niedobry Ongrys, niedobry...
7. Oferta jest bogata, chociaż jak dla mnie i tak mało różnorodna. Fajnie, że jest coraz więcej "lokalnych" komiksów. Brakuje większego przebicia komiksów w mediach i jakiejś nowej nagrody. Mam także coraz mniej fajne odczucia co do festiwalu w Łodzi. Martwi wydawanie chłamu w ramach "odkrywania" nowego. Cieszą wydania kolekcjonerskie i zapowiedzi wznowień.
8. WINCYJ DOBRYCH KOMIKSÓW!
9. Marine, Kajko i Kokosz w integralu, coś od Baranowskiego.

Offline wilk

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 16:28:58 »
1. 58
2. O 2 mniej niż w 2018 r. czyli praktycznie tyle samo.
3. Mam jeszcze 5 komiksów do przeczytania ale nie sądzę aby któryś z nich przebił "Mroczne miasta - Gorączka urbikandyjska"
4. Jak wyżej ale również nie sądzę aby któryś z nich przebił "Xerxes: Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra" ;)
5. Chyba względnie duża skala rynku komiksu w Polsce oraz to, że wciąż znajduję czas na czytanie.
6. Również niezmiernie brak realizacji zapowiedzi komiksowych ("Castle waiting" niedługo osiągnie chyba status "Mr. Puncha"). Wiąże się z tym też przypadek Sideki, chociaż po niedawnym ogłoszeniu Kurca a propos Andreasa już nie doskwiera tak bardzo.
7. Bardzo dobrze ale niestety jest drogo.
8. Niemienie nie chcę wydać więcej niż w roku poprzednim na komiksy.
9. To co wymieniłem w temacie Ongrysa. Jeśli mają być 3 to niech będzie "La Saga SF" Gimeneza, "Révélations posthumes" Andreasa i "Silence" Comesa
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Styczeń 2020, 16:31:24 wysłana przez wilk »

Offline Death

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 17:36:58 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku? 200 na pewno. Może nawet powyżej 250.
2. Jak Wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiłem więcej/mniej? Myślę, że poziom szaleństwa jest podobny.
3. Najlepsze komiksy przeczytane w 2019 roku. Gdyby miejscami nie był trochę naiwny, to jak na razie wygrałby pewnie Bouncer. Więc postawię na Ralpha Azhama, Podwodnego spawacza i Kota Rabina. Muszę tu jednak nadmienić, że czekam z przeczytaniem takich rzeczy jak Doom Patrol, Promethea, Providence czy BBPO aż wyjdą ostatnie tomy.
4. Najgorsze komiksy przeczytane w 2019 roku. Nie ma, za duży jest ten rynek, żebym miał możliwość popełnienia zakupowego błędu. Samych świetnych rzeczy jest tak dużo, że jakieś totalne shity już z góry są skazane na brak wrzucenia do koszyka.
5. Największe komiksowe zaskoczenie na plus. Vision. Cholernie dobry komiks. Chyba najlepszy obok Weapon X z Marvelem na okładce jaki czytałem. Tego komiksu nie można pominąć, jeśli jeszcze go nie masz, to musisz przeczytać.
6. Największe komiksowe rozczarowanie. Nie ma. Naprawdę... Mamy taki rynek, że trafienie na kupę jest czymś co trzeba zrobić świadomie.
7. Jak oceniacie polski rynek komiksowy? Zajebisty. Wiadomo, że każdy z nas ma jakieś tytuły, które nie wyszły i płaczemy w poduszkę tak jak ja za Piratem Izaakiem, Queen & Country czy Jonathanem, ale narzekanie na polski rynek w ostatnich latach jest niepoważne. Jasne, niektórzy wydawcy powinni ogarnąć korektę i redakcję, fajnie by było gdyby więcej naszych ulubionych polskich autorów było się w stanie utrzymać z komiksu i tym samym raz do roku lub przynajmniej raz na dwa lata rzucać na rynek nowy album, ale sama w sobie oferta jest kosmiczna. Mamy co chcemy od Corto Maltese przez Mroczne miasta i Władców Chmielu po Prometheę, Doom Patrol i Providence. Nawet to co wyprzedane ma ciągle dodruki i nowe wydania, więc nowi czytelnicy mogą kupować tych wszystkich Strażników, Habibi, Eisnery, Dona Rosę, Usagiego, Nikopole itd.
8. Noworoczne postanowienia na rok następny. Takie, żeby czytać najczęściej tylko zakończone serie, bo potem nie pamiętam co było w poprzednim tomie. Kupować na bieżąco żeby wydawca miał sałatę na kolejne tomy, ale czytać dopiero jak będzie komplecik takiej Aamy, Harrow czy Descendera.
9. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2020 roku (maksymalnie trzy tytuły). Jonathan, Rachel Rising, drugi tom Nestora Burmy.

Online perek82

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 17:46:11 »
3. Najlepsze przeczytane komiksy - Podwodny spawacz, Władcy chmielu, Ballada o Halo Jones
4. Najgorsze przeczytane komiksy - Ghost world, Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Burza
5. Największe zaskoczenie na plus - Bezprawie
6. Największe rozczarowanie - to co w punkcie 4
9. Chciejstwa na 2020 - poza kontynuacjami tego co kupuję, to Tetralogia potwora i Borgia w integralach
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline sad_drone

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 17:59:38 »
1 : koło 270, czuję się porażony tą liczbą bo wcześniej tego nie liczyłem nigdy. Z tego około 10 omnibusów, a około 30 komiksów sprzedałem. Przeczytałem około 160 w tym roku zakupionych, pewnie koło 190 licząc z zaległościami z 2018.
2 : No idea, chyba podobnie, ale możliwe że było mniej.
3 superhero : uber kieron gillen (alternatywna wersja drugiej wojny światowej z superbohaterami), batman no man's land, bbpo jako seria.
 non-superhero : digger ursula vernon (webcomics fantasy/obyczajowy o przygodach wombata), wasteland Antony Johnston (epopeja post apo z elementami religijnymi), Saga, Kroniki dyplomatyczne.
 Manga : lone wolf and cub, i am a hero, uzumaki
4 Nie wydaje mi się żebym w 2019 przeczytał jakiś naprawdę zły komiks, jestem bardzo zadowolony ze swojej selekcji. Ze średniaków które pamiętam : Legenda białego lamy, która zepsuła mi pozytywne wrażenie z pierwszej częsci przez dodanie kompletnie niepasujących elementów (kto czytał ten wie.), Batgirl new 52, mało zajmująca fabularnie lektura z ciągłymi wtrętami do innych serii, zielony szerszeń.
5. nowości i zapowiedzi mangowe które znajdują się w moim kręgu zainteresowań, akira, jedna z serii Kazuo Koike (nie pamiętam która i które wydawnictwo ale wiem że będzie :P), jojo, inne serie których w tym momencie sobie nie przypomnę. Też kolekcja dona rosy na którą od dawna miałem ochotę.
6. chyba nie mam.
7. Bardzo pozytywnie, może aż za bardzo, tzn wychodzi więcej interesujących mnie komiksów niż jestem w stanie kupić/przeczytać.
8. Kupić szafę na komiksy, dwie szafy, trzy szafy :P. I chyba przesiew kolekcji pod kątem sprzedaży średniaków, niestety dotarłem do momentu w którym nawet z nowymi szafami może być ciężko z miejscem.
9. Blade of the immortal, generalnie poważane seineny których nie ma na ten moment w polsce. (bo ciężej się kupuje mangi po angielsku niż inne komiksy)
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Styczeń 2020, 18:42:54 wysłana przez sad_drone »
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline amsterdream

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 18:02:06 »
1. 150-200
2. Kupiłem trochę więcej, ale to był ostatni tak urodzajny rok bo nadrobiłem już wszystko co chciałem mieć a zostało wydane po polsku. Do tego większość serii które zbieram albo się skończyło albo właśnie dobiega ku końcowi.
3. Najlepsze - Ayako (lepsze nawet niż Do Adolfów); Akira - Edycja specjalna (jeden z tych komiksów, który faktycznie zasłużył na miano kultowego klasyka); Yotsuba która potrafi mi poprawić nawet najgorszy nastrój i Spider-Man McFarlane, który przypomniał mi jak dobre rysunki miały kiedyś komiksy Marvela.
4. Najgorsze - Dallas Barr; Astonishing X-Men tom 3; Batmany z Odrodzenia tomy 6-8.
5. Zaskoczenie na plus - generalnie komiksy Zbigniewa Kasprzaka, które nie wiedzieć czemu do tej pory omijałem a okazały się znakomite, zarówno od strony plastycznej, jak i fabularnej. Szczerze mówiąc to kreska Kasprzaka bardziej mi się podoba niż Rosińskiego. Dawać mi tu wznowienie Podróżników!
6. Rozczarowań jak co roku było mnóstwo. Hellblazer Azzarello, który okazał się czymś zupełnie innym niż myślałem; Vision który miał wznieść się na wyżyny superhero a był według mnie kolejnym typowym przedstawicielem gatunku; Chew który jest chyba najsłabszym komiksem przy jakim dotrwałem do końca, ale zbierałem go tyle lat, że postanowiłem wytrzymać do ostatniego tomu licząc, że te ostatnie mi to wynagrodzą... niestety nie wynagrodziły :(. Odrodzenie Seeleya gdzie pierwsze dwa tomy niesamowicie mi się podobały a potem komiks coraz bardziej epatował kliszami i poprawnością polityczną aż do porzygu. No i na koniec Transmetropolitan, który wcześniej znałem z kilku pierwszych tomów Mandragory i myślałem, że już do końca będą to takie błyskotliwe, jedno zeszytowe historie, utrzymane w futurystycznej konwencji, niestety od Roku Drania fabuła to jeden wielki ciąg skupiający się na politycznym bełkocie.
7. Jest dobrze, ale zawsze może być lepiej.
8. Ograniczyć rozczarowania do absolutnego minimum. Zamierzam więc zupełnie zaprzestać kupowania komiksów w ciemno.
9. Japonia - Nausicaa
    Europa - Survivants
    USA - X-Factor vol 3

Offline rekinn

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 20:40:01 »
1. Kupiłem 54 komiksy.
2. Zdecydowanie więcej, to będzie jakieś 80% mojej biblioteczki pewnie! :D
3. Będzie kilka:
- Death Save, to dla mnie absolutnie numer jeden. Raz, że jest nostalgiczny, dwa, że pięknie narysowany, no a trzy, że już nie pamiętam kiedy widziałem komiks, dla dorosłego z faktycznym morałem na końcu. Może nawet nigdy. :D
Tylko umówmy się, cena 99 zł (okładkowa) za wydanie w miękkiej oprawie, przy tej ilości stron, to jest strzał w pysk, jakkolwiek komiks nie byłby dobry. Czaiłem się na niego chyba 6 miesięcy, aż w końcu na allegro go dorwałem za 21 zł. :D
- Batman Biały Rycerz- fabuła, piękne rysunki, łał! Nadal mam w głowie, jak Joker opowiada Batmanowi, co to się stało z Robinem, strasznie smutne i ciekawe! Och, jakby wyrzucić tylko te małe debilizmy, jak Joker oskarżający policję o współpracę z Batmanem, bo widział Batsygnał na komisariacie, co jeden z funkcjonariuszy kwituje "o cholera!". No niesamowite, rzyczywiście, ameryka! Ale poza takimi głupotami, jak się przymknie oko, no to bomba!
- Batman Metal 1- czytałem i drugą i trzecią część, ale to przy pierwszej opadła mi szczęka, ze względu na pomysł fabularny.
- Weź się w garść- scena, gdy bohaterka odwiedza koleżankę w psychiatryku- PETARDA!
- Dragon Ball Odrodzony jako Yamsha- jestem fanem serii i ten tomik, to był cudo!
- Flashpoint- znałem historię z kreskówki, ale tak mi się spodobała, że nabyłem komiks.
- Dobranoc Punpunie 1- będę zbierał dalej! Super!
4. Nie było! :D Wszystkie mi się mniej, lub bardziej podobały, a pozycje, które sprzedaję, to nie dla tego, coś z nimi jest nie tak, tylko dlatego, że nie stać mnie na zbieranie tylu serii na raz. ^^
5. No największe i jednocześnie najdziwniejsze zaskoczenie dla mnie, to było takie, że spodobaly mi się Czary Zjary. Bo wiecie, widziałem kilka obrazków w necie, stwierdziłem, że jak to można w ogóle czytać, że głupie itd. No, ale ktoregoś razu odpaliłem na kompie, na jakiejś stronce Megahex, One More Year i to trzecie w Amsterdamie i jak mnie nie wciągnęło!!! Prześmieszne! Gdyby ceny nie były teraz takie jakie są to jednak bym nabył te komiksy, ale juz pal licho.
6. Nie było! No może jedynie to, że prostacki humor Megahex i reszty mi podpasował. :D
7. Zajebisty! Jest taki koloryt, wręcz przesyt, że nie wiem co brać, a chciałbym strasznie dużo!
8. Chcę kupić trochę mang, zamiast komiksów amerykańskich/ europejskich. Chcę też kupić mniej niż w poprzednim roku i wydać mniej. Nie chcę popełnić znów błędu i wpierdzielić się w kilka serii na raz, które są na dodatek drogie, bo zapał do danego tytułu maleje mi wraz z każdą wydawaną złotówką. ^^
W miarę możliwości wolałbym kupować jednotomowe komiksy/ krótkie serie.
9. Chciałbym, żeby wydał ktoś cokolwiek od Tillie Walden. To jest jakieś nieporozumienie, że żadnego jej komiksu u nas nie ma. :o Czekam też niecierpliwie na Black Holes, które obiecało NSC w tamtym roku, ale przenieśli na obecny.
No i chciałbym Lovecrafta Culbarda, w tym ładnym jednotomowym wydaniu (four stories), bo nakład poszedł się gonić za granicą, a jeśli gdzieś jest dostępne, to x> 140 zł. :(

Offline amsterdream

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 22:02:41 »
6. Największe komiksowe rozczarowanie. Nie ma. Naprawdę... Mamy taki rynek, że trafienie na kupę jest czymś co trzeba zrobić świadomie.

Rozczarowanie to nie musi być od razu kupa. No i nie miałeś nigdy tak, że zbierałeś jakąś serię, początkowe tomy niesamowicie Ci się podobały a czym dalej w las tym emocje były coraz mniejsze, żeby pod koniec spaść niemal do zera? Albo inna sytuacja - uwielbiasz jakiś gatunek i autora, rysunki po przejrzeniu przykładowych plansz też Ci odpowiadają a po przeczytaniu dana historia okazuje się zupełnym niewypałem?
« Ostatnia zmiana: Nd, 05 Styczeń 2020, 22:11:12 wysłana przez amsterdream »

Offline Death

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 22:38:31 »
Wiem o co Ci chodzi. Może być tak, że uwielbiasz jakiś komiks, dwa tomy są 10 na 10, a potem nagle trzeci jest "tylko" bardzo dobry. Miałem tak kiedyś ze Składem głównym. Z tego co wiem wiele osób tak z nim miało. Trzeci jest miejscami tak cukierkowy, że mnie zawiódł. Na szczęście od tego czasu nie miałem tak z żadnym komiksem. U mnie raczej to działa w drugą stronę. Valerian miał na Bedetheque niskie noty w ostatnich tomach? Dla mnie trzymał poziom aż do zakończenia. Ludzie narzekają na Baśnie po zakończeniu pierwszego cyklu? Ja jestem w obozie tych, którzy nadal czytali z przyjemnością, a tom Maluchy w krainie zabawek uważam za bodaj najlepszy w serii. Bois-Maury miały być sporo słabsze niż pierwszy cykl? Nie był, a album Dulle Griet to arcydzieło przez duże A. Drugi cykl Pasażerów wiatru miał odcinać kupony? Był co najmniej tak dobry jak pierwszy, a może nawet lepszy. Mam szczęście, bo raczej dostaję rozczarowania w drugą stronę. :)

Offline 79ers

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 23:00:57 »
Bywa i tak, że mizerny początek a ciąg dalszy historii 10/10. Wiem, że niezbyt to częsty przypadek w Komiksowie, ale zdarza się.

Offline Kadet

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 05 Styczeń 2020, 23:06:57 »
Ba. Jakbym dziś "Blueberry'ego" zaczął od integrala zerowego, to pewnie bym się zraził w połowie zbiorczaka. "Tintina" też lepiej od "Kraju Sowietów" nie zaczynać...
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline OokamiG

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 08:48:24 »
1. Koło 100, szybko przeglądając miejsca internetowe, z których korzystam. Dochodzą jeszcze jakieś fizyczne zakupy.
2. Wydaję mi się, że minimalnie więcej.
3.Vision, Doom Patrol, Halo Jones i Astonishing X-Men.
4. Bezapelacyjnie Batman: Ślub.
5. Nie wiem czy coś mnie, aż tak zaskoczyło. Raczej nie lubię niespodzianek. Powyższy Batman też mnie nie zaskoczył. wiedziałem, że to może qupa.
6. Demon Bear Saga z SBM.
7. Pozytywnie, ale nie można popadać w samozadowolenie.
8. Ograniczyć kompulsywne decyzje przy zamówieniach, nie dawać się na promocje.
9. Daredevil po Brubakerze, Batman Morrisona i może jakiś polski omnibus.

Offline Bazyliszek

Odp: Rachunek sumienia 2019
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 06 Styczeń 2020, 09:38:21 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
Kilkadziesiąt. Pewnie ponad setkę. A kupiłbym jeszcze więcej gdyby nie przeprowadzka w tym miesiącu. W lutym wszystko się dokupi sfotografuje i spisze.

2. Jak Wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiłem więcej/mniej?
Wincyj! Wincyj komiksów!

3. Najlepsze komiksy przeczytane w 2019 roku.
Galactic Storm, Conany Kwapisz-Chan, Infinity Gauntlet, Punisher Max. Daredevil, JL International

4. Najgorsze komiksy przeczytane w 2019 roku.
Swamp Thing ale nie dlatego że to zły komiks, tylko dlatego, że okazał się nie dla mnie.

5. Największe komiksowe zaskoczenie na plus.
Test Kolekcji Spider-Mana

6. Największe komiksowe rozczarowanie.
Batman Noir od Egmontu. Przedwczesne zakończenie WKKM PL.

7. Jak oceniacie polski rynek komiksowy?
Dalej się rozwija choć Egmont się panoszy.

8. Noworoczne postanowienia na rok następny.
Szybko nadrobić zaległości i kupować już na bieżąco z miesiąca na miesiąc.

9. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2020 roku (maksymalnie trzy tytuły).
Maximum Security, Onslaught, Earth X Saga