Autor Wątek: Podsumowania roku 2022  (Przeczytany 25252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chch

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 05:58:10 »
Moje rozstania z Laurą Dean - czytałem ten bełkot i wybitnym bym go nie nazwał. Zastanawia mnie czy opis przy HeartStoperze to celowy zabieg czy pomyłka pisarska ("wszyscy myśleli że jest hetero, ale okazał się ciepłym, opiekuńczym i serdecznym chłopcem").

Offline HaVoK

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 07:31:33 »
Warto czytać z większym zrozumieniem i empatią. Może wtedy okaże się, że wcale nie masz do czynienia z bełkotem.

Offline chch

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 09:39:06 »
Warto nie wydawać osądów z góry. Skąd wiesz jaki był mój poziom zrozumienia i empatii podczas lektury?
Po lekturze stwierdzam, że targetem tego komiksu są nastolatkowie. Mnie te rozterki "kocha, nie kocha, upiję się i zrzygam, lesbijki które zrobiły comin out teraz to lamerki, bo ja zrobiłam coming out jak to było niebezpieczne" nie zainteresowały.

Offline Nawimar III

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 11:11:04 »
Wczytując się w to zestawienie aż chce mi się zakrzyknąć: „Który my mamy rok?!”. Bo  jakoś trudno opędzić się od poczucia, że dla jego autora trwa w najlepsze np. 2009, tj. czas gdy komiksów publikowano u nas mało, a tych faktycznie dla ludzi i do czytania, jeszcze mniej. Lansing na tzw. powieści graficzne, dajmy na to, o trudzie codzienności pakistańskiego piaskarza (albo żydowskich skrzypków niekoniecznie na dachu) trwał w najlepsze. Stąd o wyborze komiksów stricte rozrywkowych w polskiej wersji językowej mogłem sobie co najwyżej pomarzyć (a przynajmniej w takiej ilości jaką bym sobie życzył). Cieszę się, że to się zmieniło, choć z tego co widać ktoś tam w tych całych „Książkach” nadal tkwi w swoistej kultowo-offowej Bajdocji. W sumie nich im tam będzie na zdrowie, bo na swój sposób to nawet rozczulające. 

Offline Szekak

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 11:34:40 »
Specyficzny ranking (to określenie pasuje tutaj lepiej niż podsumowanie) jak i w poprzednim roku.
W sumie cieszę się, że z tej listy mam tylko dwie pozycje ale za to z samego szczytu  8)
Piąta pozycja też warta posiadania. Jan Mazur to mój top ulubionych autorów. ;)
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Corto Maltese

  • Wiadomości: 142
  • Polubień: 314
  • „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"
    • Zobacz profil
Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 11:57:37 »
Kluczowe pytanie jest o to, jakie kryteria stosujemy do oceny co jest najlepsze. Jedna rzecz, że pominięty grudzień, zatem to nie jest ranking za rok 2022 tylko ranking magazynu "Książki" sezon 2021/2022 (chyba, że całkiem grudzień pomijają, nawet ten ubiegłego roku, nie śledzę). Ograniczam kupowanie komiksów, zatem w grudniu tylko "Przygody Sknerusa", "Poranek Ściętych Głów 5" oraz "Button Man". I chociaż nie czytałem wielu pozycji w tym roku, spodziewam się, że "Cyngiel" może być mocnym kandydatem do Top 10.
Całkowitą pewność mam za to przy serii "Kolekcja - Toppi" i brak jednego z tomów tej kolekcji niestety dyskredytuje taką listę.
Dlaczego? Otóż, można nie lubić stylu fabuł Toppiego, mieszania realizmu z magią, działania sił nadprzyrodzonych w 95% jego historii. Trzeba jednak docenić styl graficzny gdzie warsztatem absolutnie miażdży większość z autorów komiksów z Top10 magazynu "Książki". Jeśli nie wszystkich wręcz.
Trzeba również docenić wpływ autora. Zbieram "Toppi Collected" po angielsku, mam 7 tomów aktualnie (plus "the Collector" osobno) i w każdym jest przedmowa jakiegoś twórcy przyznającego się do inspiracji Toppim, jak Kent Williams czy Jason Shawn Alexander. Wpływ Toppiego jest niezaprzeczalny i fakt, że po latach znów dostajemy jego komiksy po polsku, zasługuje na uznanie. Choćby miało to być 10 miejsce na 10.

Kryteria są kluczem i gdyby ta lista nazywała się na przykład: Top Komiksów Poruszających Problemy Społeczne/Psychologicznych to miałoby to więcej sensu. Ponieważ komiksów zasługujących na bycie w Top10, a pominiętych na tej liście, w moim odczuciu jest więcej.
"Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach." G.K. Chesterton

Login lichess/chess.com: CortoMaltesePL

Offline chch

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 12:46:48 »
Ograniczam kupowanie komiksów, zatem w grudniu tylko "Przygody Sknerusa", "Poranek Ściętych Głów 5"
Piąty Poranek.ma.wyjść w grudniu? Byłoby miło, ale nie widzę na gildii.

Offline starcek

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 13:17:10 »
Skoro to Książki oceniają komiksy -  a w zasadzie powieści graficzne, bo tak jest ten TOP 10 oznaczony - więc bez zdziwienia przyjmuję fakt, że w większości są to tytuły z przerostem treści nad formą. Wszak ważne tematy nie wymagają super warsztatu.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Corto Maltese

  • Wiadomości: 142
  • Polubień: 314
  • „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"
    • Zobacz profil
Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 02 Grudzień 2022, 14:46:00 »
Piąty Poranek.ma.wyjść w grudniu? Byłoby miło, ale nie widzę na gildii.

Według zapowiedzi, można się spodziewać w grudniu.

"Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach." G.K. Chesterton

Login lichess/chess.com: CortoMaltesePL

Offline Kadet

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #24 dnia: So, 03 Grudzień 2022, 13:21:51 »
Może też chodzi o to, że to jest ranking "powieści graficznych", a nie komiksów - jeśli jego autor jakoś to sobie rozróżnia (ja tam używam "powieści graficznej" tylko jako technicznego określenia, głównie dla supergierojów z dużych wydawnictw, jeśli chcę podkreślić, że coś wyszło od razu jako zwarta całość i nie było rozbijane na zeszyty).
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Dracos

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #25 dnia: So, 03 Grudzień 2022, 13:59:50 »
Całkowitą pewność mam za to przy serii "Kolekcja - Toppi" i brak jednego z tomów tej kolekcji niestety dyskredytuje taką listę.
Dlaczego? Otóż, można nie lubić stylu fabuł Toppiego, mieszania realizmu z magią, działania sił nadprzyrodzonych w 95% jego historii. Trzeba jednak docenić styl graficzny gdzie warsztatem absolutnie miażdży większość z autorów komiksów z Top10 magazynu "Książki". Jeśli nie wszystkich wręcz.
Trzeba również docenić wpływ autora. Zbieram "Toppi Collected" po angielsku, mam 7 tomów aktualnie (plus "the Collector" osobno) i w każdym jest przedmowa jakiegoś twórcy przyznającego się do inspiracji Toppim, jak Kent Williams czy Jason Shawn Alexander. Wpływ Toppiego jest niezaprzeczalny i fakt, że po latach znów dostajemy jego komiksy po polsku, zasługuje na uznanie. Choćby miało to być 10 miejsce na 10.

Nie wydaje mi się żeby to było nie lubienie fabuł Toppiego, a raczej w tym rankingu na ile się orientuję są dłuższe historie zamknięte w mniejszą bądź większą całość. Toppi to jednak antologia, jest jakiś klucz tematyczny, ale mimo wszystko to nie są dłuższe historie. Ja również uwielbiam go i lubię po prostu popatrzeć na styl i jak to było rysowane. Zawsze się zastanawiam czy przystępując do pracy miał już w  głowie co chce narysować czy dokładając każdą kreseczkę pod wpływem chwili mu się ten obraz zmieniał :) Ale pomimo tego wszystkiego to jego historie są takie se, niektóre lepsze niektóre gorsze niektóre bardzo dobre, ale właśnie przez to że to są krótkie formy to nic mnie nie urzeka na poziomie fabularnym. W moim przypadku jest sytuacja podobna do zbiorów opowiadań których co do zasady nie lubię (chyba że rozbudowują jakiś znany mi świat np Ostre Cięcia Abercrombiego) bo żeby z krótkiej formy zrobić pełnoprawny utwór to naprawdę trzeba mistrza słowa.

Offline PabloWu

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #26 dnia: So, 03 Grudzień 2022, 17:48:24 »
   Wydaje mi się że nikt nie ma tyle wolnego czasu aby czytać wszystko co wychodzi w danym roku, a w tym przypadku podejrzewam że bardziej chodzi o koleżeństwo wydawcy z dziennikarzem gazety wyborczej  a co za tym idzie o napędzanie "przy okazji" sprzedaży komiksów kolegi plus kilku pozycji z tęczowego świata osobom na co dzień traktujących komiks bardziej jako ciekawostkę . I żeby nie było, przeczytam Heartstoppera bo córka zbiera i może faktycznie 10 miejsce w rankingu jest bardziej zasłużone niż dla Monsters, Blast czy 7 Żywotów Krogulca  8) , pozdro .

Offline Bazyliszek

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #27 dnia: Wt, 13 Grudzień 2022, 17:13:38 »
"Czy coś ze mną jest nie tak, czy ja jestem p..."

Gdy w styczniu 2022 zacząłem sobie spisywać posiadane komiksy, nie spodziewałem się, że one pokażą mi tak wyraźnie, że mam problem. Zacząłem miesiąc po miesiącu spisywać sobie zakupy komiksowe, razem z liczbą porządkową kolejnych albumów. I co się okazało? W 2022 roku kupiłem 165 komiksów. 165! To wychodzi jakbym kupował nową pozycję mniej niż 2.5 dnia. Co lepsze - wydałem na to 7 tysięcy złotych. Co najmniej, jeśli nie więcej! To już nie jest nieszkodliwe hobby, tylko poważny nałóg. Dzieci - nie bierzcie komiksów! Pozostańcie czyści. ETZ!

Te kupione komiksy to głównie pozycje Egmontu oczywiście. Plus Kolekcje i trochę archiwaliów (czyli też Kolekcji :) ). W tym roku sięgnąłem też poza superhero kupując więcej LL, 1 tom Ex Machiny, czy też Transmetropolitana. Ale powiem, że Ellis bez superhero niezbyt mi się spodobał, więc tej serii dalej nie pociągnę. Pod znakiem zapytania staje kwestia - czy kupować tą cegłę Diniego za 200 zł? Czy może lepiej wykorzystać styczeń na małe oczyszczenie i zastanowienie się czy ciągnięcie tego dalej ma sens. Obecnie mam naliczone w swoim posiadaniu 1567 albumów komiksowych (razem z Gigantami). Nie wliczam do tego zeszytówek z TM Semic, Kaczorami Donaldami itp. Zatem to są moje przemyślenia co do tego mijającego roku.

Offline plast

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #28 dnia: Wt, 13 Grudzień 2022, 18:11:00 »
7000 / 165 = niecałe 43 złote, niezła średnia :)

Ja 7k wydałem w tym roku w samej Gildii :( A to przecież nawet nie połowa.

Nałóg to nałóg.

Pocieszam się, że to - w większości - nie traci na wartości i o ile korniki nie zjedzą to będzie można spieniężyć lub ktoś odziedziczy, a póki co cieszy moje oko i duszę.

Offline Spiff

Odp: Podsumowania roku 2022
« Odpowiedź #29 dnia: Wt, 13 Grudzień 2022, 18:40:28 »
Ja przeliczam na godziny.
Np.
7000 zł. : 8760 godz. = 0,24 zł./ godz.
...
- dużo wydajesz na komiksy ?
- grosze.


- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?