Autor Wątek: Podsumowania roku 2021  (Przeczytany 12211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Leyek

Podsumowania roku 2021
« dnia: So, 04 Grudzień 2021, 15:54:01 »
Zaczynamy jak zwykle kontrowersyjną listą z Książek. magazynu do czytania (biorącą pod uwagę raptem ze 3-4 wydawców, do tego nadreprezentujacą jednego z nich :) - jednego z najlepszych na rynku, no ale są pewne granice). No ale w tym roku ten Wiedźmin na podium to już totalne przegięcie, w samym Egmoncie znajdzie się bez trudu pełno lepszych pozycji.

« Ostatnia zmiana: So, 04 Grudzień 2021, 15:56:29 wysłana przez Leyek »

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #1 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 16:03:54 »
O, ale ten czas leci. Dopiero co kręciliśmy bekę z pseudo podsumowań, roku 2020, które polegały na tym, że twórca (twórcy) rankingu wypisał wszystkie 10 komiksów jakie przeczytał w ciągu roku lub sporządził ranking 10 komiksów z darmowych paczek otrzymywanych do recenzji. A tu znowu się zaczyna. :)
Ps. Nowy Wiedźmin Sztybora jest fajny, ale faktycznie bez przesady.

Offline Bazyliszek

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #2 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 17:40:56 »
A serio podsumowanie jest dla mnie takie, że SBM się skończyło, ale przynajmniej ruszyło BiZDC i pokazuje naprawdę dobre strony tego uniwersum. Recepta jest prosta - wystarczy dawać jednego Johnsa po drugim i przynajmniej ja jestem zadowolony.

Szkoda, że nie było normalnego WTK/KW w tym roku, ale mam nadzieję, że w 2022 wrócimy do normy. Łódź była całkiem owocna, bo znów się okazało, że ktoś w Egmoncie czyta to forum. Osobiście wydałem zdecydowanie za dużo na komiksy. Najbardziej mnie chyba ucieszył wreszcie druk klasycznego Spider-Mana, choć mam nadzieję, że jak najszybciej skończą się duble po TM Semic i będzie coś premierowego.

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #3 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 18:18:57 »
No ale z czym problem z tą listą z Książek? Przecież to jest subiektywny wybór jednego dziennikarza. Ma chyba prawo wybrać sobie taką listę jaką uważa za fajną, według własnego klucza i umieścić w niej komiksy, które mu się w danym roku spodobały. Każdy wybór krótko uzasadnia i OK. Każdy tu na forum może sobie wskazać swoją topkę. Rozumiem, że jeśli na liście brakuje tytułów nad którymi pałuje się 3/4 tego forum lub grupek z FB, to beka z typa. Akurat z tego co się orientuję, to ten Wiedźmin zbierał bardzo dobre recki na całym świecie, więc dlaczego nie można go u nas wyróżnić? Inne komiksy z Egmontu były lepsze? Według jakich kryteriów jeden komiks jest lepszy od innego?
« Ostatnia zmiana: So, 04 Grudzień 2021, 18:24:01 wysłana przez Pimpek »

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #4 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 18:45:22 »
Mam wrażenie, że co roku jest ta sama historia.
Nie ma nic na pewno, ale są pewne przesłanki, że te listy mogą być mało wartościowe. Wolę tutejsze głosowanie. I tyle.
https://forum.komikspec.pl/dzial-ogolny/podsumowania-roku-2020/msg110976/#msg110976

Nie no, Wiedźmin Sztybora to najlepszy tom od czasu dwójki. Fajnie że podoba się osobie, która układała ranking. Ale ja mam wrażenie, że ta lista jest układna według klucza "dostałem do recenzji od wydawnictwa".

Offline HaVoK

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #5 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 18:59:33 »
Ja bym powiedział, że to Radosław Czyż, który bardzo lubi komiksy KG, stąd tyle ich komiksów.

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #6 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:13:56 »
Ale ja mam wrażenie, że ta lista jest układna według klucza "dostałem do recenzji od wydawnictwa".

Ale chwila, serio uważasz, że redaktor Radosław Czyż dostał od Egmontu tylko Wiedźmina i Usagiego, od Timofa i Centrali po jednym komiksie i 4 tytuły od Kultury Gniewu i skleił z tego listę? Może facet nie czyta wszystkiego co się ukazuje, ale kto czyta wszystko?

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #7 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:16:32 »
Może :)
A może nie ;)

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #8 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:28:28 »
A powiedz szczerze, czy Ty czytałeś wszystkie komiksy z tej listy i jesteś przekonany, że są słabe i nie zasługują na wyróżnienie? Czy po prostu nie znalazły się tam jakieś Twoje ulubione tytuły i dlatego psioczysz na wybory Czyża? :)

Offline HaVoK

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #9 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:36:10 »
Z tego, co wiem Centrala nie daje egzemplarzy recenzenckich, a przynajmniej nie w formie, jak to niektórzy ujmują - "gratisów".

brvk

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #10 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:38:50 »
Lista jednego człowieka zawsze będzie wzbudzać kontrowersje, zwłaszcza jeśli przedstawiona zostaje w czasopiśmie docierającym do szerszego odbiorcy.

Gust jak gust, każdy ma swój, ma swoje zapotrzebowania i preferencje, więc brak superhero, czy starych frankofonów mogę zrozumieć. Niestety kolejna nadreprezentacja KG (choć sam ich cenię) wydaje się podejrzana. I obstawiam, że lista oparta jest w większości o lektury egzemplarzy recenzenckich oraz tytułów, których recenzja może zainteresować okołokomiksowe grono czytelników Książek (stąd "polski” Wiedźmin albo "nietypowy" Usagi). Ale gdzie Gipi, gdzie Mandioca, obyczajowo-literacka strona Muchy? Nic z tych rzeczy się nie podobało? Czy nie przysłali?

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #11 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:42:36 »
Nie, mnie po prostu od dawna lekko bolą te rankingi w magazynach. Jak już widzę, że ktoś ma na liście połowę tytułów z jakiegoś wydawnictwa, to mam wrażenie, że on kupuje według znaczka wydawnictwa na okładce, czyli się snobuje np. na KG lub dostał do recenzji. I że gdyby dokładnie te same komiksy wydał inny wydawca to w gazecie byłaby inna lista tytułów. Jako przykład podałem kiedyś wydanego przez Muchę fantastycznego Twardziela Lemire. Gdyby go wydało bardziej kojarzone z ambitnych tytułów wydawnictwo to wówczas byłby na radarach różnych magazynowych układaczy rankingów. Tak mi się wydaje, że oni się często snobują lub wybierają z tych, które dostali do recenzji. Nie mam na myśli jednego rankingu i tego jednego recenzenta tylko tak ogólnie. Nie chciałbym żeby się mu tutaj dostało (np. ode mnie), bo akurat pierwszy ułożył ranking. :D
Takie mam przypuszczenia. Jakoś nie widzę w tych rankingach miłości do komiksów, wybierania samemu rzeczy, które chce się przeczytać. Wolę te nasze forumowe szczere topki.

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #12 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:49:06 »
Ale gdzie Gipi, gdzie Mandioca, obyczajowo-literacka strona Muchy? Nic z tych rzeczy się nie podobało? Czy nie przysłali?

Słuchaj, a co skoro się spodobali, ale mniej niż te komiksy z top10? :)

brvk

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #13 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 19:51:31 »
@death, pewnie masz dużo racji, choć z tym snobowaniem bym odpuścił, bo profile wydawnictw są znane i są jednym z kryteriów wyboru lektury (zwłaszcza jeśli ma się ograniczone fundusze lub czyta względnie niewiele komiksów). Zresztą przykład Kultury Gniewu jest dla mnie znamienny, bo wielokrotnie przekonywałem się, że komiksy od nich do mnie trafiają, mimo sceptycyzmu po przeczytaniu opisu, a np. Timof często ogłasza tytuł z pozoru stworzony "pode mnie", a po lekturze okazuje się kolejnym jakimś takim nie-do-końca dobrym tworem. Kwestia zbieżności gustów? wrażliwości?

Słuchaj, a co skoro się spodobali, ale mniej niż te komiksy z top10? :)

Nie wykluczam, sam Mandiokę kupuję, ale zawsze czegoś brakuje ich komiksom do mistrzostwa i lądują niżej w rankingu. Ale profil czytelniczy tego recenzenta jest dość widoczny, a nadobecność KG podejrzana.

Oczywiście Książki mogą publikować co chcą, recenzent czytać, na co ma ochotę, ale od ogólnopolskiego magazynu chciałoby się oczekiwać więcej. Stąd "bulwers".
« Ostatnia zmiana: So, 04 Grudzień 2021, 19:55:33 wysłana przez brvk »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #14 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:00:41 »
No co innego jak to jest subiektywna topka jakiegoś recenzenta a co innego jak oficjalny ranking jakiegoś magazynu.