Autor Wątek: Podsumowania roku 2021  (Przeczytany 12285 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #15 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:07:43 »
W ubiegłym roku też tak było w Książkach. Nie wiem kto wtedy układał ranking, ale też było dużo KG. Może warto byłoby sięgnąć po taki Raport Brodecka, Nestora Burmę, może Ongrys wydał Coseya, a Kurc Buddy Longwaya, może Mucha wydała jakiś fajny zbiorek na podstawie Poe, Moonshadow lub Criminal, może Egmont czasem wyda jakieś fajne Vertigo czy innego Moore'a. Może Timof też wydaje Paco Roca'ę (kurde, nie wiem czy dobrze  odmieniłem) lub Sfara. A może Gipiego. :)

Tak w ogóle to mam 9 z 10 komiksów z tej listy. Nie wszystkie już czytałem, ale kupiłem, bo mnie zainteresowały. :)
Mordę być może masz Ty, chamie grantem od pługa oderwany.

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #16 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:08:12 »
No ale w magazynie "Książki" recenzowaniem komiksów zajmuje się Radosław Czyż. To kto ma układać ranking, cała redakcja, nawet jeśli inni dziennikarze współpracujący z magazynem nie czytają komiksów? Czy może powinni przedrukować wybór forumowiczów z komiks spec, gdzie większość stanowią dla odmiany komiksy Egmontu? :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #17 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:13:50 »
No niestety, w takim wypadku powinno się wznieść ponad swój subiektywizm. Ja nie kupuję w ogóle komiksów Non Stop Comics (ze względu na ich poparcie dla jednolitej ceny książki). Taki tam mój czysto prywatny bojkot konsumencki (nikogo do tego nie namawiam, żeby było jasne). Ale gdyby ktoś mnie poprosił o ułożenie rankingu najlepszych komiksów w danym roku (najlepszych, nie moich ulubionych) to albo bym odmówił, albo bym kupił bądź wypożyczył wszystkie te, których nie czytałem.

Edit: I nie można powiedzieć, że recenzje zawsze są subiektywne, wiadomo pewien element subiektywizmu będzie zawsze, bo taki jest odbiór sztuki. Ale na przykład Indyjska włóczęga dla mnie to takie 4-5/10, wymęczyłem w zasadzie. Ale gdybym pisał recenzję w życiu bym takiej oceny nie wystawił bo widzę świetne rysunki, bardzo precyzyjny scenariusz i masę innych elementów, które cechują świetny komiks, po prostu do mnie on nie trafił. Recenzent powinien tak, moim zdaniem, do tego podchodzić.
« Ostatnia zmiana: So, 04 Grudzień 2021, 20:16:58 wysłana przez ukaszm84 »

Offline kv

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #18 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:20:12 »
Hmmm, tak się właśnie zastanawiam ile czasu trzeba by było aby przeczytać wszystkie komiksy, które zostały wydane w 2021....
Pewnie tak ze 3 komiksy dziennie do czytania... ech, praca marzeń  :o
A jak jeszcze do tego dodasz mangę....

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #19 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:25:02 »

Edit: I nie można powiedzieć, że recenzje zawsze są subiektywne, wiadomo pewien element subiektywizmu będzie zawsze, bo taki jest odbiór sztuki. Ale na przykład Indyjska włóczęga dla mnie to takie 4-5/10, wymęczyłem w zasadzie. Ale gdybym pisał recenzję w życiu bym takiej oceny nie wystawił bo widzę świetne rysunki, bardzo precyzyjny scenariusz i masę innych elementów, które cechują świetny komiks, po prostu do mnie on nie trafił. Recenzent powinien tak, moim zdaniem, do tego podchodzić.

No nie, to właśnie tak nie działa. Byłoby mocno nieuczciwe gdyby recenzent mimo, że dany tytuł go wynudził, polecał go swoim czytelnikom bo obiektywnie, to jest arcydzieło i większość ludzi w internecie się nim zachwyca. Każdy recenzent ma swoje preferencje, swój gust. Jeśli przekonujesz się jako czytelnik, że wybory np. redaktora Czyża są dla ciebie nietrafione, to olewasz jego polecajki i kierujesz się np. gustem forumowicza Death, bo z nim zwykle jest ci po drodze.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #20 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:25:44 »
Dlatego takie rankingi nie powinny być tworzone przez jedną osobę. Bo potem ktoś kto to czyta traktuje to jako drogowskaz co warto kupić myśląc, że faktycznie są to najlepsze tytuły ze wszystkich wydanych w danym roku a równie dobrze może to być jedyne 10, które przeczytał autor.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #21 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:29:12 »
No nie, to właśnie tak nie działa. Byłoby mocno nieuczciwe gdyby recenzent mimo, że dany tytuł go wynudził, polecał go swoim czytelnikom bo obiektywnie, to jest arcydzieło i większość ludzi w internecie się nim zachwyca. Każdy recenzent ma swoje preferencje, swój gust. Jeśli przekonujesz się jako czytelnik, że wybory np. redaktora Czyża są dla ciebie nietrafione, to olewasz jego polecajki i kierujesz się np. gustem forumowicza Death, bo z nim zwykle jest ci po drodze.

Ja tak do tego podchodzę, ale bardzo wielu ludzi nie zna recenzentów i nie zna ich gustu i przeczyta sobie czasem jakąś recenzję losowo. W takim wypadku w ogóle nie ma sensu czytanie recenzji, chyba tylko żeby porównać sobie opinię już po lekturze.

Offline kv

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #22 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:42:47 »
Ja z tej listy mam aż.... 2 komiksy (Usagiego nie liczę, bo kupiłem, żeby zobaczyć jak mi seria podejdzie).
Może to nam pokaże ile warta jest ta lista?

Już padło tutaj 9/10  ;)
« Ostatnia zmiana: So, 04 Grudzień 2021, 20:46:41 wysłana przez kv »

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #23 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:53:26 »
Nie wiem co to niby ma pokazać, ja mam 8/10 ale zaciekawiły mnie też dwa pozostałe tytuły i mam zamiar je uzupełnić za jakiś czas. A np. totalnie mi osobiście nie podeszło "Shenzen" za to zachwycił czwarty "Arab przyszłości", ale nie odmawiam recenzentowi posiadania innego zdania :)

@ukaszm84 ale przecież recenzent się pod tym rankingiem podpisuje swoim imieniem i nazwiskiem. To ile osób powinno układać listę, skoro w redakcji magazynu komiksem zajmuje się akurat tylko jedna osoba?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #24 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 20:56:41 »
Ja bym w takim przypadku w ogóle rankingu nie robił, trochę magazyn sobie ujmuje prestiżu w mojej opinii. No tak jakby magazyn o filmach zrobił ranking seriali i byłyby to tylko seriale obejrzane przez jednego z publicystów bo inni się nie zajmują w tym magazynie serialami tylko filmami. Ktoś by to traktował poważnie?

Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #25 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 21:18:28 »
Jeśli byłby to publicysta, którego gust sobie cenię, to ja bym go traktował poważnie :)

I dlaczego poważniej mam traktować np. listę ułożoną przez użytkowników tego forum, skoro np. podobnie jak ciebie, mnie również wynudziła "Indyjska włóczęga", która w zeszłorocznym rankingu zajęła pierwsze miejsce?
« Ostatnia zmiana: So, 04 Grudzień 2021, 21:21:54 wysłana przez Pimpek »

Offline Leyek

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #26 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 21:33:36 »
@Pimpek nie chce mi się zbytnio rozpisywać, bo zarówno Ty jak i inni dyskutanci mają celne spostrzeżenia/argumenty jak i inne mniej. Ale sam spójrz na to - wychodzi z tej listy, że Sztybor (x2) i Mazur (x1) to tacy megascenarzyści, że Moore, Morrison, Ennis, Brubaker, Gaiman, Lemire czy z innej beczki Sfar, Van Hamme, itd. mogą im tylko buty czyścić :) Sam chyba przyznasz, że coś tu nie gra? A dla czytelników spoza komiksowa (czyli większości targetu magazynu) całkowicie zakłamuje obraz rynku.

Jeśli w redakcji komiksem zajmuje się 1 osoba, to niech zrobią "Listę polecanych komiksów 2021", a nie Topkę, szczególnie robioną na 2 (!!) miesiące przed końcem roku.

I żeby nie było sam mam z tej listy 6 komiksów, a docelowo zamierzam oprócz Wiedźmina mieć wszystkie. Przeczytałem do tej pory Bajki Prosiaka i to faktycznie jest petarda. Ale już taki Ostatni pisarz jest komiksem sympatycznym, niezłym ale nic ponadto, taki mocny średniak na 7/10.

Offline Motyl

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #27 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 22:40:07 »
No ale w magazynie "Książki" recenzowaniem komiksów zajmuje się Radosław Czyż. To kto ma układać ranking, cała redakcja, nawet jeśli inni dziennikarze współpracujący z magazynem nie czytają komiksów? Czy może powinni przedrukować wybór forumowiczów z komiks spec, gdzie większość stanowią dla odmiany komiksy Egmontu? :)

Jest na to proste rozwiązanie. Niech zatytułują taki artykuł: "Prywatny ranking redaktora Czyża" i koniec. Po co podciągać ranking jednej osoby pod cały magazyn? 

Offline Bazyliszek

Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #28 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 22:44:14 »
Jedynymi słusznymi podsumowaniami roku w komiksach były recenzje magazynu Click Fantasy. :) Każde późniejsze są słabe. Szkoda, że prasa papierowa pada.


Pimpek

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2021
« Odpowiedź #29 dnia: So, 04 Grudzień 2021, 22:55:52 »
@Leyek Nie chce mi się umierać za listę redaktora Czyża na tym forum, tym bardziej, że moja byłaby trochę inna. Ale doceniam na niej różnorodność gatunkową (bo to jest dla mnie ważniejszy czynnik niż np. dbanie o parytety dla poszczególnych wydawnictw) i uznałem, że warto jej choćby z tego powodu trochę pobronić ;)

Co do porównania Sztybora i Mazura do wymienionych tuzów, to może po prostu redaktor Czyż wykorzystuje swoją listę do podpromowania polskich twórców, bo uważa to za słuszne? Bo nad Moorem, Ennisem i Van Hammem już wystarczająco dużo się spuszczano od lat i ile można ich umieszczać we wszelkich topkach? Oni już mają swoje miejsca na topkach wszechczasów :)

Powtarzam - to jest lista top10 jednego redaktora, z jednego czasopisma, którą ma prawo układać według własnych upodobań, klucza i motywacji. Oczywiście wy możecie sobie na nią poutyskiwać, pokręcić z niej bekę i ponarzekać, że nie ma niej komiksu A a za to jest komiks B. Ale koniec końców, fajnie, że komiks ma w takim magazynie swoją szpaltę i nie jest w niej promowany jakiś totalny crap, tylko jakby nie było, solidne tytuły. Pokój :)