Autor Wątek: Podsumowania roku 2020  (Przeczytany 13712 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leyek

Podsumowania roku 2020
« dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 14:10:15 »
Lista najlepszych komiksów roku 2020 z Polityki (autor: Jakub Demiańczuk):

1. Ciemności Smalandii, scenariusz i rysunki: Henrik Bromander, Centrala.
2. Sabrina, scenariusz i rysunki: Nick Drnaso, Kultura Gniewu.
3. Perramus, scenariusz: Juan Sasturain, rysunki: Alberto Breccia, Non Stop Comics.
4. Śmiech i śmierć, scenariusz i rysunki: Adrian Tomine, Kultura Gniewu.
5. Upadek, scenariusz i rysunki: Mikaël Ross, Timof Comics.
6. Poczwarki, scenariusz i rysunki: Gosia Kulik, Kultura Gniewu.
7. Orwell, scenariusz: Pierre Christin, rysunki: Sébastien Verdier, Marginesy.
8. Szczurwysyny, scenariusz: Luís Zhang, rysunki: Fábio Veras, Timof Comics.
9. Czarne nenufary, scenariusz: Fred Duval, rysunki: Didier Cassegrain, Marginesy.
10. Mister Miracle, scenariusz: Tom King, rysunki: Mitch Gerads, Egmont.

Dużo bardziej wyważona i różnorodna, niż ta z Książek. Magazynu do czytania, choć braki genialnych pozycji też są (np. Donżon).

Dla przypomnienia lista z Książek..., którą wrzucałem w temacie Kultury Gniewu:
10. Niezwyciężony
9. Zabić drozda
8. Rycerz Janek
7. PTSD – Syndrom stresu pourazowego
6. Koniec lipca
5. Wilk
4. Sabrina
3. Skóra z tysiąca bestii
2. Judasz
1. Śmierć i śmiech

PS. Jakoś później albo jutro wrzucę top listę komiksów dekady (2011-2020) ze styczniowej Nowej Fantastyki - bardzo kontrowersyjna popowo-superbohaterska


Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 16:24:10 »
Jakoś nie lubię kiedy ktoś jest zamknięty w jednej podgrupie komiksów. Albo się ktoś snobuje na KG, Centralę i Timofa. Albo ktoś daje samo Vertigo i Image lub samo superhero. Lub same chińskie bajki. Są też osoby, dla których wyznacznikiem jest logo wydawcy, a nie sam komiks. Ci to już w ogóle upadli na głowę. Lubię ludzi, którzy czytają różne komiksy. :)
Czasem mam wrażenie, że np. dajmy na to Czarne nenufary wydałby Egmont i już by się na liście top nie znalazły. Bo tam musi być na okładce napis Marginesy lub Kultura Gniewu. Fantastyczną obyczajówkę w stylu Hrabstwa Essex wydano Lemire w Mucha Comics. Mam przeświadczenie, że znalazłby się na wielu listach top gdyby wydał go Timof lub Marginesy. Są pozerzy lansujący się logo wydawców i są tacy, którzy nawet pewnie po Twardziela nie sięgnęli, bo nie patrzą w katalog Muchy. Pozerów nie brakuje.

brvk

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 16:29:34 »
Niby racja, ale też rzadko kto czyta wszystko. A jakieś kryteria zakupowe trzeba przyjąć. Jednym z nich jest marka wydawcy - podobały ci się tytuły z ich katalogu, więc chętniej stawiasz na ich nowości.

Ale zgadzam się - odgórne ograniczenia są złe. Zwłaszcza jeśli bazują na uprzedzeniach.
« Ostatnia zmiana: Cz, 24 Grudzień 2020, 16:31:28 wysłana przez brvk »

Offline adamarluk

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 16:47:58 »
... ale też rzadko kto czyta wszystko.
Wystarczy DOBRE tytuły  ;)

Bender

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 17:43:55 »
No ale to się trzeba snobować? Można po prostu takie tytuły lubić. ;)

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 19:32:17 »
No można. Ale wszyscy przypuszczamy jak jest. ;)

Bender

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 20:41:34 »
Hmm, no to że nie doceniasz kreski i uważasz, że to jakaś amatorszczyzna nie do końca upoważnia Cię do mówienia za większość. A ta kreska jest daleka od amatorki i autorzy, którzy takiej kreski używają zazwyczaj mają całkiem niezły warsztat w rysunku, anatomii etc. To kwestia świadomego wyboru. Snobować się równie dobrze można na niszowe superhero ale uwierz mi, wiele osób po prostu takie tytuły lubi.

Offline eferce

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 21:06:05 »
Nikt nie będzie propsowal sh ani Lanfeusta czy Criminal na łamach Polityki czy innych obumierajacych magazynów bo ich grupa docelowa wg. nich nie jest ta odmiana komiksów zainteresowana.
Lista ma tak wyglądać żeby czytelnik z grupy się z nią mniej więcej identyfikował.
Ja akurat z nudów czytałem sobie wczoraj- nie listy a recenzje komiksów z Przekroju.  Na 1 Egmont przypada ok 10 nie-Egmont. Co jakośtam potwierdza tezę.
Jedyna słuszna lista wyjdzie po naszym glowsowaniu ;)

Kapral

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 21:10:16 »
Lista najlepszych komiksów roku 2020 z Polityki (autor: Jakub Demiańczuk):
...
Dla przypomnienia lista z Książek..., którą wrzucałem w temacie Kultury Gniewu:
...

W tych zestawieniach jest w sumie 18 tytułów, a powtarzają się tylko dwa: "Sabrina" oraz "Śmierć i śmiech". Nie warto sobie nimi głów zaprzątać.

ramirez82

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 21:49:15 »
W tych zestawieniach jest w sumie 18 tytułów, a powtarzają się tylko dwa: "Sabrina" oraz "Śmierć i śmiech". Nie warto sobie nimi głów zaprzątać.

Co z tego, że powtarzają się tylko dwa? To ile musiałoby się powtórzyć, byśmy mieli sobie głowy zaprzątać tymi zestawieniami? Przecież na każdej z tych list, poza tymi dwoma tytułami, jest przynajmniej kilka, które zostały docenione przez czytelników, jak Mister Miracle, Niezwyciężony, Czarne nenufary, Skóra z tysiąca bestii, czy Judasz. Nie każdy z nich mi się podobał, ale potrafię dostrzec, że inni je chwalą, więc ciężko powiedzieć, że ich obecność w tego typu topce, to nieporozumienie.

Bender

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 22:21:21 »
Bez Śmierci i Śmiechu przeżyję, ale Sabriną bardzo warto sobie zaprzątać głowę. W przeciwieństwie do trolli.

Kapral

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 22:50:35 »
Przecież na każdej z tych list, poza tymi dwoma tytułami, jest przynajmniej kilka, które zostały docenione przez czytelników, jak Mister Miracle, Niezwyciężony, Czarne nenufary, Skóra z tysiąca bestii, czy Judasz.

Co to znaczy "zostały docenione przez czytelników"? W jaki sposób i przez których czytelników?

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 23:01:17 »
Ja akurat z nudów czytałem sobie wczoraj- nie listy a recenzje komiksów z Przekroju.  Na 1 Egmont przypada ok 10 nie-Egmont. Co jakośtam potwierdza tezę.
Jedyna słuszna lista wyjdzie po naszym glowsowaniu ;)
W tym Przekroju co to leży właśnie obok mnie? :) Nie widzę żadnych recenzji komiksów. Pewnie publikują je w Internecie, a nie w magazynie.

Co do magazynów. Ja jestem grupą docelową i nie muszą przede mną udawać, że wspomniany przez Ciebie Criminal oraz jego wydawca czyli Mucha nie istnieją. Dobry recenzent wybierze zawsze coś ciekawego, a nie tylko z paczki, którą wyśle Kultura i Marginesy. Dobry komiks to dobry komiks. Korona z głowy nikomu nie spadnie jeśli poleci czasem coś innego niż to co nakazuje pozerstwo. ;)
Wczoraj przyszło to:

A dziś to (bo oglądałem ostatnio kilka odcinków serialu, i cholera, jakie to jest dobre):

Są różne fajne rzeczy. A mam wrażenie, że recenzenci często boją się wychylać poza strefę snobizmu. Filmowi to samo.

ramirez82

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 23:06:39 »
Co to znaczy "zostały docenione przez czytelników"? W jaki sposób i przez których czytelników?

Nie znasz. I odpowiedz na pytanie, które zadałem.

Offline misiokles

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 24 Grudzień 2020, 23:08:07 »
Ewentualnie nie czytają niczego co im nie podeślą wydawnictwa. Wśród komiksowych blogerów i streamerów też pełno jest fanów komiksów recenzujących i układających rankingi wyłącznie z egzemplarzy recenzenckich.