Autor Wątek: Podsumowania roku 2020  (Przeczytany 13733 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Megatron

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #30 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 13:18:55 »
Jeśli swoją opinię formujesz na podstawie wycinka i wystarczy Ci, żeby od razu skategoryzować cały komiks jako wytwór mody to w sumie nie za bardzo jest o czym gadać.

Przeczytałem między jedną a trzema recenzjami dla każdego komiksu z tego "top 10", im wyżej tym więcej. Zacytowałem fragment którego poziom absurdu w sumie mnie rozśmieszył.

Offline NuoLab

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #31 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 21:50:58 »
A tak zupełnie na marginesie, to jak facet może masturbować się butelką? Nie kumam. Są tu jacyś fachowcy, żeby mi wyjaśnić?

Ciekawość pierwszy stopień do piekła.
https://tinyurl.com/y4sv7jnw

Online Leyek

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #32 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 22:32:50 »
Przeczytałem między jedną a trzema recenzjami dla każdego komiksu z tego "top 10"

Trzeba było przeznaczyć ten czas na przeczytanie jakiegoś komiksu :)

Odnosząc się do wcześniejszego Twojego wpisu ja mam z tej listy 6 pozycji i planuję kupić kolejne 3. Część jest dla mnie przeceniona (Śmierć i Śmiech; Mister Miracle), ale Ciemności Smalandii, mimo że na razie tylko ok. 1/3 za mną są pozycją świetnie opowiedzianą, a krótkie 2-4 stronnicowe wycinki (minihistorie) powodują, że ciężko przestać czytać. Nie powiem, że nie byłem lekko zawiedziony jak ok. 40 czy 50 strony wychodzi orientacja bohatera (a po przekartkowaniu reszty potwierdziło się że będzie to istotny wątek), ale w niczym to nie przeszkadza w lekturze, wszystko jest opowiedziane naturalnie, bez jakieś podniosłości czy tak tu przez niektórych nie lubianej "propagandy". Dla mnie największą wartością z lektury jak na razie jest ukazanie, że życie nastolatków w małym miasteczku w bogatej Szwecji było bardzo podobne do realiów u nas.

Bender

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #33 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 22:50:41 »
Orientacja bohatera jest istotna w kontekście otoczenia i okoliczności w jakich się znajduje i konsekwencji z tego wypływających, więc czemu miałaby "nie wyjść"?

Offline Megatron

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #34 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 22:51:35 »
Rzecz właśnie w tym, że czytam recenzje, często ściągam pirata jakiejś pozycji, by mieć pewność co kupuję. Dzięki temu rzadko zaliczam wtopy i uznaję że całość zbioru ma przynajmniej średni lub wyższy poziom. Dlatego mnie dziwi, że przy dużej selekcji tego co wychodzi i sporych zakupach liczonych w tys zł nie trafiam choćby jednego tytułu z topów. Przy MFKiG było to samo.

To że komiks porusza temat homoseksualizmu jest generalnie na plus, kogoś to zainteresuje. Jednak większość listy ułożona jest pod szablon dyskryminacja, orientacja, depresja itp. Problemem jest układający takie zestawienie a nie tytuły, ma on albo wąskie rozeznanie, albo świadomie naciąga rzeczywistość pod własną tezę.

Bender

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #35 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 22:58:00 »
W wypadku Smalandii orientacja czy dyskryminacja nie jest absolutnie osią komiksu. Może kłopot w tym, że wiele osób jak widzi, że taki wątek sie pojawia z góry zakłąda, że to główny wątek, "promocja" czy "propaganda".

Online Leyek

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #36 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 23:16:55 »
Wrzucam obiecaną Top dekady (2011-2020) z Nowej Fantastyki.

Na początek odniesienia do komiksów w innych kategoriach.
Film: 9. Wonder Woman, 3. uniwersum MCU (oczywiście ten Marvel przesadzony, ale chociaż 2 pierwsze pozycje na najwyższym poziomie - Blade Runner 2049 i Mad Max: Na drodze gniewu)
Seriale: 6. The Boys (10. Wiedźmin, ale jego nie liczę, bo do komiksów jest napływowy - wygrał też w kategorii gier)

No i komiksy:
10. Kajko i Kokosz. Nowe przygody
9. Czarny Młot
8. Niezwyciężony (R. Mikołajczyk)
7. Thor Gromowładny (Aaron)
6. Multiwersum
5. The Umbrella Academy
4. Hawkeye. Moje życie to walka (Fraction, Aja)
3. Sandman. Uwertura
2. Saga (BK Vaughan)
1. Mister Miracle

Narzekaliście (niektórzy) na "snobizm" poprzednich zestawień, to tutaj mamy przykład w drugą stronę pop-superbohaterską. Tłumaczy to w jakimś stopniu idea tych zestawień:
Cytuj
Do głosowania zaproszonych zostało 30 osób - redakcja, współpracownicy i zaprzyjaźnieni dziennikarze z branży. (...) Nie zawsze obecność danej pozycji na liście oznacza, że należy ona do najlepszych - intencją rankingu było uchwycenie tytułów i zjawisk, które w latach 2011-2020, odegrały szczególną rolę, na dobre i na złe. (...)

Tyle, że w przypadku komiksów mocno się nie sprawdziła - bo książkowe i filmowa listy są z małymi wyjątkami sensowne i najlepsze i b. dobre pozycje mimo, że przetkane popami (Star Wars, Marsjanin) się znalazły. A w komiksach brakuje od groma (choćby Moore'a - np. Top10, Providence, Promethea czy przede wszystkim Ballada o Halo Jones i Miracleman, Donżon, czegoś z uniwersum Dredda, np. Ameryki, Doom Patrol), mimo że te pozycje były w NF recenzowane i otrzymywały najwyższe noty. Podejrzewam, że wychodzi tutaj nikła penetracja rynku przez większość typujących i dawali co  tam przeczytali. Czyste superhero na listach fantastycznych też słabawe jest, z tych wymienionych najbliżej do SF jeszcze Multiwersum Morrisona (mimo świata DC świetna zmuszająca do myślenia lektura -  bardzo żałuję, że nie napisał jej Grant w oderwaniu od tego popularnego uniwersum).

Offline Death

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #37 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 23:31:38 »
Filmowa faktycznie fajna. Choć ja zdecydowanie stawiam Blade Runner 2049 nad nowego Mad Maxa (ale też lubię).

Od dawna myślę żeby kupić Ciemność Smalandii. Po pierwsze, bo szalenie mi się podoba okładka. A po drugie, bo mi bardzo polecał Krzychu Rychu (prowadzi np. bloga Rękopis znaleziony w Arkham). Dla niego to komiks roku. To jest taka osoba, której ufam, że naprawdę mu się podobało. Więc są szanse, że i mnie.

Te listy są takie pół amatorskie. Tam nie widać miłości do komiksu. Albo czytali 5 na krzyż, albo to co dostali.

brvk

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #38 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 23:40:05 »
Ta lista NF to śmiech na sali. Ja rozumiem, że popfantastyka wypiera hard s-f, a na filmowej fali jest Marvel, ale polski rynek komiksowy przeżywa megarozkwit, a ci zerkają przez wąskie okienko na ten przepych.

Online Leyek

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #39 dnia: So, 26 Grudzień 2020, 23:52:08 »
@brvk w NF w recenzjach komiksów praktycznie wszystko co najlepsze wychodzi na rynku się pojawia.

Lista jest jaka jest przez przyjętą metodologię. Dla mnie lepiej by zrobili jakby jej w ogóle nie publikowali, bo jest dziwna i niemiarodajna nawet jeśli brać pod uwagę tylko popularność danych pozycji (wtedy ze 2-3 Batmany musiałby jeszcze wskoczyć).

JanT

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #40 dnia: Nd, 27 Grudzień 2020, 08:20:49 »
Mister Miracle i Miraclemana chyba liczyli razem  ;) Jaja z tą listą straszne  :)

Offline amsterdream

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #41 dnia: Nd, 27 Grudzień 2020, 10:13:13 »
Czytałem wszystko z tej listy NF i dla mnie połowa to zwykłe średniaki z gatunku przeczytaj i zapomnij. A oni na komiksy dekady je wybierają XD

Kapral

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #42 dnia: Nd, 27 Grudzień 2020, 10:45:50 »
Lista jest jaka jest przez przyjętą metodologię. Dla mnie lepiej by zrobili jakby jej w ogóle nie publikowali, bo jest dziwna i niemiarodajna

Wiadomka, bo dla Ciebie miarodajna jest tylko lista z Polityki, co jasno stwierdziłeś już w pierwszym poście tego wątku :)

Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #43 dnia: Nd, 27 Grudzień 2020, 11:16:13 »
  Bez przesady to nie gala oskarowa, takie zestawienia mają z reguły charakter zabawowy widocznie większość głosujących to raczej przygodni czytacze niż pasjonaci. Sam bym z samych kolekcji lepszą listę złożył. Zresztą niby lista dekady a tytuły raczej stosunkowo niedawno wydane u nas.

Kapral

  • Gość
Odp: Podsumowania roku 2020
« Odpowiedź #44 dnia: Nd, 27 Grudzień 2020, 11:22:46 »
Sam bym z samych kolekcji lepszą listę złożył.

Phi, nie takie listy ze szwagrem po pijaku się układało.