Autor Wątek: Komiks autorski - definicja  (Przeczytany 3409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #30 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 18:20:07 »
Author’s comics

Dziwne... W tej pierwszej książce nie mogłem znaleźć takiego określenia.
https://books.google.pl/books?id=KLzSI5V5-h8C&pg=PA47&hl=pl&source=gbs_toc_r&cad=3#v=snippet&q=%22author's%20comics%22&f=false

Możesz wrzucić jakieś zdjęcie albo skanik?

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #31 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 18:26:38 »
Dziwne... W tej pierwszej książce nie mogłem znaleźć takiego określenia.
https://books.google.pl/books?id=KLzSI5V5-h8C&pg=PA47&hl=pl&source=gbs_toc_r&cad=3#v=snippet&q=%22author's%20comics%22&f=false

Możesz wrzucić jakieś zdjęcie albo skanik?

Katalog z Ermitażu też mam ci zeskanować i wysłać? :P (wiem, chamstwo w szczytowej formie, przepraszam)
BTW w sumie nie wiem po co tutaj rozmawiamy, za chwilę przyjdzie moderator i wszystko wywali do spamu. Bo wiadomo, wszystko co związane z teorią komiksu to spam czystej wody.

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #32 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 18:42:18 »
Katalog z Ermitażu też mam ci zeskanować i wysłać? :P (wiem, chamstwo w szczytowej formie, przepraszam)

Tylko prosiłem. Ale skoro nie, to nie :(
A w Ermitażu byłem, tak że dziękuję.

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #33 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 18:54:18 »
Tylko prosiłem. Ale skoro nie, to nie :(
A w Ermitażu byłem, tak że dziękuję.
boszszsz... żartowałem  ::)
Ale serio mam tu problem, bo mi wpisy znikają, są blokowane, lądują w spamie, albo lądują w innym dziale.
Nie da się tak prowadzić konwersacji :/

W kilku publikacjach pojawiają się określenia „indyvidual author”, „collectiv authors”, co ciekawe, anglojęzyczna wiki (wiem, wiem, ale to jest zdecydowanie bardziej dopracowane źródło niż nasza), stosuje podział  w którym jednym ze znaczeń „cartoonist” jest właśnie indywidualna, autorska praca nad całością komiksu.
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Maj 2020, 19:03:35 wysłana przez turucorp »

Offline Mateusz

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #34 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 19:08:52 »
Ale serio mam tu problem, bo mi wpisy znikają, są blokowane, lądują w spamie, albo lądują w innym dziale.
Nie da się tak prowadzić konwersacji :/

Odpłynęliście od pierwotnego wątku, więc wydzieliłem dyskusję do osobnego tematu i działu. Póki nie będzie przepychanek, możecie dyskutować.
Zapraszamy na https://Filmozercy.com - serwis z najnowszymi newsami ze świata kina oraz ciekawymi filmowymi i komiksowymi artykułami

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #35 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 19:13:32 »
Przeciwstawienie jednego autora wielu autorom wcale nie znaczy, że ten pierwszy wariant ma się nazywać "komiksem autorskim". Tak sobie to wykoncypowałeś i fajnie, ale jest to tylko Twoje widzimisię, które każesz nam przyjąć jako prawdę objawioną.

Na stronie Glenat znalazłem kategorię "BD d'auteur", ale nie pokrywa się z Twoją:
https://www.glenat.com/bd/bandes-dessinees-dauteur

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #36 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 19:37:03 »
Przeciwstawienie jednego autora wielu autorom wcale nie znaczy, że ten pierwszy wariant ma się nazywać "komiksem autorskim". Tak sobie to wykoncypowałeś i fajnie, ale jest to tylko Twoje widzimisię, które każesz nam przyjąć jako prawdę objawioną.

Na stronie Glenat znalazłem kategorię "BD d'auteur", ale nie pokrywa się z Twoją:
https://www.glenat.com/bd/bandes-dessinees-dauteur

Spoko, i jako pierwsze pozycje masz tam „Conana”, no po prostu mistrzostwo  ::)

BTW, jak już zacząłem grzebać, to trafiłem na bardzo fajne opracowanie „Narratology of Comic Art”, w którym autor ciekawie rozbija kwestie autorstwa w przypadku komiksów kolektywnych („collectively produced”, które wyraźnie odróżnia od „single author”), w skrócie: autorem (czyli głównym/fundamentalnym narratorem) jest scenarzysta, a rysownik pełni funkcję narratora wizualnego.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #37 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 19:49:21 »
Z ciekawości, to komiksów takich jak Skalp, Kaznodzieja, czy Saga, nie uznamy za autorskie?

Jeszcze w takich przypadkach, gdyby redaktor blokował autorów, miałbym wątpliwości, ale jeśli mieli wolną rękę?
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Maj 2020, 19:52:03 wysłana przez ramirez82 »

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #38 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 19:55:37 »
Spoko, i jako pierwsze pozycje masz tam „Conana”, no po prostu mistrzostwo  ::)

Nic na to nie poradzę. "BD d'auteur" znaczy dokładnie to, co próbujesz nam wcisnąć, czyli komiks autorski.

BTW, jak już zacząłem grzebać, to trafiłem na bardzo fajne opracowanie „Narratology of Comic Art”, w którym autor ciekawie rozbija kwestie autorstwa w przypadku komiksów kolektywnych („collectively produced”, które wyraźnie odróżnia od „single author”), w skrócie: autorem (czyli głównym/fundamentalnym narratorem) jest scenarzysta, a rysownik pełni funkcję narratora wizualnego.

Widzę, że chwytasz się już brzytwy. Nie masz absolutnie NICZEGO na poparcie swojej interpretacji terminu "komiks autorski" i to jest fakt. "Single author" to jeden autor i nic więcej. Trzeba było użyć określenia "komiks jednego autora", a nie "komiks autorski" i nie mielibyśmy żadnych wątpliwości co chcesz powiedzieć. A tak to teraz musisz iść w zaparte, jak zwykle zresztą.

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #39 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 20:09:20 »
Z ciekawości, to komiksów takich jak Skalp, Kaznodzieja, czy Saga, nie uznamy za autorskie?

Jeszcze w takich przypadkach, gdyby redaktor blokował autorów, miałbym wątpliwości, ale jeśli mieli wolną rękę?

No dobra, ale w takim razie KTO jest autorem np. Skalpu?
Bo jak rozumiem, np. dla Kaprala komiks jest jak teatr, „teatr jednego aktora”, „teatr” i „teatr autorski”?
BTW brawo Kapralu, kolejny raz wyjmujesz sobie jakieś określenie z pełnego kontekstu i pitolisz o chwytaniu się brzytwy. Serio, nie masz żadnych poważnych argumentów oprócz francuskiego katalogu, w którym adaptacja komiksowa to „komiks autorski”?
« Ostatnia zmiana: Nd, 10 Maj 2020, 20:12:03 wysłana przez turucorp »

Kapral

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #40 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 20:21:40 »
Serio, nie masz żadnych poważnych argumentów oprócz francuskiego katalogu, w którym adaptacja komiksowa to „komiks autorski”?

Próbuję Ci tylko uświadomić, że inni interpretują słowa "komiks autorski" inaczej niż Ty. Choćbyś się skitrał, nie narzucisz wszystkim swojej definicji siłą, bo tak się nie da.

A już szczególnie komicznie brzmi wymyślony przez Ciebie termin "komiks autorów" w kontrze do "komiksu autorskiego". Serio serio?

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #41 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 20:27:19 »
Próbuję Ci tylko uświadomić, że inni interpretują słowa "komiks autorski" inaczej niż Ty. Choćbyś się skitrał, nie narzucisz wszystkim swojej definicji siłą, bo tak się nie da.

A już szczególnie komicznie brzmi wymyślony przez Ciebie termin "komiks autorów" w kontrze do "komiksu autorskiego". Serio serio?

Zaczniesz cytować całość, czy do końca życia będziesz wycinał z cudzych wypowiedzi tylko te fragmenty, które ci pasują i strugał świętą Cecylię od chromych i trędowatych?  ::)

Niech sobie „inni” definiują co chcą i jak chcą, i tak to przecież robią, nie mam na to żadnego wpływu, Ty zresztą też.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #42 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 20:49:23 »
No dobra, ale w takim razie KTO jest autorem np. Skalpu?

Przede wszystkim scenarzysta, rysownik nadający kształt wizji scenarzysty. A jeśli nie, jeśli komiksem komiksem nazwiemy tylko taki, nad którym pracował tylko jeden autor, to filmów autorskich chyba nie ma wiele?

Offline turucorp

Odp: Komiks autorski - definicja
« Odpowiedź #43 dnia: Nd, 10 Maj 2020, 21:01:02 »
Przede wszystkim scenarzysta, rysownik nadający kształt wizji scenarzysty. A jeśli nie, jeśli komiksem komiksem nazwiemy tylko taki, nad którym pracował tylko jeden autor, to filmów autorskich chyba nie ma wiele?

Znowu to zestawianie z filmem?  ::)
Dwa różne media, różne techniki tworzenia i skala procesu twórczego. Bądźmy chociaż przez chwilę poważni (Kapral już cytował tutaj definicję „filmu autorskiego” z wiki, nie idźmy tą drogą, proszę).
Skoro za „komiks autorski” uznamy każdy komiks, który powstał bez odgórnych wytycznych (bo jak rozumiem o to niektórym chodzi?), a za „autora” tylko scenarzystę, to Thorgal jest autorskim komiksem Van Hamme, Skalp autorskim komiksem Aarona, a Spider-Man Stana Lee?
Jak dla mnie to conajmniej absurdalne, ale ja tam się nie znam, co zresztą powtórzono tu wielokrotnie, róbta co chceta.