Autor Wątek: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce  (Przeczytany 27973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #180 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 09:31:43 »
Ja wolę one-shota. Lepsze rozwiązanie niż serie, które trzeba zamykać w grubasach kosztujących kosztujących razem 440 zł. Tak, jak pisałem, za Blasta kupiłbym niemal trzy Sabriny. Do takich komiksów też łatwiej się wraca. Zapowiada się, że trzeba będzie wydać prawie pół tysiąca złotych.
A poza tym, czy ten Blast musi być z takim rozmachem wydany?

Jak pewnie zauważyłeś w dużej mierze się z tobą zgadzam co do sposobu wydawania, ale jednocześnie nie uważam, że nie powinno się wydawać czegoś naprawdę dobrego nawet jeśli wyjdzie drogo. Zastrzegam, że nie wiem czy Blast jest naprawdę dobry, bo nie czytałem. Ale gdyby się tego trzymać to w dzisiejszych czasach byśmy nie mogli mieć wydanego u nas np. Świata Edeny i wielu innych genialnych rzeczy, bo teraz też by pewnie wyszła podobna cena jak Blast.

Online Castiglione

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #181 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 09:36:41 »
Ja wolę one-shota. Lepsze rozwiązanie niż serie, które trzeba zamykać w grubasach kosztujących kosztujących razem 440 zł. Tak, jak pisałem, za Blasta kupiłbym niemal trzy Sabriny. Do takich komiksów też łatwiej się wraca. Zapowiada się, że trzeba będzie wydać prawie pół tysiąca złotych.
A poza tym, czy ten Blast musi być z takim rozmachem wydany?
No to odpuśćmy w ogóle wydawane serii, bo ty wolisz one-shota ;D ;D

Offline freshmaker

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #182 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 09:44:19 »
świat edeny został wydany z tego co pamiętam w mistrzach komiksu - czyli w czasach mało, drogo, fajne komiksy. najgorsze rozwiązanie to wg mnie - dzielenie na albymy np trejdów. pierwsza część pierwszego trejda itd. kto pamięta strażników w 3 tomach?

ja podobnie jak midar powymieniałem większość miękookładkowych wydań na integrale. jestem w teamie większa cena, wyższa jakość.

Offline hansior

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #183 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 10:07:26 »
Nie odpuszczajcie sobie. Ja sobie odpuszczam. Uważam, że to jest sensowne rozwiązanie.

Offline holcman

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #184 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 10:14:37 »
kto pamięta strażników w 3 tomach?

Żadnych innych nie mam i nie czytałem. Znakomity komiks! :-)

Offline Pawel.M

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #185 dnia: Cz, 08 Wrzesień 2022, 11:18:15 »
Naprawdę lepiej w jednym miesiącu wydać na jeden komiks prawie ćwierć tysiąca złotych? Dla mnie to jest daleko za bariera wydatkową i psychologiczną.
250 zł do przyjęcia, ale ćwierć tysiąca to już cena zaporowa.

Offline freshmaker

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #186 dnia: Cz, 08 Wrzesień 2022, 11:19:19 »
albo omnibus marvela za 300 - 600 pln

Offline hansior

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #187 dnia: Cz, 08 Wrzesień 2022, 11:54:47 »
No to widzę, że to nie problem. A cała dyskusja wzięła się od posta Szymona Holcmana o zbliżającym się kryzysie i potwierdzeniu tego później tym, że czytelnicy skupiają się raczej na kupowaniu tańszych zaległości niż drogich nowości.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #188 dnia: Pt, 23 Wrzesień 2022, 17:53:37 »
To jest trochę chore ile komiksów wychodzi w okolicach MFKiG :P Wrzucam sobie w koszyk Gildii nowości, które mnie interesują (już przefiltrowane, takie must-have, nice-to-have odrzucam od razu) i mam już towaru za 2k (którego wiadomo, że nie kupię) a to dopiero początek, bo wrzucam tylko to, co Gildia fizycznie już ma, więc masa dojdzie po festiwalu. No i mam taką rozkminę czy przy tak małym rynku (pod względem liczby kupujących) nie byłoby lepiej gdyby tytułów było mniej, ale miały wyższe nakłady. Czy by to nie było bardziej opłacalne dla wydawnictw (mniej licencji, niższy koszt druku)?

Offline keram2

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #189 dnia: Pt, 23 Wrzesień 2022, 18:10:36 »

Trzeba jeszcze zorganizować w ciągu roku ze dwa wielkie festiwale i problem rozwiązany.

Offline NuoLab

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #190 dnia: Pt, 23 Wrzesień 2022, 18:21:57 »
No i mam taką rozkminę czy przy tak małym rynku (pod względem liczby kupujących) nie byłoby lepiej gdyby tytułów było mniej, ale miały wyższe nakłady. Czy by to nie było bardziej opłacalne dla wydawnictw (mniej licencji, niższy koszt druku)?

Pewnie by było ale to sprzeczne z prawem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kartel

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #191 dnia: Pt, 23 Wrzesień 2022, 18:23:35 »
Pewnie by było ale to sprzeczne z prawem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kartel

A skąd to wziąłeś w mojej wypowiedzi? :O Każdy wydawca sam podejmuje decyzję ile wydaje, bez konsultowania z innymi.

Offline Koalar

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #192 dnia: Pt, 23 Wrzesień 2022, 22:20:18 »
Nakłady są małe, bo i mało jest potencjalnych czytelników. Gdyby wydawca wydał western w nakładzie 5000, to i tak by tyle nie sprzedał, bo chętnych byłoby np. 1500 (chyba że byłaby wielka posucha). A jak wyda takie rzeczy: western 1000 sztuk, piraci 1000, samoloty 1000, samuraje 1000 i kryminał 1000, to ma większe szanse, że mu to zejdzie (a ileś osób kupi i samurajów, i piratów).
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline starcek

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #193 dnia: Pt, 23 Wrzesień 2022, 22:28:15 »
Dłuższy termin na zamrażanie kasy dla przeciętnego wydawcy poza hegemonem rynkowym to groźba utraty płynności finansowej. I tak coraz częściej widać, że sporo tytułów dość długo się sprzedaje. I tak można sobie gdybać ogólnikowo do usr@nej.
Wracając do tytułu wątku - kondycja jest super, skoro tyle wychodzi, że koszyk pęka w szwach od nowości w każdym tygodniu.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Bazyliszek

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #194 dnia: So, 24 Wrzesień 2022, 08:58:02 »
@ukaszm84
Bo się nie odkłada zakupów, tylko kupuje miesiąc w miesiąc, tak jak te nowe tytuły wychodzą i nie ma że boli. :) Albo będziesz kupował po te kilka stów miesięcznie, albo botem uzbiera ci się stos za kilka tysięcy. Oczywiście można sobie wszystko odpuścić, albo kupować po jeden, dwa komiksy. Tylko ja nie wiem, jak można tak żyć. :)