Autor Wątek: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce  (Przeczytany 27968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:10:25 »
To brzmi jak niewolnictwo ;)
To brzmi jak wolne soboty. ;)

Offline Hobgoblin

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:13:53 »
Wytłumacz mi proszę w jaki sposób jestem na plusie jak płacę o 900zł większą ratę a wiem ze to początek.
Inflacja mnie też dotyczy, płacę więcej za benę, jedzenie i opłaty typu prąd.

W taki, ze mozliwe, ze w tym roku ceny nominalne nieruchomosci jeszcze wzrosna!
Dales wkladu wlasnego 200tysiecy a 400 tysiecy kredytu biorac kredyt na rekordowo niskich stopach w 2020. Do końca 2021 płaciłeś w sumie tylko marże banku.  Nieruchomosci zdrozaly przez 2020 i  2021 o 20% przynajmniej. Czyli majac jakiekolwiek problemy ze splata raty mozesz to puscic spokojnie za  ponad 700tysiecy. Splacasz kredyt, mieszkales poltora roku "za darmo" i ochroniles w pelni pieniadze, ktory poszly w 2020 jako wklad wlasny.


Tymczasem osoba majaca Twoj wklad wlasny 200 tysiecy w banku w 2020, stracila realnie powiedzmy 8% w 2020 czyli zostaje 184 tysiace. W 2021 inflacja przyspieszyla i realnie byla powiedzmy 12% zostaje 162 000. Teraz w 2022 pojawilo sie oprocentowanie depozytów na jakieś 2% :) przy realnej inflacji zapewne z 15% .

Kto na tym lepiej wyszedl? Ktos kto bral hipotetyke przy ultra promocyjnych stopach w 2020 (nawet jezeli teraz uzna, ze czas sprzedac) czy ten kto trzymal gotowke?

Odnośnie ankiety brakuje opcji, że chciałbym kupować więcej - np. jeżeli wyjda kolejne serie Epic collection w Polsce.


« Ostatnia zmiana: Śr, 16 Marzec 2022, 12:19:03 wysłana przez Hobgoblin »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:15:24 »
Ja dotychczas wydawałem pewną kwotę plus minus w miesiącu na komiksy i nic się u mnie nie zmienia. Taką samą kwotę będę wydawał nadal póki co, ale przy wzroście cen to oznacza oczywiście liczbowy spadek kupowanych tytułów.

Offline LukCook

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:18:46 »
W taki, ze mozliwe, ze w tym roku ceny nominalne nieruchomosci jeszcze wzrosna!
Dales wkladu wlasnego 200tysiecy a 400 tysiecy kredytu biorac kredyt na rekordowo niskich stopach w 2020. Nieruchomosci zdrozaly przez 2020 i  2021 o 20% przynajmniej. Czyli majac jakiekolwiek problemy ze splata raty mozesz to puscic spokojnie za  ponad 700tysiecy. Splacasz kredyt, mieszkales poltora roku "za darmo" i ochroniles w pelni pieniadze, ktory poszly w 2020 jako wklad wlasny.

Tymczasem osoba majaca 200 tysiecy w banku w 2020, stracila realnie powiedzmy 8% w 2020 czyli zostaje 184 tysiace. W 2021 inflacja przyspieszyla i realnie byla powiedzmy 12% zostaje 162 000. Teraz w 2022 pojawilo sie oprocentowanie depozytów na jakieś 2% :) przy realnej inflacji zapewne z 15% .

Kto na tym lepiej wyszedl? Ktos kto bral hipotetyke przy ultra promocyjnych stopach w 2020 (nawet jezeli terazuzna, ze czas sprzedac) czy ten kto trzymal gotowke?

Kompletne brednie na poziomie polityków nie mających pojęcia o rynku ale chcących się wypowiedzieć. Czyli sprzedać mieszkanie, kupić mniejsze i dalej 'inwestować' w komiksy?

Offline Hobgoblin

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:35:05 »
Kompletne brednie na poziomie polityków nie mających pojęcia o rynku ale chcących się wypowiedzieć. Czyli sprzedać mieszkanie, kupić mniejsze i dalej 'inwestować' w komiksy?

A to sam musisz sobie już odpowiedzieć co teraz warto zrobić jak skończyła się historyczna promocja na stopach procentowych.
Jeżeli już zaczynasz mieć problemy ze spłatą czy powoduje to u Ciebie duży stres to myślę, że warto rozważyć sprzedaż już teraz niż czekać aż na rynku zacznie pojawiać się więcej "okazji" bo komus (kto mozliwe, ze kombinowal jak dostac jak najwiekszy kredyt na droga nieruchomosc) bank wlasnie wypowiedział umowe kredytu i musi sprzedać JUŻ jak najszybciej zanim pojawi się komornik etc.

Offline dreamer36

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:35:24 »
Kompletne brednie na poziomie polityków nie mających pojęcia o rynku ale chcących się wypowiedzieć. Czyli sprzedać mieszkanie, kupić mniejsze i dalej 'inwestować' w komiksy?

Dokładnie - wypowiedź Hobgoblina brzmi na poziomie Łukaszenki, który miał pomysł jak z Putinem poradzić sobie z sankcjami (ja coś sprzedam tobie, ty coś sprzedasz mi i mamy gdzieś sankcje...).

Jeżeli kupił mieszkanie za 600tys, teraz warte będzie ok 720tys - pytanie tylko ile jest ludzi, którzy w tej chwili: 1) kupią mieszkanie po zawyżonych cenach (pamiętajmy, że większość została wybudowana przed drastycznym wzrostem cen, jednak deweloperzy wolą wypowiedzieć umowę, zapłacić kary i sprzedać dalej drożej, bo i tak będą do przodu), 2) dostaną kredyt skoro trzeba wziąć większy kredyt i do tego z wyższym oprocentowaniem (=zmniejszona zdolność kredytowa)?

Więc ludzi nie obchodzi za ile teoretycznie sprzeda to mieszkanie i że mieszkał rok za darmo, tylko skoro on chce mieć mieszkanie i w nim mieszkać, a rata poszła drastycznie do góry przy szalejącej inflacji - to jest to problem, a nie inwestycja życia.

Offline eyesore

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #21 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:40:40 »
W taki, ze mozliwe, ze w tym roku ceny nominalne nieruchomosci jeszcze wzrosna!
Dales wkladu wlasnego 200tysiecy a 400 tysiecy kredytu biorac kredyt na rekordowo niskich stopach w 2020. Do końca 2021 płaciłeś w sumie tylko marże banku.  Nieruchomosci zdrozaly przez 2020 i  2021 o 20% przynajmniej. Czyli majac jakiekolwiek problemy ze splata raty mozesz to puscic spokojnie za  ponad 700tysiecy. Splacasz kredyt, mieszkales poltora roku "za darmo" i ochroniles w pelni pieniadze, ktory poszly w 2020 jako wklad wlasny.


Tymczasem osoba majaca Twoj wklad wlasny 200 tysiecy w banku w 2020, stracila realnie powiedzmy 8% w 2020 czyli zostaje 184 tysiace. W 2021 inflacja przyspieszyla i realnie byla powiedzmy 12% zostaje 162 000. Teraz w 2022 pojawilo sie oprocentowanie depozytów na jakieś 2% :) przy realnej inflacji zapewne z 15% .

Kto na tym lepiej wyszedl? Ktos kto bral hipotetyke przy ultra promocyjnych stopach w 2020 (nawet jezeli teraz uzna, ze czas sprzedac) czy ten kto trzymal gotowke?

Odnośnie ankiety brakuje opcji, że chciałbym kupować więcej - np. jeżeli wyjda kolejne serie Epic collection w Polsce.
Raz że wyliczenia są lekko z tyłka a dwa zwróć uwagę że rynek nieruchomości hamuje (ceny materiałów lecą jak Space X do góry, brak rąk do pracy, problemy innego typu np brak nowych przyłączy gazu do 2024) + mniejsza zdolność dla nowych kredytobiorców.
Za chwile się może okazać że wartość domu za 600 tys będzie w cenie 550 albo i mniejszej.
Po za tym dochodzi czynnik, powiedzmy, "ludzki" w tym momencie (inflacja, wojna itd) ja bym się w ogólnie nie decydował na kupno nieruchomości bo nie wiadomo co się wydarzy za chwilę/kilka miesięcy najbliższych, nawet kosztem straty kilku procent przez inflację.
Dlatego też nie pisze takich kocopołów proszę bo nie maja realnego przełożenia na rzeczywistość.

"Więc ludzi nie obchodzi za ile teoretycznie sprzeda to mieszkanie i że mieszkał rok za darmo, tylko skoro on chce mieć mieszkanie i w nim mieszkać, a rata poszła drastycznie do góry przy szalejącej inflacji - to jest to problem, a nie inwestycja życia."

I to idealnie podsumowuje całosc tej dyskusji więc skończmy temat nieruchomości  ;)
« Ostatnia zmiana: Śr, 16 Marzec 2022, 12:43:07 wysłana przez eyesore »

Offline LukCook

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:46:41 »
A to sam musisz sobie już odpowiedzieć co teraz warto zrobić jak skończyła się historyczna promocja na stopach procentowych.
Jeżeli już zaczynasz mieć problemy ze spłatą czy powoduje to u Ciebie duży stres to myślę, że warto rozważyć sprzedaż już teraz niż czekać aż na rynku zacznie pojawiać się więcej "okazji" bo komus (kto mozliwe, ze kombinowal jak dostac jak najwiekszy kredyt na droga nieruchomosc) bank wlasnie wypowiedział umowe kredytu i musi sprzedać JUŻ jak najszybciej zanim pojawi się komornik etc.

Nie mam problemu ze spłatą bo mieszkania kupuję za gotówkę ale nie lubię jak ktoś wyraża bezsensowne opinie.

Czy uważasz, że rodzina która wzięła większe mieszkanie na kredyt. Ma w pobliżu szkoły dla dzieci, może pracę, teraz sprzeda mieszkanie i kupi mniejsze żeby mieć margines na przyjemności (np. komiksy)?

Twoja wypowiedź to poziom politycznego dna, które można usłyszeć w polskiej przestrzeni publicznej. Ratowanie własnego wizerunku - nie potrafimy ogarnąć finansów publicznych, administrować i radzić sobie z inflacją to napiszmy, że ludzie i tak na plus bo mieszkania droższe.

Myślałem Hobgoblinie, że uderzyłeś o dno w dyskusji o epikach pająka. Myliłem się.

Btw tak działa rynek - teraz jest kryzysowo to stopy w górę, uspokoi się pójdą w dół. Pamiętam jak w okolicach 2012 zakładałem lokaty w bankach na 7%.
« Ostatnia zmiana: Śr, 16 Marzec 2022, 12:48:30 wysłana przez LukCook »

Offline Hobgoblin

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #23 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:55:22 »
Nie mam problemu ze spłatą bo mieszkania kupuję za gotówkę ale nie lubię jak ktoś wyraża bezsensowne opinie.

Czy uważasz, że rodzina która wzięła większe mieszkanie na kredyt. Ma w pobliżu szkoły dla dzieci, może pracę, teraz sprzeda mieszkanie i kupi mniejsze żeby mieć margines na przyjemności (np. komiksy)?


Mieszkania - liczba mnoga za gotówkę ... WOW!

Tak, tak uważam, że jeżeli przestraszyli się wzrostu stóp i obliczyli, ze moze byc problem z ratą to niektórzy rozważają sprzedaż i powrót do wynajmu ZANIM bank wypowie umowe kredytowa.

Offline LukCook

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #24 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 12:59:41 »
Mieszkania - liczba mnoga za gotówkę ... WOW!

Tak, tak uważam, że jeżeli przestraszyli się wzrostu stóp i obliczyli, ze moze byc problem z ratą to niektórzy rozważają sprzedaż i powrót do wynajmu ZANIM bank wypowie umowe kredytowa.

Ja tak nie myślę chociaż na 100% znajdą się takie przypadki. Wynajem mieszkania zaczyna być w Polsce wyzwaniem. Kilka dni temu pomagałem znajomej z firmy (przyjechała z UA z rodziną) ogarnąć mieszkanie w Polsce, braliśmy pod uwagę kilka największych miast i udało nam się znaleźć sensowne mieszkanie w Rzeszowie. Większość ofert jest już nieaktualna. Coraz więcej ludzi przyjeżdża do Polski z Ukrainy - mniejsza dostępność mieszkań i ceny wynajmu już idą w górę.

Offline eyesore

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #25 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 13:04:20 »
Ja tak nie myślę chociaż na 100% znajdą się takie przypadki. Wynajem mieszkania zaczyna być w Polsce wyzwaniem. Kilka dni temu pomagałem znajomej z firmy (przyjechała z UA z rodziną) ogarnąć mieszkanie w Polsce, braliśmy pod uwagę kilka największych miast i udało nam się znaleźć sensowne mieszkanie w Rzeszowie. Większość ofert jest już nieaktualna. Coraz więcej ludzi przyjeżdża do Polski z Ukrainy - mniejsza dostępność mieszkań i ceny wynajmu już idą w górę.

Teściowie w Gorzowie Wlkp, miasto (miasteczko  ;) ) 100 tys ludzi, w 2 godziny 8 rodzin chętnych na wynajem.

Offline pokia

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #26 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 13:14:49 »
Kilka miesięcy temu zastanawiałem się czy sprzedać mieszkanie i kupić dom za gotówkę czy wziąć kredyt na dom, a mieszkanie wynająć, tak, aby finansowało spłatę domu.

Niestety wynajem w naszym kraju jest skomplikowana i jeśli źle się trafi z wynajmującym, to można się wpakować w bagno.

Nie zaryzykowałem. Teraz mam przynajmniej spokój i na rosnące stopy procentowe mogę patrzeć z lekkim dystansem.

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #27 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 14:23:00 »
Nie mam problemu ze spłatą bo mieszkania kupuję za gotówkę ale nie lubię jak ktoś wyraża bezsensowne opinie.
Swoja drogą to ciekawe, że problem mają ludziki którzy będą spłacać swoje jedno skromne mieszkanie do końca życia, bo rząd postanowił ściągnąć pieniądze z rynku by ograniczyć inflacje, a problemu nie mają ludzie kupujący mieszkania za gotówkę, bo rząd uznał, że w tym przypadku nie warto ściągać pieniędzy z rynku by ograniczyć inflacje, poprzez np. wprowadzenie podatku od trzech mieszkań wzwyż.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Dracos

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #28 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 14:33:07 »
poprzez np. wprowadzenie podatku od trzech mieszkań wzwyż.

Pamiętaj że jak raz taki pomysł przepchną to nie skonczy się na 3 mieszkaniach wzwyż, ale nałożą podatek katastralny na każde mieszkanie bo precedens będzie już stworzony.

Offline death_bird

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #29 dnia: Śr, 16 Marzec 2022, 14:42:18 »
Przede wszystkim dlaczego od trzech mieszkań wzwyż miałby być wyższy podatek? Żeby zrobić kuku tym, którzy ciężej pracowali, bardziej oszczędzali i więcej inwestowali?
Nie. Nie mam trzech mieszkań wzwyż na wynajem.
Jedyne co można rozważyć to jakieś ograniczenia dla funduszy kupujących mieszkania dziesiątkami/setkami pod wynajem.
Ale jeżeli statystyczny Kowalski dorobi się trzech mieszkań wzwyż na wynajem to należałoby stawiać go za wzór a nie kopać go w cztery litery.

Zaś względem komiksów to na szczęście nie mam z nimi żadnego inflacyjnego problemu gdyż problem inflacji rozwiązał za mnie już wcześniej problem przestrzeni toteż jak jakiś czas temu przestawiłem się na niezbędne minimum tak zamierzam się tego trzymać.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".