Autor Wątek: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce  (Przeczytany 28205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #60 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 21:40:04 »
Cyfra to nie komiks :)

Tzn. inaczej do cyfry to mogą się nadać Marvele, DC i inne masówki, co czytasz i za 2 dni zapominasz. Komiks autorski tylko na papierze.

Ok, ale patrze sobie na jeden z popularniejszych, czy nawet najpopularniejszy komiks poprzedniwgo roku, Heartstopper, ktory na forum zostal w sumie zlany i sie zastanawiam kto go czyta, czy robiloby tej osobie roznice, ze ma go w cyfrze, a nie na polce w kolekcji, i czy serwisy komiksowe a la netflix nie przyczynilyby sie do popularyzacji sztyki komiksowej w dluzszej perspektywie. Takie luzne rozmyslenia, jaka czesc komiksiarzy obecnie stanowia kolekcjonerzy na wzor forumowych braci, a jaki jest potencjal na komkksiarzy w kraju, casualowych, ktorzy nie beda sobie zawalac chalupy albumami po 100 czy 200 zlotych.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Leyek

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #61 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 21:46:35 »
I na czym ta osoba miałaby go przeczytać? Na telefoniku z ekranem 6 czy 7 cali? :)
Rozumiem Twój tok rozumowania, ale komiksy to nie film, muzyka czy książka. Książkę na tym śmiesznym ekraniku jeszcze poczytasz, ale komiks jak? No chyba, że po kadrze.
A taki masowy gość nie kupi tableta za parę stów żeby przeczytać rocznie 2-3 komiksy.

Sam mógłbym część rzeczy czytać w cyfrze. Ale jakby był na rynku czytnik e-inkowy, chociażby z namiastką kolorów i duży na jakieś 12 cali. Byleby nie miało to żadnego podświetlenia, wystarczy mi wgapania się w monitor w robocie czy siedząć na forum ;)

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #62 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 21:54:37 »
Ja mam tablet 11 cali fajnej jakosc, a komiksow na nim nie czytam, za to ogladam sobie na nim filmy w lozku i wole taka opcje niz telewizor. Troche tych tabletow jednak u nas na rynku schodzi. Wszystko sie zmienia, wiec i rynek komiksow musi sie kiedys zmienic... chyba.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #63 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:00:36 »
miałem podobne podejście do ksiazek a od 10 lat czytam tylko ebooki. kwestia przyzwyczajenia dla czytelnika. cyfra to cięższy temat dla zbieracza.

  Sorry, ale to średnio trafione porównanie. Książka to zwykły tekst, tak samo się go czyta w papierowym tomie, na komputerze, w gazecie i nabazgrany flamastrem na ścianie w kiblu. Kwestia przyzwyczajenia i tego, że ten nie cyfrowy jest lepszy trochę dla oczu. Komiks to sztuka m.in wizualna tak jak film. Rąbanie tego na jakichś telefonach czy tabletach to dobre dla pochłaniaczy masówy co to oglądają 10 sezonów jakiegoś netflixowego badziewia w ciągu czterech dni a po kolejnych czterech nie potrafią opowiedzieć o czym to było bo już oglądają kolejne. Czytanie komiksów w wersji elektronicznej to dobre chyba tylko dla tych co muszą znać continuity i być na bieżąco ze status quo tych marvelowskich czy tam dc światów ewentualnie przeglądania jakichś pobocznych tasiemców którymi jest się zainteresowanym a które już z założenia nie prezentują odpowiedniego poziomu żeby je kupić, wtedy mogę to zrozumieć. Ja osobiście nie wyobrażam sobie czytania jakiegoś Druilleta czy innego Moebiusa na tablecie, tak samo jak nie oglądałbym Władcy Pierścieni czy Drive na telefonie. Coś co mocno opiera się na wrażeniach wizualnych potrzebuje odpowiedniej oprawy.

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #64 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:08:30 »
Hmmm, to przez 100 oststnich lat bylo rabanie, a dopiero ostatnio jak weszly telewizorki 4k 65 cali zaczelo sie ogladanie.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Leyek

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #65 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:10:14 »
@Szekak
Rozumiem, że 15 lat temu oglądałeś Władcę Pierścieni czy Matrixa na Nokii 3310? :P bo ja w kinie na 200 czy 300 calach.
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:12:38 wysłana przez Leyek »

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #66 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:12:35 »
Ogladalem w kinie czy na ekranie telewizora, na ktorych jakosc byla znacznie slabsza niz obecnie na moim tablecie. Telewizor nawet w eielkosci przegrywal, bo siedzac dalej ekran byl znaczmie mniejszy, niz gdy patrze na 11,2 cala z pol metra powiedzmy. Na rablecie jest odpowiednik w kinie w dalszych rzedach. :D
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:16:26 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Leyek

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #67 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:14:49 »
Nie chciałbym być Twoimi oczami ;)

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #68 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:15:54 »
Jest jak jest, gratki dla cb, ze obchodzisz sie bez telefonu. :)
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline freshmaker

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #69 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:18:34 »
@skandalista cyfra jest właśnie dobra dla czytelnika a nie zbieracza - to napisałem. ja kiedyś w książkach mocno zwracałem uwagę na sposób wydania, format itd. układałem biblioteczkę jak z komiksami. popularność kin tez mocno osłabła wiec jednak przyzwyczajenia się zmieniają.

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #70 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:35:54 »
Cytuj
Ogladalem w kinie czy na ekranie telewizora...
 

   Jaki by ten tablet nie był wyraźny, jest dużo mniejszy nie ma szans żeby osiągnąć na małym ekranie efekt dużego, zwłaszcza jeżeli twórcy z góry założyli że ma to być efektowna scena. To dobre do oglądania jakichś 13 posterunków czy innych Klanów tam i tak nie ma się czym podniecać.

Cytuj
@skandalista cyfra jest właśnie dobra dla czytelnika a nie zbieracza...

  Dla czytacza, ale nie dla oglądacza a przecież to jedna z dwóch funkcji jakie spełnia komiks. Owszem w przypadku jakichś superhero tasiemców to się pewnie sprawdza, ale raczej nie komiksu które chce się oglądać a nie tylko "zaliczyć". Jesteś wielbicielem malarstwa dajmy na to Van Gogha to kupujesz piękny duży album i przeglądasz, albo zawieszasz na ścianie reprodukcję Gwiaździstej Nocy a nie włączasz ją w google grafika na telefonie patrzysz minutę a później wyłączasz.

Offline Szekak

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #71 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:48:49 »
Taki duzy album to jest dobry dla podrzednych ogladaczy, co to nie maja pojecia o sztuce, jak duzy by nie byl. Kazdy wielbiciel malarstwa oglada tylko na zywo. Uwielbiam takie dyskusje.

Mocno sie wykosztowalem na ten tablet i mi jakosc odpowiada, jest fantastyczna, lepsza niz w kinie. Rozmiar ekranu pozwala sie nia cieszyc. Takie moje zdanie, nie masz obowiazku go szanowac, choc kultura by to nakazywala.

Z mojej strony eot.
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:52:18 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline kelen

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #72 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:55:21 »
Ok, ale patrze sobie na jeden z popularniejszych, czy nawet najpopularniejszy komiks poprzedniwgo roku, Heartstopper, ktory na forum zostal w sumie zlany i sie zastanawiam kto go czyta, czy robiloby tej osobie roznice, ze ma go w cyfrze, a nie na polce w kolekcji, i czy serwisy komiksowe a la netflix nie przyczynilyby sie do popularyzacji sztyki komiksowej w dluzszej perspektywie. Takie luzne rozmyslenia, jaka czesc komiksiarzy obecnie stanowia kolekcjonerzy na wzor forumowych braci, a jaki jest potencjal na komkksiarzy w kraju, casualowych, ktorzy nie beda sobie zawalac chalupy albumami po 100 czy 200 zlotych.

W sumie bardzo ciekawy przykład, szczególnie w kontekście kolejnej wiadomości od innej osoby:

Cytuj
I na czym ta osoba miałaby go przeczytać? Na telefoniku z ekranem 6 czy 7 cali?

Heartstopper jest komiksem przede wszystkim internetowym, który pierwotnie ukazuje się w formie webtoona, czyli specjalnie tworzonym do czytania go właśnie na telefonach/urządzeniach mobilnych o mniejszych ekranach.

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #73 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 22:59:35 »
  Szanuję Twoje zdanie, chociaż chyba jednak bardziej szanuję podstawowe zasady rządzące optyką na tej planecie i prawdopodobnie w sporej części tego wszechświata.

Offline death_bird

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #74 dnia: Pn, 11 Kwiecień 2022, 23:23:09 »
Sorry, ale to średnio trafione porównanie. Książka to zwykły tekst, tak samo się go czyta w papierowym tomie, na komputerze, w gazecie i nabazgrany flamastrem na ścianie w kiblu.

Bluźnierstwo.  :o
Książka to zapach papieru i tuszu. Książka to faktura okładki i szelest przewracanych stron.
Pomysł na czytanie elektronicznej "książki" jest równie mocno oderwany jak w przypadku komiksów.
Prędzej skończę kupować i zacznę wyrabiać karty biblioteczne niż przejdę na e-wersję.
A ostatnio w bibliotece byłem chyba A.D. 2000.
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Kwiecień 2022, 23:25:00 wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".