Autor Wątek: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce  (Przeczytany 28204 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #150 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:06:29 »
Akurat też wolę 2x220 niż 4x150, generalnie zawsze wolę coś, co się bardziej opłaca. Jeszcze bardziej bym wolał 1x380 ;) Akurat ten komiks wydaje się, że będzie odpowiednio wydany. Ale "Gniew" na przykład, mimo że tańszy, był dla mnie nie do zaakceptowania w takiej cenie. Wiele zależy od tego za co się płaci. Natomiast to są już indywidualne decyzje, jak kupię Blasta to nie kupię czegoś innego, co bym kupił gdyby wszystko było tańsze.

Offline Castiglione

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #151 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:27:11 »
Naprawdę lepiej w jednym miesiącu wydać na jeden komiks prawie ćwierć tysiąca złotych? Dla mnie to jest daleko za bariera wydatkową i psychologiczną.
Czyli mógłbyś wydać na ten sam komiks dwa miesiące z rzędu po 150, ale już nie możesz wstrzymać się z zakupem i miesiąc po premierze wydać raz 220?

Offline hansior

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #152 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:38:39 »
Nie mam na myśli ile się powinno wydawać na komiksy miesięcznie, a to ile się powinno wydawać na jeden komiks. Za Blasta kupilibyśmy niemal trzy Sabriny, które są doskonałym komiksem. Tak, jak mówiłem - Kultura ma najlepsze podejście do wydawania komiksów.

Pimpek

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #153 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:44:24 »
Akurat jak patrzę na przykładowe plansze z "Blasta" to mam wątpliwości czy to jest komiks wymagający formatu A4.

Format taki jak "Sabriny", miękka okładka ze skrzydełkami i może udałoby się osiągnąć cenę bardziej dla ludzi.
« Ostatnia zmiana: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:46:28 wysłana przez Pimpek »

Offline Toranga

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #154 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:47:40 »
Abstrahując od Blasta i wracając do tematu to stawiam diamenty przeciwko orzechom, że dupnie, albo bardziej poetycko nadejdzie czas oczyszczenia.
Winter is coming!


Jak to wypłynie na poszczególne wydawnictwa to sam jestem ciekaw, ale cześć pewnie ograniczy premiery/nakłady, a część się zwinie.
Szkoda tylko, że najlepsze wydawnictwo świata nie zdążyło wydać czwartego tomu Wielkiego Martwego, bo teraz szanse spadają...😢

Offline Dracos

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #155 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:48:53 »
jak ktoś czyta komiksy w wolnym czasie to nagle nie zamieni tego na oglądanie seriali w polsacie. będzie czytał mniej.

Hmm w sumie to może czytać kolejny raz pozycję do których miał kiedyś wrócić i odstawił na półkę, ale nigdy nie miał czasu bo co miesiąc tyle nowości pojawia się na rynku.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #156 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:50:41 »
Akurat jak patrzę na przykładowe plansze z "Blasta" to mam wątpliwości czy to jest komiks wymagający formatu A4.

Format taki jak "Sabriny", miękka okładka ze skrzydełkami i może udałoby się osiągnąć cenę bardziej dla ludzi.

Faktycznie, jak przeglądam te plansze to wydaje się, że mniejszy format i miękka oprawa spokojnie by wystarczyły.

Pimpek

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #157 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 17:56:31 »
Faktycznie, jak przeglądam te plansze to wydaje się, że mniejszy format i miękka oprawa spokojnie by wystarczyły.

Edycja hiszpańska. 4 tomy. Format 19x26. Oprawa miękka.

U nas musi być duże, grube i twarde. Jakbyśmy sobie tym coś rekompensowali ;)

Offline freshmaker

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #158 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 18:05:06 »
ale mogą serii nie wydać do końca jak się słabo sprzeda. integrale w przypadku mniej znanych serii to lepsze rozwiązanie. po pojedyncze albumy i rozgrzebane serie odsyłam do taurusa.

Pimpek

  • Gość
Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #159 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 18:10:23 »
Po wydawane do końca serie odsyłam do NSC lub KG. Możemy się tak przerzucać.

Offline freshmaker

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #160 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 18:28:03 »
no tak ja z tylu głowy mam komiksy europejskie, amerykanow praktycznie po polsku nie kupuje. mimo wszystko pakiety kg i nsc to mały procent tego co wydaje np egmont. będzie wychodziło mniej droższych komiksów.
wg mnie fajnych komiksów europejskich nadal wychodzi stosunkowo mało - ten nowy kurca za 220 zamówiłem od razu.

poprzednie spadki koniunktury egmont, kg, timof przetrwały - jakie wydawnictwa padły? do głowy przychodzi mi tylko hella i sutoris.

Offline hansior

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #161 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 18:37:58 »
Dobrym rozwiązaniem na niedokończone serie jest - kolejny raz - to, co robi Kultura Gniewu. Wydawanie tomików, które zawierają kompletną opowieść z rozpoczęciem, rozwinięciem i zakończeniem.

Offline freshmaker

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #162 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 18:39:59 »
polskie serie to tez duża niewiadoma, lepiej brać oneshoty.

Offline Komediant

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #163 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 19:36:24 »
wszystkie te oszczędnościowe pomysły egmontu wzięły w łeb - mniejszy bilal i leo, yans na offsecie. jak masz serie to nie kupisz?

Yans na offsecie nie miał nic wspólnego z oszczędzaniem, nawet nie był drukowany w Polsce. Strasznie uparty jesteś i troche bazylujesz.

Offline mandioca

Odp: Obecna kondycja rynku komiksowego w Polsce
« Odpowiedź #164 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 19:40:26 »
Po pierwsze, kupisz ten komiks z rabatem 30% i będzie ok. 160.
Po drugie, 2x160 to nie 4x100 a takie proporcje cenowe by groziły.
Po trzecie, wydajemy porządnie komiksy, płacimy dobrym tłumaczom, redaktorce i liternikowi więc nie robimy komiksów po łebkach.
Po czwarte, z jakiegoś powodu, mimo popularności Larceneta tego komiksu latami ruszyć się nie dało. Bo jest drogi.
Po piąte, twarda i miękka oprawa przy tym tytule i nakładzie to niewielka różnica cenowa, a doświadczenie uczy, że rynek preferuje duże komiksy w twardej oprawie. Więc wydajemy zgodnie z preferencjami klientów.
Porównujesz niszowe wydawnictwo z korporacja Egmont.
Nie tędy droga, oni nie wydadzą pewnych komiksów bo nie zarobią na tym a maluchy takie jak my wydają towar rzadki, siłą rzeczy mniej popularny i droższy.
Dzięki takim maluchom jak my wchodzi na nasz rynek kilkudziesięciu autorów wcześniej nieznanych.
Labirynt w PL wyszedł zaraz po akcji crowfoundingowej, potem został kupiony przez Dark Horse, to samo z Ye i Imaginarium Zbiorowym.
Inna zasada działania, inny profil, inna też klientela.
Więcej komiksów sprzedajemy poza imprezami komiksowymi niż na nich.
Pozdrawiam, Bartłomiej Rabij

PS. Włosi zrobili Blasta w integralu pomniejszonego. Mamy go. 812 stron w tym formacie jest nie do czytania.
Rozmawiałem z wydawca nim podjąłem decyzję o wydaniu 2x2 a nie 4x1 lub integrala.