Autor Wątek: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj  (Przeczytany 30003 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #45 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 08:26:24 »
Ale w jakim sensie to skrzywienie wpływa na sytuację kolejnych pokolen? I w zasadzie - co to za skrzywienie?
W zasadzie to skrzywienie polega na tym, że na przykład taka sytuacja:
Festiwal komiksu, grupa Maszin wykupuje małe stoisko, żeby sprzedawać i podpisywać swoje komiksy.
Maszin, czyli wiadomo, różne dziwne-fajne rzeczy.
Przy okazji wystawiają trochę niepotrzebnych im już komiksów, min. WKKM.
I jest hit! WKKM schodzi jak świeże bułeczki.
Po dwóch dniach pakują swoje produkcje i wracają do domów, WKKM zeszły wszystkie.
Jak się fachowo nazywa takie skrzywienie, to ja nie wiem.

Offline starcek

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #46 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 09:44:15 »
To się nazywa siła marki.  ;)
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Gazza

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #47 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 09:46:16 »
Albo potrzeba rynku, popyt. I nic więcej.

Offline parsom

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #48 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 09:49:09 »
No dobra, ale to skrzywienie jest pokłosiem początku lat 90 i całej późniejszej sytuacji, ale raczej nie ma co o to obwiniać twórców z PRL.

Offline starcek

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #49 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 10:03:17 »
Obwiniać można były ustrój - bańka pękła, nastał prawdziwie konkurencyjny rynek - czytelnicy głosują portfelami. A siła klasyków PRL-u opiera się na sentymencie. I wiadomo - czym skorupka za młodu...
A o gustach się nie dyskutuje.  ;)
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline NuoLab

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #50 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 10:47:20 »
Zacznijmy od tego, że przed 1989 r. grupa Maszin nie miałaby najmniejszych szans wykupić małego stoiska na festiwalu komiksu, więc nie wiem gdzie tu widać "skrzywienie" mające wynikać z przemian lat 90. W tym, że można sobie w takich grupach tworzyć, publikować i wystawiać bez zgody GUKPiW?

Sytuacja, którą opisuje turucorp nie ma związku z przemianami, to jest odwieczna walka między komercją a sztuką "wysoką". Pani z kiosku, w którym jako dzieciak kupowałem "ŚM" narzekała na nas, że "wszyscy kupujecie Świat Młodych a nikt nie chce Walki Młodych". Z księgarń błyskawicznie znikały kryminały i fantastyka a kina były pełne na seansach amerykańskich filmów sensacyjnych.

Offline parsom

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #51 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 11:14:37 »
Pani z kiosku, w którym jako dzieciak kupowałem "ŚM" narzekała na nas, że "wszyscy kupujecie Świat Młodych a nikt nie chce Walki Młodych".

A to dobre! Widocznie ideowa była. Kraju Rad nie wciskała?

Z księgarń błyskawicznie znikały kryminały i fantastyka a kina były pełne na seansach amerykańskich filmów sensacyjnych.

Ale dodajmy też, że z księgarń znikały też dzieła Conrada i inne takie. Kto dzisiaj kupiłby komplet dzieł Conrada?
Z drugiej strony - wciskana na siłę w każdy wtorek kinematografia radziecka została w ten sposób zarżnięta. A część tego to było porządne kino. "Idź i patrz" to do tej pory jeden z najbardziej wstrząsających filmów, jakie widziałem. Dla współczesnego widza pewnie nie do przejścia - za mało cięć, dłużyzny same, i nie tłumaczą wszystkiego, co się dzieje.

Offline Rafa

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #52 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 11:20:09 »
Kraj Rad to było superpismo. Kolorowe zdjęcia i ciekawe teksty m.in. o Azji...

Offline NuoLab

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #53 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 13:44:21 »
Ale dodajmy też, że z księgarń znikały też dzieła Conrada i inne takie. Kto dzisiaj kupiłby komplet dzieł Conrada?

Kupował ten sam element, który obecnie kupuje kolekcjonerskie wersje Thorgala i Szninkla a potem bunkruje je jako lokate kapitału. Kupowano również wszelkiego rodzaju słowniki i encyklopedie, generalnie to co imponująco wygląda na półkach bo trendy było mieć mieszkanie odpicowane na mieszczańsko-inteligenckie a nie jak teraz minimalizm nomadyczny. Notabene obecnie Conrada również ktoś kupuje skoro się go wydaje i nie tylko jego. PiW wydał niedawno dzieła zebrane Bułhakowa, tomy Biblioteki Narodowej Ossolineum też się sukcesywnie wyprzedają.

O a tutaj świeżo z bloga Kaprala o tym jak Lucky Luke inspirował Christę:
https://na-plasterki.blogspot.com/2019/06/lucky-luke-pensjonat-niespodzianka.html
« Ostatnia zmiana: Cz, 06 Czerwiec 2019, 13:52:22 wysłana przez NuoLab »

Offline PJP

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #54 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 15:51:40 »
A teraz te słowniki i encyklopedie ludzie wywożą w hurtowych ilościach do bibliotek...

Offline LordDisneyland

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #55 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 16:00:01 »
A teraz te słowniki i encyklopedie ludzie wywożą w hurtowych ilościach do bibliotek...

Taaa...oby. Sporo tego ląduje na śmietnikach, niestety.
,, - Eeeeech.''

Offline parsom

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #56 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 16:39:22 »
PiW wydał niedawno dzieła zebrane Bułhakowa, tomy Biblioteki Narodowej Ossolineum też się sukcesywnie wyprzedają.

Tak, ale ta PIWowska seria dzieł zebranych (w złotych okładkach) zamarła na długie lata, to jest chyba druga jej odsłona w nowych czasach. A sam PIW był już na granicy zamknięcia (Ossolineum zresztą też). Ale to fakt - ostatnio odbili i znowu się rozkręcają.

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #57 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 16:50:45 »
Zacznijmy od tego, że przed 1989 r. grupa Maszin nie miałaby najmniejszych szans wykupić małego stoiska na festiwalu komiksu, więc nie wiem gdzie tu widać "skrzywienie" mające wynikać z przemian lat 90. W tym, że można sobie w takich grupach tworzyć, publikować i wystawiać bez zgody GUKPiW?

Sytuacja, którą opisuje turucorp nie ma związku z przemianami, to jest odwieczna walka między komercją a sztuką "wysoką". Pani z kiosku, w którym jako dzieciak kupowałem "ŚM" narzekała na nas, że "wszyscy kupujecie Świat Młodych a nikt nie chce Walki Młodych". Z księgarń błyskawicznie znikały kryminały i fantastyka a kina były pełne na seansach amerykańskich filmów sensacyjnych.

Meh, moja dziurawa pamięć podpowiada mi, wizyty w galerii Andrzeja Mleczki, wyszukiwanie komiksów Mrożka po różnych Szpilkach i Przekrojach, kupowanie "Kwapiszona" Butenki spod lady itd itp.
Rzeczywiście, Maszinowcy nie mieliby czego szukać za komuny.
Udawajmy dalej, że rodzina klasyka komiksu to tylko klimaty Relaxu i SM.
Właśnie o takim skrzywieniu mówię, ludzie wychowani w tamtej epoce nawet dzisiaj nie widzą, w jakiej klatce zostali wyhodowani :(

Offline Megatron

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #58 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 21:56:03 »
Jeśli mieli własne egzemplarze WKKM na sprzedaż, to czy przypadkiem sami nie czytują podkultury? Ponadto pierwszy raz o nich słyszę, może więc brak zainteresowania ich twórczością nie wynika z przemian ustrojowych, a braku reklamy.

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #59 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 22:16:17 »
Ponadto pierwszy raz o nich słyszę, może więc brak zainteresowania ich twórczością nie wynika z przemian ustrojowych, a braku reklamy.

Naprawdę nie chcę Ciebie w żaden sposób urazić, ale czy masz jakikolwiek kontakt z komiksami, które powstają w Polsce? :O
https://www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=20609