Autor Wątek: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj  (Przeczytany 29996 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Szekak

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 14:48:37 »
@Szekak- gdzie można przeczytać ten wywiad z Baranowskim? Zaiste ciekawych rzeczy się dowiadujemy .
                        Aha- nie rozumiem twojego ataku na Gazzę, który napisał, że nie widzi związku między wyborami do sejmu kontraktowego, a dzisiejszym rynkiem... Może napisz, o co ci w zasadzie chodziło. Bo to, że ktoś ma inne poglądy na wybory'89 , inne poglądy polityczne, nie upoważnia do tego, że automatycznie go atakujesz i w pierwszych słowach sugerujesz, że jest chyba niespełna rozumu- a tak to odebrałem. I nie tylko ja, zdaje się.
Jakiego ataku? Atak to on na mnie przeprowadził oświadczając, że jestem za młody by komentować otaczającą mnie rzeczywistość, ja zażartowałem jedynie, że chłopak przedawkował partyjną telewizję i to nie dlatego, że nie widzi związku, a dlatego, że zaczął rzucać pejoratywnymi określeniami z przekazu dnia na temat obchodów jakie miały miejsce wczoraj.

Co do wywiadu, to proszę:


Okolice 9 minuty, sentencja od 13:55. On tu się wypowiada tylko na temat tego jak dla niego to się zmieniło, nie na temat rynku ogólnie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Czerwiec 2019, 14:55:18 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline LordDisneyland

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #16 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 14:57:08 »
Dzięki za ten wywiad.
Swoją drogą przedziwne- mam wrażenie, że on się tych komiksów jakoś tam wstydzi, i za każdym razem podkreśla, że tak naprawdę jest malarzem...swoją drogą, za peerelu miał zakaz malowania/wystawiania, czy jak?
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Czerwiec 2019, 15:08:14 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Offline NuoLab

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #17 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 15:12:18 »
Analizę zarobków komiksiarzy w PRL można znaleźć tutaj:

https://na-plasterki.blogspot.com/2019/01/kryptonim-walizka.html

Offline Gazza

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #18 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 16:12:19 »
Jakiego ataku? Atak to on na mnie przeprowadził oświadczając, że jestem za młody by komentować otaczającą mnie rzeczywistość, ja zażartowałem jedynie, że chłopak przedawkował partyjną telewizję i to nie dlatego, że nie widzi związku, a dlatego, że zaczął rzucać pejoratywnymi określeniami z przekazu dnia na temat obchodów jakie miały miejsce wczoraj.
Sam stwierdzasz, że za młody jesteś by komentować kondycję rynku komiksowego na przestrzeni ostatnich 30 lat - więc idąc tym tokiem (i słusznym) rozumowania - to czy wybory 89 roku były sukcesem czy porażką, również może wykraczać poza Twoje zdolności poznawcze. I nic w tym z ataku.

Chłopak? Dziękuję, dawno już nikt mnie tak młodo nie określił, ale pewności co do intencji towarzyszącym Twojemu użyciu tego zwrotu absolutnie pozytywnych nie mam sądząc po stylu wypowiadania się na forum.
Co poniekąd może pokrywać się z zamiłowaniem do imputowania użytkownikom (własnych?) przyzwyczajeń i braku innych (niż własne?) horyzontów. Nie wiem skąd czerpiesz swój przekaz dnia, ale skąd to zamiłowanie do przypisywania tego komuś innemu? Dorośnij. Myślisz, że ludzie (choć pewnie znajdą się tacy) opinie na podstawie telewizji sobie wyrabiają? Nie wiem co i w jakich mediach Tobie wczoraj sprzedawano skoro (jak sądzę) wierzysz, że 4 czerwca 1989 coś chlubnego osiągnęliśmy. Ja, ze smutkiem, rocznicę 4 czerwca (1992 roku) pamiętać zawsze jako "nocną zmianę", "noc teczek" będę - obalenie rządu Jana Olszewskiego (gdybyś nie kojarzył ;) ).

Skoro już tak chętnie odnosisz się do audycji "W tyle wizji" Marcina Wolskiego i wczorajszego przekazu - będę musiał sięgnąć po ten odcinek (pewnie jest na yt) i posłuchać jak skomentowano te obchody - musiało być faktycznie zabawnie skoro masz o to taki ból tyłka. ;)

Sorry za lekki offtop, ale nazwa tematu jest tak nietrafiona, że aż prosi się o takie sprostowania.
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Czerwiec 2019, 16:14:54 wysłana przez Gazza »

Online Szekak

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #19 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 16:30:32 »
Ale to nie jest temat o tym czy tamte wybory były sukcesem czy nie, a o tym jak zmienił się rynek komiksowy. Opinie wiernego widza telewizji propagandowej mnie nie interesują i jak już się musisz gdzieś nimi dzielić, to dziel się nimi przynajmniej w temacie który jest do tego stosowny. Jeżeli jesteś w pełni władz umysłowych, a zakładam, że jesteś (choć na starość bywają z tym problemy), to musiałeś być świadom, że jak uleje ci się trochę o hucpach i kompromitacjach w temacie w którym powinna być mowa o komiksach, to możesz natrafić na reakcję i tak też się stało. Nie wiem skąd ci przyszedł ten głupi pomysł do głowy o bólu tyłka (kolejne określenie godne "chłopaka"), chyba bierze się to z zamiłowania do imputowania innym swoich własnych przyzwyczajeń i braku innych niż własne horyzontów, co znalazło potwierdzenie w tym jak bardzo ci cukier skoczył po moim żarcie z tego jakim zamiłowaniem darzysz partyjne przekazy każdego wieczoru w telewizji. Widać trafiłem w sedno. :)


Ja ze swojej strony przepraszam wszystkich za offtop.

« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Czerwiec 2019, 16:55:44 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline misiokles

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #20 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 17:08:08 »
ale, gdyby nie support dorobku za komuny, klasycy nie chwalili by tak bardzo obecnej sytuacji, o kondycji rynku sprzed 30 lat nie wspominając :/

Support o którym piszesz wynika bardziej z ciągłości (bądź nie) generacji kulturowych. Zmiana ustroju nie ma tu większego znaczenia.

Offline LordDisneyland

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #21 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 17:24:51 »
Owszem, tylko że tych wszystkich rysowników komiksowychz tamtego okresu to można policzyć na palcach obu rąk.
A i tak Rosiński zwinął się z tego eldorado a Polch rysował na eksport.

Przypomniało mi się, że Rosiński to Baranowskiego przecież ściągnął na Zachód- miał być kolorystą Thorgala. Nie wyszło. Potem Baranowski próbował robić cuś na własną rękę, ale znów nie wyszło. No i wrócił...
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Czerwiec 2019, 17:26:53 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 17:33:11 »
Support o którym piszesz wynika bardziej z ciągłości (bądź nie) generacji kulturowych. Zmiana ustroju nie ma tu większego znaczenia.
Ma bardzo dużo, za komuny praktycznie nielimitowane nakłady, połączone z brakiem konkurencji z eksportu.
Jeśli ta, dosyć komfortowa i dająca do dzisiaj profity pozycja nie była wynikiem ustroju, to czego? Bo na pewno nie wolnego rynku i konkurencyjności :/
"Generacja kulturowa" wychodowana w klatce z iluzji o wielkości i oryginalności rodzimych twórców względem całego świata :(
To byli i są świetni rzemieślnicy, niektórzy wręcz mistrzowscy, ale ich pozycja, właśnie dzięki realiom tamtego ustroju, pozwoliła im zająć pozycję, która praktycznie dla żadnego twórcy z późniejszych pokoleń, nie będzie nigdy dostępna.

Offline PJP

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #23 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 17:40:14 »
W zasadzie trafnie sytuację podsumował Turucorp i Gazza ;) Co do wpływu 4 czerwca na komiksy można rozpatrywać na różne sposoby i za i przeciw i wymyślić 37 innych uzasadnień. Nikt chyba nie wspomniał, że tak jak 4 czerwca (główny i za kilka lat) miał olbrzymi wpływ na nasz kraj bo pewne rzeczy zwolniły, inne dzisiaj są już raczej nie do przeprowadzenia, tak samo istnieje pewne przełożenie fali, która zalała rynek. I ta fala np. przerwała ciągłość odbiorców komiksów ale z drugiej strony przyciągnęła nowych. Trudno jednoznacznie się wypowiedzieć w 100%. Może jakaś ankieta? Parafrazując klasyka, a może bez tej fali dorobilibyśmy się swoich superhero i w pełni profesjonalnej sceny? A może więcej integrali byłoby i omnibusów? Itd. itp. ^^ Z tej perspektywy przerwanie ciągłości zaburzyło równowagę ustalonych już klasyków komiksowych - często na zawsze. Niemniej po kilkunastoletniej a raczej niezbyt mocno kilkuletniej przerwie zza krzaka wychynęły nowe twarze i palce.
Problem z Baranowskim polega na tym, że dopóki trzymał się abstrakcji i żartów słownych komiksy miały niezaprzeczalny urok. Wejście w bieżączkę i zabawa w komentatora politycznego nie wyszła jego późniejszym komiksom na dobre...
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Czerwiec 2019, 17:46:27 wysłana przez PJP »

Offline Gazza

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #24 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 18:10:24 »
Ale to nie jest temat o tym czy tamte wybory były sukcesem czy nie, a o tym jak zmienił się rynek komiksowy. Opinie wiernego widza telewizji propagandowej mnie nie interesują i jak już się musisz gdzieś nimi dzielić, to dziel się nimi przynajmniej w temacie który jest do tego stosowny. Jeżeli jesteś w pełni władz umysłowych, a zakładam, że jesteś (choć na starość bywają z tym problemy), to musiałeś być świadom, że jak uleje ci się trochę o hucpach i kompromitacjach w temacie w którym powinna być mowa o komiksach, to możesz natrafić na reakcję i tak też się stało. Nie wiem skąd ci przyszedł ten głupi pomysł do głowy o bólu tyłka (kolejne określenie godne "chłopaka"), chyba bierze się to z zamiłowania do imputowania innym swoich własnych przyzwyczajeń i braku innych niż własne horyzontów, co znalazło potwierdzenie w tym jak bardzo ci cukier skoczył po moim żarcie z tego jakim zamiłowaniem darzysz partyjne przekazy każdego wieczoru w telewizji. Widać trafiłem w sedno. :)


Ja ze swojej strony przepraszam wszystkich za offtop.


Nie wiem co jest bardziej żałosne: twoje uparte czepianie się wykreowanej przez siebie nieprawdziwej teorii, czy wiara w słuszność swoich nomen omen chybionych wniosków. Podciągnij rurki i dalej tkwij w swoim kąciku. Bez urazy oczywiście... TOLERANCJA!
PS: „uderz w stół, a nożyce się odezwą” - szkoda tylko, że prócz gówniarskiej pyskówki nic merytorycznego nie prezentują. Howgh!

Online Szekak

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #25 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 18:14:44 »
Łoł, to się nazywa ból dupy.

Pięknie się kompromitujesz kiedy w jednym zdaniu mówisz o chybionych wnioskach i gówniarskich pyskówkach, a w kolejnym mówisz o podciąganiu rurek. Poziom dna, ale czego się spodziewać po odbiorcy telewizji której prezes zasłynął z twierdzenia, że ciemny lud to kupi, widać swój target zna doskonale. Starość nie radość. Czekam aż w końcu ty merytorycznie odniesiesz się do tematu w którym się wypowiadasz, ciekawe czy się doczekam.
« Ostatnia zmiana: Śr, 05 Czerwiec 2019, 18:19:07 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline Gazza

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #26 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 18:17:04 »
Dzięki za ten wywiad.
Swoją drogą przedziwne- mam wrażenie, że on się tych komiksów jakoś tam wstydzi, i za każdym razem podkreśla, że tak naprawdę jest malarzem...swoją drogą, za peerelu miał zakaz malowania/wystawiania, czy jak?
Rosinski również nie przepada za łatką rysownika komiksowego - przy każdej możliwej okazji podkreśla, że jest ilustratorem.

Online Szekak

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #27 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 18:34:52 »
A bokserzy lubią nazywać się pięściarzami, może to kwestia zwykłego nazewnictwa, a nie łatki. Ilustrator może się wydawać bardziej prestiżowym określeniem.

LordDisneyland - Baranowski wydaje mi się być zawiedziony tym jak potoczyła się jego kariera, często wspomina niewykorzystaną szansę z Tintinem. Z tym malarstwem może to wynikać z tego, że to była jego główna pasja od zawsze z tego co się orientuję i po prostu to jest to co lubi naprawdę w życiu robić, mimo tego, że z tego co wiem jego obrazy nie sprzedają się najlepiej. Nie sądzę by wstydził się przed fanami swoich komiksów tego, że robił te komiksy.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline NuoLab

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #28 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 21:12:18 »
Jak chcecie się dowiedzieć co może uwierać Baranowskiego to wpiszcie w gugla "supermatou".
A w ogóle dużo rozjaśnia dyskusja pod tą notką na blogu turucorpa:
https://turucorp.blogspot.com/2015/03/pominiety-klasyk.html

Offline parsom

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #29 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 21:20:35 »
Ale przecież Baranowski mówi tutaj źle o tym, co się działo na początku lat 90. Zalew amerykańskiej tandety rozwalił ten rynek.