Autor Wątek: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj  (Przeczytany 30220 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #30 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 21:28:21 »
Ale przecież Baranowski mówi tutaj źle o tym, co się działo na początku lat 90. Zalew amerykańskiej tandety rozwalił ten rynek.

Ten zalew po prostu musiał nastąpić, rynek rozwalili nabywcy, głosujący rękami, nogami i portfelami za takim a nie innym komiksem, hamburgerem, coca-colą...

Offline parsom

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #31 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 21:42:06 »
Nihil novi:

Offline starcek

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #32 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 22:19:09 »
Jak chcecie się dowiedzieć co może uwierać Baranowskiego to wpiszcie w gugla "supermatou".
[...]
Naprawdę ma uwierać go to, że był w gronie osób parodiujących superbohaterów? Że niby to jego Orient Man na tym bazował?
To Skrzydlewski też ma sobie posypywać głowę popiołem za komiks ze Świata Młodych, bo strój taki nietoperzowaty?

TB może uwierać fakt, że jedyna osoba na Zachodzie, która czuła jego poczucie humoru i była w stanie pisać dla niego interesujące scenariusze wybrała jednak inną ścieżkę, a nie dalszą współpracę z nim, no i się musiał zwinąć do Polski. Akurat jak ruszył "zalew tandety".




Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline NuoLab

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #33 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 22:34:08 »
Naprawdę ma uwierać go to, że był w gronie osób parodiujących superbohaterów? Że niby to jego Orient Man na tym bazował?

A nie bazował ? Przecież graficznie to jest ewidentne i niezaprzeczalne. Poczytaj tego linka, którego podałem - to rozbija w pył istniejące gdzieniegdzie mniemanie o oryginalności i wyjątkowości polskich rysowników z okresu prl.

Offline starcek

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #34 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 23:06:37 »
Idąc tym tropem, rozumiem że pierwszy komiks TB - Lew Barnaba to zrzynka z przygód Tarzana? Zwłaszcza z tej ikonicznej okładki, gdy walczy on właśnie z lwem i przypadkowo skandynawską edycję drukowano w Warszawie.

I to ma go uwierać? Naprawdę?

Bardziej chyba uwiera Rosińskiego komiks ze sławnym agentem temporalnym z Alfy. I w ogóle służba w słusznej sprawie KG MO. Choć ostatnio jednak coś tam wznowiono z tych czasów.  ;D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline death_bird

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #35 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 23:09:38 »
Sorry za OT, ale muszę zapytać: czy jest możliwość edycji tytułu wątku?
Bo jak czytam "wolne" to mnie zwyczajnie trafia. Możemy mieć różne opinie, ale trzymajmy się historycznych faktów, które są takie, że czerwoni mieli zagwarantowane 65% mandatów. Tego jak przytłaczająca jest to większość w jakimkolwiek parlamencie tłumaczyć chyba nie trzeba.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline parsom

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #36 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 23:15:12 »
A nie bazował ? Przecież graficznie to jest ewidentne i niezaprzeczalne. Poczytaj tego linka, którego podałem - to rozbija w pył istniejące gdzieniegdzie mniemanie o oryginalności i wyjątkowości polskich rysowników z okresu prl.

Co rozbija w pył? Papcia Chmiela też?
A jeżeli chodzi o Supermatou i Orienta Mena, to równie dobrze można uznać, że Batman to kiła, bo Superman jako pierwszy miał pelerynkę.

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #37 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 23:29:55 »
Co rozbija w pył? Papcia Chmiela też?
A jeżeli chodzi o Supermatou i Orienta Mena, to równie dobrze można uznać, że Batman to kiła, bo Superman jako pierwszy miał pelerynkę.

Hm... gdyby to było tylko nasze, rodzime gdybanie, to zapewne pozostałoby w sferze "gdybań akademickich", problemem jest, że to zestawienie wypłynęło najpierw na forum francuskim.
Z tego co pamiętam, Francuzi w kilka minut, z ironicznym uśmiechem zestawili praktycznie cały nasz panteon ze swoimi.
BTW Nie wnikam, nie oceniam, każdy widzi co chce i sam wyciąga wnioski. Ja mam dla naszych klasyków olbrzymi szacun, ale nie będę podchodził na kolanach, wielbiąc za oryginalność i unikatowość.
http://turucorp.blogspot.com/2012/01/wygrzebane-odcinek-1945.html

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #38 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 00:03:46 »
Widziałem już gdzieś kiedyś porównanie Supermatou i Orient Mena. Inspiracje są nader widoczne.

Offline LordDisneyland

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #39 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 00:38:36 »
Dzięki za zmianę tytułu wątku.
Znacznie lepiej :)


Cholera, nie znałem tego Supermatoła, a OrientMen to jeden z moich ulubionych bohaterów komiksowych z czasów Relaksu...
,, - Eeeeech.''

Offline Jigsaw

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #40 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 02:09:40 »
Się wzburzyło :D. W tytule wątku użyłem skrótu myślowego - nie była moim celem polityczna prowokacja.
Jednakże przed zmianą tytułu wątku, czy o jego zamysł, przed jego zmianą przez administrację z grzeczności należałoby zapytać wpierw samego autora - rozumiem wnioski innych forumowiczów, ale zalatuje z lekka cenzurą.
Jakkolwiek po tej zmianie nie czuję się się być odpowiedzialny za treść tematu w jakikolwiek sposób.


Z tego co pamiętam, Francuzi w kilka minut, z ironicznym uśmiechem zestawili praktycznie cały nasz panteon ze swoimi.
BTW Nie wnikam, nie oceniam, każdy widzi co chce i sam wyciąga wnioski. Ja mam dla naszych klasyków olbrzymi szacun, ale nie będę podchodził na kolanach, wielbiąc za oryginalność i unikatowość.
Rzeczywiście, nasi twórcy nie popisali się zbytnią oryginalnością w tworzeniu postaci, postawili na sprawdzone schematy, które były swoistymi kalkami lub karykaturami tych z zachodu, ale, nie powiem potrafili przenieść to umiejętnie w nasze realia.
« Ostatnia zmiana: Cz, 06 Czerwiec 2019, 02:15:15 wysłana przez Jigsaw »

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #41 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 03:11:47 »
Rzeczywiście, nasi twórcy nie popisali się zbytnią oryginalnością w tworzeniu postaci, postawili na sprawdzone schematy, które były swoistymi kalkami lub karykaturami tych z zachodu, ale, nie powiem potrafili przenieść to umiejętnie w nasze realia.
Dla mnie to jest naprawdę niesamowite, że oni praktycznie w biegu, w ciągu tak naprawdę kilku/kilkunastu miesięcy przeskoczyli o kilka poziomów, jakby im ktoś nowe klapki w głowach pootwierał. Wystarczy zestawić Polcha ze "Żbików" i jego "Spotkanie", Szyszko startujący komiksem "Na surowym korzeniu" a Szyszko w "Tajemnicy kipu", Obłędny "Orient men" Baranowskiego, rozkwitający Christa w "Bajkach" i w "Pan Paparura". Od połowy lat 70-tych mamy apogeum popisu warsztatowych umiejętności rodzimych autorów, i nawet jeżeli zapłonem był szerszy kontakt z komiksami znad Sekwany, to nie da się ukryć, że efekt na stałe zapisał się w historii krajowego komiksu. Jak najbardziej pozytywnie jeśli chodzi o same komiksy. Niestety przy okazji mocno skrzywiła się perspektywa ówczesnych czytelników, czego skutki do dziś odczuwają kolejne pokolenia autorów :( 

Offline LordDisneyland

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #42 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 03:49:40 »
Pytają cię czasem, czy zazdrościsz rysownikom z tamtych lat :) ?

I jeszcze jedno -zawsze mnie ciekawiło, czy jakiś wpływ na krajowych rysowników miały te drukowane u nas komiksy o Tarzanie, Koraku itp.
,, - Eeeeech.''

Offline turucorp

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #43 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 04:29:27 »
Pytają cię czasem, czy zazdrościsz rysownikom z tamtych lat :) ?

Heh, pierwszy raz ktoś o to pyta, serio.
I nie, nie zazdroszczę, po prostu odczuwam żal, że nałożenie się kilku czynników doprowadziło do takiej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie całe komiksowo. Trudno mieć o to pretensje do ówczesnych twórców, czyli dzisiejszych klasyków. Trudno również przerzucać całość odpowiedzialności na czytelników (w końcu hodowano ich gust w sposób kontrolowany). Nie można też za bardzo szukać winnych "komiksowej smuty", bo to dosyć naturalne, że nastąpiło zachłyśnięcie się amerykańszczyzną.
Patrząc na inne kraje byłego bloku wschodniego, to i tak cud, że u nas powstała i przetrwała aż tak mocna scena komiksowa, i że wciąż są czytelnicy, którzy mając do wyboru pierwszą ligę z całego świata, jednak sięgają po nowe rodzime produkcje.
I to chyba najlepiej, przynajmniej z mojej strony, zamyka kwestie poruszone w tytule tego wątku ;)

Offline parsom

Odp: Obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca a sytuacja komiksu dzisiaj
« Odpowiedź #44 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 07:45:42 »
nawet jeżeli zapłonem był szerszy kontakt z komiksami znad Sekwany, to nie da się ukryć, że efekt na stałe zapisał się w historii krajowego komiksu. Jak najbardziej pozytywnie jeśli chodzi o same komiksy. Niestety przy okazji mocno skrzywiła się perspektywa ówczesnych czytelników, czego skutki do dziś odczuwają kolejne pokolenia autorów :( 

Ale w jakim sensie to skrzywienie wpływa na sytuację kolejnych pokolen? I w zasadzie - co to za skrzywienie?