Autor Wątek: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach  (Przeczytany 8890 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline komiksowe_warianty

O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« dnia: Pt, 09 Sierpień 2019, 12:52:51 »
oparte na przetworzonych fotografiach, komputerowo obrabianych
to fakt, czy twoje przypuszczenia?

Offline Kalander

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 09 Sierpień 2019, 13:34:32 »
Popatrz na budynki, pojazdy, cienie na ubraniach, czy to zboże. Nawet te topograficzne widoki z lotu ptaka na okladkach. Twierdzę, że to nie są rysunki,ale obrobione fotografie.

Zatem nie masz racji.

Offline Kalander

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 09 Sierpień 2019, 13:40:12 »
No bo to nie są obrobione zdjęcia, co jeszcze mogę Ci na ten temat powiedzieć? Zwykłe rysunki komputerowe z trochę większą niż zazwyczaj nałożoną ilością efektów.

Offline Gazza

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 09 Sierpień 2019, 13:59:41 »
Moim zdaniem może być i jedno i drugie. W niczym nie umniejsza to moim zdaniem klasie efektu końcowego.

Offline Arion Flux

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #4 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 10:34:50 »
Mnie to przypomina - szczegolnie ten górny kadr - tła stosowane niekiedy w mangach. A tam to na pewno stosują komputerowe przetwarzanie fotek. Dodatkowo wypełniania/"pokrycie tuszem" wydaje mi się takie nieco sztuczne, jakby te brushstrokes były generowane algorytmiczne w określonych obszarach wypełnienia (jakieś 10 lat temu topic był na tyle popularny w CG, że chodziły papiery na ten temat nawet na Siggraphie).  Nie wspominając już nawet o tych krawędziach na głowie i buzi pana przywodzących na myśl efekt zastosowania progowania i filtrów krawędziowych.
« Ostatnia zmiana: So, 10 Sierpień 2019, 16:08:45 wysłana przez KukiOktopus »

Offline Torpedo

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #5 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 15:16:46 »
Komputer to narzędzie, takie samo jak ołówek. Liczy się efekt końcowy, a czy ktoś namalował pole albo las z obrazu wyobrażonego, wywołanego z pamięci, czy też posłużył się obrazem zarejestrowanym na zdjęciu, nie ma większego znaczenia.

Bender

  • Gość
Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #6 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 15:25:57 »
Komputer to narzędzie, takie samo jak ołówek. Liczy się efekt końcowy, a czy ktoś namalował pole albo las z obrazu wyobrażonego, wywołanego z pamięci, czy też posłużył się obrazem zarejestrowanym na zdjęciu, nie ma większego znaczenia.

Moim zdaniem właśnie ma, bo przetwarzanie fotek kieruje wszystko mniej lub bardziej na obszary hiperrealizmu (nie dosłownie, ale wiecie o co chodzi, perspektywa, światło etc) a to szybko staje się po prostu nie interesujące. Widzę to na przykładzie I Am A Hero. Tam jest to naprawdę fajnie zrobione i na pierwszy rzut oka wygląda jak hiper Otomo. Ale po chiwili zaczynasz czuć co się dzieje i potem jest już "meh".

I nie do końca zgodzę się że takie samo narzędzie jak ołówek.  Tablet i piórko? Owszem. Samo przetwarzanie zdjęć już nie.

Offline Torpedo

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #7 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 15:34:58 »
Narzędzie musi być odpowiednio dobrane do zadania. Do jednych rzeczy lepszy jest młotek, do innych młot pneumatyczny. Jak komiks ma być z założenia hiperrealistyczny, pełny szczegółów i detali, to po co męczyć to ręcznie? Dużo pracy, a efekt nie będzie doskonały.

Od zastosowania komputerów nie ma ucieczki, czy to komu podoba czy nie. Vide przemysł filmowy. Wszystkie animowanki to obecnie komputery. Efekty specjalne także są zdominowane przez komputery.

Bender

  • Gość
Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #8 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 15:40:54 »
Przecież nie mam nic przeciwko komputerom. Mówię o filtrowaniu zdjęć, a nie komputerowych technikach w ogóle.

Offline turucorp

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #9 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 15:44:22 »
Przecież nie mam nic przeciwko komputerom. Mówię o filtrowaniu zdjęć, a nie komputerowych technikach w ogóle.
A co jest złego w filtrowaniu zdjęć? :O

Offline Torpedo

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #10 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 16:01:05 »
Cytuj
Przecież nie mam nic przeciwko komputerom. Mówię o filtrowaniu zdjęć, a nie komputerowych technikach w ogóle.
No i bardzo dobrze, bo obecnie jakieś 99% tekstów w dymkach jest wprowadzanych czcionką komputerową, a kolorowanie w programie graficznym to pewnie jakieś 90% obecnych produkcji komiksowych. Nie zauważyłem, żeby ktoś na forum protestował.  :)

Bender

  • Gość
Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #11 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 16:04:07 »
A co jest złego w filtrowaniu zdjęć? :O

Przecież napisałem post wyżej. Mówimy o filtrowaniu zdjęć jako jedynej metodzie tworzeniakomiksu. I nie ma nic złego, tylko napisałem moje osobiste odczucia. Nie ma powodów do paniki.

Kolega Torpeda też mam wrażenie że nie czyta tego na co odpowiada.

Offline Torpedo

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #12 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 16:06:36 »
Czyta, czyta, tylko widzę pewną hipokryzję w tym, że jak np komputery robią kolorowanie to jest ok, a jak robią sam rysunek to jest be.

Bender

  • Gość
Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #13 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 16:13:08 »
Czemu hipokryzję? Osobiście akurat rozumiem takie stanowisko. Kolorowanie może być robione na kompie i nadal nie wyglądać na komputerowe, rysunek często wygląda na ewidentnie komputerowy i mi akurat to nie podchodzi.

Offline Torpedo

Odp: O filtrowanych zdjęciach w komiskach i rysunkach
« Odpowiedź #14 dnia: So, 10 Sierpień 2019, 16:17:48 »
OK, Bender. Ja to rozumiem, że komuś może się nie podobać.

Ale wkrótce rysunki robione ze zdjęć zapewne nie będą się różnić od tych wykonanych ręcznie. Może nawet już takie są, tylko o tym nie wiemy, bo są odpowiednio zrobione???

Zresztą, nie muszą przecież to być zdjęcia. Autor może generować sceny w programie 3D i w dalszej obróbce robić z nich kadry komiksowe.
« Ostatnia zmiana: So, 10 Sierpień 2019, 16:24:18 wysłana przez Torpedo »