Autor Wątek: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma  (Przeczytany 4432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sum41

  • Gość
Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 11:41:39 »
"Zmiana obejmuje wszelkiego rodzaju książki, a więc drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki).

A więc do każdego rodzaju książki będzie miała zastosowanie 5% stawka podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23% na 5% dla książek nie oznaczonych symbolami ISBN (co obecnie jest warunkiem stosowania stawki obniżonej) oraz e-booków. Zmiana ma nastąpić od dnia 1 kwietnia 2019 r."

Myślicie że to ulży/ pomoże / wpłynie na ceny  komiksów?

Offline Kalander

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 11:43:02 »
Nie wpłynie, bo VAT na komiksy drukowane zostaje dokładnie taki sam,

Offline wonap

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 11:45:09 »
To raczej uwzglednienie ebookow jako książki:)

Offline eridraven

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 16:07:31 »
Może wydawcy pójdą w dystrybucję elektroniczną. To byłby naprawdę dobry ruch. A koszty mniejsze dla nich a dla nas mniej miejsca na półkach ;)
Komiks to tylko hobby

Piszę sobie na blogu: Comixxy

Offline Murazor

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 17:01:51 »
Ta. A ebooki dalej drozsze od ksiazek. Przynajmniej ta fantastyka, ktora mnie interesuje.

Offline wonap

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 17:04:25 »
Jeśli polska to mistrzowie fantastyki 40tomow z panorama:)

Offline Bazyliszek

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 17:47:41 »
Jeśli polska to mistrzowie fantastyki 40tomow z panorama:)

Nie mogę się doczekać tomu autorstwa TK. :D

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 19:06:25 »
Ta. A ebooki dalej drozsze od ksiazek. Przynajmniej ta fantastyka, ktora mnie interesuje.

to jest jedna z tych rzeczy których mój umysł nie może pojąć. rok 2019, czytniki dostępne za grosze w każdym domu a ebooki nadal w identycznych cenach co książki drukowane. koszta dystrybucji są nieporównywalnie niższe, nie mówiąc już o kosztach druku. ciekawe czy ta obniżka vatu jakoś wpłynie na to szaleństwo.

Offline isteklistek

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #8 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 19:20:42 »
Próbowałem czytać  ebooki totalna porażka, to nie dla mnie. Jestem zwolennikiem wydań papierowych i tak raczej zostanie, nie dam rady się przerzucić na ebooki.

Offline Bazyliszek

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #9 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 19:24:27 »
Jak czytam komiksy na Unlimited, to szybciej zasypiam niż przy papierowym egzemplarzu. Coś te e-komiksy słabiej mi podchodzą. Za to e-booki lubię. Nawet na moim 5-calowym smartfonie dobrze się czyta, a na tablecie lub laptopie to już w ogóle jest spoko.
« Ostatnia zmiana: Pn, 18 Marzec 2019, 19:29:51 wysłana przez Bazyliszek »

Offline stachel

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 20:11:11 »
Osobiście e-booki to tylko na Kindlu czytam. Lepiej czyta mi się papierowe wydania, ale w pociągu, często przy gorszym oświetleniu sprawdza się takie rozwiązanie świetnie.

Za to komiksy na tablecie to porażka, za szybko się męczę czytając to, a siedząc w robocie cały dzień przed monitorem to już w ogóle. Może jak kiedyś spopularyzują się kolorowe e-papiery to się przerzucę.

sum41

  • Gość
Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 18 Marzec 2019, 20:49:00 »
Ja rowniez przy tablecie  padam wole papier i oby komiksy w ten sposob goscily jak najdluzej.

Offline poxi

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 19 Marzec 2019, 22:45:09 »
to jest jedna z tych rzeczy których mój umysł nie może pojąć. rok 2019, czytniki dostępne za grosze w każdym domu a ebooki nadal w identycznych cenach co książki drukowane. koszta dystrybucji są nieporównywalnie niższe, nie mówiąc już o kosztach druku. ciekawe czy ta obniżka vatu jakoś wpłynie na to szaleństwo.
Też tego nie mogłem zrozumieć, ale polecam przeczytać analizę pod nagłówkiem "Dlaczego ebook się nie opłaca?" na stronie: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/self-publishing-finansowy-ninja-case-study-czesc-1

Spodziewam się, że obniżka VATu zdecydowanie korzystnie wpłynie na ceny ebooków, ale nie spodziewam się, że prędko będą wiele tańsze niż książki.

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 20 Marzec 2019, 09:53:10 »
Też tego nie mogłem zrozumieć, ale polecam przeczytać analizę pod nagłówkiem "Dlaczego ebook się nie opłaca?" na stronie: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/self-publishing-finansowy-ninja-case-study-czesc-1

Spodziewam się, że obniżka VATu zdecydowanie korzystnie wpłynie na ceny ebooków, ale nie spodziewam się, że prędko będą wiele tańsze niż książki.

świetny artykuł, jestem pod wrażeniem i chylę autorowi czoła. argument o specjalnym formatowaniu ebooka do mnie nie trafia - jeżeli książka zawiera elementy takie jak wykresy czy ilustracje (niezbędne do zrozumienia treści) to po prostu trzeba zrezygnować z przekładki. komiksów na kindla też nikt nie wydaje (chociaż pewnie zaraz ktoś mi wklei linka z informacją że się mylę). no ale najważniejsze - zmiana VAT może faktycznie pozwoli coś rozruszać na rynku ebooków.

Offline starcek

Odp: Niższe stawki VAT na książki, gazety, dzienniki i czasopisma
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 21 Marzec 2019, 12:16:48 »
Są na kindla, są.  ;D

Chociaż z racji formatu i kolorystyki to na czytniku chyba najlepiej byłoby połykać mangi.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.