Autor Wątek: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?  (Przeczytany 2724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online misiokles

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #15 dnia: Śr, 15 Marzec 2023, 23:51:50 »
Teraz wydawcy wyczuli zysk i musi być duży format gruby i drogo, ale jak to mówią jest popyt jest podaż.

Komiksy z serii Minecraft mają okładkową 30 zł za 48 stron, Smerfy - 25 zł, Sisters - 30 zł/48 stron. Z powodzeniem można te serie uznać za czasopisma.

Offline Mertusor

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #16 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 00:09:37 »
 Drodzy koledzy: pablomas, misiokles, turucorp,
ponieważ założyłem temat, to jeśli się nie obrazicie, wystąpię troszkę w roli moderatora i nie ograniczając Waszych wypowiedzi, poproszę tylko o odniesienie się również do meritum, czyli czy chcielibyście odrodzenia "Świata Komiksu" a jeśli tak, to w jakiej formie.

Czy maksymalnie taniego czasopisma, do 15 zł, które można bez kombinowania i myślenia o rabatach po prostu kupić i przeczytać, (kosztem jakości papieru i dużej zawartości reklam) czy powinno to być coś przynajmniej średniej jakości i w średniej cenie, czy taki trzeci "Relax" czy może w jeszcze innej formie?

Offline turucorp

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #17 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 01:24:14 »
Mistrzu realne średnie wynagrodzenie w pl to 3000-3500zł netto.Jak chcesz coś odpisać to odpisz w temacie do tego odpowiednim, ale myślę że nie ma tutaj nic więcej do dodania.

Jesteś administratorem albo moderatorem tego forum, że narzucasz mi w jakim miejscu mam się wypowiadać?
Coś ci się nie podoba, to zgłoś do moderacji.
A w kwestii twojego pseudo-sarkazmu, widzisz, różnica między nami polega na tym, że ja w 1982 roku od lat byłem pasjonatem komiksu, zakup zeszytu Żbika nie był dla mnie wielkim wydatkiem, ale jednak wymagał wysiłku (nie dostawałem kieszonkowego) i wtedy to był JEDEN komiks do kupienia w miesiącu.
Wydany w kosmicznym (nawet wówczas) nakładzie, na bardzo kiepskim papierze i relatywnie drogi.
Twoje doświadczenie w tej kwestii jest ZEROWE, a zabierasz tutaj głos tylko i wyłącznie kierowany chorą obsesją.

Czy maksymalnie taniego czasopisma, do 15 zł, które można bez kombinowania i myślenia o rabatach po prostu kupić i przeczytać, (kosztem jakości papieru i dużej zawartości reklam) czy powinno to być coś przynajmniej średniej jakości i w średniej cenie, czy taki trzeci "Relax" czy może w jeszcze innej formie?

Nie bardzo rozumiem, do kogo chciałbyś dotrzeć takim formatem?
Finansowanie? Przez conajmniej rok-dwa trzeba by do tego dokładać.
Dystrybucja? Jeśli szeroka, to straty będą potężne.
Objętość? Za 15 pln to będzie jakiś „grubas” na 32 strony?
Zawartość? Do której grupy czytelników chciałbyś tym dotrzeć?
Coś „dla wszystkich” będzie de facto dla nikogo, a celowanie w jedną grupę odbiorców jest zbyt ryzykowne.



Offline HugoL3

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #18 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 11:05:01 »
Czy w każdym temacie trzeba się tak gryźć i wypowiadać się w taki pretensjonalny sposób?

Mistrzu realne średnie wynagrodzenie w pl to 3000-3500zł netto.Jak chcesz coś odpisać to odpisz w temacie do tego odpowiednim, ale myślę że nie ma tutaj nic więcej do dodania.

Nawet jeśli tak jest, to w latach 90 ile wynosiło to realne średnie wynagrodzenie? 1000 zł? Może trochę przesadziłem, ale było zdecydowanie gorzej niż dziś, a produkty, które wówczas robiły WOW na ludziach jak wieża stereo, magnetowid kosztowały majątek.

Offline Xmen

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #19 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 14:08:54 »
Tak @Hugol3 ale dlaczego cofamy się akurat do tamtych czasów? Turu napisał jakie wtedy było wynagrodzenie, kto jak kto ale przecież wyrocznia nie może się mylić i dzięki niemu wiemy że wtedy było taniej niż teraz, jeśli chodzi o komiks.
Pisanie że kiedyś było gorzej nie znaczy że teraz jest dobrze. Kto pamięta jeszcze wcześniej? Jak ludzie spali w jaskiniach? Oni mieli ciężko.
Jeleń to zwierzę leśne, którego widok napawa podziwem. Jego majestatyczny wygląd najlepiej podkreśla poroże – inaczej też wieniec, przypominający koronę. Jest postrzegany jako król lasu. Od początku dziejów pozostaje symbolem męstwa, witalności, władzy, a także walki i zwycięstwa.

Offline HugoL3

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #20 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 14:24:01 »
Tak @Hugol3 ale dlaczego cofamy się akurat do tamtych czasów? Turu napisał jakie wtedy było wynagrodzenie, kto jak kto ale przecież wyrocznia nie może się mylić i dzięki niemu wiemy że wtedy było taniej niż teraz, jeśli chodzi o komiks.
Pisanie że kiedyś było gorzej nie znaczy że teraz jest dobrze. Kto pamięta jeszcze wcześniej? Jak ludzie spali w jaskiniach? Oni mieli ciężko.

Nie o to mi chodziło.
Powołałem się na lata 90, bo w 98 roku wystartowało pismo.
W latach 90 ludzie odwiedzali kioski i kupowali masę gazet, pisemek. Dziś jest to już rzadkością, bo są inne formy pozyskiwania wiedzy o świecie. Tak wybrali... w innych krajach jest bardziej tradycyjne podejście, mam wrażenie.

Offline Xmen

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #21 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 14:34:13 »
Z tym się zgadzam jednak trudno żeby u nas przy cenie magazynu 30-60zl prasa miała jakieś szanse, pa pa gazetki.
Ja tradycyjne podejście mam, tylko chyba mój portfel jest mniej tradycyjny niż w innych krajach.
Jeleń to zwierzę leśne, którego widok napawa podziwem. Jego majestatyczny wygląd najlepiej podkreśla poroże – inaczej też wieniec, przypominający koronę. Jest postrzegany jako król lasu. Od początku dziejów pozostaje symbolem męstwa, witalności, władzy, a także walki i zwycięstwa.

Offline turucorp

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #22 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 15:03:43 »
Tak @Hugol3 ale dlaczego cofamy się akurat do tamtych czasów? Turu napisał jakie wtedy było wynagrodzenie, kto jak kto ale przecież wyrocznia nie może się mylić i dzięki niemu wiemy że wtedy było taniej niż teraz, jeśli chodzi o komiks.
Pisanie że kiedyś było gorzej nie znaczy że teraz jest dobrze. Kto pamięta jeszcze wcześniej? Jak ludzie spali w jaskiniach? Oni mieli ciężko.


Jeszcze gdybyś tak popracował nad tym swoim prymitywnym sarkazmem  ::)
Napisałem o wynagrodzeniu, ale również odniosłem się do ówczesnej komiksowej oferty (oczywiście ty wolisz pisać te swoje napastliwe bzdety, zamiast sprawdzić). JEDEN komiks miesięcznie nie był żadnym wyborem. Zestawianie tego z obecną sytuacją nie ma większego sensu, ba, zestawianie „Świata komiksu” też nie.
Rocznie w Polsce wychodzi ponad TYSIĄC tytułów komiksowych, czyli prawie TRZY TYTUŁY DZIENNIE.
Czy jest miejsce na coś jeszcze? Moim zdanie tak, ale czy to akurat miałby być tani magazyn komiksowy „dla każdego”? Chyba jednak nie, bo koszty jego wprowadzenia na rynek byłyby zbyt wysokie.

Offline Mertusor

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #23 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 15:06:46 »
Na moich imieninach jest zasada, że pobrać cukierka można po złożeniu życzeń ;-p i w tym temacie samozwańczo pozwolę sobie pilnować czegoś podobnego.
Czyli można pisać co się chce, byle również wyrazić zdanie co do głównego tematu. :-)
(Edit2: tzn. przynajmniej w jednym ze swoich postów w temacie.)
Kolega turucorp, jak zrozumiałem, wypowiedział się że nie widzi podstaw ekonomicznych dla powodzenia takiego magazynu.
Proszę uprzejmie, by kolega HugoL3 choć w dwu słowach zdradził, czy "Świata Komiksu" by chciał. :-)

Odpowiadając ...
Tematem jestem zainteresowany w 100% wyłącznie jako ewentualny klient/konsument.
Nie zamierzam wydawać magazynu, ani też nie prowadzę rozpoznania jako jakiś tajny agent pana Kołodziejczaka. ;-p
Po prostu, choć lubię promocje i optymalizację kosztów zakupu, to po tym jak ostatnio dobierałem marcowe pozycje przez tydzień dłubiąc w arkuszu i porównując oferty a na koniec musiałem usunąć kilka sztuk, żeby się zmieścić w zamierzonym limicie, doznałem wypalenia zapału i zaczęło mnie to już męczyć.
Zatęskniłem za pięknymi czasami młodości, gdy jedyną troską co do komiksu było, by go upolować. :-)
Jak nietrudno się domyślić, najbardziej by mi się podobał "Świat Komiksu" taki jak w pierwszych swoich numerach.
Przekrojowe przedstawienie nieznanych mi, komercyjnych, popularnych w innych krajach rzeczy.

O wydawaniu czegokolwiek mam tyle pojęcia ile wyczytałem w temacie "Sytuacja na rynku ...", gdzie np. kolega turucorp pisze ciekawe rzeczy, jak się akurat z nikim nie sprzecza. ;-p
(Edit: To w zamierzeniu przyjazny przytyk, więc nie obrażaj się.)
Rozumiem, że "ŚK" taki jak dawniej by faktycznie mógł być deficytowy.
Z drugiej strony widzę różne czasopisma w przystępnej cenie, które trwają.
Taka "Przyjaciółka" 3,19 zł, "Życie na gorąco" 2,89 zł, "Angora" 7,99 zł mają mocną markę i pewnie meganakłady, więc się do nich nie będziemy porównywać.
Z kolei "Nowa Technika Wojskowa" 19,95 zł, "Wojsko i Technika" 19,49 zł, "Raport" 17,50 zł są już bliższe gustom przeciętnego odbiorcy komiksów i mają akceptowalną formę fizyczną.
Ale chciałbym jeszcze zbić cenę.
Są czasopisma, których nie podejrzewam o ogromne nakłady np. "Cztery Kąty" (12,98 zł) albo "Bank Miesięcznik Finansowy" (14,90 zł) i wydaje mi się, że utrzymują się bardziej z reklam.
Dlatego, może naiwnie wymyśliłem, że jakby zrobić właśnie bardziej czasopismo, niż antologię i do co najmniej 40 stron przyzwoitego komiksu, dodać trochę uniwersalnej publicystyki i dorzucić drugie tyle stron reklam, to by można uszczęśliwić czytelników ceną poniżej 15 zł.
Wadą by była zbędna makulatura zabierająca miejsce, ale coś za coś.
A jakby wydrukować go na podłym papierze, to kolekcjonerzy by mieli uzasadnienie, by trzymać go w koszulkach, bo za 10 lat egzemplarz w idealnym stanie byłby rarytasem. ;-)
« Ostatnia zmiana: Cz, 16 Marzec 2023, 16:00:54 wysłana przez Mertusor »

Online jotkwadrat

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #24 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 15:15:09 »
Świata komiksu za bardzo nie pamiętam, ale kupowałem Super Boom i mam dobre wspomnienia. Papier kiepski, ale było to całkiem fajne pismo.
Gdyby teraz pojawiło się coś podobnego w podobnej (proporcjonalnie) cenie, chętnie bym kupował.

Offline Dracos

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #25 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 15:18:55 »
Wszystko się rozbija o cenę i nakład. Wydaje mi się że dziś aby mieć tak wysoki nakład żeby cena była w okolicach 15zł jest niewykonalne. Sama dostępność jest utrudniona bo kiosków zostało jak na lekarstwo, niby coś tam jest wyłożone w biedronkach i lidlach ale to trzeba wejść i odstać w kolejce do kasy. Są jeszcze saloniki prasowe w większych miastach, ale ogólnie miejsc gdzie można by zakupić prasę ot tak - podejść i z marszu kupić jest jakiś mały procent tego co było kiedyś.

Druga sprawa to sprofilowanie magazynu bo jak ma być i dla dzieci i dla nastolatków i dla rodziców to będzie dla nikogo. Jak dla dorosłych/rodziców którzy lubią taka formę tj szorty, publicystyka, poszatkowane albumy prędzej wybiorą kwartalnik. Jak dla dzieci i nastolatków to z kolei rodzi pytanie czy jest ich tylu zainteresowanych (z ich punktu widzenia archaiczną rozrywką) żeby się sprzedało w takiej ilości żeby cena była niska - ja w to raczej wątpię.

Generalnie w czasach internetu gdzie informacje publicystyczne są o dwa kliknięcia dalej, a wiele komiksów można sobie podejrzeć legalnie w niektórych serwisach to magazyn drukowany wydaje się po prostu reliktem przeszłości.

Być może jakiś magazyn mangowy miałby ręce i nogi (ale tutaj to sobie gdybam bo może jest na rynku a ja tego nawet nie wiem :D )         

Online jotkwadrat

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #26 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 15:23:06 »
Było kilka naprawdę niezłych magazynów mangowych i, niestety, się nie utrzymały. Pamiętam Animegaido i Arigato. Zwłaszcza ten ostatni maił dużo zalet - niezły papier, dużą objętość, ciekawe i merytoryczne artykuły. Szkoda, że padł. 

ukaszm84

  • Gość
Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #27 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 15:26:09 »
Być może jakiś magazyn mangowy miałby ręce i nogi (ale tutaj to sobie gdybam bo może jest na rynku a ja tego nawet nie wiem :D )       

Jest Kyaa, ale nie wiem na ile tam jest komiksowo, a na ile coś o anime tylko, nie czytałem.

Offline turucorp

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #28 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 16:00:06 »
Kolega turucorp, jak zrozumiałem, wypowiedział się że nie widzi podstaw ekonomicznych dla powodzenia takiego magazynu.

Raczej nie widzę inwestora. Ekonomicznie to by się mogło spiąć, po kilku latach i przy bardzo dużym nakładzie, który znajdzie nabywców. Tutaj możemy tylko sobie pogdybać.




Offline HugoL3

Odp: Kto by chciał kontynuacji Świata Komiksu?
« Odpowiedź #29 dnia: Cz, 16 Marzec 2023, 20:27:58 »
Proszę uprzejmie, by kolega HugoL3 choć w dwu słowach zdradził, czy "Świata Komiksu" by chciał. :-)

Nie kupowałem miesięcznika Star Wars mimo bycia fanem uniwersum (akurat nie komiksowego), wiec wątpie bym ŚK kupował. Raczej nie dla mnie. Ale np PSX Extreme kupuje raz na jakiś czas dla publicystyki i kto wie czy nie praktykowałbym tego w przypadku pism o komiksie.