Autor Wątek: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy  (Przeczytany 22297 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Motyl

  • Gość
Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #90 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 19:43:25 »
Spytam z ciekawości - co Wy potem z tymi "rysografami" robicie:
  • wieszacie na ścianie w ramkach,
  • wkładacie w folijki i do skoroszytu,
  • trzymacie jako lokatę,
  • sprzedajecie na Allegro,
  • chwalicie się przed kolegami?
Interesują mnie zwłaszcza "rysografy" od przypadkowych rysowników, zbierane hurtowo na konwentach.
Sam mam naturę kolekcjonera, więc może też bym zaczął zbierać, tylko na razie nie wiem po co...

Nie zbieram rysografów na oddzielnych kartkach, zazwyczaj jak się zdarzy to wrys do komiksu. Kilka razy okazało się, że nie mam komiksu, albo autor chciał narysować coś fajnego, jak np. Nikodem walną kiedyś Lobo zmierzającego do Lublina albo twórca Dylana Doga machnął zmysłową kobietkę, to takie szczególne grafiki czasem wrzucam na ścianę. Nie sprzedaję rysunków. Jakbym miał coś sprzedać to mam tylko jeden przedmiot, który leży i nabiera mocy, a dokładnie oryginalną planszę wraz z blaudrukami Janusza Christy, bodajże z Festiwalu Czarownic. Otrzymałem ją jeszcze pół roku przed śmiercią mistrza. Stoi oprawiona w antyramie w piwnicy i zbiera kurz. 

Offline Teli

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #91 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 20:37:25 »
Cyril Pedrosa popełnił tu tak fantastyczne małe dzieła, co widać na innych pracach w komiksach pozostałych osób i naprawdę chciałeś mieć Batmana w "Portugalii"?

Jak widać chciał. Czasem warto poprosić artystę o coś innego i podziwić efekty aorystycznej improwizacji. Nie ukrywajmy artyści na konwentach jadą z szablonów i wiele prac ma wspólne wyćwiczone elementy. Nie jest to złe ale takie wrzutki są cenne i dają artyście możliwość odreagowania oraz zwykłego odpoczynku od ciągłego malowania szablonów. Przynajmniej dzięki temu są to prace inne i niepowtarzalne.

Sam mam tak z moim tegorocznym wyrysem Rosińskiego którego poprosiłem o zrobienie tego na co ma ochotę a on stwierdził że bardzo go to cieszy bo chce przełamać schemat i namalować Thorgala z profilu. Jak powiedział tak zrobił. Praca może i jest dyskusyjna ale im bardziej ją analizuję tym bardziej mi się podoba. Zwłaszcza to ile znalazło się na niej detali i szczegółów oraz że postać którą narysował dzięki swobodnej nie wymęczonej kresce ma dużą ekspresję. A to wszystko dzięki temu że artysta poszedł na żywioł i przełamał schemat.

Dlatego Itachiemu Batmana gratuluję bo to jedna z najniezwyklejszych prac całego MFKiG chciałbym też zobaczyć wspomnianego Thorgala Bouleta ale to chyba nie był nikt z forum więc szanse raczej małe.

Inna sprawa że zdjęcia kiepsko oddają takie rysunki i mimo wszystko najlepiej oceniać je na żywo :)

Offline HaVoK

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #92 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 20:58:03 »
Pamiętam jak Ramon Perez był na festiwalu, jeszcze gdy ten odbywał się w LDK, i każdemu rysował co innego. Niesamowite robił wtedy prace. Mi narysował takiego Spider-Mana, że szczeka mi opadła. Gradimir Smudja rysowal pięknego Vincenta, ale ja to poprosiłem o Alfreda Hitchcocka i po chwili zastanowienia zaczął rysować/ malować. Potem tylko żałowałem że nie poprosiłem o Tintina:)

Offline starcek

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #93 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 22:40:37 »
KRLa poprosiłem kiedyś żeby narysował... siebie. Jego mina - bezcenna.  ;D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Midar

  • Gość
Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #94 dnia: Cz, 03 Październik 2019, 23:32:20 »
Pamiętam jak Ramon Perez był na festiwalu, jeszcze gdy ten odbywał się w LDK, i każdemu rysował co innego. Niesamowite robił wtedy prace. Mi narysował takiego Spider-Mana, że szczeka mi opadła. Gradimir Smudja rysowal pięknego Vincenta, ale ja to poprosiłem o Alfreda Hitchcocka i po chwili zastanowienia zaczął rysować/ malować. Potem tylko żałowałem że nie poprosiłem o Tintina:)
Możesz to gdzieś wrzucić?

Offline HaVoK

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #95 dnia: Pt, 04 Październik 2019, 09:27:32 »
Wrzucam. Nie wiem czy wszystkie są "niepowtarzalne". Być może ktoś, gdzieś też dostał taki wrys (Wyrzykowski, McRea, Baeken, Robinson, Zapico), ale bardzo je lubię. Żeby nie było offtopu, to na koniec dodałem zdjęcie wrysu od Zofii Dzierżawskiej. Kiedyś miałem prawie całą ścianę obwieszoną wrysami. I pewnie jeżeli będę miał swoje 4 ściany, to powtórzę ten zabieg, ale zainwestuję w ładne ramy. A,i nie obce jest mi wycinanie wrysu z komiksu. Da się to zrobić bez szkody dla komiksu i wrysu.






Offline laf

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #96 dnia: Pt, 04 Październik 2019, 09:47:12 »
@HaVoK, gratulacje. Spider wiszący na pajęczej sieci po prostu wymiata. Masz to jakoś oprawione / zabezpieczone, bo z Twojego poprzedniego posta wynika, że te grafiki mają już parę lat?

Offline HaVoK

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #97 dnia: Pt, 04 Październik 2019, 09:51:23 »
Wszystko co na kartkach jest teraz schowane w foliach przed słońcem. Niestety ten Spider jest na fatalnym papierze. Teraz okazjonanie zbieram wrysy do szkicowników, o ile autorzy wyrażą na to zgodę.

Offline freshmaker

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #98 dnia: Pt, 04 Październik 2019, 10:16:15 »
@havok wrzuć do topiku z kolekcjami

Offline freshmaker

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #99 dnia: Pt, 04 Październik 2019, 13:32:41 »
@teli - który werniks możesz polecić do rysunków ołówkiem wewnątrz komiksu? ma sens to impregnować?
https://www.art-konserwacja.pl/werniksy-w-sprayu-96/

Offline Teli

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #100 dnia: So, 05 Październik 2019, 08:46:14 »
Generalnie jeśli rysunki mają być eksponowane i chcesz zabezpieczyć przed UV nie schodził bym poniżej progu Winsor&Newton który wydaje się optymalny do naszych zastosowań. Jeśli masz środki możesz rozejrzeć się za werniksami Derwent co daje najwyższą półkę ale to drogie i ciężkie do zdobycia. Jeśli nie masz środków lub chodzi Ci tylko o zabezpieczenie przed rozcierką, głównie w zamkniętych albumach mających raczej epizodyczne spotkania z UV i powietrzem za to narażonych na przypadkowe roztarcie ręką można użyć starego studenckiego sposobu z ASP czyli... lakieru do włosów. Lakier posiada wiążące spoiwa i zabezpiecza przed roztarciami przy tym nie powinien odbarwić kartki. Ale i tak warto wcześniej zrobić test! Najlepiej na bliźniaczej kartce lub z tylnej stronie albumu.Gorszej jakości werniksy lub lakier mogą w skrajnych przypadkach pozostawić żółte plamy, zdarza się to bardzo rzadko ale tego byśmy nie chcieli. Jak to zrobić?

Kładziemy pracę na podłodze i z wysokości ok metra psikamy taką delikatną mgiełką, czekamy kilkanaście minut i powtarzamy operację najlepiej 3 do 4 razy. Strony albumów których nie werniksujemy zasłaniamy grubym kartonem. Zostawiamy do dobrego odeschnięcia I mamy spokój na kilkadziesiąt ładnych lat :)
Dodatkowo można dociąć bibułkę i przełożyć między kartkę w wyrysem a stronę tytułową albumu dla jeszcze lepszego zabezpieczenia.

Oczywiście założenie werniksu nie chroni przed wilgocią, zalaniem, grzybami, pleśnią, rybikami cukrowymi, molami, przesuszeniem, pożarem, dziećmi z kredkami świecowymi, złodziejami oraz (o zgrozo) kotami. Na to wszystko są już inne sposoby :)
« Ostatnia zmiana: So, 05 Październik 2019, 08:49:36 wysłana przez Teli »

Midar

  • Gość
Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #101 dnia: So, 05 Październik 2019, 08:56:47 »
Teli, kawał wiedzy mi tu przekazałeś. Szacun!

Offline freshmaker

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #102 dnia: So, 05 Październik 2019, 12:18:51 »
dzięki teli! będę próbował z ołówkowymi dedykacjami w komiksach. największy stres to tak jak wspominałeś - żeby tego nie poplamić.

@admin proponuje dać ten topik do komiksowych kolekcji.

Offline Mateusz

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #103 dnia: So, 05 Październik 2019, 14:15:17 »
Przeniesione do kolekcji.
Zapraszamy na https://Filmozercy.com - serwis z najnowszymi newsami ze świata kina oraz ciekawymi filmowymi i komiksowymi artykułami

Offline CUJO

Odp: MFKiG 2019 - wrysy, grafiki, autografy
« Odpowiedź #104 dnia: Nd, 06 Październik 2019, 19:56:10 »
Dobry wieczór :)

Witam wszystkich Forumowiczów - do tej pory tylko czytałem regularnie, co wrzucacie, ale teraz Kadet i Teli niejako zmobilizowali mnie do rejestracji. Chcieliście zobaczyć Thorgala autorstwa Bouleta? Proszę bardzo - oto on, jedna z kilkunastu moich zdobyczy na tegorocznym Festiwalu  :)
« Ostatnia zmiana: Nd, 06 Październik 2019, 20:13:43 wysłana przez CUJO »