Autor Wątek: Mandragora  (Przeczytany 19818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

John_

  • Gość
Mandragora
« dnia: So, 16 Marzec 2019, 11:51:51 »

Z perspektywy czasu widzę jak bardzo niedoceniany był ten wydawca. Mandragora wprowadzała na rynek solidne tytuły, powiedziałbym nawet że ich asortyment był dla mnie idealny. Z jednej strony takie klasyki jak Preacher i Transmetropolitan, 100 Naboi z drugiej superbohaterszczyzna, ale wyjęta gdzież z boków i tyłów, jak Ghost Rider, Punisher, Venom, Spawn, Nick Fury. Coś od japońskich twórców? Proszę bardzo, Vagabond, Samotny Wilk i Szczenię. Większość wydawnictw to schludne cienkie zeszyty, kilka grubszych tomików, rzadkie wydania kolekcjonerskie w twardych oprawach, i oczywiście słynne Essentiale.

Cytuj
Mandragora – polskie wydawnictwo komiksowe z siedzibą w Warszawie, powstałe w 2001 roku (przez pierwszych kilka lat siedzibą był Wrocław). W 2008 roku Mandragora zawiesiła działalność. Twórcą i szefem wydawnictwa był Przemysław Wróbel. Wydawało komiksy amerykańskie, japońskie (manga), koreańskie (manhwa) i polskie. Tytuły z jego oferty to m.in. Spawn, Punisher, 100 naboi, Transmetropolitan, Usagi Yojimbo, 48 stron, Mikropolis, Nadzwyczajni, Star Wars, Samotny wilk i szczenię, Vagabond, Essential.

a) Wywiad z magazynu Esencja
b) Lista wydanych komiksów
b) Wywiad z wydawcą na Paradoks
« Ostatnia zmiana: So, 16 Marzec 2019, 11:58:31 wysłana przez John_ »

majkelus81

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #1 dnia: So, 16 Marzec 2019, 11:53:58 »
Preachera (Kaznodzieje) wydawał w tym czasie Egmont, a nie Mandragora.

John_

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #2 dnia: So, 16 Marzec 2019, 11:56:46 »
Faktycznie! Coś mi się pomerdało :)

Offline Nawimar III

Odp: Mandragora
« Odpowiedź #3 dnia: So, 16 Marzec 2019, 11:57:41 »
Mało brakowało a faktycznie wydawaliby "Kaznodzieje". Od tego mieli zacząć wydawanie amerykańskich tytułów, ale DC Comics prewencyjnie podpytało Wielkiego E. czy da więcej :) Stąd zamiast "Kaznodziei" otrzymaliśmy "Pielgrzyma" i być może ten tytuł (też Ennisa) mógł mieć na myśli John_

John_

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #4 dnia: So, 16 Marzec 2019, 11:59:35 »
Genezą mojej pomyłki jest fakt lektury starego wywiadu, w którym P. Wróbel opowiadał o tej sytuacji.

ramirez82

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #5 dnia: So, 16 Marzec 2019, 12:20:08 »
Czy ja wiem, czy niedoceniany? Przecież swego czasu normą było krytykowanie Egmontu, z wskazaniem na Mandrę: "da się?", jeśli chodzi o jakość wydania. Później podobnie było z Manzoku, jeśli chodzi o cenę. Mandra próbowała wielkich, ryzykownych rzeczy, powrót zeszytówek superhero do kiosków, wydawanie Essentiali, to były doceniane inicjatywy.

majkelus81

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #6 dnia: So, 16 Marzec 2019, 12:38:43 »
No tak, tylko Egmont do tej pory wydaje i rozwija się, a Mandragory i Manzoku nie ma.

Małpisyn

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #7 dnia: So, 16 Marzec 2019, 17:37:45 »
Do dziś uważam, że Mandragora mogła pochwalić się najpiękniejszym logo wśród krajowych wydawców - nawet, a raczej przede wszystkim: wśród obecnych. Wiem, że dla wielu to sprawa błacha, ale na grzbietach posiadanych tomów od Mucha Comics mam ochotę nakleić czarną taśmę, żeby nie widzieć tej paskudnej grafiki. Inni wydawcy (np. Scream Comics czy Planeta Komiksów) również nie grzeszą pięknością.

Itachi

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #8 dnia: So, 16 Marzec 2019, 17:49:26 »
Do tej pory mam bardzo wysoko ocenianą wśród recenzentów i forumowiczów serię X4  :D

Niezłe rzeczy wydawali Punishera, Venoma czy Spawna... Tak i to były czasy, gdzie kupowałem te zeszyciki po 5 zł w Matrasie ;)

Offline wonap

Odp: Mandragora
« Odpowiedź #9 dnia: So, 16 Marzec 2019, 18:05:22 »
Tez mialem duzo zeszytów z Mandragory:)

Offline TranwaY

Odp: Mandragora
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 17 Marzec 2019, 01:03:05 »
Mi najbardziej żal "Samotnego Wilka....". Kurzy się te 7 tomów i brakuje im kontynuacji....

Online Bazyliszek

Odp: Mandragora
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 17 Marzec 2019, 01:40:12 »
Błędem Mandragory było wydawanie 24 stronnicowych zeszytówek za 8 zł. W 2005 roku. To było dużo, za tak niewiele. Potem zeszli do 5 zł, ale było już za późno. Ale gdy tylko zobaczyłem w lubelskim Empiku ich zbiorczego Punishera "Witaj w Domu Frank", z miejsca wyłożyłem 80 zł i kupiłem. To samo z Essentialem Punishera. Na pozostałe nie było mnie stać. A teraz żałuję braku Spider-Mana i Conana. W każdym razie szkoda że zbankrutowali. Tylko konkurencja zmusiła Egmont do wydania wtedy Diabła Stróża, Conana, Ultimates, 1602. Ledwo DK i Mandragorę zamknięto, Egmont też urwał wszystko i mieliśmy 5 lat posuchy komiksowej w Polsce.

Online donT

Odp: Mandragora
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 17 Marzec 2019, 02:13:01 »
Mandragore chyba na zawsze bede kojarzyl z bardzo wysoka jakoscia swoich zeszytow (tych za 8 zl) pod wzgledem drukarskim. Gruba okladka i bardzo dobry papier w srodku. Pamietam jaki szok wywolal we mnie pierwszy zeszyt Wolverine Origin. To bylo cos!
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

John_

  • Gość
Odp: Mandragora
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 17 Marzec 2019, 07:51:04 »
Cytuj
A teraz żałuję braku Spider-Mana i Conana.

Spider-Man w końcu by się pojawił na łamach ich Venoma. Mandragora ucięła serię już pod koniec pobytu symbionta na Akrtyce, niedługo by zmierzał do Nowego Jorku i spotkałby Pająka. Ostatnim zeszytem u nas był 8, z Wolverinem na okładce. Wystarczyłoby kilka zeszytów. Szkoda było mi tej serii, kiedyś z sentymentu chyba kupię zbiorczę po angielsku. Co do wydania Pająka solo, pewnie sięgneliby po Marvel Knight, M. przeferowało mroczniejsze wersje.


Offline kas1

Odp: Mandragora
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 17 Marzec 2019, 09:31:14 »
Oprócz wyżej wymienionych mieli jeszcze: Star Wars, Midnight Nation, Fathom, Pielgrzym, Sam i Twitch, Mroczne dni, Abra Makabra, Lobo, Hitman, Darkness, Rising Stars, Universe + komiksy kierowane do młodszego odbiorcy typu Shrek. Naprawdę duża różnorodność. I to wszystko w salonikach prasowych. Co do jakości to zeszytówki tak, natomiast tomy jednak nie przetrwały próby czasu.