Autor Wątek: Uwielbiamy komiksy bo...  (Przeczytany 4783 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pan M

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 20:59:28 »
Komiksy uwielbiam za wiele rzeczy i żeby to miało jakoś ręce i nogi rozpisze w punktach

1.Różnorodność artystyczna, estetyczna. Komiks polegając na sztuce plastycznej może w wieloraki sposób przedstawić tą samą postać, otoczenie, świat przedstawiony. Groteska, realizm, pomnikowość, oniryzm,styl przywodzący na myśl kreskówki. Simon Bisley, Alex Ross, Dave Mckean, Darwyn cooke.To naprawdę bardzo elastyczne medium podobne w tym kontekście do  animacji i gier wideo.


2.Narracja obrazem. Czasem jeden obraz może powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Podoba mi się bardzo sugestywna siła narracji obrazem. Sam proces czytelniczy komiksu  to coś zupełnie innego niż książka. Przy bardziej złożonym graficznie komiksie można w rysunkach szukać detali, przysiąść przy nich i absorbować je.


3. Opowiadanie historii o ogromnej skali niskim kosztem. Wiele rozbuchanych historii z  kart komiksów zapewne kosztowałby krocie by odpowiednio je przenieść na ekrany. Tymczasem komiks daje twórcom dużo tańsze i skromniejsze środki ale zarazem pozwalające bez tak dużego wkładu finansowego opowiedzieć  historie powalające rozmachem, ale też zawierające wiele dziwactw, które w filmie zwyczajnie by nie działały.

4. Zabiegi właściwe tylko dla komiksu. Eventy i tym podobne, zjawiska, które komiks wynalazł a inne media co najwyżej je luźno adaptują. Ba to same komiksy wytworzyły zjawiska właściwe dla komiksu, które z komiksu wyszły i ten komiks formowały. Superhero. Trudno mi sobie wyobrazić trykociarzy powstających w medium książkowym.

5. Różnorodność gatunkowa, eksperymenty i to nawet w głównym nurcie. Jasne mainstreamowe wydawnictwa to kupa szajsu, komerchy, ale pewne procenty to też odważniejsze i ambitniejsze pozycje. Przekrój gatunkowy jest szeroki i z samego superhero można nawet dostać historie obyczajową, horror, dekonstrukcje, komedie, fantasy, przypowieść, krwawą historię sensacyjną. Tymczasem odpowiednik filmowy, luźne ekranizacje komiksów prezentują dużo większa zachowawczość, wbijanie się w jeden określony schemat.


6. Romans kultury niskiej z wysoką. Niby to tylko historie obrazkowe, ale istnieją takie, które  które absolutnie wyciskają z tego medium wszystko co najlepsze. Co mam na myśli? Choćby Alana Moore'a, Neila Gaimana piszących scenariuszowo komiksy na poziomie bardziej wymagającej literatury. Gartha Ennisa, który serwuje odbiorcy krwisto- ironiczny koktajl ala Tarantion. Granta Morrisona z jego psychodeliczną manierą. Utalentowanych twórców, którzy potrafią wykrzesać z komiksu coś więcej i nadać mu swoistej magii trochę tutaj jest.
« Ostatnia zmiana: Pt, 07 Maj 2021, 21:22:43 wysłana przez Pan M »

sum41

  • Gość
Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 21:16:48 »
bo od dziecka lubie kolorowe obrazki :)

Online donT

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 07 Maj 2021, 21:30:55 »
bo sa czescia mojego zycia od mniej wiecej 1988 roku, czyli od kiedy zaczalem je czytac
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Bazyliszek

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #18 dnia: So, 08 Maj 2021, 16:57:23 »
Jak mi rodzice kupowali magazyn "Już Czytam" to tam oprócz głównego opowiadania również komiks był. ;)


Offline LukCook

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #19 dnia: So, 08 Maj 2021, 17:00:40 »
Jak mi rodzice kupowali magazyn "Już Czytam" to tam oprócz głównego opowiadania również komiks był. ;)



Już wiem skąd miłość do kolekcji  ;)  8)

Offline Bazyliszek

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #20 dnia: So, 08 Maj 2021, 17:14:09 »
Na początku lat 90-tych - może 93, może 94 na pewno miałem w rękach Donalda i Spółkę i bardzo mi się wtedy podobał. A od 94 roku to już prosto - Królik Bugs, Tom i Jerry, Kaczor Donald, Superman, Punisher w 95 itd.

Offline Sybirak14

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #21 dnia: Nd, 09 Maj 2021, 10:49:27 »
Dobrze się zasypia, kiedy wraca się do właśnie przeczytanej historii w komiksie 😀

Offline bosssu

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #22 dnia: Wt, 18 Maj 2021, 13:03:47 »
Bo kiedyś była taka piękna gazeta jak "Świat Młodych" drukowana w kolorze z komiksem na ostatniej stronie, który się wycinało i sklejało w książeczki. Najgorsze w nim było to, że ukazywała się tylko jedna strona z komiksu i żeby przeczytać całość trzeba było kupić 40 numerów. Czasopismo ukazywało się co drugi dzień:wt, czw, sob więc jak łatwo policzyć przeczytanie komiksu zajmowało ...3 miesiące!!!!! Spróbujcie sobie tak dawkować jakiś komiks! Dla mnie głównym elementem komiksu jest grafika- przecież jest to powieść obrazkowa.

Offline Kot Tip-Top

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #23 dnia: Wt, 18 Maj 2021, 13:40:39 »
Bo są fajne!

Offline Gazza

Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #24 dnia: Wt, 18 Maj 2021, 14:57:16 »
Czasopismo ukazywało się co drugi dzień:wt, czw, sob więc jak łatwo policzyć przeczytanie komiksu zajmowało ...3 miesiące!!!!! Spróbujcie sobie tak dawkować jakiś komiks! Dla mnie głównym elementem komiksu jest grafika- przecież jest to powieść obrazkowa.
I wtedy to się kontemplowało każdy kadr! A dziś? Kupujemy duble bo nie ogarniamy całych kolekcji niekiedy. ;)

Tak, grafika jest tym co pociąga mnie do komiksu od zawsze. Jeśli idzie w parze z dobrym tekstem to zostaje w kolekcji.

sum41

  • Gość
Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #25 dnia: Wt, 18 Maj 2021, 16:02:31 »
I wtedy to się kontemplowało każdy kadr! A dziś? Kupujemy duble bo nie ogarniamy całych kolekcji niekiedy. ;)

Tak, grafika jest tym co pociąga mnie do komiksu od zawsze. Jeśli idzie w parze z dobrym tekstem to zostaje w kolekcji.

Dokladkie, kardy/strony, plansze  Spidera od TM Semica mam w glowie do dzic.

Damien

  • Gość
Odp: Uwielbiamy komiksy bo...
« Odpowiedź #26 dnia: Pn, 14 Czerwiec 2021, 16:43:38 »
Rozbawiło mnie to :) Uwielbiamy komiksy, bo to wielka literatura...