Autor Wątek: Kurc  (Przeczytany 397491 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online donT

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1725 dnia: Cz, 25 Maj 2023, 10:36:22 »
Czasem ckliwe, czasem egzystencjalne, lekko filozofujące historie, pod metaforycznym i przygodowym płaszczykiem przekazujące pewne uniwersalne prawdy.

Dokladnie.
Czasem smieszne, czasem smutne, zyciowe, lub totalnie odjechane.
Z cala pewnoscia warto dac Jasonowi szanse, to bardzo unikalny, jedyny w swoim rodzaju tworca.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline radioblackmetal

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1726 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 01:10:11 »
Ale zdarzają się pojedyncze głosy, że to jest coś złego ;)

Według niektórych jest to coś złego gdy odbiorca dostrzega rysowanie z referencji. Jeśli tego nie dostrzega to wszystko jest w porządku.
Tolerancja nie oznacza akceptacji.


The darkness will swallow everything

Offline gashu

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1727 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 07:29:14 »
Była kilka lat temu spora afera w Ameryce, kiedy okazało się, że jeden z topowych rysowników super-hero (skleroza, nie pamiętam, o kogo chodziło) przerysowywał komiksowe heroiny ze zdjęć aktorek filmów dla dorosłych  :D.

Offline Arne

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1728 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 07:31:33 »
Greg Land

Online michał81

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1729 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 07:40:27 »
Była kilka lat temu spora afera w Ameryce, kiedy okazało się, że jeden z topowych rysowników super-hero (skleroza, nie pamiętam, o kogo chodziło) przerysowywał komiksowe heroiny ze zdjęć aktorek filmów dla dorosłych  :D.
On cały czas to robi. ;)

Offline 79ers

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1730 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 14:39:24 »
i robi to dobrze  :-[




« Ostatnia zmiana: Nd, 28 Maj 2023, 14:40:59 wysłana przez 79ers »

Offline Kadet

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1731 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 14:42:38 »
Właśnie z tego powodu nie lubię Landa. Rozumiem, podeprzeć się zdjęciem na początku kariery albo w przypadku jakiejś bardzo złożonej pozy, ale kopiować tak wyraźnie, tak często, z takich źródeł i na takim etapie kariery? Ja podziękuję.

EDIT: tak mi przyszło do głowy - w skrajnym przypadku, jaka zasadniczo jest różnica między rysownikiem, który kopiuje 90% póz ze zdjęć, a sztuczną inteligencją? Przecież przewaga artysty nad ChatemGPT ma właśnie wynikać z tego, że artysta tworzy, a Chat mieli tylko to, co w niego wrzucono, i wypluwa.
« Ostatnia zmiana: Nd, 28 Maj 2023, 14:46:44 wysłana przez Kadet »
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Zwirek

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1732 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 14:43:08 »
To nie ma nic wspólnego z plagiatem. Po co rysować Nowy Jork z głowy, jak można to lepiej zrobić ze zdjęcia? Albo poprosić modela o pomoc żeby narysować konkretne pozy czy wyrażenia emocji. Jak ze wszystkim, można zrobić dobrze albo źle. Ale zdarzają się pojedyncze głosy, że to jest coś złego ;)
Porównanie Nowego Jorku do postaci według mnie nietrafione. New York czy jakikolwiek inny obiekt architektoniczny, albo geologiczny, którego tożsamość chcemy zachować - bo ma to znaczenie dla fabuły - powinien być wiernie odwzorowany. Wyobraźmy sobie, że ktoś rysuje kulę Ziemską wraz z kontynentami, albo katedrę Notre-Dame, jednocześnie nie dochowując wierności obrazu, byłoby to prawdopodobnie zauważone i potraktowane jako błąd. Zapewne niewielu jest artystów, którzy potrafią narysować takie obiekty z głowy oddając przy tym duży stopień realizmu. Wiec wskazane jest posiłkowanie się referencją. Jednak nawet wtedy można zrobić to różnie, przerysować 1:1 ze zdjęć, albo posiłkować się, tworząc własną kompozycję i perspektywę. Przykładowo, mam zdjęcie Notre-Dame z Wikipedii, nie przerysowuję jej, tylko "ustawiam" obiekt w rzucie perspektywicznym i z oświetleniem jaki mi pasuje do mojej wizji artystycznej, w szczegółach architektonicznych i proporcjach wzoruje się na obrazie ze zdjęcia.

Przy postaciach jest jeszcze inaczej, bo o ile nie rysujemy postaci historycznych, czy znanych, to nie ma powodu, aby kopiować je ze zdjęć. Ktoś powie, no dobrze ale co to szkodzi? I znowu to zależy jak wykorzystujemy referencję i czy w ogóle. Po pierwsze artysta, który dobrze zna anatomię i skróty perspektywiczne, nie będzie prawdopodobnie potrzebował zdjęć, wtedy jego twórczość jest wolna, bo nie jest niczym ograniczony, może narysować postać w każdej pozie, w każdej perspektywie. Osoba nie posiadająca takich umiejętności, może być zmuszona do korzystania z referencji, ale wtedy jej ekspresja twórczość będzie ograniczona do posiadanych materiałów. Czyli mówiąc wprost, nie narysuje tego co chce, tylko to do czego ma dostęp w zdjęciach.

Czasami artyści którzy potrafiliby narysować wszystko z głowy, posiłkują się zdjęciami, aby przyspieszyć lub ułatwić sobie prace. Artysta pomaga sobie zdjęciem, ale ostatecznie i tak rysuje to na co ma ochotę, dostosowując pozę i perspektywę wedle uznania i tutaj też potrzebne są umiejętności oraz wiedza.

Żeby zrozumieć te różnice, można przeprowadzić własny eksperyment. Potrzebujecie do tego kalkę techniczną, przyłóżcie do kadru w komiksie i odrysujcie postać, to umie nawet dziecko. Macie referencję w najprostszej postaci. Następnie spróbujcie narysować to samo, ale patrząc na rysunek w komiksie, to jest dużo trudniejsze. Następnie spróbujcie tylko patrząc narysować tę samą postać, ale niech ma rękę albo głowę w innej pozycji niż w oryginale to już wymaga znajomości anatomii i perspektywy.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1733 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 14:57:13 »
Dlatego napisałem, że wszystko można zrobić dobrze albo źle. Rysunek z referencji jest narzędziem (jednym spośród wielu), dobry fachowiec wie kiedy i jak dane narzędzie stosować, a kiedy i w jaki sposób tego nie robić, tylko użyć innego. I tyle - samo narzędzie nie jest ani dobre, ani złe.

Offline Warpath

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1734 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 16:31:22 »
Właśnie z tego powodu nie lubię Landa. Rozumiem, podeprzeć się zdjęciem na początku kariery albo w przypadku jakiejś bardzo złożonej pozy, ale kopiować tak wyraźnie, tak często, z takich źródeł i na takim etapie kariery? Ja podziękuję.

No ale nie on jeden tak robi. Przecież powszechną wiedzą jest przykładowo, że Alex Ross również często stosuje modeling dla swoich prac i jakoś go nikt nie hejtuje:



Bender

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1735 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 16:41:43 »
Tego typu malowanie z "referencji" czyli z natury jest tak stare jak malarstwo.  W przypadku komiksiarzy  trzymanie modela 5 godzin w jednej pozycji byłoby idiotyczne - stąd fotka. Osiągnięcie takiego poziomu realizmu jeśli chodzi o światło (zwłaszcza na ciele i draperii) [psiłkujac się tylko wyobraźnią byłoby praktycznie niemożliwe.

Offline Zwirek

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1736 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 16:54:59 »
Tego typu malowanie z "referencji" czyli z natury jest tak stare jak malarstwo.  W przypadku komiksiarzy  trzymanie modela 5 godzin w jednej pozycji byłoby idiotyczne - stąd fotka. Osiągnięcie takiego poziomu realizmu jeśli chodzi o światło (zwłaszcza na ciele i draperii) [psiłkujac się tylko wyobraźnią byłoby praktycznie niemożliwe.
Tylko czy referencja dla której artysta zatrudnia modela, ustawia go dokładnie tak jak chce, oświetla światłem jakim chce, jest tym samym, co referencja z katalogu? Według mnie nie jest. Podobna różnica, jak garnitur szyty na miarę u krawca vs garnitur kupiony w sklepie.

Czy sztuka komiksowa musi być fotorealistyczna? Według mnie nie musi, akurat Alex Ross ma taki styl, ale jest w mniejszości.

Offline Kadet

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1737 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 17:20:16 »
Tak jak pisze Żwirek: w przypadku Rossa widać pracę i wysiłek twórczy. On sam wymyśla pozy i planuje kompozycję, a zdjęcie modela (robione przez niego, w określonych warunkach) ma tylko pomóc mu je wiernie oddać. Land natomiast kopiuje na potęge już gotowe pozy, które powstały pierwotnie do całkiem innego celu i wciska je w narrację o odmiennym charakterze.

Taka jest moja opinia, anyway.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline starcek

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1738 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 18:51:10 »
To co robi Ross jest powszechne. Bendis też zamieszczał fotki, że mu kumpel pozował do zdjęć referencyjnych. Land idzie na skróty. Cwana gapa.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1739 dnia: Nd, 28 Maj 2023, 19:06:34 »
Czyli Ross robi to dobrze, a Land źle, ergo nie referencja sama z siebie jest zła tylko sposób jej wykorzystania. Więc czytając komentarze, wydaje mi się, że nie ma sporu. (?)