Autor Wątek: Kurc  (Przeczytany 391399 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

brvk

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1065 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 01:21:05 »
Dlaczego takie rzeczy dzieją się w dzisiejszych czasach? Wydania powinny być tip-top albo żadne. Jakość przed ilością.

Offline amsterdream

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1066 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 07:12:01 »
Na żywo jest to trochę bardziej widoczne niż na zdjęciu, plansze wyglądają jakby za lekką mgłą, jednak aparat trochę wyostrza obraz. A okładki (wszystkie) są zmasakrowane, nie wiem co tu się za działo.

Tak czy inaczej sam środek jest w miarę ok i można spokojnie czytać bo komiks świetny, jak ktoś nigdy nie miał wydania motopolu to prawdopodobnie nawet nie zauważy spadku jakości.  Może po prostu lepszych materiałów nie było. Jednak okładki to inna para kaloszy, tu już na pierwszy rzut oka widać że coś jest nie tak - zmieniona paleta barw, kompletny brak ostrości, pomniejszenie, brak szczegółów na rysunkach, jakieś obróbki graficzne, rozmazania - według mnie te rysunki zostały całkowicie zepsute.
« Ostatnia zmiana: Nd, 19 Czerwiec 2022, 07:34:52 wysłana przez amsterdream »

Offline Koalar

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1067 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 10:11:01 »
Co do okładek, które pokazałeś, to na moje słabo rozróżniające kolory oko ta z integrala bardziej przypomina tą, którą widać na stronie Bedetheque, a jeszcze bardziej tą na stronie CollecOnline.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline moai

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1068 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 13:28:22 »
Na 99,9% wydawca oryginalny dał takie materiały i wieszanie psów na polskim wydawcy nie ma sensu.

brvk

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1069 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 14:00:37 »
Na 99,9% wydawca oryginalny dał takie materiały i wieszanie psów na polskim wydawcy nie ma sensu.
Ale na wydaniu można.

Ceny są wysokie, konkurencja olbrzymia - kiedy sam fakt wydania na nasz rynek jakiegoś tytułu, nawet najbardziej oczekiwanego, przestanie być tarczą, która chroni przed wszelką krytyką?

Niby projekt artystyczny, niby kultura, ale już na starcie musisz iść na kompromisy. Jakbyśmy byli na zakupach w Biedronce, a przecież nie o to chyba chodzi. Jeśli ma być byle jak, byle by było, to niech chociaż będzie tanio. A teraz jest drogo, niedokładnie, ale "przynajmniej jest".

A ja mówię - lipa!


Offline moai

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1070 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 14:21:26 »
Ale na wydaniu można.
Jasne, że można, ale jakie są zastrzeżenia? Wydawca polski wydał to źle? Rozpada się komiks w rękach? Powinien ingerować w kolory i zmienić tonację rysunków, żeby wyglądały jak wydanie Motopolu?


brvk

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1071 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 14:37:49 »
No, właśnie - czy wydanie z zepsutymi kolorami i rozmytymi detalami jest lepsze, niż żadne. Z jednej strony - otrzymaliśmy możliwość przeczytania tej historii po polsku, z drugiej - prawdopodobnie nigdy nie przeczytamy go w dobrej jakości, bo szanse na ponowne wydanie są małe.

Nie wiem, jak dokładnie wygląda proces wydawniczy i ile może zdziałać rodzimy wydawca w temacie jakości plików, ale powstawanie sytuacji: "nie musisz kupować, ale innego wydania nie dostaniesz" nie jest fajne.

Offline moai

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1072 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 14:45:35 »
No, właśnie - czy wydanie z zepsutymi kolorami i rozmytymi detalami jest lepsze, niż żadne. Z jednej strony - otrzymaliśmy możliwość przeczytania tej historii po polsku, z drugiej - prawdopodobnie nigdy nie przeczytamy go w dobrej jakości, bo szanse na ponowne wydanie są małe.

Nie wiem, jak dokładnie wygląda proces wydawniczy i ile może zdziałać rodzimy wydawca w temacie jakości plików, ale powstawanie sytuacji: "nie musisz kupować, ale innego wydania nie dostaniesz" nie jest fajne.
Ale skoro wydawca oryginalny przekazał takie materiały (bo pewnie innych już nie ma), to nie ma znaczenia kto by wydał ten komiks. Wyglądałby pod tym względem bardzo podobnie do wydania Kurca.

brvk

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1073 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 14:56:01 »
To może warto pieniądze włożyć w inny tytuł?

I pytanie techniczne, bo się nie znam: co to znaczy, że innych materiałów do wydania już nie ma? Czy jako źródło nie mogą posłużyć pierwotne wydania? Nie będzie to jakość oryginalnych plansz, ale wierzyć mi się nie chce, że skan wydrukowanego komiksu i ponowny druk zawsze skończy się rozmyciem detali. Jak to możliwe, że licencjonodawca dysponuje wyłącznie taką mizerią.

Offline moai

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1074 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 16:40:11 »
Na moje oko, to są właśnie skany :)
Czy to jest mizera, to można się kłócić. Równie dobrze wydanie Motopolu może być spieprzone np. ich grafik zaczął się bawić kontrastem i tonacją koloru i przesadził. :)

brvk

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1075 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 17:25:03 »
Zapewne to są skany, tyle że prawdopodobnie kiepskie.

Jeśli grafik Motopolu ingerował w materiał źródłowy to nie lada z niego fachura, że poprawił ostrość kreski Adamova, a i te kamienie z okładki, na których szczur siedzi, wyszły mu lepiej, niż artyście. Bez jaj, widać gołym okiem, która wersja jest skopana.


Offline amsterdream

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1076 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 17:41:05 »
Ja na polskim wydawcy nie wieszam psów, jestem mu wdzięczny za to, że podjął się wydania tego komiksu jednak trochę dziwne jest to, że 20 lat temu potrafiono zrobić to lepiej niż obecnie.

Offline moai

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1077 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 17:48:35 »
Trzeba zapytać zatem wydawcy oryginalnego dlaczego wydał ten komiks tak jak wydał, bo wydanie Kurca pod względem jakości plansz się nie rożni.

Jeśli grafik Motopolu ingerował w materiał źródłowy to nie lada z niego fachura, że poprawił ostrość kreski Adamova, a i te kamienie z okładki, na których szczur siedzi, wyszły mu lepiej, niż artyście. Bez jaj, widać gołym okiem, która wersja jest skopana.
Taaa, albo po całości spie***ył zamysł artysty... i kamienie miały być nieostre i brązowe, a nie niebieskie... :)

Offline misiokles

Odp: Kurc
« Odpowiedź #1078 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 18:16:10 »
Nie wiem, jak dokładnie wygląda proces wydawniczy i ile może zdziałać rodzimy wydawca w temacie jakości plików, ale powstawanie sytuacji: "nie musisz kupować, ale innego wydania nie dostaniesz" nie jest fajne.
Proces wygląda tak, że Kurc kupił licencję na wydanie WM od oryginalnego wydawcy. Spisał umowę i zapłacił. Po jakimś czasie wydawca przesłał pliki Kurcowi. Ten co miał zrobić? Przejrzeć pliki, że mu się nie podobają, unieważnić i zażądać zwrotu pieniędzy? Czy straszyć sądem, by tamten wziął lepsze skanery i machną nowe skany?

brvk

  • Gość
Odp: Kurc
« Odpowiedź #1079 dnia: Nd, 19 Czerwiec 2022, 18:26:55 »
Nie wiem, może kupić prawa po przedstawieniu próbnych materiałów?

Mam wrażenie, że na naszym rynku panuje huraoptymizm. Wydawcy powstają, jak grzyby po deszczu, premiery gonią premiery, czytelnicy czekają na zapowiedzi bardziej, niż na premiery i każdy myśli, że jakoś to będzie. I płynie sobie ta rzeka, i niesie wszystko jak leci.

@moai - zerknij, proszę, raz jeszcze - kamienie są zupełnie rozmyte w wersji Kurca. Jeśli tak namalował je oryginalny artysta, to  oznacza, że grafik Motopolu przerysował je na nowo. Co do kolorów nie mamy pewności, która wersja lepsza, ale ostrość na pewno u Kurca jest zepsuta