Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 504544 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Bender

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #210 dnia: Pt, 24 Kwiecień 2020, 13:16:21 »
Komiks był jednym z najlepszych jaki wyszedł w 2018 roku. Był nominowany do Booker Prize jako pierwszy komiks w historii. Rysunek nie jest nieudolny, wręcz przeciwnie. Taki styl, który może się nie podobać, (a jeśli tak bardzo - to może rzeczywiście nie jest tytuł dla Ciebie).
Dla mnie osobiście jeden z najlepszych jakie czytałem w życiu. Poprzedni tytuł Nicka Drnaso "Beverly" też gorąco polecam.

ramirez82

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #211 dnia: Pt, 24 Kwiecień 2020, 14:05:54 »
Leyek, Rutu Modan też ci się nie podoba? Bo ja patrząc na plansze z Sabriny, mam skojarzenia z Ranami wylotowymi - tam też niby na pierwszy rzut oka nie zachwycały rysunki, a w trakcie lektury sprawdziły się idealnie.

Offline Leyek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #212 dnia: Pt, 24 Kwiecień 2020, 14:28:30 »
"Ran wylotowych" akurat nie mam (czekam na dodruk), ale rysunki Modan (np. w Jamilti...) są dla mnie ok. Te z Sabriny mnie jednak odrzucają (może to przez te dziwaczne oczy, kojarzące się wręcz z Paintem i burą paletę barw). Ale jako, że najczęściej stawiam scenariusz ponad rysunki (a i jak piszesz często po przeczytaniu rysunki już przypasowują), a do Kultury Gniewu mam zaufanie to z pewnością Sabrinę nabędę. Rekomendacja Bendera też dla mnie istotniejsza niż nominacje do nagrody :)  (swoją drogą ciekawe ile jest takich nominowanych pozycji w danym roku, pewnie ze 20-30, bo na finałowej liście już go nie widzę)

EDIT. Sprawdziłem longlista Bookera za 2018 miała 13 pozycji.
« Ostatnia zmiana: Pt, 24 Kwiecień 2020, 14:43:47 wysłana przez Leyek »

Offline Konrad

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #213 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 19:13:55 »
Jakby kogoś interesowało, to z trzech majowych zapowiedzi KG, dwie (Sabrina i Wiedźmun) na ich stronie mają już datę premiery 25 czerwca :(

Niestety teraz zniknęła nawet data czerwcowa i jest tylko podany 2020.

Natomiast są 3 zapowiedzi na 17 maja:
- nowe wydanie w kolorze i większym formacie "Binio Bill i szalony Heronimo"
- dodruk 2 tomu "Detektyw Miś Zbyś na tropie"
- premiera 6 tomu "Detektyw Miś Zbyś na tropie"

https://www.kultura.com.pl/zapowiedzi/

ramirez82

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #214 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 19:23:48 »
nowe wydanie w kolorze i większym formacie "Binio Bill i szalony Heronimo"

Chociaż jeden pozytyw w tych wszystkich roszadach!

krzychw75

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #215 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 20:08:45 »
Chociaż jeden pozytyw w tych wszystkich roszadach!
Zgadzam się w całej rozciągłości - będzie komplecik z BB!

Offline Mruk

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #216 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 20:43:39 »
Zgadzam się w całej rozciągłości - będzie komplecik z BB!

Jeszcze nie.

Po pierwsze - wydawnictwo zapowiedziało album kontynuujący BB.

Po drugie - była też mowa o integralu.

Jak już te dwie pozycje się ukażą - wtedy będzie można mówić o kompleciku.

Ale kolejny kroczek do przodu, znakomicie. Ciekawe, jak będzie pokolorowany.

Bender

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #217 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 11:13:27 »
Leyek, Rutu Modan też ci się nie podoba? Bo ja patrząc na plansze z Sabriny, mam skojarzenia z Ranami wylotowymi - tam też niby na pierwszy rzut oka nie zachwycały rysunki, a w trakcie lektury sprawdziły się idealnie.

W przypadku Drnaso, rysunki nawet nie tyle co "sprawdzają się" bo tu nie ma żadnego przypadku czy loterii. To bardzo świadoma decyzja i idealnie dopasowany środek wyrazu. Po lekturze nie wyobrażam sobie innego stylu, ten bezosobowy, zimny i schematyczny pasuje po prostu idealnie i absolutnie podkręca klimat i emocje. 
Ja się bardzo jaram, natomiast na chłodno wydaje mi się, że ten tytuł będzie raczej polaryzujący. O ile miałem pewność, że taki Donjon będzie hitem, tak tu jest wręcz odwrotnie, sądzę, że będzie zalegał długo na stocku, ale myślę, że to ważny tytuł i mimo to bardzo dobrze, że się ukaże. Jeśli miałbym ten tytuł do czegoś porównać to może do Chrisa Ware, ale pozbawionego (nawet tej gorzkiej) ironii i jeszcze bardziej mrocznego i dołującego. Czyli fun fun fun! ;)

ramirez82

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #218 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 11:23:33 »
Żebyś się jeszcze nie zdziwił! Śmiech i śmierć wyprzedał się w trzy miesiące, kiedy dekadę temu, Niedoskonałości wyprzedawały się kilka lat. Spodziewałbyś się tego?

Bender

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #219 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 12:55:15 »
Obym się zdziwił. ;)  I trzymam kciuki. Niemniej Tomine to jednak obyczajowy lajcik przy Sabrinie.

Offline Łukasz

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #220 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 13:16:14 »
Mnie się udało w sensownej cenie zawierającej już wysyłkę zakupić Śmiech i śmierć. Teraz czekam tylko na paczkę i dam znać, jak tam lektura mi się podobała.
https://www.instagram.com/lukasz_swiniarski/ - zdjęcia mojej kolekcji komiksów

krzychw75

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #221 dnia: Nd, 26 Kwiecień 2020, 14:56:39 »
Jeszcze nie.

Po pierwsze - wydawnictwo zapowiedziało album kontynuujący BB.

Po drugie - była też mowa o integralu.

Jak już te dwie pozycje się ukażą - wtedy będzie można mówić o kompleciku.

Ale kolejny kroczek do przodu, znakomicie. Ciekawe, jak będzie pokolorowany.

Hmm, nie kojarzę jakiegoś innego albumu mistrza J.W.  z BB ;) oświecisz mnie?

Kontynuację traktuję jako coś dodatkowego, a integral - fajnie jak będzie, ale zawartość i tak już mam ;-)

Offline Eduardo

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #222 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 07:57:27 »
W przypadku Drnaso, rysunki nawet nie tyle co "sprawdzają się" bo tu nie ma żadnego przypadku czy loterii. To bardzo świadoma decyzja i idealnie dopasowany środek wyrazu. Po lekturze nie wyobrażam sobie innego stylu, ten bezosobowy, zimny i schematyczny pasuje po prostu idealnie i absolutnie podkręca klimat i emocje. 
Ja się bardzo jaram, natomiast na chłodno wydaje mi się, że ten tytuł będzie raczej polaryzujący. O ile miałem pewność, że taki Donjon będzie hitem, tak tu jest wręcz odwrotnie, sądzę, że będzie zalegał długo na stocku, ale myślę, że to ważny tytuł i mimo to bardzo dobrze, że się ukaże. Jeśli miałbym ten tytuł do czegoś porównać to może do Chrisa Ware, ale pozbawionego (nawet tej gorzkiej) ironii i jeszcze bardziej mrocznego i dołującego. Czyli fun fun fun! ;)
Pięknie ujęta esencja twórczości Drnaso... Do której to esencji dorzucę od siebie kilka słów.

Długo się wahałem przed zakupem Beverly (przykłady kadrów dostępne w necie jakoś wzbudzały we mnie mieszane uczucia), ale poczytałem opinie, pogrzebałem w necie i stwierdziłem: Dam szansę. I od tego momentu przepadłem w twórczości Drnaso. Wszystko jest tam odpowiednio ze sobą połączone. Styl rysunków nie mógłby być inny, idealnie współgra z treścią, ze sposobem prowadzenia narracji, świetnie odzwierciedla świat. Bo to jak pisze Bender: prawie jak Chris Ware, ale bardziej... nie wiem - pusty? Pusty w sensie: ukazania pustki świata, życia wewnętrznego, osamotnienia... Z dojmującym poczuciem, że zaraz będzie jeszcze gorzej, że może już jest... I ta ilość niedopowiedzeń, dwuznaczności w ukazywaniu wydarzeń.
Dlatego Sabrinę kupiłem w ciemno, bez chwili wahania. Nie jestem w stanie powiedzieć, który komiks jest lepszy. Po prostu: Nick Drnaso jest zbyt dobry. I tylko się cieszyć, że Kultura Gniewu zdecydowała się wydać ten tytuł. Kto wie, może to będzie czarny koń tego trudnego roku? 
« Ostatnia zmiana: Pn, 27 Kwiecień 2020, 08:00:57 wysłana przez Eduardo »

Offline vision2001

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #223 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 13:32:58 »
Hmm, nie kojarzę jakiegoś innego albumu mistrza J.W.  z BB ;) oświecisz mnie?

Kontynuację traktuję jako coś dodatkowego, a integral - fajnie jak będzie, ale zawartość i tak już mam ;-)
Proszę. Oto co KG wyda u siebie: https://pl.ign.com/binio-bill/23970/preview/nowe-historie-z-binio-billem-w-zbiorczym-albumie

krzychw75

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #224 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 20:45:16 »
Wygląda bardzo ładnie, bardzo przypomina oryginał.
Ale to nie jest mistrz Jerzy tak czy owak - więc dla mnie seria będzie zamknięta po Geronimo.