Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 504407 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline holcman

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #480 dnia: Śr, 25 Listopad 2020, 10:33:52 »
Ja pier...

Bardzo lubię, jak komiks budzi takie emocje jeszcze zanim się ukazał :-)

Offline perek82

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #481 dnia: Śr, 25 Listopad 2020, 13:51:48 »
Przynajmniej nie ma dyskusji czy okładka twarda czy miękka, czy nie za dużo liter na okładce, czy grzbiet się wpasowuje w panoramę albo czy drukowane w Białymstoku czy innych Suwałkach.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline rzodkiew

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #482 dnia: Śr, 25 Listopad 2020, 14:14:01 »
Ciekawią mnie te plansze, bo nie czytałem jeszcze co graficznie jest zrobione w tym stylu. Chętnie sobie kupię i sprawdzę, czy mi się całość podoba. Jeżeli nie - trudno, najwyżej sprzedam.

Offline Leyek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #483 dnia: Pt, 27 Listopad 2020, 21:05:11 »
Poczwarki "na żywo" i parę topek z ostatnich dni:
















Offline Leyek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #484 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 21:28:01 »
Cytuj
W nowym numerze magazynu "Książki" zestawienie najlepszych komiksów wydanych w Polsce w 2020. Na 1. miejscu... "Śmiech i śmierć" Tomine, a w całym zestawieniu jeszcze cztery inne nasze tytuły na pozycjach 2., 4., 6. i 8.!



Wrzucam informacyjnie, bo dla mnie to pierwsze miejsce to jednak trochę śmiech :) przy dobrach co wyszły w tym roku, nawet od samej Kultury. No ale jak tam uwielbiają Zadie Smith i innych modnych autorów to ich kumpel musiał wygrać.

Ale i tak gratulacje dla KG, że ich pozycje trafiają nie tylko w nasze gusta, ale i krytyków :)
« Ostatnia zmiana: Śr, 02 Grudzień 2020, 21:41:21 wysłana przez Leyek »

Offline kenji

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #485 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 21:40:29 »
Leyek - dokładnie!!! Nie rozumiem zachwytu nad tym tytułem...

to jest tak jak z komiksem Koniec lipca, który wygrał na konkurs na Mfkig. Myśle ,że wiecej szkód niż dobrego z tego faktu... bo jak ktoś kto nie interesuje się komiksem polskim skusi się na ten tytuł to przez najbliższe kilka lat będzie omijał polski komiks SZEROKIM łukiem

to nie znaczy że to był zły komiks, tylko że nie powinien wygrać

brvk

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #486 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 22:10:11 »
Świetny komiks. Pierwszego miejsca chyba bym nie dał, ale pamiętajcie, że Książki są magazynem literackim z ciążeniem raczej ku ambitnym pozycjom, niż popularnym i popowym. I komiks, jak zwykle w takich miejscach, zajmuje łamy "przy okazji". Myślę, że jeśli czytelnicy niekomiksowi mieliby sięgnąć po coś z komiksowej dziedziny, to lepiej niech wezmą Tomine, niż coś klasycznie rozrywkowego.

Btw, ktoś mógłby wypisać całą dychę tego zestawienia.
« Ostatnia zmiana: Śr, 02 Grudzień 2020, 22:13:53 wysłana przez brvk »

Offline misiokles

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #487 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 22:13:25 »
Pozwolę się nie zgodzić trochę :) Chyba wszyscy chcemy by komiks jeszcze bardziej wypłynął poza małe środowisko komiksomaniaków i dostał się do świadomości maintreamowców. I właśnie tytuły takie jak Śmiech i śmierć czy Koniec lata są właśnie takimi uniwersalnymi tytułami, gdzie większość może odnaleźć coś pod sobie. I nie mam nic przeciwko temu, że nagrody i rankingu wygrywają tytuły 'bezpieczne'. Niech one się szerzą i przyciągają ludzi do sztuki komiksowej.

Gdybym ja miał rozdawać nagrody, to w 2020 roku obdarowałbym Oskara Eda (zagranica) i Będzie dobrze (Polska). Ale zdaję sobie sprawę z ich hermetyczności i mniejszego zasięgu rażenia. Także to dopiero byłoby omijanie komiksu szerokim łukiem....

Offline Leyek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #488 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 22:57:24 »
@misiokles
Masz dużo racji. Tyle, że jakby przyjmować kryterium bezpieczeństwa i dotarcia poza komiksowo (a raczej redakcja Książek na to nie zwracała szczególnej uwagi) to np. takie Czarne nenufary byłyby jeszcze lepsze - b. dobry scenariusz oparty o dość znaną książkę + świetna warstwa graficzna + popularność kryminału jako gatunku.

@bvrk
Też jestem ciekawy całej "dziesiątki", ale swój nr muszę dopiero zamówić w empiku.

Kapral

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #489 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:03:33 »
A ja się nie zgodzę, misioklesie. To, co nazywasz mainstreamem, ma i zawsze będzie miało w nosie komiksy, jakie czytają tzw. komiksiarze. Po pierwsze, czytelnicy "powieści graficznych" to jest tylko jakiś drobny segment mainstreamu, tak samo drobny, jak czytelnicy np. Marvela, Tytusa albo Thorgala. Po drugie, te dwa segmenty mają z sobą bardzo niewiele wspólnego. Dlatego uważam, że szum medialny wokół "graphic novels" nie ma żadnego przełożenia na popularność innych komiksów. Jak czytam takie opinie jak misioklesa, to mam wrażenie, że do niektórych jeszcze nie dotarło jak zróżnicowanym i posegmentowanym medium jest dzisiejszy komiks. U nas wciąż pokutuje stereotyp z PRL-u, że komiks to jakaś jednolita masa, którą jedni ludzie interesują się w całości, a inni wcale. Otóż tak już od dawna nie jest. Komiks, jak każde inne medium, ma swoje nisze i gatunki. Tak jak nie ma miłośników każdej literatury i każdej muzyki, tak samo nie ma już miłośników każdego komiksu.

Offline Leyek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #490 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:12:50 »
Przypomniałem sobie, że do Książek mam dostęp też z wyborczej.

Tak więc reszta dziesiątki:
10. Niezwyciężony
9. Zabić drozda
8. Rycerz Janek
7. PTSD – Syndrom stresu pourazowego
6. Koniec lipca
5. Wilk
4. Sabrina
3. Skóra z tysiąca bestii
2. Judasz

Nawet nie ma co komentować w sumie. Stronniczy strasznie ranking. Dominuje "nudziarstwo" (które też czytam), i w żadnym wypadku nie odzwierciedla to rynku i dobrych rzeczy co na nim wychodzą. Z 4 pozycji co czytałem (Śmierć i śmiech, Judasz, Rycerz Janek, Niezwyciężony) ten najlepszy na samym końcu. Rycerz Janek to już w ogóle mega na siłę, przyjemny średniaczek, ale sam Egmont wydał ze 30 lepszych komiksów.
« Ostatnia zmiana: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:20:42 wysłana przez Leyek »

Offline misiokles

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #491 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:22:46 »
. Otóż tak już od dawna nie jest. Komiks, jak każde inne medium, ma swoje nisze i gatunki. Tak jak nie ma miłośników każdej literatury i każdej muzyki, tak samo nie ma już miłośników każdego komiksu.
A ja mam wrażenie, że zwyczajnie chcesz przeforsować swój podgatunek komiksu. Forsuj i daj forsować innym.

Offline Eyeless

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #492 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:24:22 »
Na moich półkach leżą 4, 5, 9 i 10 , zdecydowanie odwróciłbym ich kolejność w tym rankingu. Ten rok sprawił, że się trochę wyleczyłem z "ambitnych" komiksów o marnej warstwie graficznej. Mam wrażenie , że Sabrina wbiła ostatni gwóźdź do trumny.

Kapral

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #493 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:27:30 »
A ja mam wrażenie, że zwyczajnie chcesz przeforsować swój podgatunek komiksu. Forsuj i daj forsować innym.

Opanuj się. Niczego nie forsuję, stwierdzam prosty fakt, którego ty usiłujesz nie dostrzegać.

PS. Czy Twoim zdaniem Nobel dla Olgi Tokarczuk przełożył się na popularność kryminałów albo fantastyki w Polsce?
« Ostatnia zmiana: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:30:02 wysłana przez Kapral »

brvk

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #494 dnia: Śr, 02 Grudzień 2020, 23:53:23 »
No muszę przyznać, że topka nieco tendencyjna, ale mimo wszystko dość zróżnicowana. Niestety dominują pozycje, którym można przykleić łatkę "z aspiracjami". Od nastawienia (a może zaangażowania) zależy, czy to etykieta negatywna, czy pozytywna.

Mam 1,2,4 i 5, (na wysyłkę czeka 9 i 10, reszty raczej nie kupię). Tomine autentycznie oceniam wysoko, reszta na ok (po prawdzie Sabrina na razie niedokończona, zacząłem wczoraj przed snem). Czy Czarne Nenufary trafiłyby do mojej topki? Zapewne tak, i zapewne warto takie komiksy promować. Ale z drugiej strony - ja nie mam żadnych uprzedzeń względem komiksowej formy, jestem świadomy jej zróżnicowania i lubię naprawdę różne rzeczy (jak wielu z nas - choć też bardzo wielu jest mocno zamkniętych w pewnym zakresie komiksowej wypowiedzi, co ze smutkiem odkrywam przebywając na tym i poprzednim forum). I nie ma się co dziwić, że magazyn o pewnym ustalonym profilu konstruuje komiksową topkę pod swoich czytelników (a może to redakcja, pisząca o komiksach, drenuje tylko wąski wycinek tego rynku? - nie wiem, już dawno nie przeglądałem Książek). A wiem skądinąd, jaka przepaść istnieje między czytelnikami wyłącznie książkowymi a komiksem. Nie wiem, jak jest w krajach komiksoprzyjaznych, ale u nas to przepaść. Ile w tym zaszłości historycznej, a ile braku kontaktu z komiksowym medium - trudno powiedzieć.

Jeszcze jedna sprawa - z całym szacunkiem do Kultury Gniewu, cztery pozycje w topce każą się zastanowić, czy o miejscu w tym zestawieniu nie decydowały egzemplarze recenzenckie, dostarczone redakcji, bo co innego pisać o komiksie, a co innego go kupować.