Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 509698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline holcman

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1275 dnia: Nd, 09 Styczeń 2022, 12:03:30 »
A Man's Skin petarda. Mam tylko nadzieję, że u nas na odrobinę grubszym papierze, niż w angielskim wydaniu.

Nie miałem w łapach angielskiego wydania, ale wzorujemy się na francuskim oryginale.

P.S. Widzę, że "Tunele" też się podobały :-)

Bender

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1276 dnia: Nd, 09 Styczeń 2022, 13:02:16 »
Nie miałem w łapach angielskiego wydania, ale wzorujemy się na francuskim oryginale.

No niestety papier jak w kieszonkowej biblii.

PS. Szkoda Huberta. Jestem ciekaw co dalej z Les Ogres-Dieux, bo też fajne.

Offline holcman

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1277 dnia: Nd, 09 Styczeń 2022, 17:02:26 »
PS. Szkoda Huberta. Jestem ciekaw co dalej z Les Ogres-Dieux, bo też fajne.

Huberta bardzo szkoda, wyjątkowy scenarzysta. Niebawem u nas "Piękno" napisane przez niego i narysowane przez duet Kerascoet.

Bender

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1278 dnia: Nd, 09 Styczeń 2022, 18:47:42 »
... a za jakiś czas Miss Don't Touch Me? Oba tytuły super.

Online Leyek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1279 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 21:32:38 »
Krótkie podsumowanie ostatnich kulturowych czytań:

- Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz? - sympatyczny średniaczek. Prosta kreska jaką bardzo lubię w komiksie. Historyjka przemyślana i ładnie się zazębiająca, ale brakuje mocnego zamknięcia. Porządna rozrywka. Choć ta ilość pustych miejsc na kadry przesadzona. Rozumiem zamierzenie (oznaczają np. niewykorzystane szanse czy zdarzenia, które się nie zdarzyły), ale w sumie jest to jednak sztuczne "napuchnięcie" stron. Ogólnie jednak i tak 6+/10.

- Aldobrando -  zastanawiam się czy to nie jest najgorszy komiks jaki w tym roku przeczytałem i jak na razie nie przypomniałem sobie niczego słabszego. Banalna historyjka. Może bym się nią jarał jakbym był nastolatkiem, ale sądzę, że nawet wtedy nie. Czytając cały czas czekałem na jakiś nagły zwrot, który nagle zmieni sens całości, niestety się nie doczekałem. Rysunki ok plus jakiś szczątkowy humor. Zastanawiam się kto jest targetem tej pozycji. Dziecku nie przeczytam, bo brutalność, aluzje seksualne itp. Dorosły czytelnik nic nie wyniesie z lektury. Ogólnie 3/10.

- Trzeba ratować święta - Świetna kontynuacja Lisa. Czytałem z 6-latkiem, który zaśmiewał się, tak jak i ja. Jest tylko jeden zgrzyt. Pozycja skierowana dla dzieci, a tam pełno dialogów o tym, że Mikołaj nie istnieje. Musiałem czytając na bieżąco zmieniać dialogi i opuścić 2 strony pod koniec, bo tam już ciężko było pozmieniać :) Ogólnie jednak b. polecam i oceniam na 8+/10.

Dziś za to sobie powtórzyłem, a małemu pierwszy raz przeczytałem Wielkiego Złego Lisa. To jest świetna opowieść i super humor. Choć w końcówce humorystycznie lekko siada w stosunku do genialnego środka. Mimo wszystko jest też jeden zgrzyt. Fajnie jak autor wymyśla jakieś śmieszne przezwiska, mniej fajnie jak lecą "idiota" czy "frajer" to jednak trochę pójście na łatwiznę (no chyba, że to wina tłumaczenia). Ocena 9/10 i kto nie ma niech kupuje dodruk :)

Przy okazji przeczytałem informacje na skrzydełkach (wcześniej musiałem ominąć) i dowiedziałem się, że jest film. Patrząc po trailerze to dość wierne przeniesienie Wielkiego Złego Lisa i Trzeba ratować święta na język animacji. Szkoda tylko, że nie wyszło u nas na płycie. Dostęp jedynie w CDA Premium (na szczęście jest 14 pierwszych dni za free), więc trzeba będzie też obejrzeć.




Offline HaVoK

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1280 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 21:56:30 »
Też mnie bardzo irytuje, kiedy w komiksach dla dzieci lecą wyzwiska typu Idiota itp. I nawet jeżeli tak jest w oryginale to zastanawiam się, czy tłumacz nie mógłby tego złagodzić? Ja po prostu nie czytam dzieciom tych wyzwisk, przez co zdarza się, że lektura czasem się zacina:)

Offline Midar

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1281 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 00:13:32 »
Też mnie bardzo irytuje, kiedy w komiksach dla dzieci lecą wyzwiska typu Idiota itp. I nawet jeżeli tak jest w oryginale to zastanawiam się, czy tłumacz nie mógłby tego złagodzić? Ja po prostu nie czytam dzieciom tych wyzwisk, przez co zdarza się, że lektura czasem się zacina:)
Wybacz, ale „idiota” nie jest żadnym brzydkim ani niecenzuralnym słowem. Oczywiście zastosowane w odniesieniu do kogoś, ma wydźwięk dosadny i może być obraźliwe, ale jest normalnym, niewulgarnym słowem. Nie rozumiem dlaczego nie czytać tego dzieciom? Należy tylko wytłumaczyć, co to słowo oznacza i dlaczego zostało użyte.

Offline HaVoK

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1282 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 06:31:49 »
Ale ja nie napisałem, że jest niecenzuralnym słowem. Skierowane do drugiej osoby z wykrzyknikiem jest wyzwiskiem, które ma nie wiele wspólnego z pierwotnym znaczeniem. Dla mnie zabieg zupełnie zbędny, choć często się pojawiający.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1283 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 15:42:20 »
Cytuj
Pora na TOP 10 naszych najlepiej sprzedających się komiksów w 2021 roku!
1. "Dom" Paco Roca (tłumaczenie z hiszpańskiego Tomasz Pindel)
2. "Jestem Życie" Elisabeth Helland Larsen i Marine Schneider (tłumaczenie z norweskiego Katarzyna Tunkiel)
3. "Jestem Śmierć" Elisabeth Helland Larsen i Marine Schneider (tłumaczenie z norweskiego Katarzyna Tunkiel)
4. "Twarz, brzuch, głowa" Wandy Hagedorn i Ola Szmida
5. "Black Hole" Charlesa Burnsa (tłumaczenie z angielskiego Wojciech Góralczyk)
6. "Zrozumieć komiks" Scotta McClouda (tłumaczenie z angielskiego Michał Błażejczyk)
7. "Shenzen" Guya Delisle (tłumaczenie z francuskiego Paweł Łapiński)
8. "Oszołomiające bajki urłałckie" Krzysztofa Prosiaka Owedyka
9. "Kroniki z młodości" Guya Delisle (tłumaczenie z francuskiego Olga Mysłowska)
10. "Trzeba ratować święta!" Benjamina Rennera (tłumaczenie z francuskiego Krzysztof Umiński)
Za każdy kupiony nasz komiks bardzo bardzo dziękujemy!

Offline KzT

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1284 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 17:03:52 »
Jednak trochę zaskakujący ten TOP. "Dom" na pierwszym miejscu? I byłem przekonany, że komiksy dla dzieci (np. Marcina Podolca) trochę lepiej się sprzedają.

Offline holcman

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1285 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 17:34:16 »
Jednak trochę zaskakujący ten TOP. "Dom" na pierwszym miejscu? I byłem przekonany, że komiksy dla dzieci (np. Marcina Podolca) trochę lepiej się sprzedają.

Liczby rzadko kłamią :-) To był najlepiej sprzedający się komiks z tych wydanych w 2021 roku. A komiksy np. Marcina Podolca sprzedają się bardzo fajnie, ale w mniejszych ilościach od tych z TOP 10.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1286 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 17:49:26 »
Mnie zaskoczyły tylko Jestem Życie i Jestem Śmierć. Zdziwiłbym się gdyby co innego niż Dom było na pierwszym miejscu szczerze mówiąc, chyba o żadnym innym tytule się tak dużo nie mówiło w tym roku i praktycznie zawsze całkowicie pozytywnie. Nawet w sklepach podających stan magazynowy widać było jak to schodzi.

Offline Death

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1287 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 17:52:46 »
Idealnie trafili w moment z tym świątecznym o zwierzętach. Dopiero wyszedł, a zdążył ugrać miejsce w top 10.

Offline holcman

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1288 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 17:57:53 »
Idealnie trafili w moment z tym świątecznym o zwierzętach. Dopiero wyszedł, a zdążył ugrać miejsce w top 10.

Byłoby jeszcze idealniej, gdyby drukarnia nie spóźniła się blisko dwa tygodnie. Wtedy i pierwsze miejsce mogło być przez bandę Rennera zagrożone :-)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1289 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 18:05:56 »
Byłoby jeszcze idealniej, gdyby drukarnia nie spóźniła się blisko dwa tygodnie. Wtedy i pierwsze miejsce mogło być przez bandę Rennera zagrożone :-)

Tylko nie mów, że nakład na wyczerpaniu, bo jeszcze nie kupiłem i zamierzałem koło marca brać, będzie do tego czasu jeszcze?