Autor Wątek: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*  (Przeczytany 2349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Trochę przewrotne pytanie ale może nie będzie za ostro ;) Jak sądzicie, które polskie wydawnictwo komiksowe najbardziej przyczynia się do rozwoju kultury komiksu w Polsce? Nie chodzi mi tylko o ofertę ale także o rzeczy okołokomiksowe, na podobnej zasadzie jak to się dzieje w fandomie fantastyki, czyli spotkania, konwenty, konkursy, całą otoczkę -> dopieszczanie fana. Czy jesteśmy dopieszczani jaki fani, czy wręcz przeciwnie -> kasa, misiu, kasa. Jak to odbieracie? Osobiście gdybym miał robić ranking dałbym Ongrysa, KG i NSC z Egmontem ale Egmont nie byłby wysoko na liście.
----
* Zjadło mi literki, więc dałem skrót: kultura komiksu.

Kapral

  • Gość
Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #1 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 13:34:32 »
Na pewno nie takiej odpowiedzi się spodziewałeś, ale moim zdaniem jedynym takim wydawnictwem jest Demland. Tylko ono ma autentyczny, masowy fandom. Parę lat temu byliśmy z Łamignatem na Coperniconie i tłumy, które przyszły na spotkanie z Demem były imponujące. Tak jest zresztą za każdym razem. Wydaje się, że Dem jest nowym Produktem na nowe czasy.

JanT

  • Gość
Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #2 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 13:36:01 »
Tylko Fanta  :)

Offline keram2

Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #3 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 16:49:44 »
Na pewno nie takiej odpowiedzi się spodziewałeś, ale moim zdaniem jedynym takim wydawnictwem jest Demland. Tylko ono ma autentyczny, masowy fandom. Parę lat temu byliśmy z Łamignatem na Coperniconie i tłumy, które przyszły na spotkanie z Demem były imponujące. Tak jest zresztą za każdym razem. Wydaje się, że Dem jest nowym Produktem na nowe czasy.

To ciekawe bo jeszcze niedawno pisałeś:
"... Produkt skończył się ukazywać i w tym samym momencie skończyli się jego fani. Z Thorgalem pewnie będzie podobnie. Takie zamknięte segmenciki mogą być fajne dla wydawców jako lokomotywy, ale nie da się na nich zbudować czegoś trwałego, czyli mainstreamu."

Jak sam napisałeś, Thorgal był przynajmniej lokomotywą dla innych komiksów Egmontu, czego lokomotywą jest Demland?

Kapral

  • Gość
Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #4 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 17:04:31 »
To ciekawe bo jeszcze niedawno pisałeś:
"... Takie zamknięte segmenciki mogą być fajne dla wydawców jako lokomotywy, ale nie da się na nich zbudować czegoś trwałego, czyli mainstreamu."

Jak sam napisałeś, Thorgal był przynajmniej lokomotywą dla innych komiksów Egmontu, czego lokomotywą jest Demland?

O, miło powitać kolejnego mojego fana! Super!
Wracając do tematu, Demland jest oczywiście lokomotywą Demlandu i niczego więcej. Ale kolega PJP wcale nie pytał o mainstream, tylko ogólnie o kulturę komiksu w Polsce. I moim zdaniem Dem spełnia to kryterium - nie jest mainstreamem, ale buduje jakąś tam KK. W dopieszczaniu fanów też jest zdaje się niezły. Fenomen Dema docenił nawet MFKiG, nominując gościa do nagrody za komiks roku, której zapewne nie dostanie, ale przynajmniej będzie się o nim mówić.

Offline radef

Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #5 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 17:12:22 »
Fenomen Dema docenił nawet MFKiG, nominując gościa do nagrody za komiks roku, której zapewne nie dostanie, ale przynajmniej będzie się o nim mówić.
Akurat nominowanie "Raptorów" do Komiksu Roku jest jak najbardziej słuszne, ponieważ komiks wyróżnia się na tle wcześniejszych dzieł Dema, a także z tego co pamiętam, pojawił się w kilku topkach podsumowujących poprzedni rok.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Koalar

Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #6 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 17:23:46 »
Egmont. A reszta też, ale mniej.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline keram2

Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #7 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 17:39:22 »
O, miło powitać kolejnego mojego fana! Super!
Wracając do tematu, Demland jest oczywiście lokomotywą Demlandu i niczego więcej. Ale kolega PJP wcale nie pytał o mainstream, tylko ogólnie o kulturę komiksu w Polsce. I moim zdaniem Dem spełnia to kryterium - nie jest mainstreamem, ale buduje jakąś tam KK. W dopieszczaniu fanów też jest zdaje się niezły. Fenomen Dema docenił nawet MFKiG, nominując gościa do nagrody za komiks roku, której zapewne nie dostanie, ale przynajmniej będzie się o nim mówić.

Spokojnie nie jestem ani twoim fanem ani wrogiem. Nie chcę prowokować żadnych kłótni.

Po prostu utkwiło mi w pamięci twoje przekonanie, że po skończeniu Produktu, skończyli się jego fani i tak samo będzie z Thorgalem. A z Demem?
PJP pyta, które wydawnictwo najbardziej przyczynia się do rozwoju kultury komiksu.
Jeżeli (wg. ciebie) po skończeniu Demlandu, skończą się jego fani, to o rozwoju raczej ciężko mówić.

Kapral

  • Gość
Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #8 dnia: So, 07 Wrzesień 2019, 19:10:59 »
Keram, mój post, który byłeś łaskaw przytoczyć, był odpowiedzią na ten oto tekst MT:

Kto zatem jest "masowym czytelnikiem"? Ci, którzy kupują dużo różnych pozycji, ale jest ich mało, czy ci, którzy ograniczają wybór do jednego tytułu czy gatunku, ale jest ich znacząco więcej?

W tamtej rozmowie chodziło o gust Polaków i o przeciwstawienie czytelnika masowego czytelnikowi niszowemu. Jeśli więc już musisz cytować, rób to dokładnie i nie wyrywaj z kontekstu.

I nie martw się na zapas co będzie po śmierci Dema. Na razie koleś chyba żyje i mozolnie buduje swój segmencik, wykorzystując dane mu własne 5 minut.

Offline keram2

Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 08 Wrzesień 2019, 09:13:33 »
Przepraszam jeżeli uznałeś, że próbuję manipulować twoimi wypowiedziami, nie było to moim zamiarem.
Z tego co zrozumiałem (wg. ciebie) "zamknięte segmenciki", czyli jak rozumiem fani tylko jednego tytułu czy autora (Produkt, Thorgal, Dem) nie mają wpływu na budowę "czegoś trwałego czyli mainstreamu".
Uznałem, że skoro tak, to nie mają również większego wpływu na budowę kultury komiksu w Polsce.
Jeżeli moje założenie było błędne to przepraszam.

Mam wrażenie, że traktujesz moje wypowiedzi jako atak. Nie mam takich intencji.

Offline R~Q

Odp: Które polskie wydawnictwa najbardziej przyczyniają się do rozwoju KK*
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 10 Wrzesień 2019, 07:48:47 »
Komiks jako... podgatunek? rysunku czy literatury (ale bardziej rysunku) ma się dobrze dzięki czemuś, czego byśmy nie podejrzewali o jego wspieranie, czyli publicznym instytucjom kultury. Muzea, galerie itd. nawet w mniejszych miastach organizują komiksowe warsztaty, "piczingi", o wystawach młodych lokalnych twórców nie wspominając. Lokalne kluby fantastyki wykorzystują dotacje od urzędów miasta w różny sposób, konkurs na rysunek związany z miastem (często przechodzący w komiks) to jeden ze sposobów. Uczestniczyłem w czymś takim w Poznaniu, Zielonej Górze i Wałbrzychu, a jest tego więcej.

Inna sprawa to jakość tych wypocin, no ale pytanie było o rozwój kultury komiksu to napisałem trochę o komiksie jako takim jako sztuce, bo polscy komiksiarze to trochę zamknięte kółeczko no ale wiecie o co chodzi