Autor Wątek: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?  (Przeczytany 4442 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Antari

Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« dnia: Śr, 24 Kwiecień 2019, 23:48:10 »
Trochę zbyt ogólnie ale w temacie kolekcji Hachette.

Dziś naszło mnie na małe porządki i postanowiłem zwolnić trochę miejsca na półkach i przenieść tomy kolekcji w nieco mniej wyeksponowane miejsce. Padło na tomy kolekcji SBM/WKKM/WKKDC, które już przeczytałem. Na ponowną lekturę szybko się nie zanosi, więc czemu nie? I jakie było moje zdziwienie, że miałem dość duży problem przypomnieć sobie czy czytałem niektóre historie np. Imperatyw Thanosa. Tych tomów jest tyle, że ja mam z tym już problem.

Pytanie do was, ogarniacie to? Pamiętacie, które tomy przeczytaliście, historie, wszystkie wątki wewnątrz tomów? Niewielka ilość historii zapadła mi na długo w pamięć, w taki sposób, że mogę z czystym sumieniem streścić fabułę. Trochę mnie to strzeliło, że w przypadku niektórych nawet nie mogłem określić czy przeczytałem czy nie. Podejrzewam, że dla osób zbierających wszystkie tomy jak leci z wszystkich kolekcji to musi być wręcz niemożliwe.

Offline jotkwadrat

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 00:00:27 »
Ja tam nie pamiętam często co się działo w poprzednim tomie serii, który wyszedł 2-3 miesiące temu.
Za dużo czytam, oglądam itd. żeby zapamiętać wszystko.
W sumie, ma to tę zaletę, że można wrócić do przeczytanych komiksów i znów dobrze się bawić. Tylko czasu na to brak.
Co ciekawe - z czasów TM Semic pamiętam większość historii a nawet często konkretne kadry. Że juz nie wspomnę o Tytusach i Kajku i Kokoszu - tu mogę z pamięci rzucać pełnymi dialogami/ Mało tego było więc czytało się wiele razy i wryło się w pamięć.

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 00:14:56 »
Ja nie pamiętam co wczoraj jadłem na obiad.

Offline jotkwadrat

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 00:17:53 »
Ja nie pamiętam co wczoraj jadłem na obiad.
Czyli pewnie mama miała rację - te komiksy zlasowały Ci mózg  ;)

Offline Bazyliszek

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #4 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 07:11:19 »
Starość nie radość. To już wiem dlaczego nie pamiętasz czy interesujący cię tom jest teraz dostępny w sprzedaży, czy nie. :)

Ja nie przeczytałem do końca tylko Marvel Horror, bo to nie były do końca moje klimaty. Ale tak ogólnie to czytam wszystkie tomy. Kupuję i zdążam je przerobić zanim wyjdzie następny numer. Z pamiętaniem wszystkich szczegółów jest oczywiście gorzej (jak teraz z tym Generation X co je czytałem raptem rok temu). Ale tu znowu się odradza tradycja czytania tego samego jeszcze raz. Za czasów TM Semic to sobie co jakiś czas czytałem powtórnie czy to Spider-Mana czy Punishera. Essential Punishera i Witaj w Domu Frank od Mandry też czytałem kilka razy. Raz już przeleciałem powtórnie wszystkie eventy WKKM od Impasu po Siege. Zatem ja się z moją Kolekcją nie nudzę.

Offline Martin Eden

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #5 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 07:34:51 »
To jest dziwne uczucie, kiedy przegląda się tomy czytane jakiś czas temu. Człowiek rozpoznaje obrazki, wie, że na pewno tu był, ale za cholerę nie pamięta fabuły. Zrzuciłbym to na nasze czasy, gdyby nie to, że pamiętam jak za dzieciaka dziwiłem sie, że rodzice nie pamiętają jakiegoś filmu czy książki, które ja pamiętałem, że oglądaliśmy niedawno. Więc chyba nie czasy, a wiek i natłok wszystkich spraw.
Trzeba by przeczytać drugi raz i wtedy przeszłoby to może to pamięci długotrwałej. Dlatego tak pamiętamy komiksy z dzieciństwa, bo się je tłukło tam i z powrotem.

Offline Antari

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 09:50:48 »
Moim zdaniem tu chodzi o coś innego. Przynajmniej w moim przypadku. Spora część z tych historii, zwłaszcza ramotek jest tak mocno do siebie podobna, że człowiek przestaje ogarniać co czytał, a co nie. A odnośnie nowszych historii - np. ten Imperatyw Thanosa. Pamiętam, że czytałem ale fabuły nie przytoczę nawet w 1%. Pamiętam, że lektura była całkiem udana, dobrze się bawiłem przy tym akcyjniaku ale zarys fabuły, kto z kim? Nic a nic. Z Thanosem było też Infinity, Anihilacja. Była też Rękawica ale ona wyróżnia się z całej reszty oprawą oraz samym pomysłem, więc to bez problemu można odróżnić. Ale nowsze historie? Wszystko na jedno kopyto i nie sposób ogarnąć. Co innego historie z ciekawym pomysłem i wykonaniem jak np. Marvels, Ród M, Civil War itd. Sprawa komplikuje się przy przeciętnych akcyjniakach oraz ramotkach. Oczywiście w starszych historiach są też wyjątki np. Drugą Genezę czy Mroczną Phoenix pamiętam doskonale.
« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Kwiecień 2019, 09:52:49 wysłana przez Antari »

Offline Martin Eden

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #7 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 10:12:25 »
To też, w ogóle nie zamierzam z tym polemizować. Zwróciłeś mi uwagę na ciekawą rzecz, bo w sumie rzeczywiście pamiętam Mroczną Phoenix. Ramotek ni cholery nie pamiętam. Historia jest być może zatem kluczowa, może musi być powiązana z emocjami, innymi zmysłami, żeby móc zakorzenić się mocniej. To co do nas bardziej przemawia, zostaje na dłużej - w sumie żadne odkrycie.

Offline Gascon200

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 11:03:24 »
Tak to jest, gdy się ogląda czy czyta sporo rzeczy,  to wszystko się zlewa ze sobą, a potem myślimy, że Batman i Avengers byli razem w komiksie całkiem niedawno :>

sum41

  • Gość
Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 11:16:10 »
Też tak mam z obecnymi komiksami - dziwne jest to iż pamiętam BARDZO dobrze historie i rysunki z czasów TM Semic - wtedy jeden komiks czytało sie kilka razy - może przez to...

Offline donT

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 12:35:19 »
Dokladnie. Te komiksy z lat dzieciecych tluklo sie setki razy, bo nie wychodzilo tyle tego co teraz, nie bylo internetu, konsol, tabletow, bla bla. Mielismy zero obowiazkow i mnostwo wolnego czasu.
« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Kwiecień 2019, 16:26:54 wysłana przez donT »
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline vision2001

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 15:03:18 »
Dokladnie. Te komiksy z lat dzieciecych tluklo sie setki razy, bo nie wychodzilo sie tyle co teraz, nie bylo internetu, konsol, tabletow, bla bla. Mielismy zero obowiazkow i mnostwo wolnego czasu.

To były bardzo dobre czasy...

Offline Marvelek

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 16:59:00 »
Wiadomo jak rynek wyglądał przed 2012 rokiem, dlatego chłonęło się wszystko co się ukazywało w jakimkolwiek wydawnictwie. Obecnie, pomimo że polski rynek komiksowy ma wiele mankamentów, uważam, że kupowanie wszystkiego tak z kolekcji, jak i od wydawnictw komiksowych mija się z celem. Osobiście przyjąłem zasadę, żeby kupować jedynie te komiksy, do których później będę wracał, bo jaki sens żeby komiks po jednorazowym przeczytaniu stał na półce i zajmował miejsce?
Jeśli idzie o kolekcje są takie tomy, które czytałem po kilka razy i takie, których fabułę doskonale pamiętam np. "Odrodzony", "Ród M", "Uzasadniona interwencja", "Wojów trzech" itd. Dotyczy to również ramotek jak "Nigdy więcej Spider-Mana", "Mrocznej Phoenix", Inhumans albo "Nadejścia Galactusa". Ale są też takie komiksy, o których fabule nie jestem w stanie niczego powiedzieć. Tak jest z "W cieniu Saurona", z którego pamiętam tylko tytulowego Saurona i nic poza tym. Nie pamiętam fabuły Beasta, z Kapitana Ameryki Sterna zapamiętałem jedynie historię o kandydowaniu na prezydenta. Podobnie mam z niektórymi seriami od Egmontu, dlatego staram się, by moje zakupy były bardziej wyważone. I myślę, że to jest najlepsza metoda.

Online misiokles

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 17:21:18 »
Żeby wiedzieć do których komiksów się będzie później wracać trzeba najpierw je kupić i przeczytać:)


Offline Marvelek

Odp: Które komiksy zapadają w pamięć i dlaczego?
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 25 Kwiecień 2019, 17:31:35 »
Żeby wiedzieć do których komiksów się będzie później wracać trzeba najpierw je kupić i przeczytać:)

Jeśli idzie o to co ukazuje się w Polsce bez problemu można poczytać opinię i recenzję wstępnie przecedzając tytułu, natomiast jeśli idzie o wydania anglojęzyczne zawsze jest możliwość przeczytania online lub kupienia zeszytówki - dzięki temu wiem, że w lipcu w moim koszyku zakupowym ląduje zbiorka pierwszych sześciuzeszytów DD Zdarsky'ego :)