Autor Wątek: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.  (Przeczytany 278524 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Motyl

  • Gość
Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #675 dnia: Cz, 17 Grudzień 2020, 18:19:42 »
Przytoczony przez Ciebie przykład nijak ma się do sytuacji, którą opisałem.
Bo czy by się napisało Jeremiah t. 22 albo Jeremiah t. 22 Karabin w wodzie, a kadr byłby z Nocy na bagnach to byś miał pretensje :)

A od zawsze było ustalone, że odpowiedź jest poprawna jeśli kadr jest w innym wydaniu niż posiada zadający zagadkę. To przecież nie konkurs "Z jakiego wydania komiksu jest ten kadr".

Zgadza się, ale to też nie jest konkurs Podaj pełny tytuł komiksu, niemniej wymóg podania pełnego tytułu jest w regulaminie, nie zawsze zresztą respektowany przy odpowiedziach. Więc skoro jest tak luźne podejście do kwestii podawania szczegółowych tytułów, może z tego zapisu zrezygnować? Będą równe szanse dla wszystkich. Bo ktoś wpisze niepełny tytuł, ale jego odpowiedź jednoznacznie wskaże na odgadnięty komiks, a ktoś się spóźni z odpowiedzią, bo wpierw się upewni i wpisze szczegółowy tytuł komiksu z zagadki. Co sądzisz?   

Kapral

  • Gość
Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #676 dnia: Cz, 17 Grudzień 2020, 19:01:32 »
A gdyby zrezygnować z obowiązku wskazywania konkretnego tomu, skończyłoby się strzelanie ślepakami. Mnie tam imponuje jak ktoś po jednym kadrze rozpozna serię albo rysownika. Domaganie się podania tomu to już jest lekka nerdoza.

Offline Leyek

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #677 dnia: Cz, 17 Grudzień 2020, 19:16:17 »
Więc skoro jest tak luźne podejście do kwestii podawania szczegółowych tytułów, może z tego zapisu zrezygnować? Będą równe szanse dla wszystkich. Bo ktoś wpisze niepełny tytuł, ale jego odpowiedź jednoznacznie wskaże na odgadnięty komiks, a ktoś się spóźni z odpowiedzią, bo wpierw się upewni i wpisze szczegółowy tytuł komiksu z zagadki. Co sądzisz?   

No ja uważam, że to by rozładowało atmosferę, czyli wpłynęło pozytywnie. Szczególnie że raz niepełne czy lekko przekręcone tytuły przechodzą, a innym razem są jakieś kontrowersje i spięcia. A raczej jak ktoś wie, że to kadr z określonego komiksu jakiegoś niszowego artysty dajmy na to z Finlandii, który wyszedł w nakładzie 500 szt. ponad 10 lat temu to niedodanie jakiejś części podtytułu nie ujmuje przecież jego wiedzy.

Offline Jaxx

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #678 dnia: Cz, 17 Grudzień 2020, 19:47:32 »
Ale przecież tak właśnie jest i tak należy rozumieć regulamin. Jeżeli odpowiedź jest niepełna, ale jednoznacznie wskazująca komiks (bez  pola do dyskusji, czy chodzi o pozycję A czy B), to odpowiedź będzie uznawana. Dlatego odpowiedzi typu Daytripper czy Dziki Zachód były uznawane, bo każdy z nich ma tylko jeden tom i wiadomo, o jaki komiks chodzi. Ale już samo Jeremiah to byłoby za mało, trzeba by dodać conajmniej numer tomu, chociaż niekoniecznie już jego pełen tytuł. Niepełny tytuł w stylu tej nieszczęsnej Sprawy rodzinnej też powinien być uznany w myśl tej samej zasady, chociaż akceptacja odpowiedzi w takich przypadkach raczej zależy już od zadającego - czy mu wystarczy czy oczekuje i poprosi o więcej. Ale na takie przypadki właśnie pozostawiona jest edycja postu, a już od koleżeństwa grających i uprzejmości zadającego zależy czy ktoś ma szansę z tej edycji skorzystać.

Kapral

  • Gość
Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #679 dnia: Cz, 17 Grudzień 2020, 19:53:29 »
A może tak - 1 punkt za wskazanie serii i 1 punkt za wskazanie tomu w tej serii. Wskażesz oba - dostajesz 2 punkty. Jeśli jest to one-shot, też 2 punkty.

Offline death_bird

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #680 dnia: Cz, 17 Grudzień 2020, 20:01:06 »
Punktację zostawiłbym bez zmian, za to dwa chybione strzały zawodnika w ramach jednej zagadki i -1 pkt.
Niech ręka lekko dygocze przy udzielaniu odpowiedzi "na czuja".  8)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Jaxx

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #681 dnia: Cz, 17 Grudzień 2020, 20:01:26 »
A może tak - 1 punkt za wskazanie serii i 1 punkt za wskazanie tomu w tej serii. Wskażesz oba - dostajesz 2 punkty. Jeśli jest to one-shot, też 2 punkty.

Może się to skończyć tym, że masa graczy będzie jechała na punktach za serię i ci, którzy będą chcieli zdobyć dwa po prostu nie zdążą doszukać się tomu, bo wszyscy będą rzucać "Jeremiah", "Comanche", "Wieże Bois-Maury" itd. i ciułać pojedyncze punkciki. Moim zdaniem system punktacji jest dobry - prosty, przejrzysty, zrównoważony i uczciwy dla wszystkich. Ja osobiście nic bym w nim akurat nie zmieniał.
« Ostatnia zmiana: Cz, 17 Grudzień 2020, 20:26:46 wysłana przez Jaxx »

Offline Jaxx

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #682 dnia: Pt, 18 Grudzień 2020, 10:00:02 »
Szanowni koledzy-gracze, wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom i uwagom, jakie padają z Waszej strony, postanowiliśmy wspólnie z visionem i Lyricstofem wprowadzić dodatkowy punkt do regulaminu zabawy, licząc, że załagodzi to spory, jakie tu się ostatnio pojawiają. Bo to przecież jest nasza zabawa i dla nas, to nam ma ona sprawiać przyjemność. Unikajmy proszę spięć, tarć, nieprzyjemnych komentarzy względem siebie - na pewno niczemu to nie służy. Nie ma nas tu wiele i naprawdę, szkoda się poróżniać co chwilę o jakieś drobnostki.

Próbowaliśmy więc znaleźć złoty środek w ostatnim sporze i wymyślić zasadę, która trochę unormuje grę i zadowoli zarówno tych, którzy lubią strzelać, jak i tych, których to irytuje. Mając możliwość zmiany regulaminu w trakcie gry, wprowadzamy więc taki oto zapis dodatkowy:

6a. Każdemu uczestnikowi (odgadującemu) przysługują trzy próby odgadnięcia tytułu, z poszanowaniem zasad podanych w punkcie 6. Jeżeli po trzech odpowiedziach uczestnik nie zdoła podać prawidłowej odpowiedzi, nie może dalej odpowiadać i także nie obejmuje go już reguła wyjątku z punktu 6. Uczestnik powinien wstrzymać się od udzielania kolejnych odpowiedzi. Jeżeli jednak tak się nie stanie, jego kolejne odpowiedzi nie będą brane pod uwagę. Kolejne prawo do trzech prób odpowiedzi na daną zagadkę, o których mowa w niniejszym punkcie, będzie możliwe wyłącznie w przypadku dodania podpowiedzi zgodnie z pkt. 7

Czas pokaże, czy to sprawi, że i wilk będzie syty i owca będzie cała. Naszym zdaniem takie postawienie sprawy jest uczciwe i sprawiedliwe dla wszystkich - trzy szanse na odgadnięcie dają możliwości zarówno tym, którzy coś tam kojarzą, a nie mają czasu/dostępu do komiksów, by sprawdzić, ale także tym, którzy istotnie chcieliby przeszukać domniemane tytuły, zanim rzucą tytułem. Teraz każda próba strzału, to jedna szansa mniej, więc element zawahania/namysłu na pewno się pojawi, zanim poleci się kanonadą tytułów. Dodatkowo ten zapis wprowadza nowy element taktyki - czy wystrzelać się z prób w ciągu pierwszych 5 minut, czy może spróbować raz, a potem spróbować poszukać? Poczekać na innych, których odpowiedzi coś nasuną, czy poczekać, aż to oni się wystrzelają? Naszym zdaniem, zabawa zyska nowy wymiar i mam nadzieję, że będziecie podzielać nasze zdanie. W końcu, niezależnie od indywidualnego podejścia każdego z Was, jest to nasza tradycyjna forumowa zabawa - nie róbmy z niej wyścigu szczurów, dość tego mamy w codziennym życiu.

Punkt wchodzi w życie przed najbliższą zadaną zagadką.

Offline Leyek

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #683 dnia: Pt, 18 Grudzień 2020, 11:11:29 »
Organizacyjnie to dobrze by było, jakbyś postarał się przez 2-3 dni powtarzać informację o zmianie w temacie konkursowym, żeby każdy mógł się z nią zaznajomić, bo tutaj  to tylko część grających zagląda.

Mi zmiana nie przeszkadza (nawet pozwoli zaoszczędzić czas :) ), ale można było dla porządku do kolejnej edycji z nią poczekać. Bo raczej oczekiwana była przez mniejszość, która jednak narobiła takiego "krzyku", że wymusiła pewne działania.

Offline vision2001

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #684 dnia: Pt, 18 Grudzień 2020, 11:14:55 »
6a. Każdemu uczestnikowi (odgadującemu) przysługują trzy próby odgadnięcia tytułu, z poszanowaniem zasad podanych w punkcie 6. Jeżeli po trzech odpowiedziach uczestnik nie zdoła podać prawidłowej odpowiedzi, nie może dalej odpowiadać i także nie obejmuje go już reguła wyjątku z punktu 6. Uczestnik powinien wstrzymać się od udzielania kolejnych odpowiedzi. Jeżeli jednak tak się nie stanie, jego kolejne odpowiedzi nie będą brane pod uwagę. Kolejne prawo do trzech prób odpowiedzi na daną zagadkę, o których mowa w niniejszym punkcie, będzie możliwe wyłącznie w przypadku dodania podpowiedzi zgodnie z pkt. 7
Regulamin został już uaktualniony o powyższy zapis. (niezła kobyła z tego regulaminu się robi :P ale uważamy, że zapis jak najbardziej słuszny)

Offline kierpic

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #685 dnia: Pt, 18 Grudzień 2020, 11:25:32 »
I ta koncepcja wydaje się być słuszna. Popieram.
Rozumiem że ilość szans się nie sumuje i na każdym etapie zagadki (zagadka, podpowiedź 1...) wszyscy mają po 3 szanse, niezależnie ile wcześniej wykorzystali?

Offline Jaxx

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #686 dnia: Pt, 18 Grudzień 2020, 11:28:53 »
I ta koncepcja wydaje się być słuszna. Popieram.
Rozumiem że ilość szans się nie sumuje i na każdym etapie zagadki (zagadka, podpowiedź 1...) wszyscy mają po 3 szanse, niezależnie ile wcześniej wykorzystali?

Tak jest. Nie masz 6 szans, jeżeli nie wykorzystasz ich przed podpowiedzią :) Zawsze tylko 3, po równo dla wszystkich.

Mi zmiana nie przeszkadza (nawet pozwoli zaoszczędzić czas :) ), ale można było dla porządku do kolejnej edycji z nią poczekać. Bo raczej oczekiwana była przez mniejszość, która jednak narobiła takiego "krzyku", że wymusiła pewne działania.

Uznaliśmy, że lepiej to zrobić teraz i "uratować" edycję. Bo przy takich spięciach, jak tutaj miały miejsce, istniało ryzyko, że kolejnej już mogłoby nie być. No i staramy się słuchać wszystkich, nawet jak są w mniejszości. Poza tym mi osobiście taki zapis już od dłuższego czasu chodził po głowie - ot, zdarzyła się okazja, aby przekuć to w czyn :)

Organizacyjnie to dobrze by było, jakbyś postarał się przez 2-3 dni powtarzać informację o zmianie w temacie konkursowym, żeby każdy mógł się z nią zaznajomić, bo tutaj  to tylko część grających zagląda.

Na pewno na początku trzeba będzie tego mocno pilnować. Postaramy się przypominać o tym, kiedy zobaczymy, że zaczynają się kanonady.
« Ostatnia zmiana: Pt, 18 Grudzień 2020, 11:34:13 wysłana przez Jaxx »

Offline muaddib

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #687 dnia: Pt, 18 Grudzień 2020, 11:47:26 »
Regulamin został już uaktualniony o powyższy zapis. (niezła kobyła z tego regulaminu się robi :P ale uważamy, że zapis jak najbardziej słuszny)
O tym samym wczoraj pomyślałem, jak szukałem zapisu o dwóch zagadkach z jednego komiksu i wróciłem do tematu pierwszej edycji :)
oczekiwana była przez mniejszość, która jednak narobiła takiego "krzyku", że wymusiła pewne działania
Uroki "demokracji" ;)
mi osobiście taki zapis już od dłuższego czasu chodził po głowie
Sam zapis jak najbardziej ok, chociaż chyba niewiele było takich sytuacji, w których miałby zastosowanie. Pewnie tylko "prosty" kadr z TinTina...

Offline muaddib

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #688 dnia: Nd, 20 Grudzień 2020, 13:21:45 »
Usunąć można (również to zauważyłem - podał tytuł "Ale w Radiu nic nie mówili"; widocznie uznał, że to nie to). Nie można natomiast usunąć i wpisać w to miejsce innej, więc BosMan niejako się teraz przyblokował.
6. Nie można bezpośrednio pod swoim postem ponownie udzielać odpowiedzi.
6a. Każdemu uczestnikowi (odgadującemu) przysługują trzy próby odgadnięcia tytułu
Jak w takim razie traktować te dwa punkty regulaminu? Przy zagadce z Kaczogrodu akurat już wiedziałem, że padła poprawna odpowiedź, więc nie było problemu, ale po mojej też została usunięta odpowiedź. Czy, teoretycznie, mogłem odpowiadać pod swoim postem?

Offline Jaxx

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #689 dnia: Nd, 20 Grudzień 2020, 14:15:29 »
Jak w takim razie traktować te dwa punkty regulaminu? Przy zagadce z Kaczogrodu akurat już wiedziałem, że padła poprawna odpowiedź, więc nie było problemu, ale po mojej też została usunięta odpowiedź. Czy, teoretycznie, mogłem odpowiadać pod swoim postem?

Nie mógłbyś odpowiadać, ponieważ usunięty post traktujemy jako niebyły, jeżeli nie pojawiło się nic w jego miejsce (bo jeżeli się pojawi, to sprawa jest jasna - ban na 5 dni, a użytkownik odpowiadający po takim poście nie może być karany nie braniem pod uwagę, bo to nie on zawinił), więc nadal widniałbyś jako ostatni odpowiadający. Generalnie nie powinno się w ogóle usuwać postów, ale oczywistym jest, że nikt nie jest w stanie kontrolować tego na bieżąco i przy każdym użytkowniku. Ponieważ regulamin mówi tylko o sytuacji usuwania i wpisywania nowego tytułu, nie do końca wiadomo, co zrobić, jeżeli ktoś tylko usunie post (bo ktoś może usunąć post widząc już poprawną odpowiedź i nie chcąc zaśmiecać forum). Moim zdaniem przy takiej zauważonej sytuacji przepada po prostu jedna z trzech wykorzystanych szans i tyle, aby zbytnio nie komplikować. Przy niezauważonej - cóż, takie jest życie, nie wszystkie nieprawidłowości da się wykryć.