Autor Wątek: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.  (Przeczytany 282342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

brvk

  • Gość
Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #780 dnia: So, 23 Styczeń 2021, 22:46:28 »
Ale nie ma limitu podpowiedzi, nigdzie w regulaminie to się nie pojawia. Może być ich zero, może być dziesięć - wola zadającego. Punkt 10 mówi tylko o tym, że moderator może przerwać grę po 3 podpowiedziach i zadać nową zagadkę, jeżeli uzna to za stosowne (bo np. nikt nawet nie próbuje strzelić), ale nie znaczy to, że z automatu musi to zrobić.

A dobra, czytałem stary regulamin.

Offline kierpic

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #781 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 17:51:47 »
To ja jeszcze napiszę w tym wątku kilka postów.

Nie mam zamiaru nikogo atakować i niczego narzucać. Jest to tylko moje zdanie na dany temat i mam nadzieję początek merytorycznej dyskusji. Piszę żeby poznać zdanie innych, a podejrzewam że niektórzy mogą mieć podobne (BosMan, brvk?)

Biorąc udział w grze cały czas byłem przekonany, że można udzielić 3 podpowiedzi i po ich udzieleniu mamy pozostały czas, z 48 godzin od zadania zagadki, na jej rozwiązanie. Dopiero po ewentualnym jego upłynięciu można powtórzyć zagadkę.
Jestem przekonany, że wśród grających nie ma nikogo, kto by chciał żeby jego zagadka nie została rozwiązana. Można przeciągać zagadkę czasowo, ale wszystko prowadzi do jej rozwiązania. Z tego powodu podpowiedzi są stopniowane i dodawane są coraz łatwiejsze, ale nigdy więcej niż 3. Do czasu słynnej zagadki HaVoKa ze str. 76.

Tak naprawdę, to HaVoK jedynie niepotrzebnie nazywał podpowiedziami stwierdzenia które nimi nie były.
Cytując HaVoKa po 2 strzałach w Akirę, po godzinie od zadania: „To nie Akira, ale niech to będzie pierwsza podpowiedź: Kierunek dobry.”
Nie, to nie było nawet pół podpowiedzi, to już wiedzieliśmy.

Do czego zmierzam, uznajmy zagadkę HaVoKa za wyjątek od reguły i jasno określmy, że można udzielić trzech podpowiedzi. Przecież zawsze po oddanych strzałach, zadający może skomentować zdaniami typu: „nie ta seria, wydawnictwo, autor, itp.”

No i jeszcze regulamin:
7. Po podpowiedzi oznaczonej nr 1, 2, 3 następuje reset i mogą odpowiadać wszyscy uczestnicy (odgadujący).
10. Jeśli po trzech podpowiedziach lub po 48 godzinach od zadania zagadki nie zostanie ona rozwiązana, zadający lub moderator ma prawo zadać nową zagadkę.

Nigdzie nie ma napisane 10 lub więcej podpowiedzi.

I moje pytanie do innych uczestników, najlepiej nie moderatorów. Czy uważacie że powinna być możliwość udzielenia większej ilości podpowiedzi jak 3? Co o tym myślisz HaVoKu (nie mam do Ciebie żadnych pretensji)?

Moim zdaniem zbyt duża ilość podpowiedzi doprowadzi do tego, że pkt. 6a.:
„Każdemu uczestnikowi (odgadującemu) przysługują trzy próby odgadnięcia tytułu, z poszanowaniem zasad podanych w punkcie 6. Jeżeli po trzech odpowiedziach uczestnik nie zdoła podać prawidłowej odpowiedzi, nie może dalej odpowiadać i także nie obejmuje go już reguła wyjątku z punktu 6.” przestanie mieć znaczenie.
A przecież wprowadzono go żeby ograniczyć ilość oddawanych strzałów przez jedną osobę. Większa ilość podpowiedzi = więcej strzałów na jedną osobę.

Pozdrawiam wszystkich grających.

Offline Arne

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #782 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 18:50:37 »
Powoli zaczynam się już gubić pośród ciągłych zmian regulaminu i wielorakich interpretacji poszczególnych jego punktów :) (np. co jest czasopismem, a co nim nie jest).
Osobiście uważam, że trzy podpowiedzi powinny wystarczyć - w końcu raczej nikt nie chce, aby jego zagadka pozostała nieodgadnięta (ja zawsze stosuje stopniowanie trudności podpowiedzi) i z tego, co zauważyłem większość współgraczy również.

Edit:
Zgadzam sie z brvk (ostatni akapit).
« Ostatnia zmiana: Nd, 24 Styczeń 2021, 18:53:33 wysłana przez BosMan »

brvk

  • Gość
Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #783 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 18:51:36 »
Wróciłem do rzeczonej zagadki i ja oceniam podpowiedzi słowne jako dobre, nie przeszkadza mi taka forma. Za to tego, co się działo później, nie chce mi się nawet ogarniać - limity, możliwości itp.

Nie widzę też powodu, żeby ograniczać liczby podpowiedzi, choć sam staram się ułatwiać kolejnymi podpowiedziami (bo fajnie, jeśli zagadka sprawia kłopot, ale bez przesady).

Generalnie to mi wsio ryba. Uczestniczę zbyt nieregularnie w konkursie, żebym proponował jakieś nowe rozwiązania.

Offline HaVoK

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #784 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 19:01:00 »
Ja staram się zadawać zagadki w taki sposób, żeby ona została zawsze odgadnięta. I nie wiem czy był kiedykolwiek taki przypadek, że jakaś zagadka nie została rozwiązana. Ja już aktywnie nie będę uczestniczył w następnej grze, bo dla mnie to zbyt czasochłonna zabawa i przez nią zaniedbałem dużo obowiązków. Ale uważam, że wzorem gry DIXIT powinna zostać wprowadzona taka zasada -

W razie jeżeli nikt nie odgadnie zagadki, to zadający zagadkę traci 1punkt. W Dixit jest tak że ten - nazwijmy umownie - zadający nie zdobywa punktu jeżeli przynajmniej jedna osoba nie odgadnie jego skojarzenia.

Uważam też, że należy premiować osobę, która odgadnie zagadkę po pierwszym kadrze 2pkt.

A ilość podpowiedzi? Myślę, że 3 wizualne jak najbardziej okej.

brvk

  • Gość
Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #785 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 19:15:07 »
Co do zaangażowania i poświęconego czasu to niestety trochę prawda. Ja mam zasadę, że nie szukam odpowiedzi po komiksach - albo mi przychodzi coś do głowy, albo nie.
Najgorzej jest, gdy się zgadnie - zadać zagadkę pół biedy, ale monitorować, żeby w razie dobrego rozwiązania nie przedłużać to jest odpowiedzialność.

Ale zachęcam wszystkich - zgadujcie, jeśli tylko coś wam wpada do głowy, bo przekonałem się kilka razy, że nawet najbardziej niepewny strzał może trafić w tarczę.

Edycja
ponieważ nikt nie odgaduje, wrzucam pierwszą podpowiedź:

Ja się nadal upieram - Sex Story. Najpierw przegrzania za gotówkę, teraz o tym, co wstaje rano.. no, wybaczcie..
« Ostatnia zmiana: Nd, 24 Styczeń 2021, 19:19:33 wysłana przez brvk »

Offline Arne

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #786 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 19:26:08 »
Mysle, ze modyfikacje zaproponowane przez Havoka zbytnio skomplikowalyby gre ( ktora juz teraz ze swoim zmiennym regulaminem nie jest zbyt prosta). A juz odejmowanie punktow za nieodgadnieta zagadke, nie jest zbyt dobrym pomyslem, bo moze prowadzic do niezbyt kolezenskich zagran np. kolega Srogin ( przykladowo) bedzie mial zbyt duzo punktow w stosunku do reszty graczy - przestanmy odgadywac jego zagadki, zwiekszymy swoje szanse na wygrana. To nie jest dobry pomysl.

Offline HaVoK

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #787 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 19:30:07 »
Rozmiem. Ale chyba nikogo o brak koleżeństwa nie można tutaj podejrzewać, prawda? Jeżeli ostatnią podpowiedzią będzie np. Komediant wypadający z okna, to chyba trudno będzie komukolwiek przypalić głupa, że  nie wie z jakiego to komiksu?

Ale ja się nie upieram, bo tak jak napisałem już aktywnie nie będę uczestniczył w następnych grach.

Offline kierpic

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #788 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 19:35:58 »
Dziękuję za odpowiedzi BosMana, brvk i HaVoKa, z którym zgadzam się szczególnie w kwestii:

Ja już aktywnie nie będę uczestniczył w następnej grze, bo dla mnie to zbyt czasochłonna zabawa i przez nią zaniedbałem dużo obowiązków.

Proszę również o wyrażenie swojego zdania, o ilości podpowiedzi, przez muaddiba, Leyka, Konrada, Yossariana, Reverith i Torangę :)

Edit:
No i jeszcze to:
Ale zachęcam wszystkich - zgadujcie, jeśli tylko coś wam wpada do głowy, bo przekonałem się kilka razy, że nawet najbardziej niepewny strzał może trafić w tarczę.
jest bardzo ważne zdanie :)
« Ostatnia zmiana: Nd, 24 Styczeń 2021, 20:01:57 wysłana przez kierpic »

Offline muaddib

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #789 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 21:03:58 »
Ja niezmiennie jestem zdania, że każde kolejne restrykcje w regulaminie będą powodowały tylko kolejne kłótnie o interpretacje.  Nie limitowałbym ilości podpowiedzi, ale w tym punkcie regulaminu dopisałbym „itd.” żeby nie było wątpliwości, że może ich być więcej. W ogóle to dobrze by było uprościć regulamin i znaleźć sposób na przyciągniecie nowych (i starych) graczy. Ale nie mam pomysłu jak to zrobić :)
A potępiania „strzelania” w tej edycji przez niektórych też nie rozumiem - wynika ona w większości przypadków z jakiegoś ciągu logicznego lub intuicji opartej na setkach czy tysiącach przeczytanych komiksów. Nie każdy trzyma w domu wszystkie komiksy, które w życiu przeczytał, wiec nie zawsze można sprawdzić kadr.
Po drugiej edycji tez byłem wykończony, ale zregenerowałem się i zmieniłem styl gry na bardziej przyjazny dla rodziny -  przez to ta edycja nie była aż tak męcząca :)

Yossarian

  • Gość
Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #790 dnia: Nd, 24 Styczeń 2021, 21:45:15 »
Co do poświęcanego na konkurs czasu, to widzę po swoim przykładzie i udziale w dwóch edycjach, że gdy pracowałem zdalnie i byłem wolny przez większość dnia, zdobyłem wielokrotnie więcej punktów, niż obecnie, gdy jestem zawalony robotą po uszy. Wszystkie punkty w tej edycji udało mi się zdobyć późnym wieczorem lub w weekendy, bo tylko wtedy miałem taką możliwość, więc zaangażowanie czasowe jest tu wg mnie kluczowe. Chyba, że ma się ogromną wiedzę i potrafi się odgadnąć niemal każdy kadr, jak kilku uczestników, którym do pięt w tej kwestii nie dorastam – podziwiam i odrobinę zazdroszczę ;)

Przejdźmy do meritum - 3 podpowiedzi obrazkowe są wg mnie absolutnie wystarczające. Przyjmijmy po prostu zasadę koleżeńską, że ostatnia podpowiedź będzie już na tyle prosta, że „każdy” będzie wiedział o jaki komiks chodzi (na zasadzie tego przykładu z wyrzucanym przez okno Komediantem).
Odejmowanie punktów za nieodgadnięcie zagadki to chyba nie najlepszy pomysł, tym bardziej, że takie sytuacje są marginalne.
2 punkty za odgadnięcie pierwszego kadru? Ok, nawet ciekawe, do rozważenia przez moderatorów. Ja moderatorem raczej nigdy nie będę (a przynajmniej nic na to nie wskazuje :)), więc nie muszę rozstrzygać takich dylematów, ale mogę się nieśmiało przychylić do tej propozycji :)

Prosiłbym jeszcze o doprecyzowanie kwestii „czasopism” nad którymi ostatnio mocno dyskutowano. Z tego co zrozumiałem czasopismami nie są TM-Semiki i Star Wars Komiks. Idąc tym tropem nie byłyby nimi również Marvel Komiks czy Fantasy Komiks. A co np. z Relaxem albo ze Światem Komiksu? Nad tym punktem regulaminu warto chyba się przez chwilę zastanowić.

I tyle. Wydaje mi się, że obecny regulamin jest w większości kwestii optymalny i nie ma co udziwniać.
Im mniej regulacji tym lepiej. Nie walczymy tu o nagrodę Nobla, tylko o nic nieznaczącą wygraną w nic nie znaczącym konkursie, który powinien być zabawą dla jak największej liczby uczestników, nieskrępowanych milionem zakazów i nakazów.

Podsumowując. Mimo kilku zatargów w aktualnie trwającej edycji, jest to nadal fantastyczna zabawa z której czerpię dużo radości, mimo, że do najlepszych mi „trochę” brakuje :)

Offline Arne

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #791 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 17:32:36 »
Proszę któregoś z moderatorów o zeedytowanie listy zwycięzców w moim ostatnim poście.
W pośpiechu skopiowałem nie tę listę co trzeba i zdegradowałem sam siebie o jeden punkt.
Nie chcę sam już tam nic poprawiać, żeby nie było żadnych wątpliwości.

Offline Lyricstof

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #792 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 17:43:58 »
Spokojnie możesz poprawić. A nawet powinieneś.  ;D
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Online vision2001

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #793 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 18:10:36 »
Pozostając w tematyce misiowej:


Jeszcze nie mam, ale już zamówione i czekam na jego wysyłkę.

Offline Lyricstof

Odp: Konkurs – Z jakiego komiksu jest ten kadr? Komentarze, opinie, pytania.
« Odpowiedź #794 dnia: Pn, 25 Styczeń 2021, 18:11:22 »
A ja mam, spoko historia.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.