Autor Wątek: Komiksy od „Krakersa"  (Przeczytany 102216 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #510 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 06:32:02 »
Na razie odpoczywam. Od 1 września biorę się za „Retro”. Na komiksy na zagranicznych licencjach nie ma co liczyć. Dobijałem się do kilku wydawnictw we Francji i Belgii by zadać zwyczajne pytanie ile kosztuje licencja i jakie są warunki na konkretny komiks i cisza. A jak do autorów zagaduję, to się cieszą, że ktoś chciałby to wydać, ale odsyłają do wydawnictwo, bo to one mają licencje. Myślałem, że może mój email jest na spamliście, więc wypełniałem formularze kontaktowe i... nadal brak odpowiedzi. Za to amerykańscy chętnie odpisują i wciskają swoje komiksy (nic nadzwyczajnego), ale ceny astronomiczne - musiałbym minimum 500 egz. wydawać by się zwróciło. Dla 100 czy 200 egz. nie ma rentowności. Dlatego na razie koncentruję się na komiksach z domeny publicznej.

Tymczasem ukazała się recenzja „Kolonizacji kosmosu”. Link tutaj:

https://deathtothezins.blogspot.com/2022/07/kolonizacja-kosmosu-scenariusz-i.html



Nakład 82 egz. jest wyczerpany. Sklep Debeata na Allegro miał 5 sztuk, ale widzę, że chyba im zeszło, bo zniknęła oferta. Księgarnia KiK w Poznaniu też miała 5 egz. i też chyba im zeszło (ale można zapytać). Jeśli będzie zainteresowanie i chętnych na minimum 50 egz. – może być dodruk.
« Ostatnia zmiana: Śr, 10 Sierpień 2022, 06:48:30 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline keram2

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #511 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 18:43:13 »
Na komiksy na zagranicznych licencjach nie ma co liczyć. Dobijałem się do kilku wydawnictw we Francji i Belgii by zadać zwyczajne pytanie ile kosztuje licencja i jakie są warunki na konkretny komiks i cisza. A jak do autorów zagaduję, to się cieszą, że ktoś chciałby to wydać, ale odsyłają do wydawnictwo, bo to one mają licencje. Myślałem, że może mój email jest na spamliście, więc wypełniałem formularze kontaktowe i... nadal brak odpowiedzi.

Powiem szczerze - nie rozumiem.
Mamy w Polsce gromadkę małych wydawnictw, które wydają komiksy z Francji, a każde z nich współpracuje z reguły z kilkoma edytorami francuskimi i jakoś działają, a ty twierdzisz, że z kilku wydawców nie odpowiedział ani jeden.
No sorry, ale coś mi tu nie gra. Może znajdź tu w kraju osobę zorientowaną w temacie, która doradzi ci jak rozmawiać z francuskimi wydawcami itp.

Offline Deg

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #512 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 19:19:05 »
Mamy w Polsce gromadkę małych wydawnictw, które wydają komiksy z Francji, a każde z nich współpracuje z reguły z kilkoma edytorami francuskimi i jakoś działają
No to mamy i jest dobrze, a Michaś niech się w takim razie skoncentruje na projektach typu Retro, Nemo itp. bo mu to świetnie wychodzi, a nikt inny się za to nie weźmie.
This is my truth, tell me yours.

Offline keram2

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #513 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 19:48:14 »

Przecież, ja mu niczego nie narzucam.
To Michaś sam pisze, że szuka kontaktu z francuskimi wydawnictwami bo chce publikować komiksy na licencji, a skoro tak to życzę mu powodzenia i próbuję coś doradzić bo mu nie idzie.
Rozumiem, że ty cieszysz się z jego porażki, bo dzięki temu "skoncentruje się na projektach typu Retro, Nemo itp."

Offline Deg

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #514 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 20:39:35 »
Oj, nastąpiła nadinterpretacja mojego posta ;)  Ja z kolei zrozumiałem, że Ty zarzucasz mu brak zaangażowania, a  chłopak robi naprawdę fajne rzeczy, nawet bez zagranicznych licencji i życzę mu, żeby robił jak najdłużej. Ok? :)
This is my truth, tell me yours.

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #515 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 19:34:44 »
Pytałem o to znanego wydawcę (nazwiska nie ujawnię) - odpisał, że nie może napisać mi jak kontaktować się z francuskimi wydawcami, bo to tajemnica wydawnictwa (nie wolno mu pomagać konkurencji). Jedyny mały wydawca wydający francuskie komiksy, jakiego znam, to człowiek, który się na mnie obraził, bo nie przyjąłem jego skrajnie niekorzystnej oferty współwydania „Małego Nemo” (na odmowę zareagował zerwaniem kontaktu).

Jak próbowałem komunikować się z wydawcami francuskimi:

1. Wchodziłem na ich stronę www. szukałem adresu kontaktu handlowego ds. licencji i wysyłałem formularz kontaktowy lub email z zapytaniem po angielsku i francusku. Wydawnictwa Casterman, Vents d'Ouest i jeszcze dwóch. Nie odpisały. A próbowałem kilka razy w ciągu kilku lat. Nie wiem, co robiłem nie tak. Myślałem, że może mój email jest na liście antyspamerskiej, więc wysyłałem z różnych emaili, ale bez efektu. Pisałem maile na różne sposoby - jedne krótkie i treściwe, że chcę wydać taki to a taki komiks i ile kosztuje licencja, jakie są warunki. W innych dodawałem informacje dodatkowe wyjaśniające, że wydałem „Małego Nemo” i „Bustera Browna”, linki, etc., więc mam doświadczenie. Efekt - cisza. Za to wydawcy z USA na podobne maile prawie zawsze odpisują (ale mają ceny astronomiczne i nie stać mnie), więc nie wiem, co z francuskojęzycznymi wydawcami jest nie tak.

2. Jeden wydawca odpisał, okazał się podobnym wydawcą do mnie, ale licencję miał autor. Podał mi jego namiary. Napisałem - nie odpisał. No to wydawca z Francji, ten co teraz wyda komiksy Rafała Śladowskiego, osobiście próbował do niego zadzwonić, ale telefonu nie odbierał. Wysłał do niego osobiście maile, nie odpisał, wysłał list pocztą tradycyjną, też nie odpisał. Jakby autor zapadł się pod ziemię lub przeprowadził i zmienił adres.

Albo nie jest mi to pisane, albo uważają, że szkoda na mnie czasu, bo pewnie nie dałbym rady spełnić ich warunków.
« Ostatnia zmiana: Nd, 04 Wrzesień 2022, 20:11:19 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline keram2

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #516 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 20:19:49 »

Dzięki za wyjaśnienia.

Na każdej Komiksowej Warszawie jest stoisko francuskie z książkami i komiksami, może warto tam uderzyć, nie orientuję się w szczegółach, ale w 2018 przedstawiciel Castermana był na KW i proponował polskim wydawcom tytuły tej firmy, nie wiem jednak czy jest to norma i czy inne wydawnictwa też tak robiły.

Pamiętam wypowiedź jednego z mniejszych wydawców o tym, że w początkach działalności otrzymywał rady od innych wydawców, ponieważ w Polsce komiks to mały biznes i nie chodzi o duże pieniądze. Może osobisty kontakt na imprezie komiksowej przyniósłby lepsze efekty niż pisanie do"znanego wydawcy".

Ale to tylko moje gdybania, nie chciałbym abyś odniósł wrażenie, że cię pouczam, po prostu chciałbym aby ci się udało.
Życzę powodzenia!

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #517 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 20:35:49 »
Pomysł jakiś jest, dziękuję za radę (niby dlaczego miałbym się obrażać?) tyle, że od lat nie jeżdżę na imprezy komiksowe. W Warszawie działa księgarnia Marjanna sprzedająca francuskie książki, być może to jej stoisko jest? Większe szanse byłyby chyba na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie lub w Krakowie (może tam polscy wydawcy załatwiają licencje?).

Przed chwilą wysłałem kolejne maile po francusku do Castermana i Glenat (Vents d'Ouest) za pomocą ich formularzy kontaktowych. Nie wierzę by odpisali, ale spróbować nie zaszkodzi.
« Ostatnia zmiana: Nd, 04 Wrzesień 2022, 20:42:29 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline keram2

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #518 dnia: Nd, 04 Wrzesień 2022, 20:59:23 »

Nie, to nie Marjanna.
Komiksowa Warszawa odbywa się w ramach Międzynarodowych Targów Książki.

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #519 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 13:59:24 »
Jest jeszcze jedno wyjaśnienie - może komiksy o które pytałem nie są już w ich ofercie wydawniczej albo licencje na nie utknęły głęboko w archiwum i nie mogą znaleźć, i wstydzą się przyznać. W sumie to stare pozycje znanych autorów, ale nieznane w Polsce.

Zacząłem pracę nad „Retro”. Na razie czyszczę plansze z dymków i retuszuję. Jakby ktoś chciał przetłumaczyć na zasadach fanowskich (czyli w zamian za gratisa), niech się skontaktuje. Myślę, że sam dałbym radę, ale to wydłuży czas wydawniczy.

PS. Przyznam, że marzy mi się wydanie fotokomiksu filmowego. Pomysł mam taki, by poszukać filmu z domeny publicznej w wysokiej rozdzielczości, zrobić zrzuty ekranu i przerobić na komiks. Początkowo chciałem wziąć na tapetę „Metropolis”, film niemy z dużym potencjałem, ale połowa filmu w wysokiej jakości, a połowa w nędznej. Może coś polecicie godnego uwagi, co spełniałoby te dwa parametry (wysoka rozdzielczość i domena publiczna)?
« Ostatnia zmiana: Pn, 05 Wrzesień 2022, 14:10:58 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Alexandrus888

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #520 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 18:33:20 »
Aż sobie obejrzę. Od dawna miałem zamiar, to nadarz się okazja. Zobaczę czy to serio połowa filmu niskiej jakości :P Z tego co szperałem, to problem był z pojedynczymi scenami, bo zaginęły i po latach je odnaleziono na źle przechowywanej kliszy w innym formacie... Ale jak to mówią: lepszy rydz, niż nic. Możemy się cieszyć pełnym filmem, takim, jakim go widział reżyser. Co prawda nie w maksymalnej jakości całości materiału, ale jednak!

Cóż, obejrzę i dam znać czy na prawdę połowa jest fatalna ;)

Offline mgmb

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #521 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 18:38:24 »
może Nosferatu, jest wersja hd w necie,a  film (chyba) jest już jakiś czas w domenie publicznej
« Ostatnia zmiana: Pn, 05 Wrzesień 2022, 18:40:04 wysłana przez mgmb »
2021 Aquaworld 2021 Komiksologos Pandemia 2022 Przygody Stacha i Janka. Skarb Amazonki 2022 Szczyl 1. Wschodnia wieża 2023 Marsz 2023 Przygody Stacha i Janka. Krwawy Lotos

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #522 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 18:53:15 »
PS. Przyznam, że marzy mi się wydanie fotokomiksu filmowego. Pomysł mam taki, by poszukać filmu z domeny publicznej w wysokiej rozdzielczości, zrobić zrzuty ekranu i przerobić na komiks. Początkowo chciałem wziąć na tapetę „Metropolis”, film niemy z dużym potencjałem, ale połowa filmu w wysokiej jakości, a połowa w nędznej. Może coś polecicie godnego uwagi, co spełniałoby te dwa parametry (wysoka rozdzielczość i domena publiczna)?

Myślisz, że byłoby zainteresowanie? Mnie takie coś zupełnie by nie interesowało, to już lepiej film obejrzeć. Fotokomiksy to w Bravo Girl były i to było dla nich odpowiednie miejsce.

Offline misiokles

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #523 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 19:00:33 »
W ostatnim czasie też wpadło mi w łapę kilka fotokomiksów i jednak nie, zbyt dużo Bravo vibe. Ot, przykład https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02s3pAc43P7TxbfeHgz5BHN3KDiXGGF95KdkbKZvsEBRzNacc8QXPbfNy5wUgo8srJl&id=111392254337877:

Offline Szekak

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #524 dnia: Pn, 05 Wrzesień 2022, 20:34:06 »
Tyle rzeczy na rynku i ktos mialby marnowac kase na fotokomiks? Watpie.
Piękno jest w oczach patrzącego.