Autor Wątek: Komiksy od „Krakersa"  (Przeczytany 101060 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #405 dnia: Pn, 10 Styczeń 2022, 15:51:31 »
Przed chwilą rozesłałem mailing o następującej treści...

------------

Informuję, że kolejnymi albumami komiksowymi, jaki są planowane w ramach kolekcji „Krakers”, będą:

1. „Kolonizacja kosmosu” - zbiór autorskich komiksów Rafała Śladowskiego o tematyce science-fiction. Wszystkie nowelki łączy wspólny mianownik – ich akcje dzieje się na różnych skolonizowanych planetach. Autor publikował je w dawnych „Krakersach” i nie tylko. Planowana jest grubsza niż zwykle okładka (tektura 3 mm zamiast 2 mm), grubszy papier kredowy (150 g zamiast 115 g), aby album o objętości 68 stron uzyskał grubość grzbietu 1 cm i pasował wizualnie do poprzednich albumów z kolekcji „Krakersa”. Komiksy, w odróżnieniu od pierwszych publikacji, będą kolorowe.

Liczba stron: 68 stron A4 (full color)

Cena orientacyjna: 75 zł (zależy od inflacji, cen druku, papieru i liczby zamówień - na razie nie można przedpłacać)

Planowana data wydania: kwiecień/czerwiec 2022.

---------

2. „Retro – 1” – zbiór starych komiksów sprzed kilkudziesięciu lat z domeny publicznej. Planowane są dwa albumy wydawane w odstępach czasu z możliwością kontynuacji, jeśli będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Jeśli zainteresowanie będzie niskie, ukaże się jeden album (bez cyfry 1). Antologia komiksów będzie urozmaicona gatunkowo i klimatycznie będzie przypominać stare „Relaxy” – komiksy historyczne, grozy, fantastyczne, sensacyjne, przygodowe, westerny, etc.

Propozycje wstępne dla zawartości tomu 1:
- komiks sportowy o wyścigu samochodowym - 5 stron
- komiks superbohatersko-kryminalny - 12 stron (chyba brytyjski)
- komiksy historyczno-marynistyczne - 14 stron
- komiksy grozy (coś jak serial „Strefa mroku") - 20 stron
- komiksy awanturniczo-przygodowo-sensacyjne - 46 stron (w tym australijski na 24 strony z superbohaterem podobnym do Fantoma)
- klasyczne komiksy science-fiction - 81 stron (w tym dwa dłuższe - 27 i 31 stron)
Łącznie 15 komiksów na 178 stronach + strona tytułowa i ze stopką

Liczba stron: 180 stron A4 (czarno-białe)

Cena orientacyjna: 90 zł (zależy od inflacji, cen druku, papieru i liczby zamówień - na razie nie można przedpłacać)

Planowana data wydania: ostatni kwartał 2022

---------

Próbki komiksów obu albumów na stronie „Krakersa” (w przypadku antologii to propozycje wstępne, komiksy mogą się zmienić):

https://komiks.top/dwie-propozycje-wydawnicze/

Oba komiksy można już oficjalnie zamawiać. Nieoficjalnie niektórzy już zamówili (śledzili informacje na stronach społęcznościowych) i na podstawie liczb zamówień obu komiksóœ (+ egz. wydawniczych) nakłady obu albumów na dzień dzisiejszy wynoszą 22 egz. Minimalny nakład to 50 egz.
Strona „Krakersa” - komiks.top

Online Leyek

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #406 dnia: Pn, 10 Styczeń 2022, 23:54:22 »
Planowana jest grubsza niż zwykle okładka (tektura 3 mm zamiast 2 mm), grubszy papier kredowy (150 g zamiast 115 g), aby album o objętości 68 stron uzyskał grubość grzbietu 1 cm i pasował wizualnie do poprzednich albumów z kolekcji „Krakersa”.

Odpuść to proszę. Nie baw się w innych wydawców, co nawet jakieś chude 48 stronnicowe albumy wrzucają w HC. Tzn. twarda okładka ok, ale standardowej grubości i zwykły papier jaki zawsze miałeś. Raz, że mniej miejsca zajmie na półce, dwa wygodniej będzie czytać przy normalnym papierze.

Offline Takesh

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #407 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 08:40:15 »
Tez jestem za nie dawaniem grubszej okładki i papieru. Papier grubszy tylko, jeśli ma to uzasadnione podstawy wizualnego oglądania plansz. A okładka przy tak cienkim albumie może być zwykła, ewentualnie ze skrzydełkami.

Offline maxim1987

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #408 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 08:40:27 »
popieram przedmówcę

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #409 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 20:10:10 »
Problemem jest logo Krakers na grzbiecie. Musi mieć ten sam rozmiar, co we wszystkich tomach serii a nie być bardzo malutkie.

Papier 150 g zamiast 115 g jest tylko nieznacznie grubszy (będzie taki jak w „Valerianie” a nie w „Małym Nemo”). Różnica dotykowa i odczuciowa w czytaniu nie będzie zbyt wielka, bo to nie offset, że papier będzie sztywny jak brystol, tylko papier kredowy, miękki i elastyczny. Przy 68 stronach da komiksowi o 1 mm większą grubość. Zaś tektura okładka grubsza o 1 mm z każdej strony da grzbietowi 2 mm. Razem 3 mm, które są niezbędne by komiks prezentował się na półce tak samo jak reszta komiksów z serii. Grzbiet będzie mieć 10 mm grubości i będzie o 2 mm węższy niż grzbiet „Kłaczków” (12 mm). To minimalna grubość, by logo Krakers nie było pomniejszone.

Te 3 mm więcej robi kolosalną różnicę - bez nich logo Krakersa na grzbiecie byłoby o wiele mniejsze, byłoby bardzo malutkie - miałoby 2/3 długości obecnego napisu.

Wolałbym już zrezygnować z wydania tego komiksu, niż żeby popsuł efekt estetyczny na półce.

Jedyną alternatywą jest dodanie stron, ale autor nie ma więcej komiksów. Wszystkie, jakie narysował, będą w albumie.

Na chwilę obecną, wg zamówień, nakłady są następujące:

Kolonizacja kosmosu - 40 egz.
Retro 1 - 42 egz.
« Ostatnia zmiana: Wt, 11 Styczeń 2022, 20:17:06 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Online Kandor

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #410 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 21:03:49 »
Wysłałem zamówienie e-mail na 2 kolejne egzemplarze "Retro" :-)

Offline Castiglione

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #411 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 21:17:52 »
Wolałbym już zrezygnować z wydania tego komiksu, niż żeby popsuł efekt estetyczny na półce.
Szanuję.

Offline Alexandrus888

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #412 dnia: Wt, 11 Styczeń 2022, 22:36:51 »
A nie można na dodatkowych stronach zawrzeć jakiegoś wywiadu? Nie wiem jak wyglądają dotychczasowe Krakersy, bo będzie to mój pierwszy, ale wstępniak, afterword, do każdego opowiadania jakiś odautorski komentarz...

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #413 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 08:02:12 »
Aktualnie na te 10 mm grubości składa się 6 mm okładki (przód + tył po 3 mm - taka sama grubość tektury jak w zbiorczym wydaniu „Małego Nemo”) i 4 mm komiksu (przy 115 gram papieru byłoby to 3 mm, nawet Egmont używa grubszego papieru w wydaniach na kredzie, więc nie rozumiem tych protestów o te 35 gram).

Żeby komiks miał grubość 6 mm (przy grubości okładki 4 mm i gramaturze 115 g) musiałoby być dwa razy więcej stron (ok. 130 a nie 68). Trzeba też pamiętać, że im więcej stron w kolorze, tym droższy koszt druku, a to rzutuje na cenę (grubszy papier i tektura też, ale nie tak bardzo jak sam druk). Naprawdę nad tym myślałem.

Jestem przeciwnikiem celowego pogrubiania komiksów, dlatego albumy kolorowe Krakersa wydawane są na kredzie 115 g a nie 150 g, i nie ma uszczęśliwiam na siłę czytelników „dodatkowymi stronami” ze szkicami i innymi zapchajdziurami (największym absurdem jakim widziałem jest wydanie komiksu „Mikołajek, jak to się zaczęło” z wydawnictwa Znak, gdzie papier gruby jak kartki z bloku technicznego, a co druga strona pusta.

Wiem jak cenne jest miejsce na półce na inne komiksy, bo sam mam  taki problem (musiałem sprzedać i rozdać część kolekcji - głównie komiksy superbohaterskie, za którymi nie przepadam - by zrobiło się miejsce na nowości).

Są trzy rozwiązania:

1) trochę grubszy papier i okładka (tańsza opcja)

2) więcej stron z zapchajdziurami (koszt druku znacznie droższy niż dla opcji 1)

3) album dwóch autorów (nie mam żadnego pod ręką, na dodatek musiałby tworzyć komiksy w podobnym klimacie jak Rafał Śladowski - o kosmosie i obcych planetach).
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Alexandrus888

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #414 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 08:41:05 »
A jesteś w stanie określić o ile opcja 2 jest droższa od 1? Szczerze, to wolę zapchajdziurę treścią niż zapchajmiejsce tekturą. Nawet jak mam za to płacić. Gramatura 150 niech już zostanie, ale dodatkows 2mm okładki możnaby podarować.

Offline Castiglione

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #415 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 10:26:08 »
Roztrząsacie te 3 milimetry, jakby miało wam się od nich nagle skończyć miejsce na półce...

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #416 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 10:48:46 »
@ Alexadrus888

„A jesteś w stanie określić o ile opcja 2 jest droższa od 1? Szczerze, to wolę zapchajdziurę treścią niż zapchajmiejsce tekturą.”

Nie ma czegoś takiego jak „treściowa zapchajdziura”. Zapchajdziury z definicji są beztreściowe. Np. są szkicami do szkiców, albo wręcz pustymi stronami jak w komiksie o Mikołajku. Cena opcji 2 poszłaby w górę o 25% (ok. 100 zł zamiast 75 zł). Odrzucam opcję zapchajdziur - to kompletny bezsens, bo 1/2 albumu to byłby komiks, a 1/2 zapchajdziury.

„Roztrząsacie te 3 milimetry, jakby miało wam się od nich nagle skończyć miejsce na półce...”

Też mnie to dziwi. 3 mm dla grubości tektury okładki zamiast 2 mm - chyba mało kto spojrzał na miarkę na linijce by zobaczyć tę szokującą „grubość”.
« Ostatnia zmiana: Śr, 12 Styczeń 2022, 10:52:22 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #417 dnia: Śr, 12 Styczeń 2022, 18:29:41 »
Informacje jak zamawiać komiksy są tutaj:
https://komiks.top/formularz-zamowienia/
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #418 dnia: Cz, 17 Marzec 2022, 14:30:06 »
Rafał Śladowski, autor antologii ”Kolonizacja kosmosu” ukończył już kolorowanie wszystkich komiksów. Wybrałem też fonta, który według mnie dobrze współgra z jego kreską. Brakuje jeszcze rysunku na okładkę, stronę tytułową, opisu na okładkę i być może jakiegoś artykułu (jest jedna strona do zagospodarowania).

Prace nad literkami do komiksów powinny zakończyć się do końca marca, potem reszta, finalna korekta i do druku. Ale data druku zależy od ilości zamówień.

Myślę, że da się zebrać chętnych na 100 egz., bo było duże zainteresowanie na etapie wstępnym. Liczba zamówień wynosi 49, jeśli dwie księgarnie wezmą zwyczajowe 5 egz., będzie 59.

Poniżej próbki dwóch stron z naniesionymi literkami. Zachęcam do zamawiania! Komiks może ukazać się w maju lub w czerwcu.



Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Szekak

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #419 dnia: Cz, 17 Marzec 2022, 15:03:12 »
Kolory mi się podobają, ładnie zgrywają sie z rysunkami. Ale pytanie - czy w tym komiksie również na każdej stronie musi być podany rok publikacji?
Piękno jest w oczach patrzącego.