Autor Wątek: Komiksy od „Krakersa"  (Przeczytany 102218 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Martin Eden

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #555 dnia: So, 10 Wrzesień 2022, 16:45:09 »
Nori, bardzo podobają mi się Twoje propozycje. Zachowane są te przejścia z elementów oświetlonych do zacienionych, jak np. na tym pojeździe kosmicznym (czy cokolwiek to jest). Wydaje mi się, że to jest najlepsze rozwiązanie. Właściciel projektu oczywiście podejmie decyzje, co z tym dalej robić i jak.

Offline Kandor

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #556 dnia: So, 10 Wrzesień 2022, 17:25:19 »
Złożyłem wstępne zamówienie ale jeśli na każdej stronie będę miał takie czarne plamy-kleksy niczym ze starego powielacza to podziękuję; może trochę przesadzam ale jak w drugiej połowie lat 90-tych powstawały pierwsze sklepy komiksowe (chyba większość już nie istnieje), to wysyłali pocztą właśnie takie mini-katalogi i tam tak te grafiki (przedstawiające okładki zachodnich komiksów) podobnie wyglądały. Jak wydawca to podrasuje (lub inne plansze mnie bardziej zachęcą) to jak najbardziej chętnie zamówienie przed premierą opłacę.
« Ostatnia zmiana: So, 10 Wrzesień 2022, 17:48:13 wysłana przez Kandor »

Offline Takesh

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #557 dnia: Nd, 11 Wrzesień 2022, 08:50:58 »
Teraz to chyba idealnie wyszło. Jak zwykle stanąłeś na wysokości zadania!

Od siebie ponownie dodam, że fajnie byłoby to wydać na jakimś gorszym papierze, offsecie czy innym. Jak da radę to tylko nie kreda. Podpowiem, że w jakiejś gliwickiej drukarni zrobiła Celuloza super czarno-biały komiks Marka Turka. Najlepsza czerń i bez sliskiej kredy.

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #558 dnia: Nd, 11 Wrzesień 2022, 08:51:36 »
Stron z gęstym rastrem rysunkowym jest niewiele (ok. 30 stron), dlatego postanowiłem zrobić dla nich retusz od nowa, ręcznie, bez używania filtrów. Zajmuje to kilka razy razy więcej czasu, ale efekt jest taki jak na załączniku niżej. Większość komiksów ma prostą kreskę, bez rastrowania, i na nich ćwiczyłem filtry, zanim ustaliłem standard, który nie sprawdził się w przypadku tego akurat komiksu. Nazywanie tego „kleksami” albo „efektem ksero” to mocna przesada. Grafika po prostu była zmiękczona dla wygładzenia kreski a następnie wyostrzona, przez co komiksy z prostą kreską wyglądają prawie tak samo jak materiały wyjściowe, ale gdy jest gęsty rasterek (kreski) wtedy detale się zgubiły. Dlatego dla komiksów z prostą kreską użyję dotychczasowych filtrów, a dla komiksów z gęstym rastrem kreskowym retusz zrobię ręcznie. Poniżej próbka ręcznego retuszowania. Przyciemniłem kreskę i ręcznie wyretuszowałem plamki i niedodruki.



Podsumowując i odpowiadając na uwagi i propozycje:

1. Nie będzie umyślnych przybrudzeń, niedodruków i „plam drukarskich” na planszach, bo chcę by była wyraźna czarna kreska na białym papierze - by plansze były jak najbardziej zbliżone do oryginalnych, odręcznych plansz autora (a nie niedoskonałego druku).

2. Papieru kremowego nie będzie, bo jest drogi. Nakład jest mały (na razie zamówień na 65 egz.) i trzeba optymalizować koszty by cena była „do udźwignięcia” dla wszystkich zamawiających, i aby wydawca coś zarobił (nie poniósł straty). Będzie biały papier offsetowy.

3. Plansze z gęstym rastrem rysunkowym, z licznymi detalami, wyretuszuję ręcznie (od nowa), a te z kreską „prostą jak drut” z użyciem filtrów. Mógłbym ze wszystkimi planszami się tak bawić, ale podrożyłoby to mocno koszty pracy (najwięcej czasu zajmuje retusz). Stąd ten kompromis. Komiks zamiast 90 zł kosztowałby np. 320 zł, a różnica „detali” w druku byłaby niewielka.
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #559 dnia: Nd, 11 Wrzesień 2022, 08:56:04 »
Skasowałem komentarz i dodałem go od nowa, a w międzyczasie pojawił się komentarz Takeshiego. Więc jakby co, powinien być pod moim z godz. 8.51.

@Takeshi
Będzie zwykły papier offsetowy (taki jak w „Sennej zmorze głodomora” lub ”Kłaczkach”). Kreda jest dobra dla komiksów w odcieniach szarości lub w kolorach, ale nie dla czarno-białej kreski.
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline czytelnik

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #560 dnia: Nd, 11 Wrzesień 2022, 09:18:43 »
@Krakers Dużo lepiej teraz. Czy możesz wrzucić całą planszę z tańczącą dziewczyną po ostatnich poprawkach?

Offline Szekak

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #561 dnia: Nd, 11 Wrzesień 2022, 09:32:11 »
Z ciekawosci, jaka roznica jest przy kremowym offsecie cenowa?
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline celtic

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #562 dnia: Śr, 14 Wrzesień 2022, 20:06:38 »
Trzeba by kupić papier barwiony, a to na pewno większy koszt niż zwykłego białego papieru. Najtańszy w drukarni jest biały 80 g. Na kredzie drukować tego nie ma sensu.

Myślałem że tylko ja tak mam, że wolę papier pożółkły, niż biały offset. Pierwsze wydanie, pierwszych czterech tomów Akiry miało fajny żółtawy papier, później w dalszych częściach i dodrukach zmienili go na biały, niestety. No jestem ciekaw, jaka jest różnica w cenie, między tym białym i tym żółtawym.
Z obecnie wydawanych, "Opowieści Grabarza" mają fajny papier.
Trzy Cienie - 10/10
Opowieści z czasów Kobry -8/10
Twierdzi Pereira -10/10
Bezprawie - 7/10
Locke & Key #1-6 - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #563 dnia: Pt, 16 Wrzesień 2022, 13:27:46 »
Nie wiem jak wygląda różnica cenowa papierów dla drukarń w formatach A3+ (tzw. A3 brutto), ale ryza papieru do ksero barwionego A3 (np. kremowa) jest o ok. 110% wyższa od ceny ryzy papieru białego. Nie zamierzam podrażać kosztów egzemplarza, tym bardziej że mamy wysoką inflację.

Papiery gazetowe i szorstkie nie nadają się do druku cyfrowego tonerowego (toner potrzebuje gładką powierzchnię).

Na chwilę obecną nakład tomu 1 „Retro” wynosi 65 egz. Do 100 egz. (aby ukazał się tom 2) potrzeba 35 egz.
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #564 dnia: So, 24 Wrzesień 2022, 14:32:35 »
Wszystkie plansze są już wyretuszowane. Teraz wstępny montaż bez napisów, kilka dni odpoczynku i od 1 października tłumaczenie i nanoszenie literek. Wyliczyłem, że do końca listopada powinien zacząć się etap dwóch korekt, co oznacza, że pod koniec grudnia komiks będzie mógł trafić do drukarni. Jeśli będą opóźnienia, to na początku stycznia.

Dołączam kolejną próbkę - plansza brytyjskiego komiksu o superbohaterze Falconie.

« Ostatnia zmiana: So, 24 Wrzesień 2022, 14:56:42 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #565 dnia: Cz, 06 Październik 2022, 20:07:34 »
Wydanie antologii komiksowej Retro - 1 planowane jest na styczeń 2023 roku. Objętość - 180 stron formatu A4. Cena orientacyjna - 90 zł + inflacja. Poniżej przedstawiam projekt  wstępny okładki już pewnie widzieliście, dlatego poniżej przedstawiam projekt wstępny strony tytułowej.



Aktualnie album znajduje się w fazie składu wstępnego - wszystkie strony są już złożone na surowo, czyli skany zostały wyretuszowane i osadzone na stronach. Od poniedziałku 10 października rozpocznie się etap równoczesnego tłumaczenia i nanoszenia literek. Szacuję, że uda się utrzymać średnie tempo 5 stron dziennie. Później korekty i materiał będzie mógł trafić do drukarni.

Na chwilę obecną nakład, na podstawie zamówień, wynosi ok. 65 egzemplarzy. Aby ukazał się tom 2 komiksu, nakład musi osiągnąć minimum 100 egz. Dlatego zachęcam wszystkich fanów komiksów starych i nowych, do składania zamówień.

Na chwilę obecną nie można jeszcze albumu przedpłacać, ponieważ ceny papieru i kosztów druku zmieniają się w drukarni jak w kalejdoskopie. Nie ukrywajmy - mamy wysoką inflację.

Dane do zamówienia albumu znajdziecie tutaj:
https://komiks.top/formularz-zamowienia/
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #566 dnia: Pt, 21 Październik 2022, 20:10:06 »
W poniedziałek rozpoczęło się tłumaczenie komiksów do antologii „Retro 1”. Przetłumaczyłem już dwa komiksy, w tym jeden długi (australijski), a trzeci skończę jutro. Jeśli nie będzie opóźnień, tłumaczenia powinny potrwać do końca listopada, a w grudniu zaczną się korekty.

Poniżej przedstawiam wstępną koncepcję kolorystyki okładki, nad którą wciąż się zastanawiam i eksperymentuję. Postanowiłem zrezygnować z podtytułu „Antologia archiwalnych komiksów”.

« Ostatnia zmiana: Pt, 21 Październik 2022, 20:21:32 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Takesh

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #567 dnia: Pt, 21 Październik 2022, 21:54:21 »
Okładka spoko.

Ale, ale! Na tylnej okładce jest opis komiksów...Śladowskiego. Pewnie stary wzór. Tylko się upewniam.

A komiks kupię. Uwielbiam takie ramotki  ;D

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #568 dnia: So, 22 Październik 2022, 13:22:12 »
Wiem o tym (opisu na tylną stronę okładki jeszcze nie napisałem), to tylko wstępna koncepcja kolorystyczna i wizualizacja. Kolorystyka grzbietu i tytułu ciągle mnie „dręczy”, bo nie pasuje do pierwszej strony okładki (gdy nie widzi się grzbietu i tyłu), ale nie mam na razie pomysłu. Jakby ktoś wymyślił inne kolorki niż ciemną żółć i coś pomiędzy fioletem a brązem, niech napisze.
« Ostatnia zmiana: So, 22 Październik 2022, 13:26:06 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #569 dnia: So, 22 Październik 2022, 13:42:50 »
Wiem o tym (opisu na tylną stronę okładki jeszcze nie napisałem), to tylko wstępna koncepcja kolorystyczna i wizualizacja. Kolorystyka grzbietu i tytułu ciągle mnie „dręczy”, bo nie pasuje do pierwszej strony okładki (gdy nie widzi się grzbietu i tyłu), ale nie mam na razie pomysłu. Jakby ktoś wymyślił inne kolorki niż ciemną żółć i coś pomiędzy fioletem a brązem, niech napisze.

A ciemny granat? Taki jak w prawym, górnym rogu okładki?