Autor Wątek: Komiksy od „Krakersa"  (Przeczytany 102425 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Takesh

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #225 dnia: Wt, 29 Czerwiec 2021, 10:59:56 »
Ja wolałem wcześniejsze propozycje, na które było głosowanie. Lub coś w tym stylu. Stare dobre przygodówki, sci-fi, fantasy... Może coś się znajdzie...

Online Arne

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #226 dnia: Wt, 29 Czerwiec 2021, 11:06:41 »
Ja już chyba od tego odpadne
Zbyt dużo rzeczy wychodzi, a rozciągliwość półek sięga już. Kresu :)

Offline Castiglione

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #227 dnia: Wt, 29 Czerwiec 2021, 16:20:18 »
Ja tam w ogóle nie wiem, po co wydawać takie coś, bo chyba tylko po to, żeby cokolwiek wydać.

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #228 dnia: Wt, 29 Czerwiec 2021, 19:05:40 »
Szukam pomysłu. Po reakcjach widzę, że trzeba szukać dalej, albo dać sobie spokój z wydawaniem. Mam na oku wiele fajnych pozycji, ale nie jest jasna ich sytuacja prawna. To co za granicą jest w domenie publicznej, niekoniecznie musi być w domenie publicznej w Polsce. Najchętniej wydałbym przygodówki science-fiction. Komiksy superbohaterskie mi nie leżą, ale o podróżach kosmicznych czy w czasie - czemu nie?

Np. coś takiego:







Albo takie coś o rycerzach:







Albo takie coś o starożytnych Rzymianach (chyba):







Albo takie coś a'la Tarzan:







Albo seria o indiańskich wodzach:







Albo takie coś science-fiction:







I kolejny science-fiction:







Albo o jakimś świecie jaskiniowców:







Naprawdę jest tego mnóstwo, ale niejasna jest sytuacja prawna. Szukam czegoś, co mogę wydać, będzie atrakcyjne a zarazem nie przysporzy mi kłopotów prawnych (czytaj: na 100% są w Polsce w domenie publicznej).
« Ostatnia zmiana: Wt, 29 Czerwiec 2021, 19:22:02 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #229 dnia: Wt, 29 Czerwiec 2021, 19:28:01 »
Albo kolejna wątpliwość: czy jeśli coś było już w domenie publicznej, a potem zmieniło się prawo w Polsce zwiększając okres ochrony praw autorskich do 70 lat, czy ponownie te rzeczy są chronione, choć już nie były?

Przy okazji - pan Arkadiusz (jedyny Arkadiusz wśród zamawiających) proszony jest o podanie adresu wysyłki do kiosku Ruchu i nr telefonu. Paczka czeka na wysłanie a nie wiem dokąd wysłać (na maile żadnych odpowiedzi).
« Ostatnia zmiana: Wt, 29 Czerwiec 2021, 19:30:28 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Takesh

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #230 dnia: Wt, 29 Czerwiec 2021, 19:54:59 »
No te propozycje graficznie trafiają w mój gust, szczególnie w czerni i bieli. W kolorowych to z tym potworem w czerwonym ubraniu najbardziej.

Czuć klimat starych historii, coś a'la Buck Rogers, Flash Gordon, czy te historyczne Vasco.

No to teraz serio trzymam kciuki i biorę całość w przedsprzedaży.

Offline starcek

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #231 dnia: Wt, 29 Czerwiec 2021, 23:25:50 »
Albo kolejna wątpliwość: czy jeśli coś było już w domenie publicznej, a potem zmieniło się prawo w Polsce zwiększając okres ochrony praw autorskich do 70 lat, czy ponownie te rzeczy są chronione, choć już nie były?
[...]
Prawo w Polsce zmieniono żeby ujednolicić z prawem poza naszym zaściankiem, więc jeśli coś było w wolnej domenie np. w Stanach, to nie wskoczyło u nas znowu do ochrony. Te 70 lat to robota Disneya, gdy im prawa do Puchatka miały wygasnąć (w wielkim skrócie).
Chyba za bardzo się przejmujesz - skoro ktoś sprzedaje obwoluty do komiksów z universum Marvela niczym swoje dzieło i w ogóle nie ma sprawy, to naprawdę myślisz, że spadkobiercy twórców z wolnej domeny nagle zarzucą Ciebie pozwami? Miękkie ruchy i więcej SF. :-D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline maxim1987

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #232 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 09:18:25 »
z tych nowych propozycji biorę wszystko :)

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #233 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 18:31:13 »
Znalazłem dwa komiksy z 1950 r., które opublikowano anonimowo, a więc są w domenie publicznej. Oba przypominają „Tarzana” lub „Księgę dżungli”.

Pierwszy to hiszpański komiks „Yorga” (150 plansz w poziomie, które mogą dać 75 stron w pionie - po 2 na 1 stronie).











Drugi to „Wild Boy” (ok. 240 stron):







I taka ciekawa perełka „Clancy” z Australii - australijski western z Aborygenami w tle (niestety, sa tylko dostępne 2 zeszyty, ok. 60 stron łącznie).









Opcją mogłyby być komiksy science-fiction różnych autorów (jest wiele krótkich serii SF anonimowych autorów). Wyszukanie komiksów to mrówcza robota. Trzeba by datami publikacji sprawdzać, a potem co było anonimowe a co nie. Ale jest to do ogarnięcia.
« Ostatnia zmiana: Śr, 30 Czerwiec 2021, 19:07:37 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Pawel.M

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #234 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 19:54:49 »
Podoba mi się to pierwsze cz-b SF (pozostałe cz-b nie) i to z obcym w czerwonym kubraczku.

Tarzany, rycerze, Rzymianie, jaskiniowcy, Indianie, Aborygeni - nie.

Offline Takesh

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #235 dnia: Śr, 30 Czerwiec 2021, 21:36:05 »
Kolejne pozycje i kolejne trafienia w mój gust. Lubię taką kreskę. Oby to co wybierzesz miało jakiś scenariusz i kupuję całość w ciemno 👍

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #236 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 08:59:36 »
Ten pierwszy SF - komiks był w domenie publicznej, bo wszystko co było tworzone z czasach frankistowskich uwalniało się do domeny publicznej 20 lat po publikacji, ale polskie prawo mówi o 70 latach od śmieci autora, więc najwcześniej mogę to wydać w 2030 r. (jeśli dożyję - to wydam).

Szukam komiksu o tematyce science-fiction. Westerny, Tarzany, superbohaterowie, etc. nie za bardzo mnie kręcą. Komiks ten musi mieć ładną kreskę, ciekawą fabułę i odpowiednią dużą liczbę stron. Na razie zaczynam prace nad „Opowieściami Arbuza Jagody”, a w tym samym czasie będę szukał komiksów do wydania na potem. Nie chce podjemować szybkich decyzji, musi to być fajny komiks, którego wydanie sprawi mi przyjemność, a nie będzie męczarnią lub zapchajdziurą „wydać cokolwiek byle wydać”.

Z komiksów SF mam meksykański komiks „Ray de Astur” („Płomień z Asturii”) powstały z inspiracji do Flasha Gordona. Ale kiedyś pokazywałem i wszyscy kręcili nosem „bo to plagiat”. No i kreska taka sobie (sensacji nie ma). Odpuściłem go.





Jeśli chcecie - możecie sami pomóc mi szukać komiksu do wydania. Trzeba zwracać uwagę, by albo był to komiks anonimowy najpóźniej z roku 1951, albo znanego z imienia i nazwiska autora, który zmarł w 1951 r.

https://comicbookplus.com/

Link do tagu science-fiction:

https://comicbookplus.com/?cbplus=sciencefiction_l_n_1

Może Wam się bardziej poszczęści znaleźć coś fajnego?

GŁÓWNE PROBLEMY:

1. Autorzy nie są w domenie publicznej wg polskiego prawa a są w domenie publicznej wg prawa np. USA.

2. Fajny komiks, fajny, w domenie publicznej na 100%, ale... niekompletny (np. fabuła bez początku i zakończenia).

UŁATWIENIA:

Niektóre komiksy mimo, że autorzy żyli długo, są w domenie publicznej na mocy swoich decyzji lub gdy tworzyli na zlecenie rządu USA (ale to są głównie komiksy militarne o II wojnie światowej lub superbohaterach wydawane dla żołnierzy na froncie). Ale pozyskanie takiej informacji wymaga mrówczej pracy śledczej.

=============

Wszystkie Paczki w Ruchu i Pocztą Polską już wyszły. Dziś wyjdą przesyłki kurierskie (czekam na kuriera). Wygląda na to, że wydrukowano o 2 egz. za dużo - więc będą na sprzedaż. Pakietów 1-4 już nie ma, ale są tom 1 (1 egz.), 2 (1 egz.) i 4 (2 egz.). Rozbiłem pakiet by staremu znajomemu sprzedać tom 3 (normalnie bym tego nie zrobił). Tom 4 - stany idealne. Tom 1 i 2 resztki nakładowe.
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Lipiec 2021, 09:51:31 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Offline Krakers

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #237 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 10:09:43 »
Chyba znalazłem coś rokującego nadzieje. Komiks „María Cortés i dr Alden”. Autor nieznany (brak sygnatur autorskich i informacji o autorze lub autorach), rok odpowiednio stary, hiszpański przygodowy komiks science-fiction o objętości ok. 120 stron (8 zeszytów, chyba kompletna seria).











Co o nim myślicie?
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Lipiec 2021, 10:16:58 wysłana przez Krakers »
Strona „Krakersa” - komiks.top

Online bibliotekarz

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #238 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 11:32:32 »
Oglądam te czarno-białe plansze i tak sobie pomyślałem, że ja chętnie bym przeczytał stare paski komiksowe, które kiedyś ukazywały się w polskim czasopismach. Pamiętam jak czytałem paski w latach 90-ych bodajże w Dzienniku Łódzkim.
Batman returns
his books to the library

Offline Takesh

Odp: Komiksy od „Krakersa"
« Odpowiedź #239 dnia: Cz, 01 Lipiec 2021, 17:30:41 »
Wygląda ok. Pytanie jak scenariusz bo po włosku to ja słabo....