Autor Wątek: Komiksy na offsecie  (Przeczytany 3115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Leyek

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #15 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 12:45:29 »
Zdecydowanie wolę nieświecący się jak psu jajca papier, ale są komiksy, które przez decyzje wydawcy o wydaniu na offsecie bardzo dużo straciły jak np. Ptaszyna od Centrali z megawypranymi kolorami. Geneza od KG też chyba wyszła na offsecie (nie mam teraz pod ręką), a w oryginalne stawiam, że na 99% to była kreda.

Offline michał81

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #16 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 12:54:07 »
Niepamięć Absolutna od KG

Offline LukCook

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #17 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 12:54:41 »
Geneza od KG wyszła na matowej kredzie (Arctic Volume) i wygląda bardzo dobrze.

Ptaszyna - kwestia gusty. Na offsecie prezentuję się wyśmienicie i wg. mnie nie odbiór nie traci na wartości.

Offline michał81

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #18 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 12:56:55 »
Ptaszyna - kwestia gusty. Na offsecie prezentuję się wyśmienicie i wg. mnie nie odbiór nie traci na wartości.
Traci dużo. Nie wygląda wyśmienicie, bo kolory są mega blade jak wspomniał Leyek. Właśnie ta "krwistość" w oryginale prezentuje się dużo lepiej niż w naszym upośledzonym wydaniu przez wydanie tego na offsecie.

Offline LukCook

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #19 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 13:00:07 »
Traci dużo. Nie wygląda wyśmienicie, bo kolory są mega blade jak wspomniał Leyek. Właśnie ta "krwistość" w oryginale prezentuje się dużo lepiej niż w naszym upośledzonym wydaniu przez wydanie tego na offsecie.

Dlatego napisałem wg. mnie bo przedkładam offset nad błyszczącom jak psu jaja kredę. Upośledzona to jest Twoja opinia (wg. mnie).

Offline michał81

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #20 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 13:06:15 »
Upośledzona to jest Twoja opinia (wg. mnie).
To sprawdź sobie oryginalne wydanie. Kolory grają tam bardzo dużą rolę. Taka zmiana papieru robi naszemu wdaniu dużą krzywdę. Nie obchodzi mnie że lubisz wydania na offsecie, ale niszczenia zamysłu twórcy przez wydawce raczej nie powinno być chwalone.

Offline LukCook

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #21 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 13:24:12 »
To sprawdź sobie oryginalne wydanie. Kolory grają tam bardzo dużą rolę. Taka zmiana papieru robi naszemu wdaniu dużą krzywdę. Nie obchodzi mnie że lubisz wydania na offsecie, ale niszczenia zamysłu twórcy przez wydawce raczej nie powinno być chwalone.

Nie wiem jakie były wymogi licencyjne ale zakładam jakby dla twórcy kreda byłą jedyną opcją to Centrala nie wydałaby tego na offsecie. Kwestia nasycenia kolorów pozostaje dla mnie kwestią gustu, szczególnie, że Ptaszyna od Centrali to bardzo dobrze wydany komiks. Oryginalne grafiki Bertrama można było kupić - czarno białe.

Jak szukamy złych przykładów zmiany kredy na offset to Wolverine vs Sabretooth z Carrefoura pokazuje, że czasami lepiej tego nie robić (albo robić to dobrze).

Offline michał81

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #22 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 13:29:41 »
Nie wiem jakie były wymogi licencyjne ale zakładam jakby dla twórcy kreda byłą jedyną opcją to Centrala nie wydałaby tego na offsecie. Kwestia nasycenia kolorów pozostaje dla mnie kwestią gustu, szczególnie, że Ptaszyna od Centrali to bardzo dobrze wydany komiks. Oryginalne grafiki Bertrama można było kupić - czarno białe.

Jak szukamy złych przykładów zmiany kredy na offset to Wolverine vs Sabretooth z Carrefoura pokazuje, że czasami lepiej tego nie robić (albo robić to dobrze).
Aż dziwne, że nie podałeś Tomb Raidera Archiwa, o którym na forum była zadyma i krytykowanie wydawcy za takie posunięcie, że wszyło na offsecie. A przecież to jest taka sama sytuacja jak w przypadku Ptaszyny, tylko że nikogo ten komiks na forum nie obszedł. I wybacz, ale umniejszanie roli kolorysty w kwestii komiksu, który planowany od początku w kolorze jest słabe. To nie Sin City, gdzie wydanie w czerni i bieli jest zamierzone.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #23 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 13:34:16 »
No cóż, to mimo wszystko jest kwestia gustu. Moim zdaniem Tomb Raider wydany na offsecie nie wygląda dzięki temu aż tak odpustowo jak oryginał. Zamysł autorów jest oczywiście dobrym argumentem, ale to tak jak z Gemini Manem filmowo. Zamysł autorów był żeby to oglądać w 60 fps. Tylko co z tego, skoro i tak dużo lepiej się to ogląda w tradycyjnym frameracie.

Offline LukCook

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #24 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 13:37:19 »
I wybacz, ale umniejszanie roli kolorysty w kwestii komiksu, który planowany od początku w kolorze jest słabe. To nie Sin City, gdzie wydanie w czerni i bieli jest zamierzone.

Od teraz czytając edycje czarno-białe edycje komiksów, zawsze będę myślał o pominiętych kolorystach. Są też koloryści, którzy nie tyle zostają pominięci co wręcz zamienieni na innych (nowe edycje z nowymi kolorami).

Idąc tą drogą, offset i czarno-biała edycja to najlepsze co można dostać w komiksach.

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #25 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 14:14:55 »
  No nie to nie jest kwestia gustu, komiks powinien wyglądać tak jak chcieli jego twórcy aby wyglądał a dopiero przy ocenie ich pracy gust wchodzi w grę. Papier offsetowy "gasi" kolory i to w każdym przypadku, jak tak miało być w zamierzeniu to w porządku, jak nie to wydanie tego na takim papierze podyktowane jest raczej tylko względami ekonomicznymi. Wystarczy spojrzeć na te komiksy z Carrefoura to nie jest tylko kwestia Wolverine vs Sabertooth, ale każdego komiksu z obydwu kolekcji, każdy zeszyt z tych nowszych wygląda gorzej niż to co wydali Hachette lub Egmont u siebie, za to te klasyki wyglądają lepiej. Oczywiście w tym przypadku mamy do czynienia raczej z najtańszym offsetem, ale podejrzewam że i ta kreda stosowana przez innych wydawców nie jest najlepszej jakości. No i ten słynny Tomb Raider, przecież to kompletna masakra, osoba która zdecydowała aby wydać to w taki sposób powinna dostać nagrodę Darwina.

Offline misiokles

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #26 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 14:30:12 »
A czy twórcy często mają wybór papieru na jakim się ich komiks ukaże? Czy może narzuca 'centrala'?

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #27 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 14:32:31 »
A jakie to ma niby znaczenie?

Offline LukCook

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #28 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 14:36:39 »
A jakie to ma niby znaczenie?

Duże. Jeżeli papier jest tak ważny dla artystów to typ papieru powinien być w wymogach licencyjnych. Jeżeli Centrala albo Scream wydają „kredowe” komiksy ma offsecie to widać nie ma to wielkiego znaczenia dla twórców ani oryginalnego wydawcy.

Odp: Komiksy na offsecie
« Odpowiedź #29 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 14:46:34 »
  Nie zrozumiałeś chyba ani pytania, ani odpowiedzi. No ale już nawiązując, to podejrzewam, że artyści i wydawcy mają głęboko w dupie na jakim papierze będą oglądać komiksy dzikusy gdzieś ze Wschodniej Europy na rynku który jest kompletnym marginesem kasują pieniądze za licencję i tyle. To Ty jako czytelnik powinieneś się martwić czy wydajesz pieniądze na wybrakowany towar czy też nie.