Autor Wątek: Komiksy dla nastolatki  (Przeczytany 3342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KzT

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #15 dnia: Pn, 24 Maj 2021, 22:36:38 »
Moja córka (niewiele starsza) też czytała mniej więcej podobny repertuar i płynnie weszła w mangi gdzieś ok. 12 roku życia. I tutaj sama robi selekcję. Natomiast podsuwam jej czasami coś typowo komiksowego i niektóre rzeczy jej się podobają. W ostatnich miesiącach to były:
KRL - "Łauma" i "Kościsko".
"Paper Girls" (jak komuś nie przeszkadza ideolo scenarzysty; mojej córce się podobało).
No i klasyki: "Calvin i Hobbes", "Życie i czasy Sknerusa McKwacza"...
Ale to w sumie dość indywidualne: np. nie podobał jej się "Złoty wiek" Pedrosy, ale "Niezwyciężonego" Mikołajczyka przeczytała dwa razy (i później jeszcze sięgnęła po Lema). Byłem przekonany, że będzie odwrotnie.
Aha - i bardzo jej się spodobał "Zrozumieć komiks" McClouda. Do tego stopnia, że kilka miesięcy temu wzięła go na swój regał i twierdzi, że to jej komiks. Dobrze, że wyszło wznowienie to sobie odkupię...

"Pewnego lata"

Eeee, to jest komiks dla dorosłych (który udaje komiks dla młodszych).

Offline ryba

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #16 dnia: Pn, 24 Maj 2021, 22:39:06 »
Moja córka (12 lat) często czyta Asteriksa, Gnata, Calvina i Hobbesa, Fistaszki.
Podobały jej się Łauma i Kościsko, lubi komiksy paragrafowe (Sherlock Holmes), Baranowskiego.
« Ostatnia zmiana: Pn, 24 Maj 2021, 22:41:32 wysłana przez ryba »

Offline Takesh

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #17 dnia: Pn, 24 Maj 2021, 22:51:27 »
Dzięki wszystkim za typy!

Z tym wiekiem jest właśnie tak inaczej, że np. taki Asteriks uważany jest za komiks dziecięcy i przez to już fee. W tym wieku brak jednak jeszcze wiedzy i doświadczenia by dojrzeć drugie dno, z którego dorośli się śmieją. I to jest chyba główny problem w tym przypadku.

Siostrzenicy dałem album złego E z próbkami komiksów dla dzieci. Pytałem ją o wrażenia z tych propozycji, jak i tego co przeczytała wcześniej. Niby fajne wszystko, ale ostatnio są one zbyt dziecinne dla niej. A parę miesięcy temu skakała z radości jak dostała Super Sisters. Więc trudny to wiek....

Na chwilę obecną rozważam Calvina i Celsju... Hobbsa, może cos KRLa, moze DC13.... Poszukiwania trwają...

Offline michał81

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #18 dnia: Pn, 24 Maj 2021, 23:49:47 »
Poszukiwania trwają...
A czy próbowałeś wznowionych właśnie W.I.T.C.H.?

Offline Takesh

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #19 dnia: Wt, 25 Maj 2021, 08:14:14 »
Witch nie próbowałem. W sumie musi być dobre skoro tutaj kilka osób poleca. No i te wzowienie sprzedało się na pniu i idzie dodruk. Dlatego tego nie brałem pod uwagę, bo myślałem o rzeczach, które spokojnie kupię ja, czy też młoda w księgarni.

Ale umieszczam to na liście wysoko 👍

Offline enoce

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #20 dnia: Wt, 25 Maj 2021, 22:46:11 »
Ja swojej 10 letniej córce zapodałem "Lou!" i "Szkoła Tańca", następna w planach "Mafalda".


Offline KzT

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #21 dnia: Wt, 25 Maj 2021, 22:56:17 »
Ja swojej 10 letniej córce zapodałem "Lou!" i "Szkoła Tańca", następna w planach "Mafalda".


Ale między 10 a 13 latką jest przepaść. 10 latka spokojnie może jeszcze czytać "Bajkę na końcu świata", ale też może wejść w "Sisters", "Lou" czy "Pamiętniki Wisienki". Dla 13 latki mogą to być już komiksy zbyt dziecinne. I na tym - jak rozumiem - polega problem założyciela wątku.

Offline Takesh

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 08:52:40 »
@Kzt
Dokładnie. Sisters były najlepsze, na drugim miejscu Szkoła tańca...

To trudny wiek, gdzie sama młoda nie wie co chce... Pytałem co by chciała i nie była w stanie odpowiedzieć. Najpierw było, że Sisters super, potem fe, potem super, potem....

Nesumi

  • Gość
Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #23 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 15:02:47 »
Wydaje mi się, że to, co tu przedstawiacie, to pewne zaburzenie, symptom naszych czasów. To nie rodzice powinni nadskakiwać nastoletniej córce, i wymyślać: a, zobacz! Tego jeszcze nie czytałaś, a może ci się spodoba! Z doświadczenia wiem, że najsilniejsze relacje powstają, kiedy musisz włożyć jakiś wysiłek, aby coś zdobyć. To córka powinna za wami chodzić i jęczeć: Tato, a jak będziesz brał następną dostawę z Gildii, to może mógłbyś mi zamówić to, albo tamto?

Offline Takesh

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #24 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 16:05:14 »
@Nesumi

Święte słowa. Zgadzam się z Tobą, że jak komuś zależy, to jest lepiej. Ale to moja siostrzenica, więc staram się robić mądre prezenty. I czasem są to właśnie paczki różnych komiksów. Nie mieszkamy w tym samym mieście, więc nie może za mną chodzić... Taka trochę inna sytuacja...

Nesumi

  • Gość
Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #25 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 17:19:38 »
A, chyba że tak...

Offline radef

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #26 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 17:35:38 »
"Lou"
"Lou" wraz z każdym kolejnym albumem idzie w coraz to bardziej doroślejsze tematy, więc jest to na pewno pod tym względem ciekawy komiks dla nastolatki, choć faktycznie może się odbić od pierwszych albumów, które jednak są pisane bardziej z myślą o młodszym czytelników.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline KzT

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #27 dnia: Śr, 26 Maj 2021, 19:14:56 »
"Lou" wraz z każdym kolejnym albumem idzie w coraz to bardziej doroślejsze tematy, więc jest to na pewno pod tym względem ciekawy komiks dla nastolatki, choć faktycznie może się odbić od pierwszych albumów, które jednak są pisane bardziej z myślą o młodszym czytelników.

Tak, rzeczywiście. W przypadku "Lou" miałem na myśli pierwszy tom, który jest komiksem dla dzieci. Później robi się z tego opowieść dla nastolatek.

 
Wydaje mi się, że to, co tu przedstawiacie, to pewne zaburzenie, symptom naszych czasów. To nie rodzice powinni nadskakiwać nastoletniej córce, i wymyślać: a, zobacz! Tego jeszcze nie czytałaś, a może ci się spodoba! Z doświadczenia wiem, że najsilniejsze relacje powstają, kiedy musisz włożyć jakiś wysiłek, aby coś zdobyć. To córka powinna za wami chodzić i jęczeć: Tato, a jak będziesz brał następną dostawę z Gildii, to może mógłbyś mi zamówić to, albo tamto?

No, u mnie tak właśnie jest, tylko z mangami ("Muszę mieć 27 tom "My Hero Academia", tato kup, proszę, proszę, proszę"). Natomiast postanowiłem nie odpuszczać zwykłych komiksów i traktuję to jako działalność misyjną. Zresztą robię to trochę przy okazji. Np. "Paper Girls" kupiłem dla siebie i po pytaniu "Co czytasz?" odpowiedziałem: "A, takie tam, nie dla ciebie, jeszcze ze dwa lata powinnaś poczekać na lekturę...". I haczyk załapał. Podobnie było z "Niezwyciężonym".
I rzeczywiście, to jest najbardziej skuteczne.

Online szulig

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #28 dnia: Pn, 03 Styczeń 2022, 17:28:10 »
Witam
potrzebuje sugestii odnośnie komiksu na prezent dla 11 latka. Dostalem info od jego ojca ze wkręcił lub wkręca sie w mangę. Proszę o sugestie ale jeżeli takowe istnieją to może coś co zamyka sie w jednym no moze maks trzech tomach. Również dostał jakieś kompendium wiedzy o Avengers i tez jest podjarany. Pytanie co mu zarzucić z Avengersów? A może cos z Kapitana Ameryki? Wiem ze w przypadku marvela jest neveredngin story ale moze cos jednak uda sie zasugerowac.
Z góry dziękuję za wszystkie propozycje

Offline HaVoK

Odp: Komiksy dla nastolatki
« Odpowiedź #29 dnia: Pn, 03 Styczeń 2022, 17:35:40 »
Ja bym mu kupił LastMana. Ale to nie trzy tomy. Z drigiej strony, jam go zainterwsuje to kupi/poprosi o natępne tomy.