Autor Wątek: Komiksowe kalendarium  (Przeczytany 32878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar III

Komiksowe kalendarium
« dnia: Cz, 07 Luty 2019, 09:49:02 »
W tym "zakątku" co jakiś czas będę podrzucał informacje o istotnych w kontekście komiksowego medium rocznicach. Oczywiście zachęcam do tego także innych użytkowników forum. Na "dzień dobry" zwięzła wspominka o pewnym tytule prasowym, który na długo przed "epoką kolekcji" czy "erą Egmontu" przynajmniej częściowo sycił "głód" wielbicieli plastycznych narracji:
 
https://paradoks.net.pl/read/37060-swiat-mlodych-jeszcze-jedna-wspominka 
 
   


Offline LordDisneyland

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #2 dnia: So, 09 Luty 2019, 16:00:32 »
O masz- nie zdawałem sobie sprawy.
Sto kolejnych lat! I obyśmy się nie nudzili przy święcie ;)

,, - Eeeeech.''


Offline Spiff

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 15 Maj 2019, 23:02:38 »
Aby uczcić rocznicę, pozwoliłem sobie wrzucić kilka fotek najstarszych Kleksów z mojej kolekcji.
Najstarszy Kleks jaki posiadam został wydany 8 Października 1974 r. w Ś.M.






- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 15 Maj 2019, 23:48:21 »
Dzięki Spiff. Nie znałem tych prac pani Szarloty.

Offline LordDisneyland

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #6 dnia: Cz, 16 Maj 2019, 14:27:50 »
Dzięki Spiff! Pamiętam te straszne rysunki, niestety moje zbiory z dzieciństwa już dawno przestały istnieć, zresztą ja zacząłem później...
,, - Eeeeech.''

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 11:36:42 »

Offline LordDisneyland

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 15:42:57 »
W 1984 roku na łamach miesięcznika ,,Fantastyka" opublikowano w odcinkach powieść Edgara Rice Burroughsa ,,Księżniczka Marsa". Po lekturze byłem pod ogromnym wrażeniem tej prozy. A postaci z powieści - jak się dowiedziałem znacznie później- pojawiały się również w wielu komiksach...Warto tu wspomnieć o LoEG Moore'a, niespecjalnie natomiast wypada eksploatacja m.in. Dejah Thoris w produktach wydawnictwa DynamiteComics :/
Wiele komiksów o Carterze wydał Marvel- "Weird Worlds", "John Carter Warlord of Mars", czasem uciekał się do przerabiania historii o Carterze na opatrzone bardziej chwytliwym tytułem [ https://www.syfy.com/syfywire/time-marvel-comics-turned-john-carter-story-star-wars-tale ]...

Czy dziś warto sięgnąć po powieść Burroughsa? Jeśli ktoś lubi  przygodowe, nieco omszałe i staroświeckie SF - jak najbardziej, chociaż bądźmy szczerzy- nie do końca rozumiem, skąd brały się te zachwyty dwunastoletniego mnie :D
,, - Eeeeech.''

Offline starcek

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 16:03:01 »
Ale te jego ramotki są doskonałe dla osób uczących się angielskiego. Czyta się gładko, a i słownictwo można wzbogacić. Oczywiście przede wszystkim czuć smrodek dydaktyczny, ale to przyjemna lektura. Co ciekawe jego powieści są już w wolnej domenie i na legalu można z Gutenberga pobrać.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline LordDisneyland

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 05 Czerwiec 2019, 17:23:24 »
O tym ostatnim nie wiedziałem, dzięki.
Wtedy języka angielskiego nie znałem, jak zresztą większość moich rówieśników, dlatego kwestia nauki języka mi zupełnie umknęła.
« Ostatnia zmiana: Cz, 06 Czerwiec 2019, 00:51:17 wysłana przez LordDisneyland »
,, - Eeeeech.''

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 00:00:52 »
Też trafiłem na "fanastykowe" wydanie "Księżniczki Marsa" i się mocno ucieszyłem. Wcześniej tylko pokątnie słyszałem o tej części twórczości pomysłodawcy "Tarzana" i się mocno tym intrygowałem. Po "Księżniczce..." trafiłem na analogiczne wydanie drugiego tomu cyklu podziemnego zatytułowanego "Pellucidar" i już totalnie wsiąkłem w temat. Tym bardziej cieszy, że za sprawą wydawnictwa Solaris doczekujemy się polskich edycji zarówno "Barsoom" (cyklu marsjańskiego), "Pellucidar" jak i serii wenusjańskiej. Na komiksy oparte na tej prozie raczej u nas nie liczę. A szkoda, bo przynajmniej dwa tytuły są co najmniej niezłe.

Offline LordDisneyland

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 01:27:56 »
Ja cały czas tę edycję na gazetowym papierze mam, zrobiłem wtedy Burroughsowi  -jeszcze w latach 80-tych- okładkę z brystolu, zszyłem, ozdobiłem okładkę ilustracją, nie wykorzystując tej drukowanej na ostatniej stronie pisma.
 Trwa :)

Co do Solaris- to wydawnictwo ze wspaniałą ofertą...zarabiałoby na mnie tyle, co niejeden wydawca komiksów, ale mam spore problemy z czytaniem stosowanej czcionki. Zagadywałem już na którychś targach, czy wydawca nie zamierza jej zmienić, ale chyba tylko mnie to przeszkadza. Trudno.
,, - Eeeeech.''

Offline Martin Eden

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 08:46:15 »
Skoro już o tym... Kilka tygodni temu zakupiłem sobie trzy pełne roczniki Fantastyki z lat 80 + kilkanaście numerów z tego okresu luzem. I tak sobie czytam powoli te wspaniałe rzeczy. Ale o ile z zakupu jestem zadowolony, to niestety tam, gdzie miała być "Księżniczka Marsa", są brakujące strony. Przyznać się, który mi to opylił  :)

Offline starcek

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 06 Czerwiec 2019, 09:41:35 »
To na pewno nie ja. Wprawdzie się pozbywałem wszystkich numerów, ale były kompletne - komiksy, powieści itp itd. Wszystko było. Aż sobie przypomniałem ekwilibrystykę przy czytaniu powieści ze środka.  ;D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.