Autor Wątek: Komiksowe kalendarium  (Przeczytany 33042 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hansior

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #60 dnia: Pt, 01 Styczeń 2021, 17:47:39 »
Wczoraj minęło 25 lat od kiedy Bill Watterson zakończył Calvin i Hobbesa. Był zdecydowany - koniec oznacza koniec. Nie ma powrotu mimo popularności komiksu. Co więcej, twardo zakazał tworzenia jakichkolwiek spin-offów, sequeli, animacji - czegokolwiek poza komiksem, który on sam tworzył.
Przy tej okazji mam pytanie - czy w drugim polskim wydaniu Calvina i Hobbesa w tomach 1-7 odcinki niedzielne są czarno-białe? Tak jak to jest w pierwszym wydaniu.

Offline Kadet

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #61 dnia: So, 02 Styczeń 2021, 19:17:32 »
Tak, w drugim wydaniu niedzielne odcinki są czarno-białe.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline keram2

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #62 dnia: Nd, 03 Styczeń 2021, 18:52:14 »

Na stronie wydawnictwa Kurc informują, że dziś 70 urodziny Andreasa.
Zatem wszystkiego najlepszego!

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #63 dnia: Pn, 11 Styczeń 2021, 21:31:17 »
Z przyczyn obiektywnych znów zaliczam jednodniowy poślizg. Rocznica dotycząca co prawda osoby pośrednio tylko związanej z komiksem, ale jednak znacząco:
 
https://paradoks.net.pl/read/41189-urodziny-lecha-jeczmyka
 

Offline keram2

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #64 dnia: Pt, 15 Styczeń 2021, 12:15:07 »

Dokładnie cztery lata temu zmarł Jean-Luc Vernal.
Był scenarzystą serii Ian Kaledine oraz komiksu Onna, a także współscenarzystą trzeciego tomu Arii, oraz pierwszego i drugiego Tetfola.
Był także redaktorem w wydawnictwie Lombard, jeśli czytaliście wspomnienia Tadeusza Baranowskiego z pobytu w Belgii, to właśnie Vernal był tym redaktorem, który "uwziął się" na niego i próbował skłonić do zmiany stylu.
Na KW 2019 spytałem pana Tadeusza czy pamięta tytuł francuskiej serii do której przejęcia namawiał go Vernal, najpierw nie mógł sobie przypomnieć, ale potem na stanowisku autografów, wraz z żoną doszedł do wniosku, że był to Ian Kaledine.

Wiem, że niektórzy marzą o integralu Kaledina, ja osobiście wolałbym chyba serię Jugurtha - lepszy rysunek, scenariusz chyba też, choć nie wiem bo francuskiego nie znam.
 

Offline michał81

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #65 dnia: Pt, 22 Styczeń 2021, 05:32:02 »
W wieku 97 lat zmarł Papcio Chmiel


Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #67 dnia: Śr, 17 Luty 2021, 17:55:17 »
Dziś z kolei mija 85 lat od debiutu pierwszego zamaskowanego trykociarza, któremu dane było udzielać się w komiksach (poniższa informacja jest co prawda sprzed kilku lat, ale w sumie poza "zaokrągleniem" nic się od tamtej pory nie zmieniło):
 
https://paradoks.net.pl/read/25909-fantom-wiecznie-zywy
 

Kapral

  • Gość
Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #68 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 08:44:02 »
Zawsze myślałem, że pierwszy był Zorro (1919), ale rzeczywiście do komiksu trafił dopiero w 1948. Co wcale nie oznacza, że twórcy Batmana i Phantoma się na nim nie wzorowali :)

A tu plakat filmowy z 1920 r.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #69 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 09:13:36 »
Ja z kolei nie wiedziałem, że Zorro nosił trykot i debiutował w komiksowych produkcjach  :P I to pomimo okoliczności, że w swoim czasie byłem zagorzałym fanem tej postaci. Jak zatem widać wartość poznawcza rocznicy debiutu Fantoma okazała się wieloaspektowa  ;D

Kapral

  • Gość
Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #70 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 09:36:06 »
Dziś z kolei mija 85 lat od debiutu pierwszego zamaskowanego trykociarza, któremu dane było udzielać się w komiksach

No chwilunia. Czy Zorro:
  • był zamaskowany? BYŁ
  • był trykociarzem? BYŁ (patrz obrazek poniżej, jeszcze pelerynę nosił jak Batman)
  • udzielał się w komiksach? UDZIELAŁ SIĘ (patrz obrazek poniżej)
  • debiutował wcześniej niż Phantom? 17 LAT WCZEŚNIEJ
Gdybyś od razu napisał, że debiutował w komiksie, to przyznałbym Ci rację. Ale to dopisałeś dopiero teraz, więc nie naginaj :)

« Ostatnia zmiana: Cz, 18 Luty 2021, 09:44:18 wysłana przez Filutek »

Offline jotkwadrat

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #71 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 09:48:10 »
A więc to jest prekursor idei, że mała maseczka wokół oczu czyni nierozpoznawalnym.

Kapral

  • Gość
Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #72 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 09:55:35 »
Dokładnie. Potem był jeszcze The Lone Ranger (1933) i jego syn Green Hornet (1936). A dopiero potem komiksowi zamaskowani trykociarze.


Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #73 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 10:02:41 »
Filutek: "Gdybyś od razu napisał, że debiutował w komiksie, to przyznałbym Ci rację. Ale to dopisałeś dopiero teraz, więc nie naginaj :)"
 
A wystarczyło "kliknąć" w linkowany tekst i przeczytać ledwie kilka pierwszych zdań :)

Kapral

  • Gość
Odp: Komiksowe kalendarium
« Odpowiedź #74 dnia: Cz, 18 Luty 2021, 10:20:47 »
Wystarczyło wyrażać się precyzyjniej i nie kazać nam zgadywać co autor miał na myśli 8)