Autor Wątek: Komiksowe [*]  (Przeczytany 14086 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vision2001

Komiksowe [*]
« dnia: Cz, 21 Lipiec 2022, 13:12:05 »
Oby ten wątek szybko nam się nie rozrastał...

Dziś, 21 lipca 2022 r., zmarł Alan Grant.

Cytuj
Szkocki scenarzysta komiksowy, znany z pisania Sędziego Dredda dla magazynu 2000AD, a także różnych tytułów związanych z Batmanem od lat 80. do lat 2000. Twórca takich postaci jak Anarky, Victor Zsasz i Brzuchomówca.

Grant urodził się w Bristolu, ale mając rok przeprowadził się z rodziną do Newtongrange. Uczęszczał tam do szkoły podstawowej oraz liceum, z którym był wielokrotnie wyrzucany i przyjmowany ponownie. Po ukończeniu szkoły krótko pracował w banku. Rozpoczął karierę w przemyśle komiksowym w 1967, pracując jako redaktor dla wydawnictwa D.C. Thomson, gdzie poznał Johna Wangera, z którym przez wiele lat działali jako duet pisarski przy komiksach o "Dreddzie". W latach 80. Grant przeniósł się do Ameryki, żeby pracować dla DC Comics nad tytułami jak "Batman", a później "Demon", "Omega Men" i innymi. Grant wraz z żoną Susan mieszka w Moniaive w Dumfriesshire.


[ * ] [ * ] [ * ]

Offline Random_Hero

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #1 dnia: Cz, 21 Lipiec 2022, 13:37:58 »
Wielka szkoda, był jednym z moich ulubionych scenarzystów. W 2014 miałem okazję poznać go na Comic Con. Przemiły człowiek. Choć już wtedy podupadł na zdrowiu. Straszenie duże ostatnio artystów odeszło. Chyba nie pozostaje nic innego jak uczcić go w najlepszy możliwy sposób- czytając jego komiksy.

Offline Nawimar III

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #2 dnia: Cz, 21 Lipiec 2022, 14:15:50 »
Ależ fatalny rok... Neal Adams, George Perez, Tim Sale, a teraz jeszcze on...

sum41

  • Gość
Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #3 dnia: Cz, 21 Lipiec 2022, 15:12:48 »
Jedne z najlepszych Batmanow no i LOBO...

Offline Chmielu

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 22 Lipiec 2022, 21:38:51 »
W 1991 r. czytając genialne "Trash", "Aborigine" i "Ecstasy" nie przypuszczałem, że będę miał kiedykolwiek szansę porozmawiać z Alanem Grantem. A tak się stało w 2014. Przemiły człowiek, znakomity scenarzysta. Duży, duży smutek.

Batman (o Szczurołapie i innych psychopatach): „Widziałem to wiele razy... zaczynają szukając zemsty, potem to staje się obsesją, a kończą niszcząc wszystko wokół siebie”
Alfred spogląda znacząco na Batmana.
Batman zauważa spojrzenie Alfreda i milczy.
Batman: „Tak?”
Alfred: „Nic nie mówiłem, sir”


Alan Grant, Batman: Shadow of the Bat # 43
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 25 Lipiec 2022, 19:38:07 »
Dwóch komiksów się bałem jak byłem mały (a czytałem dosłownie wszystko, nie bacząc na ograniczenia wiekowe) - były to Alinoe i Batman 6/92 z TM-Semic, napisany przez Alana Granta. Potem na wiele od niego nie trafiałem, ale za to zapamiętam go już do końca życia.

Offline bibliotekarz

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 25 Lipiec 2022, 20:29:06 »
Batmany od Granta wspominane są jako te "właściwe" detektywistyczne historie. Prawda jest jednak taka, że Batman był detektywem tak wcześniej jak później. Grant wprowadził do serii pewien charakterystyczny element, który dziś część czytelników niezbyt chce pamiętać. Otóż Batman wrócił do wzorców czerpanych od Zorro, tzn. do roli zamaskowanego bohatera wywodzącego się z wyższych sfer, ale występującego przeciwko nim, przeciwko uprzywilejowanym w obronie słabych i uciśnionych, biedoty i skrzywdzonych przez system.

Wymyślił Anarcha - młodego buntownika uważającego się za głos ludu i występującego w jego imieniu. Stworzył postać Harolda, prześladowanego zdeformowanego bezdomnego, który okazuje się mieć w rzeczywistości wielkie serce i inteligencję, dzięki którym staje się jednym z najważniejszych pomocników Batmana. Do tematu sprawiedliwego bezdomnego wracał też później ("Nikt"). Występował również przeciwko kolonializmowi po stronie rdzennych mieszkańców ("Aborygen", "Dusza bestii"). Krytykował kapitalizm i bogatych yuppie ("Ekstaza"). To był okres najbardziej zaangażowanego społecznie Batmana ever.
Batman returns
his books to the library

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 10 Sierpień 2022, 18:11:26 »
Nie żyje Raymond Briggs, po polsku znany z "Ethel i Ernest. Prawdziwa historia" od Wydawnictwa Komiksowego.

Offline Pinto


Bender

  • Gość
Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 23:21:49 »
smutna buźka. mikołajek był zajebisty

Offline Kadet

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #10 dnia: Cz, 11 Sierpień 2022, 23:39:34 »
Ech... Kolejny twórca z mojego dzieciństwa odchodzi. Niech spoczywa w pokoju. "Mikołajek" to rewelacja rewelacji.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline HaVoK

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #11 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 06:40:51 »
:( Mikołajek to arcydzieło.

Offline eferce

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #12 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 08:57:14 »
 :( "Nie można drwić sobie bezkarnie z Bandy Mscicieli"  mam to wydziarane na prawym boku.
Chyba dla uczczenia zaczne czytac swojemu 6scioletniemu berbeciowi, chociaz plan byl aby poczekac az pojdzie do szkoly.

Offline rzodkiew

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #13 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 10:29:27 »
Akurat wczoraj czytałem Mikołajka córce na dobranoc. Ta lektura to jest jeden z moich absolutnych hitów wszechczasów, nawet dzisiaj lubię sobie to poczytać, ba, z wiekiem dostrzega się tam coraz więcej niuansów.

Online Aleksandros

Odp: Komiksowe [*]
« Odpowiedź #14 dnia: Pt, 12 Sierpień 2022, 11:21:01 »
Mikołajek podoba się dzieciom i dorosłym, choć oczywiście dorośli mają uciechę z innych elementów tych historyjek. Kiedy czytałem te książeczki synowi, odkrywałem komizm sytuacji, które umknęły mi, gdy czytałem je jako dziecko, np. stosunki między rodzicami Mikołajka, reakcje ojca na teściową, stres ojca w czasie spotkań z szefem, czy współzawodnictwo ojca z sąsiadem. Świetne książki, a ilustracje są ich charakterystycznym elementem. Polecam każdemu.