Autor Wątek: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury  (Przeczytany 2862 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hobgoblin

Wypuszczenie setek nowych linii komiksowych po sukcesie filmu Batman z Keatonem i Spidera #1McFarlane, naganianie inwestorow do komiksow i przeklucie banki ze szkoda dla wszystkich jak sie okazalo, ze komiksy wbrew oczekiwaniom zamiast drozec z czasem to tanieja. Dramat i rzez malych sklepow, gigantyczna strata finansowa kupujących Nienajstarsze komiksy pod inwestycje i kryzys wydawnictw.

Interesują mnie te wydarzenia. To co jest w wynikach wyszukiwania to już mam przeczytane. Ale ostatnio wychodziło trochę książek o branży komiksowej w Polsce - może, w którejś z nich jest to dobrze opisane? Może w którymś z komiksów na stronach od wydawcy jest to przedstawione z ich perspektywy? Może też są jakieś mniej oczywiste strony internetowe/blogi/ wywiady gdzie jest to poruszane?
« Ostatnia zmiana: So, 28 Maj 2022, 11:07:52 wysłana przez Hobgoblin »

sum41

  • Gość
Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #1 dnia: So, 28 Maj 2022, 13:10:26 »
Kupo sobie ksiazke Marvel niezwykla historia - gruba ale ja wciaglem w pare dni - zarabista sprawa.

Offline Hobgoblin

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #2 dnia: So, 28 Maj 2022, 16:21:48 »
Kupo sobie ksiazke Marvel niezwykla historia - gruba ale ja wciaglem w pare dni - zarabista sprawa.

Moglbys prosze sprawdzic ile mniej wiecej stron jest poswiecone tej bance i krachowi? Dopytuje bo jakies ich poczatki typu  lata 60te czy potem 2000rok i wspolpraca z branza filmowa mnie nie interesuje w ogole. Ewentualnie jeszcze o latach 80tych ogolnie moglbym poczytac ale glownie interesuje mnie nadmuchiwanie banki i jej pekniecie.

sum41

  • Gość
Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #3 dnia: So, 28 Maj 2022, 17:19:05 »
Masz tam kilkanascie rozdzialow od powstania marvel a raczej jego prekursora do lat chyba 2000 +/-.

Offline amsterdream

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #4 dnia: So, 28 Maj 2022, 18:23:59 »
Ale ostatnio wychodziło trochę książek o branży komiksowej w Polsce - może, w którejś z nich jest to dobrze opisane?

"Mordobicie" Reeda Tuckera.

Offline Rodrigues

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 30 Maj 2022, 09:47:24 »
"Mordobicie" Reeda Tuckera.

Dokładnie.

Zwłaszcza rozdział 11:


Offline Hobgoblin

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 30 Maj 2022, 11:33:24 »
Dokładnie.

Zwłaszcza rozdział 11:



Super. 50 stron o tym co mnie interesuje więc do tej książki chcę dotrzeć.

Offline Toranga

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 30 Maj 2022, 12:09:02 »
Super. 50 stron o tym co mnie interesuje więc do tej książki chcę dotrzeć.

W Marvel historia niezwykła na interesujący Cię temat miałbys nic albo bardzo niewiele.
Ze spisu wygląda, że w Mordobiciu jest lepiej.
Ale jakieś konkretne opracowania tylko w tym temacie to pewnie po angielsku trzeba szukać.

Offline Hobgoblin

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 31 Maj 2022, 10:01:50 »
W Marvel historia niezwykła na interesujący Cię temat miałbys nic albo bardzo niewiele.


O poważnie? To jakas oficjalna biografia gdzie nie chcą sie przyznać, że około 1991 wrzucili program "od teraz maksymalne zarabianie i idziemy na ilość z nowymi tytułami"?

Mógłby ktoś sprawdzić? Jeżeli nie ma tam takiego rozdziału to generalnie chodzi o lata 1990-1994 gdzie wydawcy obniżyli jakość i zalali rynek a klienci uznali komiksy za lokate kapitału.
Jeżeli nie ma o tym pisane wprost to rzeczywiście nie ma sensu żebym próbowął dotrzeć do Marvel historia niezwykła.

Offline misiokles

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 31 Maj 2022, 10:11:37 »
Jest o tym wprost, tylko że ta książka opisuje wiele dekad a interesujący cię temat zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Gdyż "od teraz maksymalne zarabianie i idziemy na ilość z nowymi tytułami" nie było zero-jedynkową decyzją a superpozycją wielu czynników, które miały miejsce wcześniej.

Offline Toranga

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 31 Maj 2022, 10:38:47 »
O poważnie? To jakas oficjalna biografia gdzie nie chcą sie przyznać, że około 1991 wrzucili program "od teraz maksymalne zarabianie i idziemy na ilość z nowymi tytułami"?

Mógłby ktoś sprawdzić? Jeżeli nie ma tam takiego rozdziału to generalnie chodzi o lata 1990-1994 gdzie wydawcy obniżyli jakość i zalali rynek a klienci uznali komiksy za lokate kapitału.
Jeżeli nie ma o tym pisane wprost to rzeczywiście nie ma sensu żebym próbowął dotrzeć do Marvel historia niezwykła.

Jest tak jak napisał misiokles.
Choc dla pewności wyciągnąłem tą książkę z szafy i może mnie trochę pamięć myliła.
Okres który Cię interesuje jest oposany w rodziale Wzloty i upadki czyli od strony 373 do strony 441.
Czyli teoretycznie nawet więcej niż w Mordobiciu. Natomiast rozdział wykracza poza interesujące Cię lata. O roku 1991 zaczyna się około strony 390-391.
Noni generalnie jest więcej i autorach, ich pomysłach i historiach niż o rynku, chociaż to też jest. Przynajmniej ja tak to pamiętam.

Offline jotkwadrat

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 31 Maj 2022, 10:51:15 »
Oglądałem kiedyś jakiś dokument nt. historii Marvela, chyba na HBO. Było w nim dość sporo na ten temat. Niestety, nie pamiętam tytułu, ale miał polskie tłumaczenie, na pewno.

Offline Hobgoblin

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #12 dnia: Wt, 31 Maj 2022, 11:14:23 »
Jest tak jak napisał misiokles.
Choc dla pewności wyciągnąłem tą książkę z szafy i może mnie trochę pamięć myliła.
Okres który Cię interesuje jest oposany w rodziale Wzloty i upadki czyli od strony 373 do strony 441.
Czyli teoretycznie nawet więcej niż w Mordobiciu. Natomiast rozdział wykracza poza interesujące Cię lata. O roku 1991 zaczyna się około strony 390-391.
Noni generalnie jest więcej i autorach, ich pomysłach i historiach niż o rynku, chociaż to też jest. Przynajmniej ja tak to pamiętam.

Bardzo dziekuje za sprawdzenie! To spróbuje dotrzeć do obu książek w takim razie.
Generalnie  o latach 80tych też moge poczytać czy choćby przejrzeć bo to był dobry okres.

sum41

  • Gość
Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #13 dnia: Wt, 31 Maj 2022, 12:58:18 »
Jest tam pisane w tej ksiazce o wariantach okladek, o foliowaniu komiksow, kartach jako dodatkach, okladkach z hologramami itp tylko jest to rozciagniete a nie napisane na kilku stronach bo wszystko przeciez odrazu sie nie dzialo.

Offline nori

Odp: Komiksowa banka spekulacyjna 90-94 i krach branży w USA - lektury
« Odpowiedź #14 dnia: Wt, 31 Maj 2022, 14:07:36 »
Hobgoblin, jak interesuje Cię historia Marvela, to wszystkie te trzy książki:



są naprawdę pasjonującą lekturą. Napisane są bardzo dobrze, mimo, że są słusznej grubości, to czyta je się bardzo szybko, a ilość informacji momentami jest przytłaczająca, ale to akurat na plus. Warto sięgnąć i przeczytać.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.